Πτήσεις με ανταπόκριση

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γίνεται να φτάσει η βαλίτσα στον τελικό προορισμο, αφου τα εισιτήρια δεν τα έκλεισα ενιαία; συγκεκριμένα, 1/8 πεταμε με SAS από Ρέικιαβικ για Αθήνα μέσω Κοπεγχάγης. Μετά, έχουμε άλλη μια πτήση με Ryanair, από Αθήνα για Χανιά. Γίνεται κατά το check in στο Ρέικιαβικ να τους δείξω το επόμενο εισιτήριο (το check in) ώστε να βάλουν κατευθείαν το ταμπελάκι για Χανιά στη βαλίτσα; είναι σημαντικό γιατί αν χρειαστεί στο Βενιζέλος να παρω τη βαλίτσα και να την ξανακάνω check in, θα χάσουμε ίσως την πτηση Αθήνα-χανια γιατί άλλαξε και είμαστε οριακά. Γελοία οριακά, δηλαδή φτάνουμε 20.20 και 21.30 φευγει η επομενη πτηση..
Ήδη ήταν πολυ οριακά, τώρα με ελέγχους QR code κλπ γίνεται αδυνατο..
Δύσκολα έως πολυ δύσκολα. Ειδικά εφόσον το δεύτερο σκέλος είναι και με low cost που δεν έχει interline agreement. Δεν χάνετε κάτι να ρωτήσετε αλλά δε θα είχα πολλές ελπίδες (έως καθόλου).
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Κατάλαβα. Θα ρωτήσω στο Ελευθέριος Βενιζέλος άυριο που φεύγουμε ώστε να ξέρω.
Μηπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να παρω τη βαλίτσα και να τη δώσω ξανά χωρίς να βγω εξω στα γκισέ; θα γλυτωνα πολυ χρόνο έτσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Αυτο που λες ειναι αδυνατον. Σε ποιον να τη δωσεις, εκτος απο τους υπαλληλους που την τσεκαρουν?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γίνεται να φτάσει η βαλίτσα στον τελικό προορισμο, αφου τα εισιτήρια δεν τα έκλεισα ενιαία; συγκεκριμένα, 1/8 πεταμε με SAS από Ρέικιαβικ για Αθήνα μέσω Κοπεγχάγης. Μετά, έχουμε άλλη μια πτήση με Ryanair, από Αθήνα για Χανιά. Γίνεται κατά το check in στο Ρέικιαβικ να τους δείξω το επόμενο εισιτήριο (το check in) ώστε να βάλουν κατευθείαν το ταμπελάκι για Χανιά στη βαλίτσα; είναι σημαντικό γιατί αν χρειαστεί στο Βενιζέλος να παρω τη βαλίτσα και να την ξανακάνω check in, θα χάσουμε ίσως την πτηση Αθήνα-χανια γιατί άλλαξε και είμαστε οριακά. Γελοία οριακά, δηλαδή φτάνουμε 20.20 και 21.30 φευγει η επομενη πτηση..
Ήδη ήταν πολυ οριακά, τώρα με ελέγχους QR code κλπ γίνεται αδυνατο..
Το έχω κάνει στο παρελθόν, στη λατινική Αμερική βέβαια (δε θυμάμαι αν το έκανα Κολομβία ή Εκουαδόρ, νομίζω στο δεύτερο). Θυμάμαι ότι η υπάλληλος μου είχε πει τότε ότι γενικά αν η πτήση είναι την ίδια μέρα μπορείς να το κάνεις, ακόμη κι αν πετάς με διαφορετική εταιρεία. Δε ξέρω όμως αν είναι με low cost κι αν ίσχυε μόνο εκεί ή μόνο τότε (πριν 4 χρόνια).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Γίνεται να φτάσει η βαλίτσα στον τελικό προορισμο, αφου τα εισιτήρια δεν τα έκλεισα ενιαία; συγκεκριμένα, 1/8 πεταμε με SAS από Ρέικιαβικ για Αθήνα μέσω Κοπεγχάγης. Μετά, έχουμε άλλη μια πτήση με Ryanair, από Αθήνα για Χανιά. Γίνεται κατά το check in στο Ρέικιαβικ να τους δείξω το επόμενο εισιτήριο (το check in) ώστε να βάλουν κατευθείαν το ταμπελάκι για Χανιά στη βαλίτσα; είναι σημαντικό γιατί αν χρειαστεί στο Βενιζέλος να παρω τη βαλίτσα και να την ξανακάνω check in, θα χάσουμε ίσως την πτηση Αθήνα-χανια γιατί άλλαξε και είμαστε οριακά. Γελοία οριακά, δηλαδή φτάνουμε 20.20 και 21.30 φευγει η επομενη πτηση..
Ήδη ήταν πολυ οριακά, τώρα με ελέγχους QR code κλπ γίνεται αδυνατο..
Κατάλαβα. Θα ρωτήσω στο Ελευθέριος Βενιζέλος άυριο που φεύγουμε ώστε να ξέρω.
Μηπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να παρω τη βαλίτσα και να τη δώσω ξανά χωρίς να βγω εξω στα γκισέ; θα γλυτωνα πολυ χρόνο έτσι.
Η απάντηση είναι όχι και στα δύο. Το μόνο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις, διακινδυνεύοντας πρόστιμο, είναι να εμφανισθείς στην πύλη με τη βαλίτσα (χωρίς άλλη χειραποσκευή), όπου λόγω όγκου θα την πάρουν και θα την τοποθετήσουν στις αποσκευές. Διακινδυνεύοντας πρόστιμο, ξανατονίζω.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Η απάντηση είναι όχι και στα δύο. Το μόνο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις, διακινδυνεύοντας πρόστιμο, είναι να εμφανισθείς στην πύλη με τη βαλίτσα (χωρίς άλλη χειραποσκευή), όπου λόγω όγκου θα την πάρουν και θα την τοποθετήσουν στις αποσκευές. Διακινδυνεύοντας πρόστιμο, ξανατονίζω.
Το θέμα είναι μην το κάνω αυτό και μου αρνηθούν την επιβίβαση..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το θέμα είναι μην το κάνω αυτό και μου αρνηθούν την επιβίβαση..
Άρνηση επιβίβασης μπορεί να γίνει για τους κάτωθι λόγους. Για υπερμεγέθη/μη παραδοτέα αποσκευή ισχύει πρόστιμο.
Επιπλέον/υπερμεγέθης Χειραποσκευή/Μη παραδοτέα αποσκευή θα απορρίπτεται στην πύλη επιβίβασης, ή σε όποιο διαθέσιμο μέρος, θα τοποθετείται σε αναμονή στο αεροσκάφος έναντι χρέωσης στα επίπεδα που ορίζονται στους Κανονισμούς μας ().
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...nd-conditions/termsandconditionsar_1503712619
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Όχι δεν είναι και προσφορά. Είχα κλείσει από Θεσσαλονίκη κοντά στα 630,μέσω Ντισελντορφ & Μαδρίτης. Μιλάμε βέβαια με τα δεδομένα των νορμάλ περιστάσεων, τώρα είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση και πολύ ρευστή.



Όχι και πάλι όχι και ποτέ ξανά, τουλάχιστον μέχρι να ομαλοποιηθούν οι καταστάσεις.
Αυτό που τραβήξαμε μέχρι να αποζημιωθούμε από τα πρακτορεία δε περιγράφεται. Υπάρχει το αντίστοιχο νήμα που μπορείς να τα δεις όλα γραπτώς.

Έτσι κι αλλιώς είναι μεγάλο το ρίσκο δεδομένου ότι δε ξέρουμε τι συνθήκες θα επικρατούν τη συγκεκριμένη εποχή, οπότε ότι αποφασίσετε φροντίστε να είναι όσο το δυνατόν πιο διασφαλισμένο.
Παιδιά να ρωτήσω για πτήση στο Περού μέσω Αμερικής θα σου ζητηθεί στην Αμερική όταν προσγειωθείς να έχεις κάνει το waiver programme από την Ελλάδα παρότι δεν πρόκειται να βγεις έξω από το αεροδρόμιο και ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσεις τις ΗΠΑ σαν ,stop over ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Παιδιά να ρωτήσω για πτήση στο Περού μέσω Αμερικής θα σου ζητηθεί στην Αμερική όταν προσγειωθείς να έχεις κάνει το waiver programme από την Ελλάδα παρότι δεν πρόκειται να βγεις έξω από το αεροδρόμιο και ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσεις τις ΗΠΑ σαν ,stop over ?
Χρειάζεται βίζα η ΕΣΤΑ και για το τράνζιτ.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Χρειάζεται βίζα η ΕΣΤΑ και για το τράνζιτ.
Fotast το Está είναι το waiver programme? Γενικά τι πληροφορίες σου ζητάει αυτό για εσένα γίνεται ηλεκτρονικά?

Επίσης υπ;έχει και εναλλακτική από Καναδά τράνζιτ σου ζητάνε εκεί τίποτα?
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Fotast το Está είναι το waiver programme? Γενικά τι πληροφορίες σου ζητάει αυτό για εσένα γίνεται ηλεκτρονικά?
Ναι το ΕΣΤΑ είναι η απαλλαγή/waiver.Γίνεται ηλεκτρονικά.

Επίσης υπ;έχει και εναλλακτική από Καναδά τράνζιτ σου ζητάνε εκεί τίποτα?
Και για τον Καναδά χρειάζεται.Αντίστοιχο της ESTA και λέγεται eTA.
 
Last edited by a moderator:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Ναι το ΕΣΤΑ είναι η απαλλαγή/waiver.Γίνεται ηλεκτρονικά.



Και για τον Καναδά χρειάζεται.Αντίστοιχο της ESTA και λέγεται eTA.
[/QUOTE αυτό ισχύει και για άλλες χώρες ? Η αντιμετωπίζουν τους Έλληνες σαν πολίτες κατηγορίας Αφρικής . Δεν θα ξεχάσω πέρυσι στο Άμστερνταμ που μόλις κατέβηκα από το αεροπλάνο μου ζήτησαν υπάλληλοι να τους δείξω το διαβατήριο και σε εμένα και σε άλλους Έλληνες λες και μας έχουν πετάξει έξω από την συνθήκη Σένγκεν off the record ενώ Αμερικάνοι από την ίδια πτήση δεν ελέγχθηκαν καν. Να κάνουν και οι ελληνικές αρχές τα ίδια αφου τυγχανουμε να έχουμε τέτοια μεταχείριση .
Ναι το ΕΣΤΑ είναι η απαλλαγή/waiver.Γίνεται ηλεκτρονικά.



Και για τον Καναδά χρειάζεται.Αντίστοιχο της ESTA και λέγεται eTA.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom