Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.998
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας ταξιδεύω από Τορόντο για Αθήνα με πτήση τράνζιτ μέσω Μόναχου!!
Χρόνος αναμονής 2 ώρες και δέκα λεπτά!
Θα έχω κάποιο έλεγχο??
Μένω στον ίδιο τέρμιναλ?? Τέρμιναλ άφιξης 2 και το ίδιο αναχώρησης.
Ο χρόνος αναμονής είναι αρκετός??

Καθε βοήθεια επιθυμητή .

Σας ευχαριστώ.
Το Μόναχο είναι εύκολο και γρήγορο αεροδρόμιο, έχω προλάβει και ανταπόκριση 20 λεπτών κάποτε. Μην αγχώνεσαι. Όλες οι πτήσεις Star Alliance είναι στο Terminal 2 (το οποίο είναι στην... ιδιοκτησία της Lufthansa). Αν δεν πετάς με καμμιά εξωτική εταιρία το Μόναχο - Αθήνα (όπως π.χ. εγώ κάποτε με την Air China), αυτό είναι το σημείο στο οποίο θα εισέλθεις στη ζώνη Σέγκεν & την ΕΕ, που σημαίνει ότι θα περάσεις έλεγχο διαβατηρίων και ενδεχομένως τελωνειακό έλεγχο (Μόνο για ότι έχεις στη χειραποσκευή, αν έχεις βαλίτσες αυτές θα έλεγχθουν στην Αθήνα). Υποθέτοντας ότι δεν κουβαλάς τίποτα παράνομο (στον Καναδά η Μαριχουάνα είναι περίπου ελέυθερη, οπότε τα διάφορα τελωνεία έχουν τάση να ελέγχουν τους επιβάτες από Καναδά), θα ξερμπερδέψεις σε 15-20' από όλα αυτά μαζί, κι αυτό στη χειρότερη περίπτωση. Έλεγχο ασφαλείας δεν ξαναπερνάς.

Υπόψη ότι το Terminal 2 έχει δυο κομμάτια, το βασικό terminal και το δορυφορικό. Ανάμεσα στα δυο υπάρχει υπόγειο τρενάκι. Όλοι οι έλεγχοι είναι στο βασικό terminal, οπότε αναλάγως σε ποιά πύλη θα σταθμεύσει το αεροπλάνο από Τορόντο και σε ποιά πύλη θα σταθμέυεσει το αεροπλάνο για Αθήνα, μπορεί να πρέπει να υπολογίσεις λίγα λεπτά χρόνο παραπάνω (5-10' max).

Με όλα αυτά, θα σου μείνει καμμιά ώρα χρόνος για duty free, δειγματισμό Βαυαρικής μπύρας κ.ο.κ.
 

Jimkar123

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα!Κοιτάζω μια πτήση από Αθήνα για Πόρτο με ανταπόκριση Ζυρίχη στα 40λεπτα.Θεωρείτε βγαίνει η ανταποκριση;Σκέφτομαι οτι είναι πιεσμένα αλλά για να την προσφέρει η εταιρία λογικά βγαινει.Έχει καποιος αντιστοιχη εμπειρία απο Ζυρίχη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!Κοιτάζω μια πτήση από Αθήνα για Πόρτο με ανταπόκριση Ζυρίχη στα 40λεπτα.Θεωρείτε βγαίνει η ανταποκριση;Σκέφτομαι οτι είναι πιεσμένα αλλά για να την προσφέρει η εταιρία λογικά βγαινει.Έχει καποιος αντιστοιχη εμπειρία απο Ζυρίχη;
To έχω κάνει σε κάτω από 30 (θυμάμαι ότι είχα 45' και είχα φτάσει πολύ άνετος, μόλις είχε ανοίξει η πύλη), αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι οριακά και εξαρτάται από την κίνηση που θα έχει, μην πέσεις σε κανένα από τα πολλά events/fora/κλπ που τους πιάνει και τσεκάρουν τα πάντα και γίνονται ουρές κλπ. Τρέχεις γρήγορα; Επίσης άντε και την έχασες, βλέπεις αν υπάρχει άλλη πτήση μετά ώστε να σε βάλουν;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να εξασφαλισει την μεταβαση στην επομενη πτηση απο τη στιγμη που εχει αγοραστει ως ενιαιο εισιτηριο; Και ακομα και αν αυτο για οποιοδηποτε λογο δεν γινει και παλι δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να σε αποζημιωσει, να σε βαλει στην αμεσως επομενη κτλ;
Εχω αντιστοιχο εισιτηριο Κειπ Ταουν - Αθηνα (μεσω ανταποκριση Αντις Αμπεμπα) και μονο 40' για τη μεταβαση. Αλλα δε με εχει απασχολησει η αληθεια ειναι για τους παραπανω λογους. Κανω λαθος;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να εξασφαλισει την μεταβαση στην επομενη πτηση απο τη στιγμη που εχει αγοραστει ως ενιαιο εισιτηριο; Και ακομα και αν αυτο για οποιοδηποτε λογο δεν γινει και παλι δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να σε αποζημιωσει, να σε βαλει στην αμεσως επομενη κτλ;
Εχω αντιστοιχο εισιτηριο Κειπ Ταουν - Αθηνα (μεσω ανταποκριση Αντις Αμπεμπα) και μονο 40' για τη μεταβαση. Αλλα δε με εχει απασχολησει η αληθεια ειναι για τους παραπανω λογους. Κανω λαθος;
Δεν μου έχει τύχει να μην με καλύψουν σε ενιαίο εισιτήριο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να εξασφαλισει την μεταβαση στην επομενη πτηση απο τη στιγμη που εχει αγοραστει ως ενιαιο εισιτηριο; Και ακομα και αν αυτο για οποιοδηποτε λογο δεν γινει και παλι δεν ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να σε αποζημιωσει, να σε βαλει στην αμεσως επομενη κτλ;
Εχω αντιστοιχο εισιτηριο Κειπ Ταουν - Αθηνα (μεσω ανταποκριση Αντις Αμπεμπα) και μονο 40' για τη μεταβαση. Αλλα δε με εχει απασχολησει η αληθεια ειναι για τους παραπανω λογους. Κανω λαθος;
Υποχρεωμένη είναι, αν η επόμενη πτήση στον προορισμό είναι την επόμενη ή τη μεθεπομενη τι κάνεις;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Υποχρεωμένη είναι, αν η επόμενη πτήση στον προορισμό είναι την επόμενη ή τη μεθεπομενη τι κάνεις;
Προσωπικα δεν με απασχολει αυτο. Το αν θα πληρωσω με απασχολει. Αν με αποζημιωσουν κ μου εξασφαλησουν τη μεταβαση ειμαι οκ.
 
D

Delmem38110

Guest
η εθιοπιαν είναι εταιρία τρανσιτ. στην ουσία κανένας επιβάτης δεν σταματάει αντίς, οι περισσότεροι είναι για μετεπιβίβαση. το αεροπλάνο στο κειπ θα κάτσει το πολύ 45 λεπτά και θα ξαναφύγει.
θα πρέπει να ζητηθεί στο γκισέ στο κειπ να βάλουν ετικέτα γρήγορης μετεπιβίβασης στη βαλίτσα αν δεν το κάνουν οι υπάλληλοι που δουλεύουν με ρυθμούς χελώνας..
στο αεροδρόμιο στην αντίς όλοι οι επιβάτες τρανσιτ περνάνε έλεγχο από ανιχνευτή μετάλλων που σημαίνει καθυστέρηση. πρέπει να βγουν και τα παπούτσια. η ουρά είναι αρκετά μεγάλη αλλά με λίγο σπρώξε δεν υπάρχει πρόβλημα. για τους επιβάτες διακεκριμένης έχουν ειδικό καναλι. το λένε κλαουντ ναιν.
στην άφιξη στην αντίς υπάρχουν άνθρωποι έξω από το αεροπλάνο που ρωτάνε που είναι η επόμενη πτήση. πιστεύω πως αν κάποιος δεν μπορεί να τα καταφέρει τον παίρνουν με αμάξι και τον πάνε απευθείας στην επόμενη πτήση του.
σε περίπτωση που χάσει κάποιος την πτήση μένει σε ξενοδοχείο πληρωμένο από την εταιρία και ξαναφεύγει σε δυο μέρες για Ελλάδα. πράγμα που δεν τους συμφέρει. θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να βάλουν τους επιβάτες στο επόμενο αεροπλάνο έστω και αν έχει μικρή καθυστέρηση η αναχώρηση.
στο πήγαινε καθυστερήσαμε 45 λεπτά γιατί περίμεναν 10 επιβάτες από Καναδά. φτάσαμε όμως σχεδόν στην ώρα μας.
και τέλος παρατήρησα ότι το αεροσκάφος έρχεται στην Ελλάδα ξημερώματα και παραμένει όλη την μέρα στο ελ Βενιζέλος, για να ξαναφύγει την επομένη τις πρώτες πρωινές ώρες. ίσως και να κάνω λάθος αλλά πίσω δεν ξαναγυρίζει ούτε πάει σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη όπως έκανε παλιότερα που πήγαινε στη Μόσχα. άρα έχουν περιθώρια καθυστέρησης για επιβάτες με ανταπόκριση προς Αθήνα.
πάντως εμένα προσωπικά δεν θα μου καιγόταν καρφί αν έχανα την επόμενη πτήση. ευκαιρία για τζάμπα διήμερο στην αντίς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς όταν έχουμε χρόνο δε μας νοιάζει καν, κάποτε πήρα 4 φορές από 800 ευρώ ως εθελοντής overbooked σε 4 συνεχόμενες μέρες. Εδώ μιλάμε για άνθρωπο που πάει στη Λισσαβώνα και πιθανόν να πηγαίνει για ΣΚ ή τριήμερο και να έχει δυο μέρες άδεια και να μη θέλει να τις φάει στη Ζυρίχη, έστω με έξοδα της αεροπορικής εταιρείας. ΚΑλό είναι να ξέρει ο άνθρωπος αν υπάρχει άλλη πτήση προς Λισσαβώνα μετά τη δική του, να μην ψάχνει εναλλακτικές εκείνη την ώρα με το κινητό στο χέρι και την ψυχή στο στόμα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
η εθιοπιαν είναι εταιρία τρανσιτ. στην ουσία κανένας επιβάτης δεν σταματάει αντίς, οι περισσότεροι είναι για μετεπιβίβαση. το αεροπλάνο στο κειπ θα κάτσει το πολύ 45 λεπτά και θα ξαναφύγει.
θα πρέπει να ζητηθεί στο γκισέ στο κειπ να βάλουν ετικέτα γρήγορης μετεπιβίβασης στη βαλίτσα αν δεν το κάνουν οι υπάλληλοι που δουλεύουν με ρυθμούς χελώνας..
στο αεροδρόμιο στην αντίς όλοι οι επιβάτες τρανσιτ περνάνε έλεγχο από ανιχνευτή μετάλλων που σημαίνει καθυστέρηση. πρέπει να βγουν και τα παπούτσια. η ουρά είναι αρκετά μεγάλη αλλά με λίγο σπρώξε δεν υπάρχει πρόβλημα. για τους επιβάτες διακεκριμένης έχουν ειδικό καναλι. το λένε κλαουντ ναιν.
στην άφιξη στην αντίς υπάρχουν άνθρωποι έξω από το αεροπλάνο που ρωτάνε που είναι η επόμενη πτήση. πιστεύω πως αν κάποιος δεν μπορεί να τα καταφέρει τον παίρνουν με αμάξι και τον πάνε απευθείας στην επόμενη πτήση του.
σε περίπτωση που χάσει κάποιος την πτήση μένει σε ξενοδοχείο πληρωμένο από την εταιρία και ξαναφεύγει σε δυο μέρες για Ελλάδα. πράγμα που δεν τους συμφέρει. θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να βάλουν τους επιβάτες στο επόμενο αεροπλάνο έστω και αν έχει μικρή καθυστέρηση η αναχώρηση.
στο πήγαινε καθυστερήσαμε 45 λεπτά γιατί περίμεναν 10 επιβάτες από Καναδά. φτάσαμε όμως σχεδόν στην ώρα μας.
και τέλος παρατήρησα ότι το αεροσκάφος έρχεται στην Ελλάδα ξημερώματα και παραμένει όλη την μέρα στο ελ Βενιζέλος, για να ξαναφύγει την επομένη τις πρώτες πρωινές ώρες. ίσως και να κάνω λάθος αλλά πίσω δεν ξαναγυρίζει ούτε πάει σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη όπως έκανε παλιότερα που πήγαινε στη Μόσχα. άρα έχουν περιθώρια καθυστέρησης για επιβάτες με ανταπόκριση προς Αθήνα.
πάντως εμένα προσωπικά δεν θα μου καιγόταν καρφί αν έχανα την επόμενη πτήση. ευκαιρία για τζάμπα διήμερο στην αντίς.
Καταρχην σ' ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη απαντηση σου. Προσωπικα το ευχομαι να χασω την πτηση αν ειναι να παρω αποζημιωση. Δεν εχω τρελο θεμα με την αδεια μου +- 1 μερα. Μου ειχε κατσει στην επιστροφη απο Ισλανδια λογω overbooked (400€×2) + ξενοδοχειο, διατροφη κτλ κ καναμε παρτι.
Κατι αλλο...Ξερεις μηπως αν λογω της μεταβασης μεσω Αιθιοπιας απαιτειται για την εισοδο στη Ν. Αφρικη εμβολιο κιτρινου πυρετου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.998
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!Κοιτάζω μια πτήση από Αθήνα για Πόρτο με ανταπόκριση Ζυρίχη στα 40λεπτα.Θεωρείτε βγαίνει η ανταποκριση;Σκέφτομαι οτι είναι πιεσμένα αλλά για να την προσφέρει η εταιρία λογικά βγαινει.Έχει καποιος αντιστοιχη εμπειρία απο Ζυρίχη;
Αν δεν έχει καθυστέρηση η εισερχόμενη πτήση, βγαίνει μια χαρά. Βγαίνεις από τη μια πύλη, περπατάς λίγο και είσαι στην επόμενη. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος εκεί για Schengen to Schengen transfers. Αν τώρα έχεις καθυστέρηση....

[ Πάντως μου έχει τύχη πτήση ανταπόκρισης να περιμένει επειδή εισερχόμενη πτήση με άλλους επιβάτες έχει καθυστέρηση ].
 
D

Delmem38110

Guest
η αιθιοπιαν δεν είναι ευρωπαϊκή εταιρία και δεν γνωρίζω πως αποζημιώνει, βέβαια το ένα σκέλος έχει να κάνει με την ΕΕ αλλά και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου.
καλύπτει όμως ξενοδοχείο φαγητό και δωρεάν βίζα για είσοδο στην χώρα σε περίπτωση καθυστέρησης.
με δυο μέρες βλέπεις την πόλη με 4 πας και λαλιμπελα. (λεμε τώρα)
η νότιο Αφρική ζητάει μόνο πτήση επιστροφής για να σε αφήσει να μπεις στο αεροπλάνο και στη χώρα.
η πρεσβεία στην Αθήνα έχει μια ευγενέστατη υπάλληλο που λύνει όλες τις απορίες με χαμόγελο και υπομονή.

το εμβόλιο κίτρινου πυρετού Καλό είναι να γίνει γιατί είναι μια φορά για πάντα. κοστίζει 50 ευρώ και γίνετε στα ιατρεία της τουριστικής ιατρικής. το 50αρικο το καρπώνεται το Παστέρ. και το κάνουμε για την δική μας προστασία. οι νοτιοαφρικανοι δεν το ζητάνε αλλά μπορεί να ζητηθεί σε μελόντικα ταξίδια καπου αλλού.

το τσεκ ιν ανοίγει 4 ώρες πριν Και στην Αθήνα και στο κειπ.
τα γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο κειπ είναι όλα μαζεμένα και βρίσκονται δεξιά στην έξοδο του αεροδρομίου κατεβαίνοντας ένα υπόγειο τούνελ και ξαναβγαίνεις πάλι πάνω. θέλει υπομονή γιατί έχει μεγάλες ουρές. υπάρχουν ταμπέλες που οδηγούν εκεί. εμείς επιλέξαμε την αβισ και δεν το μετανιώσαμε.

η επιστροφή του αυτοκινήτου είναι συμμαζεμένη και με τάξη, μπαίνεις την ουρά παραδίδεις το αμάξι γίνετε ο έλεγχος μπροστά σου και φεύγεις. το πολύ 15 με 20 λεπτά. ανάλογα με το πόσοι είναι πιο μπροστά.
το αμάξι επιβάλετε στο κειπ. χωρίς αμάξι δεν βλέπεις τίποτε. το ξενοδοχείο πρέπει να σας εξασφαλίσει φυλασσόμενο πάρκιγκ έστω και με πληρωμή. εμείς δίναμε 4 ευρώ τη μέρα.
το βράδυ αφήστε το αμάξι στο παρκιγνκ του ξενοδοχείου και παρτε ουμπερ ακόμα και για κατούρημα. είναι τζάμπα.
η πόλη είναι πεντακάθαρη πάμφθηνη άψογα οργανωμένη αλλά υπάρχει μικροεγγκληματικοτητα. θέλει πολύ προσοχή τη νύχτα. τη μέρα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά και πάλι όποιον περίεργο δεις απέναντι τον κρατάς σε απόσταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom