Πτήσεις με ανταπόκριση

christy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Με τη σειρά μου και εγώ καθώς αναζητούσα λύσεις για το πρόβλημα μου ψάχνωντας στο διαδύκτιο έπεσε σε αυτή τη σελίδα! Αρχικά ένα μεγάλο μπράβο σε όποιον σκέφτηκε να τη φτιάξει γιατί βοηθάει αρκετό κόσμο που ταξιδεύει και δεν έχει ιδέα! Είμαι μια απο αυτές 😝
Ταξιδεύω σε 4 μέρες απο Αλασκα για Αθήνα. Οι ανταποκρίσεις μου είναι Σιάτλ με ώρα αναμονής 1:30 και μετά Φρανκφούρτη με ώρα αναμονής 5!
Ξέρω πως οι βαλίτσες μου θα πάνε κατευθείαν όποτε δεν αγχώνομαι για αυτό . Αυτό που με αγχώνει είναι το Σιάτλ. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ μόνη με ανταπόκριση και δεν έχω ιδέα επειδή είναι Αμερική αν θα αρχίσουν τις ερωτήσεις που ήσουν.., γιατι.., ποσό καιρό κλπ. Η αν δεν θ ασχοληθούν γιατί γυρίζω πίσω Ελλάδα . Και επίσης δεν γνωρίζω με το που βγω από το αεροπλάνο πως θα βρω την άλλη μου πτήση που θα είναι για Φρανκφούρτη..
Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ☺
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά!

Τέλη Νοεμβρίου καλώς εχόντων των πραγμάτων πετάω για Βοστόνη από Θεσσαλονίκη με δύο ανταποκρίσεις - μία σε Αθήνα και μία σε Ζυρίχη. Οι ανταποκρίσεις είναι σύντομες, αλλά γενικώς εκεί κυμαίνονται, η κράτηση είναι μία (όλα σε ένα εισιτήριο δηλαδή) και ξέρω ότι και τα αεροδρόμια Αθηνών και Ζυρίχης είναι σχετικά μικρά και διαχειρίσιμα.

Η απορία μου είναι ως προς τους ελέγχους. Θα μου γίνεται έλεγχος χαρτιών - ερωτήσεις σε κάθε αεροδρόμιο; Δηλαδή esta, πιστοποιητικά κ.λ.π. ή όταν ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη και όταν φτάσω στη Βοστόνη; Υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο ή είναι στην ευχέρεια των αεροδρομίων;

Είναι η 1η μου φορά σε διεθνή πτήση και ως αγχώδης που είμαι, με βοηθά να γνωρίζω περίπου τι γίνεται εκ των προτέρων! Σας ευχαριστώ!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα παιδιά!

Τέλη Νοεμβρίου καλώς εχόντων των πραγμάτων πετάω για Βοστόνη από Θεσσαλονίκη με δύο ανταποκρίσεις - μία σε Αθήνα και μία σε Ζυρίχη. Οι ανταποκρίσεις είναι σύντομες, αλλά γενικώς εκεί κυμαίνονται, η κράτηση είναι μία (όλα σε ένα εισιτήριο δηλαδή) και ξέρω ότι και τα αεροδρόμια Αθηνών και Ζυρίχης είναι σχετικά μικρά και διαχειρίσιμα.

Η απορία μου είναι ως προς τους ελέγχους. Θα μου γίνεται έλεγχος χαρτιών - ερωτήσεις σε κάθε αεροδρόμιο; Δηλαδή esta, πιστοποιητικά κ.λ.π. ή όταν ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη και όταν φτάσω στη Βοστόνη; Υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο ή είναι στην ευχέρεια των αεροδρομίων;

Είναι η 1η μου φορά σε διεθνή πτήση και ως αγχώδης που είμαι, με βοηθά να γνωρίζω περίπου τι γίνεται εκ των προτέρων! Σας ευχαριστώ!
Έχω πετάξει 2 φορές για ΗΠΑ από Αθήνα. Μία για Λος Άντζελες μέσω Zυρίχης (Swiss) και μια για Ουάσινγκτον μέσω Kωνσταντινoύπoλης (Turkish). Και στις 2 περιπτώσεις τα εισιτήρια ήταν ενιαία.

Τα χαρτιά (διαβατήριο & ESTA - τα ταξίδια ήταν πριν τον κορονοιό οπότε δεν είχαμε πιστοποιητικά κλπ) μας τα είχαν ελέγξει παντού. Και στην Αθήνα και στην ενδιάμεση στάση και εννοείται στις ΗΠΑ όταν φτάναμε. Με τη Swiss ήταν ΟΚ, όμως στην Kωνσταντινoύπoλη περάσαμε ένα σορό φορές από ελέγχους ενώ σε μια περίπτωση ένας νεαρός δεν ήξερε (!) ότι κάτοχοι Ελληνικού διαβατηρίου πάμε με ESTA και επέμενε να του δείξουμε τη βίζα. Εν ολίγοις στην Τουρκία ταλαιπωρηθήκαμε λίγο, ενώ στην Ελβετία όλα ήταν καλά. Φαντάζομαι με 2 ανταποκρίσεις θα τα ζητήσουν και στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα και στη Ζυρίχη και στη Βοστώνη.

Επίσης, όταν φτάσεις περνάς από υπάλληλο που σου κάνει 2-3 ερωτήσεις, συμπληρώνεις και ένα χαρτί, σε βγάζει φωτογραφία και παίρνει και δακτυλικά αποτυπώματα. Όλο αυτό παίρνει κανένα πεντάλεπτο, αλλά μπορεί να καθυστερήσεις αν έχουν λίγα γκισέ και έχουν φτάσει πολλές πτήσεις μαζί. Στο Λος Άντζελες ξεμπερδέψαμε γρήγορα, αλλά στην Ουάσινγκτον φάγαμε κανένα δίωρο αν θυμάμαι καλά.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Έχω πετάξει 2 φορές για ΗΠΑ από Αθήνα. Μία για Λος Άντζελες μέσω Zυρίχης (Swiss) και μια για Ουάσινγκτον μέσω Kωνσταντινoύπoλης (Turkish). Και στις 2 περιπτώσεις τα εισιτήρια ήταν ενιαία.

Τα χαρτιά (διαβατήριο & ESTA - τα ταξίδια ήταν πριν τον κορονοιό οπότε δεν είχαμε πιστοποιητικά κλπ) μας τα είχαν ελέγξει παντού. Και στην Αθήνα και στην ενδιάμεση στάση και εννοείται στις ΗΠΑ όταν φτάναμε. Με τη Swiss ήταν ΟΚ, όμως στην Kωνσταντινoύπoλη περάσαμε ένα σορό φορές από ελέγχους ενώ σε μια περίπτωση ένας νεαρός δεν ήξερε (!) ότι κάτοχοι Ελληνικού διαβατηρίου πάμε με ESTA και επέμενε να του δείξουμε τη βίζα. Εν ολίγοις στην Τουρκία ταλαιπωρηθήκαμε λίγο, ενώ στην Ελβετία όλα ήταν καλά. Φαντάζομαι με 2 ανταποκρίσεις θα τα ζητήσουν και στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα και στη Ζυρίχη και στη Βοστώνη.

Επίσης, όταν φτάσεις περνάς από υπάλληλο που σου κάνει 2-3 ερωτήσεις, συμπληρώνεις και ένα χαρτί, σε βγάζει φωτογραφία και παίρνει και δακτυλικά αποτυπώματα. Όλο αυτό παίρνει κανένα πεντάλεπτο, αλλά μπορεί να καθυστερήσεις αν έχουν λίγα γκισέ και έχουν φτάσει πολλές πτήσεις μαζί. Στο Λος Άντζελες ξεμπερδέψαμε γρήγορα, αλλά στην Ουάσινγκτον φάγαμε κανένα δίωρο αν θυμάμαι καλά.
Νίκο, σ'ευχαριστώ πολύ! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Κι εγώ με Aegean και Swiss πετάω που απ'ότι είδα ανήκουν στον ίδιο Όμιλο (ή κάτι τέτοιο). Κρίμα η ταλαιπωρία στην Κωνσταντινούπολη!

Για την άφιξη στις ΗΠΑ γνώριζα τη διαδικασία με τα δακτυλικά κ.λ.π. αλλά δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να πάρει πολλή ώρα! 😂
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δανάη, στη Ζυρίχη κοίτα τα terminals. Από Ελλάδα είχαμε φτάσει στο Β και φεύγαμε από το Ε, το οποίο ήταν σχετικά έρημο (και σε κόσμο και με πολλά μαγαζιά/εστιατόρια κλειστά). Τα δύο terminals συνδέονταν με ένα τρένο χωρίς οδηγό (μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε) και για να μπεις σου ζητούσαν πάλι τα εισιτήρια για ΗΠΑ.

Εκτός αν πέσεις σε περίεργο υπάλληλο ή πεις κάτι που δεν πρέπει δεν καθυστερείς, αλλά έχε υπόψη ότι μπορεί να πέσουν πολλές πτήσεις μαζί, με πολλούς που να μην καταλαβαίνουν Αγγλικά οπότε γι αυτό ενδέχεται να καθυστερήσεις...
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Εχω μια απορια με την διαδικασια αλλαγης αεροπλανων. Στο abudabi που αλλαζω αεροπλανο η παρεαδοτεα βαλιτσα φορτωνετε αυτοματα στην επομενη πτηση η κανω εγω ολη την διαδικασια σαν να πρωτοεπιβιβαζομαι;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αν το εισιτήριο είναι ενιαίο (δηλαδή με ένα 6-ψηφιο κωδικό και για τις 2 πτήσεις), που φαντάζομαι θα είναι, τις παίρνεις στην Ιαπωνία. Αν για κάποιο λόγο τις θέλεις στο Άμπου Ντάμπι, ζητάς να τις στείλουν εκεί, αλλά είναι τζάμπα ταλαιπωρία να τις κουβαλάς και μετά να τις ξαναδίνεις για check-in. Εμείς με την Etihad τις είχαμε παραλάβει κανονικά στο τέλος.
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Αν το εισιτήριο είναι ενιαίο (δηλαδή με ένα 6-ψηφιο κωδικό και για τις 2 πτήσεις), που φαντάζομαι θα είναι, τις παίρνεις στην Ιαπωνία. Αν για κάποιο λόγο τις θέλεις στο Άμπου Ντάμπι, ζητάς να τις στείλουν εκεί, αλλά είναι τζάμπα ταλαιπωρία να τις κουβαλάς και μετά να τις ξαναδίνεις για check-in. Εμείς με την Etihad τις είχαμε παραλάβει κανονικά στο τέλος.
To κωδικο BOOKING REFERENCE εννοεις; Αν εννοεις αυτον, εναν εχω λαβει και για τα δυο εισητηρια
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
To κωδικο BOOKING REFERENCE εννοεις; Αν εννοεις αυτον, εναν εχω λαβει και για τα δυο εισητηρια
Από που έκλεισες; Κάποια Online site σου δίνουν εννιαίο booking reference για ασύνδετες πτήσεις.
Αν είναι όλα με Etihad, οι πιθανότητες (άνω του 99%) είναι πως θα πάνε απεθυείας στον τελικό προορισμό, ακόμα κι αν χρειαστεί να το ζητήσεις στο check-in. Σε κάθε περίπτωση, στο check-in θα σου πουν με απόλυτη βεβαιότητα σε ποιό αεροδρόμιο θα χρειαστεί να παραλάβεις τις βαλίτσες.
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Από που έκλεισες; Κάποια Online site σου δίνουν εννιαίο booking reference για ασύνδετες πτήσεις.
Αν είναι όλα με Etihad, οι πιθανότητες (άνω του 99%) είναι πως θα πάνε απεθυείας στον τελικό προορισμό, ακόμα κι αν χρειαστεί να το ζητήσεις στο check-in. Σε κάθε περίπτωση, στο check-in θα σου πουν με απόλυτη βεβαιότητα σε ποιό αεροδρόμιο θα χρειαστεί να παραλάβεις τις βαλίτσες.
Ναι ολα ειναι με ethad απο το σαιτ της ethad. Ποιο πολυ με απασχολει η 1 ωρα και 20 λεπτα που εχω για την αλλαγη πτησης με αυτες τις καθυστερησεις που γινονται μην τρεχω να προλαβω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ναι ολα ειναι με ethad απο το σαιτ της ethad. Ποιο πολυ με απασχολει η 1 ωρα και 20 λεπτα που εχω για την αλλαγη πτησης με αυτες τις καθυστερησεις που γινονται μην τρεχω να προλαβω.
Αφού στο πούλησαν ενιαίο δεν θα έχεις πρόβλημα σε περίπτωση καθυστέρησης.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εκτός αν πέσεις σε περίεργο υπάλληλο
Όλοι οι υπάλληλοι αεροδρομίων στη Ελβετία είναι από περίεργοι έως κακοί. Όσο μπορείς, κοπελιά, κρύβε το χρώμα του διαβατηρίου σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom