Πτήσεις με ανταπόκριση

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεν βγαζω ακρη μαζι τους..ειναι οι Gotogate κ ειναι οτι χειροτερο! Εμενα μου ειπε αλλο πρακτορειο οτι οι turkish airline δε θα μ´αφησει ετσι κ θα με βολεψουν στην αμεσως επομενη πτηση ! Ταλαιπωρία αλλα κ δικο τους λαθος αυτο με τις ωρες!
Αν δεν βγάζεις άκρη με το πρακτορείο που έκλεισες μίλησε με την turkish προκαταβολικά μήπως και γίνει κάτι.Για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.
 

Kristina1990

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Αν δεν βγάζεις άκρη με το πρακτορείο που έκλεισες μίλησε με την turkish προκαταβολικά μήπως και γίνει κάτι.Για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.
Αν παω στο αεροδρομιο κ φυσικα δε θα προλαβω την επομενη πτηση ,μονο με θαυμα! Τι θα γινει;θα με βαλουν στην επομενη;; Θα μου κλεισουν ξενοδοχειο; Γτ η αμεσως επομενη ειναι μια μερα μετα! Ποια ειναι η διαδικασια;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αν παω στο αεροδρομιο κ φυσικα δε θα προλαβω την επομενη πτηση ,μονο με θαυμα! Τι θα γινει;θα με βαλουν στην επομενη;; Θα μου κλεισουν ξενοδοχειο; Γτ η αμεσως επομενη ειναι μια μερα μετα! Ποια ειναι η διαδικασια;
Εγώ δεν κατάλαβα... Ποιος άλλαξε την ώρα της πτήσης η Middle East ή η Turkish;
Όποιος άλλαξε την ώρα της αναχώρησης δεν αποζημιώνει;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Με την turkish ειναι το προβλημα
Εντάξει λοιπόν! Η Τurkish δηλαδή έβαλε 2 ώρες πιο νωρίς την αναχώρηση της;
Αν και δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία με τη συγκεκριμένη αεροπορική θεωρώ ότι σίγουρα θα σε φιλοξενήσουν αναλόγως...
Εκτός εάν σε ενημέρωσαν εγκαίρως για αυτήν την αλλαγή της ώρας και σου έδωσαν εναλλακτική πτήση...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Λοιπον,ειμαι ηδη αρμενια! Το σαββατο εχω πτηση απο αρμενια(γιερεβαν) κ παω βηρυττο με την middle east airline ,η πτηση φτανει βγρυττο στις 13:00 και η αμεσως επομενη μου πτηση ειναι 13:05 με την turkish airline,το θεμα εινσι οτι πρεπει να γινει θαυμα κ να με περιμενουν αλλις απ´Οσο γνωριζω θα μου καλυψουν ολα τα εξοδα ( ξενοδοχειο κλπ) γτ η αμεσως επομενη μου πτηση θα ειναι μετα απο 1,5 μερα
Αν παω στο αεροδρομιο κ φυσικα δε θα προλαβω την επομενη πτηση ,μονο με θαυμα! Τι θα γινει;θα με βαλουν στην επομενη;; Θα μου κλεισουν ξενοδοχειο; Γτ η αμεσως επομενη ειναι μια μερα μετα! Ποια ειναι η διαδικασια;
Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Για την αλλαγή ώρας ποιος σε ενημέρωσε; Η Turkish με e-mail ή το γραφείο; Εκεί δεν υπήρχαν διαθέσιμες επιλογές, π.χ. αποδοχή νέας πτήσης, ακύρωση πτήσης, αλλαγή πτήσης κλπ.
Αν η κράτηση είναι ενιαία, όπως γράφεις, τότε τα πράγματα είναι καλύτερα και είναι πιθανό να σε βάλει δωρεάν σε επόμενη πτήση.
Αν δεν είναι ενιαία και πρόκειται για ξεχωριστά εισιτήρια, οι πτήσεις είναι ανεξάρτητες και εάν δεν είσαι εκεί κατά την ώρα της επιβίβασης (πρόσεξε: όχι την ώρα αναχώρησης) θα θεωρηθείς non-show και θα χάσεις το εισιτήριο. Ούτε σε άλλη πτήση θα σε βάλουν (εκτός αν το εισιτήριο είναι flexible), ούτε θα καλύψουν κάποια έξοδα.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις από πριν με την εταιρεία για τη μη αποδοχή της νέας ώρας και μεταφοράς σε επόμενη πτήση. Δες τι λέει η Turkish για schedule change εδώ. Όμως έκλεισες μέσω γραφείου και ίσως σε ανακατευθύνουν στο γραφείο, οπότε θα πρέπει να το λύσεις με το γραφείο και να σου αλλάξει αυτό την πτήση. Από πριν, όχι έχοντας χάσει την πτήση.
Edit: Α, επίσης,αν πράγματι είναι ενιαίο το εισιτήριο, μπορείς να αλλάξεις και την ημερομηνία της πτήσης από Γερεβάν, αν σε βολεύει.
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα. Για ένα ταξίδι το καλοκαίρι Αθήνα-Κοπεγχαγη βρίσκω πτήση(από το σάιτ της εταιρίας) με την Pegasus με στάση Κωνσταντινούπολη 1 ώρας και 15 λεπτών. Πιστεύετε ότι μου φτάνει ο χρόνος;Επισης αφού ισχύει και ο κανονας της μόνο μιας χειραποσκευης στη καμπίνα,θα έχω να παραλάβω βαλιτσακια από την πρώτη πτήση και να τα ξανάπαραδώσω για τη δεύτερη.Είναι έτσι ή όπως έχω διαβάσει κάποιες φορές ότι οι βαλίτσες πάνε στον τελικό προορισμό χωρίς ενδιάμεση παραλαβή-παράδοση;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα. Για ένα ταξίδι το καλοκαίρι Αθήνα-Κοπεγχαγη βρίσκω πτήση(από το σάιτ της εταιρίας) με την Pegasus με στάση Κωνσταντινούπολη 1 ώρας και 15 λεπτών. Πιστεύετε ότι μου φτάνει ο χρόνος;Επισης αφού ισχύει και ο κανονας της μόνο μιας χειραποσκευης στη καμπίνα,θα έχω να παραλάβω βαλιτσακια από την πρώτη πτήση και να τα ξανάπαραδώσω για τη δεύτερη.Είναι έτσι ή όπως έχω διαβάσει κάποιες φορές ότι οι βαλίτσες πάνε στον τελικό προορισμό χωρίς ενδιάμεση παραλαβή-παράδοση;
οταν κ οι δυο πτησεις ειναι της ιδιας εταιρειας,ναι μπορεις να τα παραλαβεις στον τελικο σου προορισμο κ η ωρα αναμονης εχει φτιαχτει ετσι ωστε να εισαι καλυμμενος απο αφιξη σε αναχωρηση. εχω προλαβει πτηση με λιγοτερη ωρα αναμονης
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Για ένα ταξίδι το καλοκαίρι Αθήνα-Κοπεγχαγη βρίσκω πτήση(από το σάιτ της εταιρίας) με την Pegasus με στάση Κωνσταντινούπολη 1 ώρας και 15 λεπτών. Πιστεύετε ότι μου φτάνει ο χρόνος;Επισης αφού ισχύει και ο κανονας της μόνο μιας χειραποσκευης στη καμπίνα,θα έχω να παραλάβω βαλιτσακια από την πρώτη πτήση και να τα ξανάπαραδώσω για τη δεύτερη.Είναι έτσι ή όπως έχω διαβάσει κάποιες φορές ότι οι βαλίτσες πάνε στον τελικό προορισμό χωρίς ενδιάμεση παραλαβή-παράδοση;
Αν η εταιρία στο πουλάει ως ενιαίο εισιτήριο, ναι θα παραλάβεις τις βαλίτσες στον τελικό προορισμό. Σε κάθε περίπτωση διάβασε τις λεπτομέρειες του εισιτηρίου, μιας που πρόκειται για low cost.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
οταν κ οι δυο πτησεις ειναι της ιδιας εταιρειας,ναι μπορεις να τα παραλαβεις στον τελικο σου προορισμο κ η ωρα αναμονης εχει φτιαχτει ετσι ωστε να εισαι καλυμμενος απο αφιξη σε αναχωρηση. εχω προλαβει πτηση με λιγοτερη ωρα αναμονης
Αν η εταιρία στο πουλάει ως ενιαίο εισιτήριο, ναι θα παραλάβεις τις βαλίτσες στον τελικό προορισμό. Σε κάθε περίπτωση διάβασε τις λεπτομέρειες του εισιτηρίου, μιας που πρόκειται για low cost.
Ναι,ίδια εταιρία,ενιαίο εισιτήριο,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους! Τον επόμενο μήνα πρόκειται να ταξιδέψω στο εξωτερικό. Ωστόσο η πτήση μου δεν είναι απευθείας, κάνει μια στάση στο Μόναχο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος είναι, αν η βαλίτσα που θα κάνω check-in θα μεταφερθεί από την εταιρεία στο άλλο αεροσκάφος ή θα πρέπει να την κάνω πάλι check-in εγώ εκεί. Και οι δύο πτήσεις γίνονται με την ίδια εταιρεία. Είναι λίγο μπέρδεμα καθώς έκλεισα εισιτήρια μέσω της Tap Portugal αλλά λέει ότι είναι operated by Lufthansa. Κοίταξα και στα δύο sites, δεν μπόρεσα να βρω κάποια απάντηση στο ερώτημα μου. Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήταν υπέροχα! Ευχαριστώ πολύ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα σε όλους! Τον επόμενο μήνα πρόκειται να ταξιδέψω στο εξωτερικό. Ωστόσο η πτήση μου δεν είναι απευθείας, κάνει μια στάση στο Μόναχο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος είναι, αν η βαλίτσα που θα κάνω check-in θα μεταφερθεί από την εταιρεία στο άλλο αεροσκάφος ή θα πρέπει να την κάνω πάλι check-in εγώ εκεί. Και οι δύο πτήσεις γίνονται με την ίδια εταιρεία. Είναι λίγο μπέρδεμα καθώς έκλεισα εισιτήρια μέσω της Tap Portugal αλλά λέει ότι είναι operated by Lufthansa. Κοίταξα και στα δύο sites, δεν μπόρεσα να βρω κάποια απάντηση στο ερώτημα μου. Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήταν υπέροχα! Ευχαριστώ πολύ!
Μιλάμε για την βαλίτσα και όχι για την χειραποσκευή που γράφεις στον τίτλο;Τα εισιτήρια είναι ενιαία και σε μια κράτηση;Αν ναι η βαλίτσα θα μεταφερθεί στην δεύτερη πτήση.Για που πετάς τελικό προορισμό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom