Πτήσεις με ανταπόκριση

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Γειά σας ερώτηση για τους πιο έμπειρους του χιθροου. Βρίσκω εισιτήρια με τρανσιτ στο χιθροου με περιθώριο μία ώρα μεταξύ των πτήσεων. Είναι αρκετή η μία ώρα για αλλαγη αεροπλάνου;;;;
Μένω στο ίδιο τερμιναλ (5 νομιζω) και προφανώς είναι ενιαίο το εισιτήριο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ανάλογα για πότε ! αν κοιτάς για τώρα δεν ξέρω αν φτάνει και 1 ημέρα ! :xalara:
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Ανάλογα για πότε ! αν κοιτάς για τώρα δεν ξέρω αν φτάνει και 1 ημέρα ! :xalara:
Τόσο χάλια είναι η κατάσταση;;; δε νομίζω ότι μπορεί να είναι χειρότερα από αυτό που έζησα πριν 20 μέρες στο Άμστερνταμ που ενώ έφτασα στο αεροδρόμιο 4 ώρες νωρίτερα παραλίγο να χάσω τη πτήση. Ευτυχώς ήταν τέτοιο το χάος που το αεροπλάνο μας περίμενε όλους και φύγαμε τελικά με δύο ώρες καθυστέρηση.
Η πτήση που κοιτάω είναι για 1/10 και επιστροφή πάλι μέσω χιθροου 16/10.
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Καλησπέρα, μιας και δεν εχω παει εδω και χρόνια στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης θα θελα να ρωτήσω τους γνώστες αν υπαρχει περίπτωση να προλάβω την συνδεση των παρακάτω πτήσεων.
- Άφιξη Θεσσαλονίκη στις 10:45 το πρωι με Αιγαιου απο Αθήνα
- Αναχώρηση στις 11:50 με British για Λονδίνο (λογικα η πύλη κλείνει μισω ωρα πριν)
- χωρις βαλιτσες (μονο με χειραποσκευη)

Δηλαδη αν ολα πανε καλα εχω σκαρτο μισάωρο για την αλλαγη. Ξερω μικρα αεροδρόμια που θα ηταν εφικτό αλλα δεν εχω ιδεα για το Μακεδονια.

Στο αρχικο σχεδιο ειχα 3 ολόκληρες ωρες για την σύνδεση αλλα λογω ακυρώσης πτησης με βαλαν σε αλλο δρομολόγιο, οπότε μαλλον θα ακυρωσω τελειως το νεο εισητηρίο αλλα ειπα να ρωτήσω μπας και γίνετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, μιας και δεν εχω παει εδω και χρόνια στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης θα θελα να ρωτήσω τους γνώστες αν υπαρχει περίπτωση να προλάβω την συνδεση των παρακάτω πτήσεων.
Είσαι αρκετά σφιχτά, ελπίζοντας να μην έχει καθυστέρηση η άνοδος από Αθήνα. Οι αποστάσεις είναι μικρές, ουσιαστικά βγαίνεις στις αφίξεις και ανεβαίνεις από τη σκάλα κατευθείαν πάνω στις αναχωρήσεις. Το θέμα είναι να μην έχει κόσμο στον έλεγχο και καθυστερήσεις και εκεί, μιας και οι πύλες που πετάνε οι εκτός Σεγκεν είναι στο παλιό terminal και θέλεις κανένα 5λεπτο περπάτημα ως εκεί αλλά και έλεγχο διαβατηρίου.
Δε ξέρω, θα ήμουν πολύ προβληματισμένος στη θέση σου, όχι ότι δε γίνεται όμως.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα, μιας και δεν εχω παει εδω και χρόνια στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης θα θελα να ρωτήσω τους γνώστες αν υπαρχει περίπτωση να προλάβω την συνδεση των παρακάτω πτήσεων.
- Άφιξη Θεσσαλονίκη στις 10:45 το πρωι με Αιγαιου απο Αθήνα
- Αναχώρηση στις 11:50 με British για Λονδίνο (λογικα η πύλη κλείνει μισω ωρα πριν)
- χωρις βαλιτσες (μονο με χειραποσκευη)

Δηλαδη αν ολα πανε καλα εχω σκαρτο μισάωρο για την αλλαγη. Ξερω μικρα αεροδρόμια που θα ηταν εφικτό αλλα δεν εχω ιδεα για το Μακεδονια.

Στο αρχικο σχεδιο ειχα 3 ολόκληρες ωρες για την σύνδεση αλλα λογω ακυρώσης πτησης με βαλαν σε αλλο δρομολόγιο, οπότε μαλλον θα ακυρωσω τελειως το νεο εισητηρίο αλλα ειπα να ρωτήσω μπας και γίνετε.
ο χρόνος που έχεις (μια ώρα και πέντε λεπτά) είναι υπέρ αρκετός, αρκεί να μην έχει καθυστέρηση η αναχώρηση από Αθήνα πάνω από 20 λεπτά. τότε δεν θα τα καταφέρεις.
επίσης παίζει ρόλο που θα σταθμεύσει το αεροπλάνο. αν είναι κοντά στις αφίξεις όπου και κατεβαίνεις με τα πόδια η αν είναι πιο μακριά όπου θα χρειαστεί λεωφορείο και όλα εξαρτώνται από αυτόν τον ηλίθιο αργόσχολο που θα κατέβει τελευταίος από το αεροπλάνο με άνεση λες και δεν υπάρχει κανένας άλλος γύρω του, ενδεχομένως να κάνει στάση και για σελφι, για να ξεκινήσει το λεωφορείο.
έχω τον ίδιο χρόνο σε μια πτήση που παίρνω με ενδιάμεσο την Αθήνα από σενκεν σε εκτός σενκεν. προλαβαίνω άνετα ακόμα και με 15λεπτη καθυστέρηση.
να προσθέσω ότι μεγάλη πιθανότητα καθυστέρησης μπορεί να έχει και η αναχώρηση για Λονδίνο.
τα βλέπεις τα ζυγίζεις και πράττεις.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Επειδη εχω δει κατα καιρους κ αλλες παρομοιες ερωτησεις στο forum --- ΔΕΝ υπαρχει σωστη απάντηση --- Ναι αν ολα πανε προβλεπόμενα, προλαβαίνεις
- Οχι γιατι ακομα κ μια μικρη καθυστέρηση να υπάρχει, ΔΕΝ προλαβαίνεις

Εξαρτάται πόσο ρίσκο είσαι διατεθειμένος ν πάρεις

Στο φετινό καλοκαίρι με τα προβλήματα που υπάρχουν πανευρωπαικά στα αεροδρόμια ΔΕΝ θα το ρίσκαρα
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Οπως είπε και ο silversurfer φέτος ειναι ιδιαίτερο καλοκαίρι και αν χάσω την πτηση της British τα νεα εισητηρία θα κοστίσουν 400+ ευρω οποτε η ορεξη για ρίσκο ειναι μαλλον περιορισμένη. Τουλάχιστον με βοηθήσατε να πάρω μια ιδεα για τις διαστάσεις του αεροδρομίου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Εχω κλεισει πτησεις με AirEuropa Λισαβωνα Μαδριτη Αθηνα ενιαια κρατηση. Στη διαχειριση κρατησης βλεπω δυο εισιτηρια.
Κανω μια φορα τσεκ ιν η δυο?
 

a-g

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Ξέρει κανείς πως κάνουμε τσεκ ιν σε ενιαίο εισιτήριο με ανταπόκριση μέσω trip.com ??
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν κάνεις τσεκιν μέσω τριπ.κιμ, μπαίνεις και κανείς στην σελίδα της αεροπορικής με τον κωδικό που έχεις η με τόν αριθμό εισιτηρίου.
 

a-g

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Δεν κάνεις τσεκιν μέσω τριπ.κιμ, μπαίνεις και κανείς στην σελίδα της αεροπορικής με τον κωδικό που έχεις η με τόν αριθμό εισιτηρίου.
Μα είναι ένα τσεκ ιν για δυο αεροπορικές εταιρίες. Σε ποια θα το κάνω,;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom