Πτήσεις με ανταπόκριση

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Παιδια καλησπερα.Θα εγραφα εχθες να σας ευχαριστησω για την βοηθεια στα σχολια σας αλλα ξεραθηκα στον υπνο 15 ωρες χαχα.Λογω ανταποκρισης δεν μπορεσα να κοιμηθω στο Istanbul Sabiha Gokcen και το πηγα σερι μεχρι να ερθω στην πολη μου στην επαρχια.Τελικα ηταν ολα οπως μου ειπατε πηγαν ολα μια χαρα.Με τον κωδικο PNR ακριβως εδωσα βαλιτσα Αθηνα την παρελαβα Ατταλεια και ακριβως το ιδιο στην επιστροφη.Nα αναφερω οτι η Pegasus παρολο low cost μου αφησε καλυτερες εντυπωσεις απο την Ryanair που ειχα ταξιδεψει 3 φορες στο παρελθον.Επισης να επισημανω οτι το HES code μεσω της PLF της Τουρκικης χρειαζεται αφενος να μπεις στην Τουρκια αφετερου ομως να κανεις πραγματα μεσα στην χωρα (πχ Να μπεις σε ενα mall οπως πηγα ή σε καποια εστιατορια και μεγαλα super market).Oποτε οποιος ταξιδεψει Τουρκια μην το ξεχασει αυτο.Ευχαριστω και παλι την ομαδα εδω που με βοηθησε πριν το ταξιδι που ειχα τρομερο αγχος!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι δεδομένης της κατάστασης με τα PLF.
Πως βλέπετε το χρόνο ανταπόκρισης 2 ωρών μεταξύ των πτήσεων στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας.
Με προβληματίζει το γεγονός των ελέγχων κτλ, όχι των αποσκευών μιας και θα χω σακίδιο χειρός.
Το αεροδρόμιο δε το θυμάμαι και πολύ μεγάλο, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερο του Μακεδονία.
Πως το βλέπετε;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.636
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι δεδομένης της κατάστασης με τα PLF.
Πως βλέπετε το χρόνο ανταπόκρισης 2 ωρών μεταξύ των πτήσεων στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας.
Με προβληματίζει το γεγονός των ελέγχων κτλ, όχι των αποσκευών μιας και θα χω σακίδιο χειρός.
Το αεροδρόμιο δε το θυμάμαι και πολύ μεγάλο, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερο του Μακεδονία.
Πως το βλέπετε;
Περίπου σαν το Μακεδονία είναι σαν μέγεθος. Εν τω μεταξύ από το διάδρομο προσγείωσης ως την αίθουσα αφίξεων δεν έστειλαν καν λεωφορείο, περπατήσαμε μια μικρή απόσταση.
Ο έλεγχος έγινε σε λιγότερο από 10 λεπτά , θεωρώ πως αν δεν έχεις καθυστέρηση στην πτήση δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
εχω πτηση απο βαρσοβια-ηρακλειο με την aegean ενιαιο εισιτηριο,φτανω αθηνα 21.10 και η δευτερη ειναι 22.15 θα με περιμενει καποιος στην πυλη για να παω πιο γρηγορα και αν χασω τελικα την ανταποκριση τι γινεται?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
εχω πτηση απο βαρσοβια-ηρακλειο με την aegean ενιαιο εισιτηριο,φτανω αθηνα 21.10 και η δευτερη ειναι 22.15 θα με περιμενει καποιος στην πυλη για να παω πιο γρηγορα και αν χασω τελικα την ανταποκριση τι γινεται?
Αν δεν υπάρχει καθυστέρηση προλαβαίνεις και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος στην πύλη.Σε κάθε περίπτωση θα σε φροντίσει η εταιρεία αφου το εισιτήριο είναι ενιαίο.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Δύο ώρες ανταπόκριση Μαϊάμι (international to international travel) με εισητηρια διαφορετικων εταιριών και αποσκευές... Πιστεύετε παρα-ειναι αισιόδοξο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δύο ώρες ανταπόκριση Μαϊάμι (international to international travel) με εισητηρια διαφορετικων εταιριών και αποσκευές... Πιστεύετε παρα-ειναι αισιόδοξο;
Μάλλον. Μιλάμε για αεροδρόμιο μπάχαλο, πρέπει να περάσεις τελωνείο, να ξανακάνεις τσεκ ιν... δεν το βλέπω.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Δύο ώρες ανταπόκριση Μαϊάμι (international to international travel) με εισητηρια διαφορετικων εταιριών και αποσκευές... Πιστεύετε παρα-ειναι αισιόδοξο;
Θα πεθάνεις απο το άγχος όπως και να εχει ακόμα και αν δεν υπάρχει καμια μα καμία καθυστέρηση..
 
D

Delmem38110

Guest
Θα πεθάνεις απο το άγχος όπως και να εχει ακόμα και αν δεν υπάρχει καμια μα καμία καθυστέρηση..
κάπου διάβασα ότι έγινε ακύρωση μιας τελευταίας πτήση της αιγαίου από Θεσσαλονίκη για Αθήνα( έχουμε 2 ώρες περιθώριο για την επόμενη). αν μας συμβεί αυτό το καλοκαίρι που μας έρχεται θα τινάξει όλο το ταξίδι στον αέρα. μετέφερα κι εγώ μια μέρα πριν την πτήση το απόγευμα. τι πιο όμορφο μιάμιση μερα στην Αθήνα με ένα καλό δείπνο και κρασάκι , οι αποσκευές στη φύλαξη του αεροδρομίου μέχρι το τσεκιν της πτήσης. δεν. χρειαζόμαστε άγχος.
 
Last edited by a moderator:

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Και εάν έχεις την gold enter bonus Mastercard , τότε θα έχεις δωρεάν είσοδο ( 1+2) ατόμων στο lounge της Goldair .
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Θα ήθελα την άποψή σας. Επιστρέφουμε τον Απρίλιο από Λίμα σε Μιλάνο μέσω Παρισίων με την Air France. H προγραμματισμένη άφιξή μας στο Μιλάνο είναι στις 17:05. Ενώ είχαμε κανονίσει πτήση από Μιλάνο στις 20:45 για Θεσσαλονίκη, η AEGEAN μας ακυρώνει την πτήση και μας προτείνει να πετάξουμε στις 18:50 για Αθήνα και μετά για Θεσσαλονίκη.

Αναρωτιόμαστε αν είναι μεγάλο το ρίσκο να αποδεχθούμε τη νέα πρόταση, καθώς δεν ξέρουμε αν ο χρόνος (17:05 με 18:50) στο αεροδρόμιο του Μιλάνου είναι επαρκής για να πάρουμε αποσκευές και να επιβιβαστούμε για Ελλάδα. Επίσης, συνηθίζονται καθυστερήσεις στις υπερατλαντικές πτήσεις της Air France;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Αν ειναι δυο σκελη το ταξίδι δλδ Λιμα εως Μιλανο και Μιλάνο - Θεσσαλονίκη έχουμε και λέμε.. 18:50 αρα το boarding τελειωνει κανα μισαωρο νωρίτερα περίπου .. Βάλε και το οτι πρέπει να πάρεις αποσκευές και να ξανακάνεις check in.. Δε φτάνει ο χρόνος η μάλλον το ρίσκο είναι τεράστιο εκτιμώ .. Εαν τώρα έχετε κλείσει ενα ενιαίο εισητηριο Λίμα-Θεσσαλονίκη τουλάχιστον ξέρεις οτι θα σε τακτοποιήσουν σε επόμενη πτήση χωρις κόστος αν καθυστερήσει η Airfrance..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom