Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

tatooine

Member
Μηνύματα
1.351
Likes
5.004
Για Σίδνεϊ υπάρχει καμμία επιλογή λέτε ; Από Αθήνα
Ίσως με air chinα με πολύ ακριβούς φόρους.
Από Ευρώπη δες που πετάει η thai, Singapore, Eva, ana, air china και ψάξε.
Πιο πολλές πιθανότητες από Λονδίνο με επιλογές και μέσω Αμερικής με air canada united.
Τουλάχιστον 10 με 11 μήνες πριν τα εισιτήρια.
Από Αθήνα θα χρειαστείς 3 πτήσεις, από Ευρώπη μόνο δυο.
Αν βρεις φθηνό ναύλο για Ασία βγάζει από εκεί με μίλια αλλά και πάλι η διαθεσιμότητα πλέον είναι περιορισμένη.
Καλή αναζήτηση.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Ίσως με air chinα με πολύ ακριβούς φόρους.
Από Ευρώπη δες που πετάει η thai, Singapore, Eva, ana, air china και ψάξε.
Πιο πολλές πιθανότητες από Λονδίνο με επιλογές και μέσω Αμερικής με air canada united.
Τουλάχιστον 10 με 11 μήνες πριν τα εισιτήρια.
Από Αθήνα θα χρειαστείς 3 πτήσεις, από Ευρώπη μόνο δυο.
Αν βρεις φθηνό ναύλο για Ασία βγάζει από εκεί με μίλια αλλά και πάλι η διαθεσιμότητα πλέον είναι περιορισμένη.
Καλή αναζήτηση.
Thanks - στα γρήγορα βρήκα επιλογές με Singapore από Λονδίνο -100.000Μ + 250 Ευρώ (round trip) που μάλλον είναι καλό deal . Όχι σε ημερομηνίες που θέλω όμως..
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Μετά από παρότρυνση του @James , ανοίγω θέμα για πτήσεις με μίλια και προτάσεις και ευκαιρίες. Έχουν ειπωθεί αρκετές στο παρελθόν, αλλά είναι κάπου χαμένες σε τόπικς που μιλάμε για τα μίλια από αεροπορικές ή για τις κατάλληλες μπόνους κάρτες. Μπορούμε να τα συγκεντρώσουμε όλα τα παραδείγματα και τις προτάσεις εδώ.

Η αγαπημένη μου είναι και παραμένει η United. Είτε για πτήσεις 12 ωρών είτε για πτήσεις 2 ωρών, έχει μόνο 5 ευρώ φόρους. Για όλες τις πτήσεις εσωτερικού στην ηπειρωτική Αμερική χρειάζονται 12500 μίλια, είτε πρόκειται για πτήση Λος Άντζελες-Σαν Φρανσίσκο που είναι 1 ώρα είτε για το Λος Άντζελες-Νέα Υόρκη που είναι σχεδόν 7 ώρες. Εξαίρεση η Χαβάη που είναι 30000 (ή 35000) μίλια το one way. Και η διαθεσιμότητα στις πτήσεις της είναι απίστευτη, ακόμα και για την επόμενη μέρα.

Τον Γενάρη έκλεισα Λος Άντζελες-Ρίο ντε Τζανέιρο με 30000 μίλια και 5 (!) ευρώ φόρους. Λος Άντζελες-Χιούστον-Ρίο, η πτήση κλείστηκε την προηγούμενη μέρα της πτήσης.

Τον Μάρτιο έκλεισα ένα εσωτερικό Σικάγο-Νέα Υόρκη με 12500 μίλια και 5 ευρώ. Το έκλεισα βράδυ και έψαχνα για την επόμενη μέρα το πρωί και μου έδινε επιλογή σε ΟΛΕΣ τις πτήσεις της ημέρας (πάνω από 10). Το εισιτήριο έκανε κάπου στα 200 ευρώ, το value for money εκείνης της στιγμής ήταν ανεκτίμητο γιατί πραγματικά δεν ήξερα ποια μέρα και ώρα θα φύγω μέχρι εκείνη την στιγμή.

Από Αθήνα για Νότια Αμερική έχει καλές επιλογές για Σάο Πάολο και Ρίο με πολλές επιλογές με 35000 ή 40000 one way, για Αργεντινή όχι και τόσο.

Καραϊβική και Κόστα Ρίκα έχει πολύ μέτριες έως κακές επιλογές.

Η Turkish έχει σχετικά υψηλούς φόρους και δεν έχω βρει κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες. Η Ethiopian δίνει πολύ καλές προσφορές, αλλά δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.

@Yorgos @Samion @taver @ToTheMoonAndBack και όσοι ασχολείστε με το σπορ των μιλίων, τα φώτα σας!
Επειδή είδα αναφέρεις για εξαργύρωση μιλίων από Αθήνα για Ρίο ήθελα να σε ρωτήσω. ΔΕ μπορώ να βρω από Αθήνα για Ρίο μέσω του app της Aegean.Μονο για Σάο Πάολο. Μπορείς να μου πεις για Ρίο αν δεν υπάρχει τρόπος από Αθήνα τότε από κάποια αλλη πόλη της Ευρώπης?Γενικά ξέρεις αν υπάρχει κάποιος χάρτης δρομολογίων?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Επειδή είδα αναφέρεις για εξαργύρωση μιλίων από Αθήνα για Ρίο ήθελα να σε ρωτήσω. ΔΕ μπορώ να βρω από Αθήνα για Ρίο μέσω του app της Aegean.Μονο για Σάο Πάολο. Μπορείς να μου πεις για Ρίο αν δεν υπάρχει τρόπος από Αθήνα τότε από κάποια αλλη πόλη της Ευρώπης?Γενικά ξέρεις αν υπάρχει κάποιος χάρτης δρομολογίων?
Νομίζω βρίσκεις και για Ρίο με Aegean+TAP αλλά είναι ΛΟΤΤΟ να το πετύχεις. Σάο Πάουλο πιο εύκολα.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Νομίζω βρίσκεις και για Ρίο με Aegean+TAP αλλά είναι ΛΟΤΤΟ να το πετύχεις. Σάο Πάουλο πιο εύκολα.
Όλο σφάλμα μου βγάζει από Αθήνα για Ρίο.Ειπες με Aegean Και Τap.Υπαρχει κάποιο τρικ στην αναζήτηση?Δε μου βγάζει κατι
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.351
Likes
5.004
Όλο σφάλμα μου βγάζει από Αθήνα για Ρίο.Ειπες με Aegean Και Τap.Υπαρχει κάποιο τρικ στην αναζήτηση?Δε μου βγάζει κατι
Για Ρίο με την συμμαχία έχει μόνο 3 ευρωπαϊκούς προορισμούς και ανταποκρίσεις προς αυτούς.
Πόρτο Λισσαβόνα και Μόναχο.

Belo Horizonte, Brazilia, Salvador de Bahia, Recife, Fortaleza και Maceio με στάση Natal από Λισσαβόνα

Από Σαο έχει για Πόρτο Λισσαβόνα Φρανκφούρτη Ζυρίχη Κωνσταντινούπολη Αντίς και με ανταποκρίσεις φυσικά.

Πάνε Σαο και βρίσκεις φτηνές πτήσεις από κει για Ρίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom