Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μετά από παρότρυνση του @James , ανοίγω θέμα για πτήσεις με μίλια και προτάσεις και ευκαιρίες. Έχουν ειπωθεί αρκετές στο παρελθόν, αλλά είναι κάπου χαμένες σε τόπικς που μιλάμε για τα μίλια από αεροπορικές ή για τις κατάλληλες μπόνους κάρτες. Μπορούμε να τα συγκεντρώσουμε όλα τα παραδείγματα και τις προτάσεις εδώ.

Η αγαπημένη μου είναι και παραμένει η United. Είτε για πτήσεις 12 ωρών είτε για πτήσεις 2 ωρών, έχει μόνο 5 ευρώ φόρους. Για όλες τις πτήσεις εσωτερικού στην ηπειρωτική Αμερική χρειάζονται 12500 μίλια, είτε πρόκειται για πτήση Λος Άντζελες-Σαν Φρανσίσκο που είναι 1 ώρα είτε για το Λος Άντζελες-Νέα Υόρκη που είναι σχεδόν 7 ώρες. Εξαίρεση η Χαβάη που είναι 30000 (ή 35000) μίλια το one way. Και η διαθεσιμότητα στις πτήσεις της είναι απίστευτη, ακόμα και για την επόμενη μέρα.

Τον Γενάρη έκλεισα Λος Άντζελες-Ρίο ντε Τζανέιρο με 30000 μίλια και 5 (!) ευρώ φόρους. Λος Άντζελες-Χιούστον-Ρίο, η πτήση κλείστηκε την προηγούμενη μέρα της πτήσης.

Τον Μάρτιο έκλεισα ένα εσωτερικό Σικάγο-Νέα Υόρκη με 12500 μίλια και 5 ευρώ. Το έκλεισα βράδυ και έψαχνα για την επόμενη μέρα το πρωί και μου έδινε επιλογή σε ΟΛΕΣ τις πτήσεις της ημέρας (πάνω από 10). Το εισιτήριο έκανε κάπου στα 200 ευρώ, το value for money εκείνης της στιγμής ήταν ανεκτίμητο γιατί πραγματικά δεν ήξερα ποια μέρα και ώρα θα φύγω μέχρι εκείνη την στιγμή.

Από Αθήνα για Νότια Αμερική έχει καλές επιλογές για Σάο Πάολο και Ρίο με πολλές επιλογές με 35000 ή 40000 one way, για Αργεντινή όχι και τόσο.

Καραϊβική και Κόστα Ρίκα έχει πολύ μέτριες έως κακές επιλογές.

Η Turkish έχει σχετικά υψηλούς φόρους και δεν έχω βρει κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες. Η Ethiopian δίνει πολύ καλές προσφορές, αλλά δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.

@Yorgos @Samion @taver @ToTheMoonAndBack και όσοι ασχολείστε με το σπορ των μιλίων, τα φώτα σας!
 
D

Delmem38110

Guest
θα πω ένα πράγμα το οποίο το έχω ξαναπεί και θα το ξαναλέω.
όσο πιο πολλά μίλια τόσο το καλύτερο.
δεν χαλάνε και δεν λήγουν.
στην δικιά μας περίπτωση είναι καλύτερα από χρήμα.
επειδή ψάχνω συνέχεια αν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον θα το ποσταρω.
όπως τις προάλλες αντίς αμπεμπα κειπ ταουν μέσω Σιγκαπούρης αν θυμάμαι καλά με 12,500 μίλια.
κατεβαίνεις φυσικά στη Σιγκαπούρη, η αν είσαι μαζόχας συνεχίζεις για κειπ.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Από Αθήνα για Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Πράγα με Aegean:
Τώρα που οι τιμές εισιτηρίων είναι ψηλά, συγκριτικά συμφέρει να κλείσεις με μίλια και σχετικά χαμηλούς φόρους (γύρω στα 35-50€) και έχει μεγάλη διαθεσιμότητα.
Λισαβώνα επίσης συμφέρει με πόντους αλλά η διαθεσιμότητα δεν είναι τόσο καλή.

Βέβαια, ο ίδιος αριθμός μιλίων αν αλλάξεις ήπειρο είναι πιο value for money.

Επίσης, έχει αρκετά καλή διαθεσιμότητα για Βαλένθια απευθείας με 35€ φόρους μπρος -πίσω, αν και οι τιμές των εισιτηρίων είναι και από μόνες τους αξιοπρεπείς.

Πόρτο και Μάλαγα για τις απευθείας πτήσεις δεν βρίσκω διαθεσιμότητα.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
207
Likes
1.025
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Μετά από παρότρυνση του @James , ανοίγω θέμα για πτήσεις με μίλια και προτάσεις και ευκαιρίες. Έχουν ειπωθεί αρκετές στο παρελθόν, αλλά είναι κάπου χαμένες σε τόπικς που μιλάμε για τα μίλια από αεροπορικές ή για τις κατάλληλες μπόνους κάρτες. Μπορούμε να τα συγκεντρώσουμε όλα τα παραδείγματα και τις προτάσεις εδώ.

Η αγαπημένη μου είναι και παραμένει η United. Είτε για πτήσεις 12 ωρών είτε για πτήσεις 2 ωρών, έχει μόνο 5 ευρώ φόρους. Για όλες τις πτήσεις εσωτερικού στην ηπειρωτική Αμερική χρειάζονται 12500 μίλια, είτε πρόκειται για πτήση Λος Άντζελες-Σαν Φρανσίσκο που είναι 1 ώρα είτε για το Λος Άντζελες-Νέα Υόρκη που είναι σχεδόν 7 ώρες. Εξαίρεση η Χαβάη που είναι 30000 (ή 35000) μίλια το one way. Και η διαθεσιμότητα στις πτήσεις της είναι απίστευτη, ακόμα και για την επόμενη μέρα.

Τον Γενάρη έκλεισα Λος Άντζελες-Ρίο ντε Τζανέιρο με 30000 μίλια και 5 (!) ευρώ φόρους. Λος Άντζελες-Χιούστον-Ρίο, η πτήση κλείστηκε την προηγούμενη μέρα της πτήσης.

Τον Μάρτιο έκλεισα ένα εσωτερικό Σικάγο-Νέα Υόρκη με 12500 μίλια και 5 ευρώ. Το έκλεισα βράδυ και έψαχνα για την επόμενη μέρα το πρωί και μου έδινε επιλογή σε ΟΛΕΣ τις πτήσεις της ημέρας (πάνω από 10). Το εισιτήριο έκανε κάπου στα 200 ευρώ, το value for money εκείνης της στιγμής ήταν ανεκτίμητο γιατί πραγματικά δεν ήξερα ποια μέρα και ώρα θα φύγω μέχρι εκείνη την στιγμή.

Από Αθήνα για Νότια Αμερική έχει καλές επιλογές για Σάο Πάολο και Ρίο με πολλές επιλογές με 35000 ή 40000 one way, για Αργεντινή όχι και τόσο.

Καραϊβική και Κόστα Ρίκα έχει πολύ μέτριες έως κακές επιλογές.

Η Turkish έχει σχετικά υψηλούς φόρους και δεν έχω βρει κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες. Η Ethiopian δίνει πολύ καλές προσφορές, αλλά δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.

@Yorgos @Samion @taver @ToTheMoonAndBack και όσοι ασχολείστε με το σπορ των μιλίων, τα φώτα σας!
Είσαι φοβερός,έχεις κάνει διατριβή στο θέμα!
 
D

Delmem38110

Guest
αλλοι, αυτοι που πανε Σαο μεσω Αντις, λενε μαζοχες αυτους που πανε απευθειας..
για Κέιπ Τάουν αναφερόμουνα. υπάρχει πτήση με μίλια για κειπ ταουν μέσω Σιγκαπούρης από αντίς αμπεμπα.
έτσι και αλλιώς GRU πάμε μέσω ADD άνετα και φτηνά.
μόνο κάθε Τετάρτη.
για όποιον επιθυμεί συνεχίζει με το ίδιο αεροπλάνο για EZE.
και είναι μονόδρομος για Αφρική.
εξαιρετική μπίζνες.
τώρα έχει πρόβλημα με τις πτήσεις γιατί το ATH - ADD - ATH είναι συνέχεια από και προς Μόσχα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για Κέιπ Τάουν αναφερόμουνα.
το καταλαβα. κι εγω εκει αναφερομουν. για μενα ειναι πλεονεκτημα να πας μεσω Σινγκαπουρης και μαζοχισμος να πας απευθειας..ειμαστε κι εμεις εδω..
καλυτερα να μην ερχεται το 737 να πηγαινουμε μεσω MXP. γραφουμε κ περισσοτερα μιλια κ με 777.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εύγε!

Εννοείται πως τέτοιες συγκεκριμένες προτάσεις θα βοηθήσουν κόσμο και κοσμάκη. Έλεγα όμως αν ήταν δυνατόν, να μας έλεγες λίγο τη διαδικασία. Δηλαδή αναφέρθηκε Αντίς Αμπέμπα - Κέιπ Τάουν μέσω Σιγκαπούρης. Οκ ο στόχος μπορεί να είναι η Σιγκαπούρη, αλλά πώς φτάνεις να βρεις ότι πρέπει να φτάσεις στην Αντίς Αμπέμπα??
Ή και κάτι ακόμα. Όταν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο (πόλη) αλλά απλά ψάχνεις για την ευκαιρία τι κάνεις? Ψάχνεις όλες τις αεροπορικές της συμμαχίας που σε βολεύει, με τυχαίες ανταποκρίσεις, μέχρι να βρεις το κατάλληλο?

Δε ξέρω βέβαια αν μεταφέρω σωστά την απορία μου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εύγε!

Εννοείται πως τέτοιες συγκεκριμένες προτάσεις θα βοηθήσουν κόσμο και κοσμάκη. Έλεγα όμως αν ήταν δυνατόν, να μας έλεγες λίγο τη διαδικασία. Δηλαδή αναφέρθηκε Αντίς Αμπέμπα - Κέιπ Τάουν μέσω Σιγκαπούρης. Οκ ο στόχος μπορεί να είναι η Σιγκαπούρη, αλλά πώς φτάνεις να βρεις ότι πρέπει να φτάσεις στην Αντίς Αμπέμπα??
Ή και κάτι ακόμα. Όταν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο (πόλη) αλλά απλά ψάχνεις για την ευκαιρία τι κάνεις? Ψάχνεις όλες τις αεροπορικές της συμμαχίας που σε βολεύει, με τυχαίες ανταποκρίσεις, μέχρι να βρεις το κατάλληλο?

Δε ξέρω βέβαια αν μεταφέρω σωστά την απορία μου.
Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στις αεροπορικές της συμμαχίας, όλες οι διαδικασίες γίνονται από το site της Aegean. Όταν δεν έχεις συγκεκριμένο στόχο, απλά μπαίνεις στην εξαργύρωση μιλίων για αεροπορικά εισιτήρια και ψάχνεις τυχαία. 'Η μπαίνεις σε αυτό το τόπικ και ανακαλύπτεις καινούργιους προορισμούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom