Γενικά Πτήση με μωρό

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Επειδή απέχω από το αεροπλάνο πάνω από χρόνο, λέω να ρισκάρω ένα ταξιδάκι με μωρό. Πώς όμως το οργανώνουμε σωστά? Ο μικρός Αντωνάκης είναι τώρα κοντά 9 μηνών κι εγώ θα ήθελα αυτό το ταξίδι να το πραγματοποιήσουμε μέχρι το επόμενο καλοκαίρι που θα είναι 18 μηνών.
Δυστυχώς όμως, οι φίλες και ξαδέρφες μου που πραγματοποίησαν ταξίδι με μωρό σε αεροπλάνο με έχουν τρομοκρατήσει. Της μιας φίλης μου ξέρναγε σε όλο το αεροπλάνο και ανέβασε πυρετό, της άλλης τσίριζε σαν υστερικό με αποτέλεσμα την καθυστέρηση στην απογείωση του αεροπλάνου. Δεν θα ήθελα με τίποτα να πάθουμε κατι ανάλογο βέβαια...
Οπότε, οι πιο έμπειροι τι θα μου προτείνατε? Θέλω προτάσεις για προορισμούς (προφανώς κοντινούς:)) και γενικά πώς να οργανωθούμε για να μην έχουμε απρόοπτα...
Και μια χαζή ερώτηση: Επειδή όταν πάμε π.χ. στο χωριό κουβαλάμε πλέον και όλη την προίκα μας (ήτοι ένα αυτοκίνητο γεμάτο από πάνω ως κάτω με τα πραματάκια του μωρού και ένα τσαντάκι με 2 βρακιά για εμάς:D), πώς μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε όλο αυτό το χάλι, μιας και στο αεροπλάνο υπάρχει όριο στις αποσκευές?
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επειδή απέχω από το αεροπλάνο πάνω από χρόνο, λέω να ρισκάρω ένα ταξιδάκι με μωρό. Πώς όμως το οργανώνουμε σωστά? Ο μικρός Αντωνάκης είναι τώρα κοντά 9 μηνών κι εγώ θα ήθελα αυτό το ταξίδι να το πραγματοποιήσουμε μέχρι το επόμενο καλοκαίρι που θα είναι 18 μηνών.
Δυστυχώς όμως, οι φίλες και ξαδέρφες μου που πραγματοποίησαν ταξίδι με μωρό σε αεροπλάνο με έχουν τρομοκρατήσει. Της μιας φίλης μου ξέρναγε σε όλο το αεροπλάνο και ανέβασε πυρετό, της άλλης τσίριζε σαν υστερικό με αποτέλεσμα την καθυστέρηση στην απογείωση του αεροπλάνου. Δεν θα ήθελα με τίποτα να πάθουμε κατι ανάλογο βέβαια...
Οπότε, οι πιο έμπειροι τι θα μου προτείνατε? Θέλω προτάσεις για προορισμούς (προφανώς κοντινούς:)) και γενικά πώς να οργανωθούμε για να μην έχουμε απρόοπτα...
Και μια χαζή ερώτηση: Επειδή όταν πάμε π.χ. στο χωριό κουβαλάμε πλέον και όλη την προίκα μας (ήτοι ένα αυτοκίνητο γεμάτο από πάνω ως κάτω με τα πραματάκια του μωρού και ένα τσαντάκι με 2 βρακιά για εμάς:D), πώς μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε όλο αυτό το χάλι, μιας και στο αεροπλάνο υπάρχει όριο στις αποσκευές?
Έχω ταξιδέψει με μωράκι 9 μηνών στη Βιέννη. Δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα στο αεροπλάνο, ήταν πάρα πολύ ίσυχο και δεν έκλαψε ούτε μια φορά (ήταν και το πρώτο του ταξιδάκι με αεροπλάνο). Από τότε έχει ταξιδέψει και άλλες φορές και δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα, ούτε κλάμματα ούτε υστερίες, επομένως το τι σου λέει ο καθένας δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Το κάθε παιδί αντιδράει διαφορετικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Και μια χαζή ερώτηση: Επειδή όταν πάμε π.χ. στο χωριό κουβαλάμε πλέον και όλη την προίκα μας (ήτοι ένα αυτοκίνητο γεμάτο από πάνω ως κάτω με τα πραματάκια του μωρού και ένα τσαντάκι με 2 βρακιά για εμάς:D), πώς μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε όλο αυτό το χάλι, μιας και στο αεροπλάνο υπάρχει όριο στις αποσκευές?
Τα παιδιά μέχρι 2 ετών δικαιούνται δωρεάν μεταφορά του καροτσιού και τη βαλίτσα τους. Παρόλα αυτά, κάνε την καρδιά σου πέτρα για λίγες μέρες και διπλασίασε τον αριθμό των λεκέδων στους οποίους αλλάζεις το μωρό- θα κουβαλήσεις τα μισά ρούχα...
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ταξιδέψαμε από Μήλο Αθήνα με το μικρό 7 μηνών. Η πτήση βέβαια συντομότατη, αλλά ο Νικόλας ούτε που ακούστηκε. Το Δεκέμβρη που θα είναι σχεδόν ενός έτους θα πετάξουμε για Μόναχο και ελπίζω να είναι πάλι κύριος..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1 α.Της μιας φίλης μου ξέρναγε σε όλο το αεροπλάνο και β.ανέβασε πυρετό,
2 της άλλης τσίριζε σαν υστερικό με αποτέλεσμα την καθυστέρηση στην απογείωση του αεροπλάνου.
1.α Ευτυχως δεν ειναι δικο σου το αερόπλανο, τι να πω εγω που ξερναγαν συνεχεια στο αυτοκινητο.
1β δεν πεφτει με τις μεταβολες της θερμοκρασιας, μη φοβασαι.
2. Φροντισε να εχεις ενα χαλαρο προγραμμα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το καλοκαιρι καναμε τεσσερις πτησεις σε εναν μηνα με την κορη μας που ηταν 15 μηνων. Οι δυο πτησεις ηταν εσωτερικου και οι δυο εξωτερικου (Ιταλια). Η μικρη δεν ειχε κανενα προβλημα, απασχοληθηκε με δυο, τρια χαζα πραγματακια, κοιμηθηκε και η πτηση περασε. Κανεις βεβαια δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι ολα τα παιδακια θα ειναι ετσι. Το πιο πιθανο προβλημα ειναι να πονεσουν τα αυτακια τους και να γκρινιαζουν, γιαυτο να εισαι προετοιμασμενη να το αντιμετωπισεις.

Εμεις διαλεξαμε συντομες πτησεις χωρις ανταποκρισεις, ετσι ωστε να περιορισουμε την ταλαιπωρια στο ελαχιστο.

Προσπαθησε να μην κουβαλησεις το συμπαν μαζι σου. Πολλα πραγματα που πιανουν χωρο μπορουν να αγοραστουν οπου πας (πχ πανες). Κανε μια λιστα με τα απολυτως απαραιτητα και προσπαθησε να μην ξεφυγεις απ' αυτην. Και να θυμασαι οτι τα παιδια μπορουν να βαλουν την ιδια μπλουζα δευτερη φορα χωρις να παθουν τιποτα :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και να θυμασαι οτι τα παιδια μπορουν να βαλουν την ιδια μπλουζα δευτερη φορα χωρις να παθουν τιποτα :)
Αν λερωθει απ' την καλη μπορεις να τη γυρνας κι απ' την αναποδη, να μην ματιαζεται κιολας.


Για το αεροπλανο καταλαβαινεις πως κανεις δεν μπορει να δωσει απαντηση για το δικο σου το παιδι. Αν δεν ξες εσυ πως θ' αντιδρασει φαντασου τι πιθανοτητες υπαρχουν να ξερουμε εμεις...

Μπορει ενα παιδακι να αντεχει ωρες μεσα στο αεροπλανο, μπορει να μην αντεχει ουτε ενα λεπτο. Απο την αλλη και να ταλαιπωρηθει δεν θα παθει τιποτα, θα ηρεμησει και θα του περασει. Δεν καταλαβαινω αυτον τον υπερπροστατευτισμό σας, που σε βαθος χρονου βγαινει και σε κακο για το παιδι...

ΥΓ Πολλοι νεοι γονεις στο φορουμ (φανταζομαι καποιοι απ' αυτους οργανωσαν το γαμηλιο στις Μαλδιβες με τη βοηθεια του φορουμ)... να σας ζησουν τα πιτσιρικια σας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σιγουρα μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο σου.Εκεινος γνωριζει πως αντιμετωπιζονται ολα αυτα τα προβληματακια.Οσον αφορα,τα πραγματα του παιδιου,συμφωνω με τους προλαλησαντες,δεν πειραζει και κατι να λειπει.Παρε τα απαραιτητα.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συγνώμη αλλά για το ταξίδι στο αεροπλάνο αλλά και οποιοδήποτε ταξίδι , κανένας δεν μπορεί να σε συμβουλέψει!μόνο ΕΣΥ ξέρεις το παιδί σου!τι νόημα έχει να σου πει ο κάθε άσχετος/ξένος τη δικιά του περίπτωση???
εμένα το μεγάλο μου παιδί μπορούσες να το "ξεχάσεις " μεσα στο αεροπλάνο για 1 μέρα ολόκληρη ,ενώ το μικρό που ήταν όπως ήταν δεν τόλμησα να το ανεβάσω όσο ήταν μικρό!Μόνο εσύ το ξέρεις αυτό λοιπόν!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ασε που ακόμη και τώρα να ξέρεις το μωρό σου δε σημαίνει οτι θα αντιδρά με τον ίδιο τρόπο και μετά από εννεα μήνες. Εχε μαζί σου ενα μπιμπερό με καποιο αφεψημα να του δίνεις στην απογείωση και στην προσγείωση και όλα καλα θα πανε! Δεν κάνεις και υπερατλαντικο!
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Εμάς η παιδίατρος μας είπε απλά να της δίνουμε κατά την απογείωση & προσγείωση ώστε να μην πονέσουν τα αφτιά της. Θα είναι 3 μηνών όταν θα μπει στο αεροπλάνο για 4 ώρες ταξίδι. έχουμε εμπειρία με τον μεγάλο μας γιο, που απλά έβαλε τα κλάματα για 5 λεπτά και μετά ξεράθηκε στον ύπνο. Δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις πολλά πράγματα για τον απλό λόγο ότι μπορείς και εκεί που πας να πλένεις μερικά στο χέρι εάν χρειαστεί. Μίλησε όμως με τον παιδίατρο για το τι φάρμακα πρέπει να έχεις μαζί σου (μην κουβαλήσεις ολόκληρο το φαρμακείο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom