Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Θέλει να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται πριν 15 μέρες να υπήρχε εισιτήριο με Ethiopian από Sao Paolo για Αθήνα με 19 ευρώ φόρους και τώρα οι φόροι , για το ίδιο δρομολόγιο , να είναι 311; Να μην υπήρχαν καθόλου εισιτήρια, οκ, αλλά οι φόροι γιατί ανεβαίνουν;
Όπως το λες δε φαίνεται να είναι το ίδιο εισιτήριο.

Edit: Κι όμως είναι: bug ή άσχημα νέα;
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
727
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πάντως οι φόροι στο σκέλος Αθηνα Μπουένος Άιρες παραμένουν οι ίδιοι. Λέτε να είναι λαθος του συστήματος; Θα το παρακολουθήσω για λίγες μέρες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
4.847
Ότι ξεκινάει από GRU με Ethiopian έχει ανατίμηση και επιπλέον καπέλο για μπίζνες.
Από οπουδήποτε αλλού οι τιμές είναι ίδιες. Το ίδιο δρομολόγιο από EZE έχει 80 ευρώ.
Ο λόγος τη ανατίμησης άγνωστος.
 
Last edited:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
οι φόροι αεροδρομιου στα εισητηρια εξαργυρωσης σε αρκετες αεροπορικες εχουν εκτοξευθει, η turkish έχει σχεδον διπλασιασει τους φόρους, η γιαπωνεζικη ΑΝΑ εκει που ειχε μεχρι περσι κάτι λίγους φόρους τωρα μονο λίγους δεν τους λες και ακολουθούν κι άλλες νομίζω...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Θέλει να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται πριν 15 μέρες να υπήρχε εισιτήριο με Ethiopian από Sao Paolo για Αθήνα με 19 ευρώ φόρους και τώρα οι φόροι , για το ίδιο δρομολόγιο , να είναι 311; Να μην υπήρχαν καθόλου εισιτήρια, οκ, αλλά οι φόροι γιατί ανεβαίνουν;
οι φόροι δεν είναι προφανώς μόνο φόροι εξαρτωνται απο την πολιτικη της κάθε εταιρίας, η ίδια πτήση με διαφορετικες αεροπορικές (η τιμη επηρεαζεται ακόμη κι όταν υπάρχουν δυο πτήσεις για τον τελικο προορισμό) μπορεί να κοστίζει 50,100,200 ή ακομη και 400 ευρω σε κάποια ακραια παραδείγματα... οι εταιριες με ελαχιστους φόρους (singapore, united ethiopian) ολο και λιγοστευουν προσφατα σταματησε η ΑΝΑ να ειναι φθηνη.
 
Μηνύματα
614
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
οι φόροι αεροδρομιου στα εισητηρια εξαργυρωσης σε αρκετες αεροπορικες εχουν εκτοξευθει, η turkish έχει σχεδον διπλασιασει τους φόρους, η γιαπωνεζικη ΑΝΑ εκει που ειχε μεχρι περσι κάτι λίγους φόρους τωρα μονο λίγους δεν τους λες και ακολουθούν κι άλλες νομίζω...
Είναι απίστευτο αυτό. Το κοίταζα και εγω όταν ήθελα να κλείσω για Τόκυο. Είχαν κάπου 70ε πριν 1 2 χρόνια οι φόροι και τώρα έχουν 300+
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Ζήτηση....Ζήτηση...Ζήτηση....Αυξάνεται συνεχώς και οι αεροπορικές αντιδρούν ανάλογα...
 

nick07

Member
Μηνύματα
279
Likes
508
Είναι απίστευτο αυτό. Το κοίταζα και εγω όταν ήθελα να κλείσω για Τόκυο. Είχαν κάπου 70ε πριν 1 2 χρόνια οι φόροι και τώρα έχουν 300+
Το ειχα προσεξει κι εγω προσφατα για κρατηση προς Λονδινο. Οι φοροι σε εισητηριο εξαργυρωσης ηταν καπου 3πλασιοι-4πλασιοι απο τους φορους σε κανονικη κρατηση. Δεν ασχοληθηκα, φανταστηκα πως προκειται καποιο συνηθισμενο λαθος στο συστημα της αιγαιου. Δεν ηταν; 🤔
Οι φοροι δεν θα επρεπε να ειναι συγκεκριμενοι και σταθεροι ;!
 

nick07

Member
Μηνύματα
279
Likes
508
Ζήτηση....Ζήτηση...Ζήτηση....Αυξάνεται συνεχώς και οι αεροπορικές αντιδρούν ανάλογα...
Ναι οκ αλλα αν ειναι ετσι ας αλλαξουν τους ορους να το ονομαζουν κοστος εισιτηριου+μιλια. Οχι το κοστος να το ονομαζουν φορους. Αυτο προκειται για παραπλανηση του καταναλωτη εφοσον σου ζητουν να πληρωσεις φορους που δεν ειναι φοροι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
4.847
Ναι οκ αλλα αν ειναι ετσι ας αλλαξουν τους ορους να το ονομαζουν κοστος εισιτηριου+μιλια. Οχι το κοστος να το ονομαζουν φορους. Αυτο προκειται για παραπλανηση του καταναλωτη εφοσον σου ζητουν να πληρωσεις φορους που δεν ειναι φοροι.
Από Βραζιλία καμιά εταιρία (πλην των Τούρκων αν θυμάμαι καλά) δεν χρέωνε τίποτε περισσότερο από τους φόρους που ήταν ασήμαντοι. Νομίζω ήταν νομοθετικό το θέμα.
Κάτι έχει γίνει για να κάνουν οι Αιθίοπες αυτή την αύξηση. Και την έχουν κάνει μόνο από εκεί.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Οτι κ να πείτε το χάλι του lufthansa group (luft, swiss, austrian, brussels) δε το φτανει κανεις..για μπιζνες υπερατλαντικο φόροι 300 ευρω να πας κ γυρω στα..850-900!! επιστροφη, ελεος δηλ
 
Last edited:

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Τα ίδια και με την TK.
Aπό περίπου 390€ Α/R το 2017 ( ναύλος I) , εκτοξεύτηκε σήμερα στα 728€.
Όμως έχουν ακριβύνει και τα εισιτήρια. Το αντίστοιχο εισιτήριο Business , από περίπου 2000€ το 2017 , ανέβηκε στα 2800€ ( και βάλε) , σήμερα.
Αν προστεθεί και η ανυπαρξία διαθεσιμότητας award εισιτηρίων ………
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom