Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εντάσσεται σαν transit, αρκεί να μην βγεις εκτός αεροδρομίου και μετά πας να ξαναπεράσεις έλεγχο.

Οι Γερμανοί αστυνομικοί όταν τους λες ότι περνάς transit, απλά ζητάνε την επόμενο προορισμό με το booking reference και σε αφήνουν.

Έκανα πτήση εσωτερικού Λος Άντζελες-Χιούστον για Ρίο. Στον έλεγχο LAX-IAH τους έδειχνα την πρώτη κάρτα οπότε δεν έδειξα έγγραφα για Ρίο, στο IAH-GIG τους είπα ότι μου τα έλεγξαν στο Λος Άντζελες, στο Ρίο κανένας έλεγχος.
Μα το Los Angeles-Houston δεν είναι διεθνής πτήση, τι transit?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω, επειδή για το Μαϊάμι έχω ακούσει τα χειρότερα, αλλά δεν έχει τύχει να ταξιδέψω από κει... Σε επόμενο ταξίδι έχω δυο μετεπιβιβάσεις στο Μαϊάμι (MIA), και οι δυο περιπτώσεις αφορούν από διεθνή σε διεθνή πτήση, και είναι με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ εισιτήρια.

Περίπτωση 1, Turkish Airlines Business Class -> Avianca (Taca) Economy (M) προς κεντρική Αμερική. Φτάνω 07:00 πμ, αναχωρώ από το ίδιο terminal 14:45. Αν είμαι τυχερός και πέσω σε checkin που ξέρει τη δουλειά του και έχει πρόσβαση από την Αθήνα, η βαλίτσα μου θα πάει με interline στον τελικό προορισμό, αλλά ας πάρουμε το (πιθανότερο) worst case όπου παραλαμβάνω, εκτελωνίζω και παραδίδω πάλι το backpack μου. Οι σχεδόν 8 ώρες που έχω πιστεύω θα είναι αρκετές, ακόμα κι αν η Turkish αργήσει 1-2 ωρίτσες. Σωστά;

Περίπτωση 2, Avianca (Taca) Economy (M) από χώρα με κυρώσεις στην Κεντρική Αμερική, προς American Airlines Economy προς δημοφιλή τουριστικό προορισμό της Καραϊβικής όπου σήμερα γυρίζονται και Ελληνικά τηλεοπτικά προγράμματα. Φτάνω 13:55 και αναχωρώ 18:42 από άλλο terminal. Να το αποπειραθώ ή δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω, και να αλλάξω την American για την πτήση των 22:46 ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω, επειδή για το Μαϊάμι έχω ακούσει τα χειρότερα, αλλά δεν έχει τύχει να ταξιδέψω από κει... Σε επόμενο ταξίδι έχω δυο μετεπιβιβάσεις στο Μαϊάμι (MIA), και οι δυο περιπτώσεις αφορούν από διεθνή σε διεθνή πτήση, και είναι με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ εισιτήρια.

Περίπτωση 1, Turkish Airlines Business Class -> Avianca (Taca) Economy (M) προς κεντρική Αμερική. Φτάνω 07:00 πμ, αναχωρώ από το ίδιο terminal 14:45. Αν είμαι τυχερός και πέσω σε checkin που ξέρει τη δουλειά του και έχει πρόσβαση από την Αθήνα, η βαλίτσα μου θα πάει με interline στον τελικό προορισμό, αλλά ας πάρουμε το (πιθανότερο) worst case όπου παραλαμβάνω, εκτελωνίζω και παραδίδω πάλι το backpack μου. Οι σχεδόν 8 ώρες που έχω πιστεύω θα είναι αρκετές, ακόμα κι αν η Turkish αργήσει 1-2 ωρίτσες. Σωστά;

Περίπτωση 2, Avianca (Taca) Economy (M) από χώρα με κυρώσεις στην Κεντρική Αμερική, προς American Airlines Economy προς δημοφιλή τουριστικό προορισμό της Καραϊβικής όπου σήμερα γυρίζονται και Ελληνικά τηλεοπτικά προγράμματα. Φτάνω 13:55 και αναχωρώ 18:42 από άλλο terminal. Να το αποπειραθώ ή δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω, και να αλλάξω την American για την πτήση των 22:46 ;
Στο 1 προλαβαίνεις μια χαρά, ακόμη και με 2 ώρες καθυστέρηση.

Στο 2 αν πετάς από Κούβα σχεδόν σίγουρα θα έχεις σοβαρή καθυστέρηση ΚΑΙ θα περάσετε πολύ χαριτωμένο έλεγχο, μάλλον θα προλάβεις πάντως, εκεί θα έβαζα τα λεφτά μου. Αν η χώρα με κυρώσεις είναι η Νικαράγουα, μάλλον πιο εύκολα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μα το Los Angeles-Houston δεν είναι διεθνής πτήση, τι transit?
Δεν το είπα για το transit, είπα ότι ουσιαστικά ενώ έμπαινα σε διεθνή πτήση (IAH-GIG), τους είπα ότι ο έλεγχος των εγγράφων έγινε στην προηγούμενη πτήση εσωτερικού (που δεν έγινε έλεγχος) και μπήκα τσεκάροντας μόνο το boarding pass.
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Καλημέρα!! Ψάχνοντας εισητηρια για Βαρκελώνη για αρχές Απρίλη μέσω skyscanner έπεσα σε μια προσφορά με ενδιάμεσες στάσεις σχεδόν 2 ώρες με αυτομεταφορα. Πιστεύετε ότι θα είναι εντάξει? Μέχρι τώρα επέλεγα απευθείας πτήσεις αλλά από Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει κάτι.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα!! Ψάχνοντας εισητηρια για Βαρκελώνη για αρχές Απρίλη μέσω skyscanner έπεσα σε μια προσφορά με ενδιάμεσες στάσεις σχεδόν 2 ώρες με αυτομεταφορα. Πιστεύετε ότι θα είναι εντάξει? Μέχρι τώρα επέλεγα απευθείας πτήσεις αλλά από Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει κάτι.
δεν πετάει τίποτε από Θεσσαλονίκη για Βαρκελώνη μας έκοψαν
αντιμεταφορά εννοείς να αλλάξεις αεροδρόμιο στην ανταπόκριση;
τότε 2 ώρες δεν είναι αρκετές.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα!! Ψάχνοντας εισητηρια για Βαρκελώνη για αρχές Απρίλη μέσω skyscanner έπεσα σε μια προσφορά με ενδιάμεσες στάσεις σχεδόν 2 ώρες με αυτομεταφορα. Πιστεύετε ότι θα είναι εντάξει? Μέχρι τώρα επέλεγα απευθείας πτήσεις αλλά από Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει κάτι.
Το πρόβλημα με την αυτομεταφορά είναι ότι σε περίπτωση μεγάλης καθυστέρησης ή ακύρωσης της πρώτης πτήσης τότε δεν είσαι καλυμμένος για την επόμενη, τη χάνεις με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δε θα το ρισκαρα, ειδικά σε περίοδο covid που οι πτήσεις είναι λίγο πιο αβέβαιες.
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
ποιο αεροδρόμιο είναι; λογικά το δίωρο σε καλύπτει.
Οι πτήσεις είναι με wizz air και Ryanair με ενδιάμεσες στάσεις Βιέννη και Νάπολη 1ωρα και 50 λεπτά!!

Το πρόβλημα με την αυτομεταφορά είναι ότι σε περίπτωση μεγάλης καθυστέρησης ή ακύρωσης της πρώτης πτήσης τότε δεν είσαι καλυμμένος για την επόμενη, τη χάνεις με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δε θα το ρισκαρα, ειδικά σε περίοδο covid που οι πτήσεις είναι λίγο πιο αβέβαιες.
Μήπως καλύτερα να κοιτάξω με Aegean ή Lufthansa? Και σε αυτές βέβαια έχει ενδιάμεσες στάσεις αλλά δεν αναφέρει πουθενά αυτομεταφορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom