Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η αλήθεια είναι ότι ούτε της Turkish, ούτε της United εμφανίζονται.. και ειδικά η United είχε και πολύ λίγους φόρους και τρομερές διαθεσιμότητες. Δεν έχω πάρει τηλέφωνο να δω εάν τυχόν μπορούν να τις δουν στο τηλεφωνικό κέντρο, πάντως στο site της United φαίνονται κανονικά.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν έχω πάρει τηλέφωνο να δω εάν τυχόν μπορούν να τις δουν στο τηλεφωνικό κέντρο, πάντως στο site της United φαίνονται κανονικά.
μπορούν και δεν χρεώνουν επιπλέον. επίσης η ειρ ιντια δεν εμφανίζετε.
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Εκτός από δυσεύρετα , έγιναν και ακριβότερα κατά 25% περίπου, τα award business εισιτήρια της ΤΚ , τουλάχιστον για όσους προορισμούς κατάφερα να βρω διαθεσιμότητα μέσω του τηλ. κέντρου της Aegean.
 
D

Delmem38110

Guest
Εκτός από δυσεύρετα , έγιναν και ακριβότερα κατά 25% περίπου, τα award business εισιτήρια της ΤΚ , τουλάχιστον για όσους προορισμούς κατάφερα να βρω διαθεσιμότητα μέσω του τηλ. κέντρου της Aegean.
Στους Τούρκους Δύο άτομα θέλουν 1000 € περίπου συν τα μιλια με επιστροφή. Παραμένουν σε λογικό ακόμα επίπεδο. Αν δοκιμάσεις με το γκρουπ της λουφτφαβε ξεφεύγεις κατα πολυ.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Χρόνια πολλά σε όλους! Έχει ταξιδέψει κανείς με LOT ? Βρίσκω πτήση Αθήνα Τόκυο για Απρίλιο με 45000 μίλια και 108€ και σκέφτομαι να το κλείσω.. (Προχώρησα την διαδικασία μέχρι την πληρωμή και δεν μου ζητάει αριθμό διαβατηρίου.. Είναι σωστό;)
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ναι. Δωστε τα 20ευρα στην εξυπηρετηση πελατων και καντε τη δουλεια σας πριν τα τσιμπησει αλλος.
Επανέρχομαι και συγγνώμη, νομίζω πως συμφέρει καλύτερα η μεταφορά μιλίων με κόστος 15€.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Ψάχνοντας για έμενα βρήκα τα παρακάτω. Τα γράφω μήπως ενδιαφέρουν κάποιον. Είναι Business, καθώς θέλω να δω πως είναι η business σε υπερατλαντικό.

10/05 ATH-EZE 43€+55Κ 16/05 EZE-ATH 81€+55Κ

10/05 ATH-BOG 62€+55K 17/05 BOG-ATH 77€+55Κ

10/05 ATH-CUN 94€+55K 17/05 CUN-ATH 55€+55K
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ψάχνοντας για έμενα βρήκα τα παρακάτω. Τα γράφω μήπως ενδιαφέρουν κάποιον. Είναι Business, καθώς θέλω να δω πως είναι η business σε υπερατλαντικό.

10/05 ATH-EZE 43€+55Κ 16/05 EZE-ATH 81€+55Κ

10/05 ATH-BOG 62€+55K 17/05 BOG-ATH 77€+55Κ

10/05 ATH-CUN 94€+55K 17/05 CUN-ATH 55€+55K
Με το 787 της 2ης πάντως είναι κορυφή, αν είσαι μόνος θέση 1Κ και καλή απόλαυση.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Business από Θεσσαλονίκη για Αντίς Αμπέμπα με 55000 και 45ε
Αντίς Αμπέμπα- Victoria Falls με 25000 και 80ε με επιστροφή (εισιτήρια που τα δίνει κοντά στα 700-800ε κανονικά)
Business από Αντίς Αμπέμπα για Μπανγκόκ με 55000 και 39ε
Με φουλ διαθεσιμότητες σε ημερομηνίες με τους Αιθίοπες.

Για ένα ταξίδι με συνδυασμό Αφρικής και Ασίας είναι σούπερ.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Business από Θεσσαλονίκη για Αντίς Αμπέμπα με 55000 και 45ε
Αντίς Αμπέμπα- Victoria Falls με 25000 και 80ε με επιστροφή (εισιτήρια που τα δίνει κοντά στα 700-800ε κανονικά)
Business από Αντίς Αμπέμπα για Μπανγκόκ με 55000 και 39ε
Με φουλ διαθεσιμότητες σε ημερομηνίες με τους Αιθίοπες.

Για ένα ταξίδι με συνδυασμό Αφρικής και Ασίας είναι σούπερ.
θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω πως έχουν μόνο δυο μπίζνες διαθέσιμες ανά πτήση.
3 φορές την εβδομάδα από Αθήνα.
στα Α350 στην καινούριο έκδοση, αποφεύγουμε τις δυο μεσαίες πρώτες θέσεις. είναι στριμωγμένες και ο χώρος για τα πόδια περιορισμένος. οι δε πρώτες μονές θέσεις παράθυρο αριστερά και δεξιά αλλά και οι ακριβώς από πίσω τους είναι οι καλύτερες. στα παλιά Α350 η πρώτη σειρά έχει την καλύτερη άνεση.
στα 787 παλιά έκδοση αν και η πρώτη εξάδα έχει φοβερή απλά προτιμώ την δεύτερη εξάδα λόγο μόνιτορ.
στα 787 καινούρια έκδοση η πρώτη εξάδα.
στα 737 μαξ (κάνουμε και ένα σταυρό πρώτου ανεβούμε) στην πρώτη σειρά μπλοκάρουν αυτοί δυο θέσεις για χρήση πληρώματος αρα μένει η δεύτερη σειρά σαν η καλύτερη.
και στα 787, 350 παλιά έκδοση μπλοκάρουν 3 θέσεις την πρώτη σειρά για το πλήρωμα.
παλιότερα με τους Αιθίοπες είχα βρει με 12,5κ Αντίς κειπ ταουν μέσω Σιγκαπούρης.
για κάποιον που θέλει να πάει Σιγκαπούρη με ελάχιστα μίλια αρκεί να μην έχει βαλίτσες.
από ντουμπαι για Ασία το έχει στην οικονομική 30κ αν βρεις.

στην αβιανκα στα 787 οι 4 πρώτες θέσεις είναι οι καλύτερες. θα συνιστούσα σε ζευγάρι να διαλέξει τις δυο πρώτες AD, EK με διάδρομο στη μέση και όχι τις δυο μεσαίες DE γιατί έχει πιο καλή επικοινωνία παρόλο που υπάρχει διάδρομος.
η 1Α και Κ καλύτερες για μοναχικούς ταξιδιώτες γιατί έχουν την καλύτερη απλά στα πόδια όπως οι1 D,E

IMG_6880.jpg

επίσης να σημειωθεί ότι έχουν σταματήσει την μπίζνες σε όλες σχεδόν τις πτήσεις τους στη λατινική Αμερική. προσφέρουν πριμιουμ θέσεις έναντι αμοιβής.
όποιος κάνει κράτηση με μίλια δεν έχει την δυνατότητα να επιλέξει θέσεις στη οικονομική δυστυχώς ούτε ακόμα και με πληρωμή μόνο στο γκισέ κατά το τσεκ ιν.

πολύ καλή εναλλακτική η κοπα με την εξαιρετική μπίζνες στα 737μαξ9 θέσεις κρεβάτια.. και εδώ κάνουμε τον σταυρό μας πρώτου ανεβούμε. με 12 και 24κ αντίστοιχα οικονομική μπίζνες για ολόκληρη τη λατινική Αμερική.
καλύτερες θέσεις οι 4 πρώτες.

υπάρχουν γενικά πολλές λύσεις για να ταξιδέψει κάποιος ακόμα και από αεροδρόμια εκτός Ελλάδας.
αυτά προς το παρόν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Avianca έχω δει κι εγώ ότι δεν έχει γενικά πλέον θέσεις business στα εντός Λατ. Αμερικής με μίλια, μόνο το υπερατλαντικό, το οποίο φυσικά αξίζει με τα 1000 στο 787. Γενικώς έχουν κοπεί τελευταία οι business με μίλια και αλλού, σημεία των καιρών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom