Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
να ρωτησω κατι ρε παιδια;εκανα οτι μπορουσα,για επιστροφη χρηματων,μου εχει στειλει στο μαιλ μου η ryanair εναν κωδικο με 18 ψηφια αν θυμαμαι καλα με το voucher πως χρησιμοποιηται αυτο;εχεις κανεις υποψην του;που βαζεις τον αριθμο για μελλοντικο ταξιδι;εχει ημερομηνια ληξης 21 απριλη του 2021,ειναι στο ονομα μου κι εχει το ποσο που δωσαμε για τα εισητηρια 175.05 ξερει κανεις τι παιζει σ αυτη την περιπτωση;
Aπο οτι διαβασα μπορεις να κανεις χρηση του voucher μεσα στην ληξη ,μπορεις να κανεις κρατηση και για το καλοκαιρι αρκει να να το χρησιμποποιησεις στο χρονο που σου λεει (η εξόφληση του ειναι μέχρι τη λήξη όχι το ταξίδι σου). Επισης δεν εχει σημασια ποιοι θα ταξιδευουνκαι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε οτι παραοχη της ryanair θες εκτος αυτοκινητο και ξενοδοχείο .Εγω θα κανω μια προσπάθεια να κανω καταγγελεια μου εστειλαν μια φόρμα απο ΥΠΑ να συμπληρωσω και αν δεν γινει κατι θα μεινω με το Voucher ,ευκαιρια να εκβιασω καποιες καταστασεις για να φυγω το Πασχα...Έχω δεχτεί το voucher του ξενοδοχείου οποτε θα μπορουσα να εχω και τα εισητηρια !!! Απλα με αγχωνει το οτι πιστευω οτι τα πραγαματα δεν θα αλλαξουν και δεν θελω να μπω στην διαδικασια παλι να κανω ονειρα και σχεδια ,μια περιπετεια ειναι και αυτο!!
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Να ρωτήσω κάτι, καταγγελία στην ΥΠΑ μπορεί να κάνει όποιος έχει κλείσει να πετάξει από αεροδρόμιο εντός Ελλάδας έτσι; Η δική μου περίπτωση, που η πτήση είναι από/προς Βαλένθια (6 εισιτήρια), δεν εμπίπτει στη δικαιοδοσία της ΥΠΑ να φανταστώ;

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ...
Για την πτήση Βαλένθια-Αθήνα θα απευθυνθείς στην ισπανική ΥΠΑ και για την Αθήνα-Βαλένθια στην δική μας. Και στις δύο θα κάνεις ακριβώς τα ίδια βήματα. Θα τις βρεις και τις 2 αν γκουγκλαρεις national enforcement bodies και θα σου βγάλει ένα αρχείο με όλους τους αντίστοιχους φορείς ανά τον κόσμο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Aπο οτι διαβασα μπορεις να κανεις χρηση του voucher μεσα στην ληξη ,μπορεις να κανεις κρατηση και για το καλοκαιρι αρκει να να το χρησιμποποιησεις στο χρονο που σου λεει (η εξόφληση του ειναι μέχρι τη λήξη όχι το ταξίδι σου). Επισης δεν εχει σημασια ποιοι θα ταξιδευουνκαι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε οτι παραοχη της ryanair θες εκτος αυτοκινητο και ξενοδοχείο .Εγω θα κανω μια προσπάθεια να κανω καταγγελεια μου εστειλαν μια φόρμα απο ΥΠΑ να συμπληρωσω και αν δεν γινει κατι θα μεινω με το Voucher ,ευκαιρια να εκβιασω καποιες καταστασεις για να φυγω το Πασχα...Έχω δεχτεί το voucher του ξενοδοχείου οποτε θα μπορουσα να εχω και τα εισητηρια !!! Απλα με αγχωνει το οτι πιστευω οτι τα πραγαματα δεν θα αλλαξουν και δεν θελω να μπω στην διαδικασια παλι να κανω ονειρα και σχεδια ,μια περιπετεια ειναι και αυτο!!
αναγκαστικα αν δεν μας επιστρεψουν το ποσο αυτο θα κανω,αλλα...οταν μπηκα να κανω κρατηση να δω τι παιζει ολα ανεβηκαν απο τιμες,διπλασιαστηκαν θα ελεγα,ενα αυτο συν οτι δεν ξερω τι θα παιχτει του χρονου,απο ιους και τετοια,κι επισης το ταξιδι θα το καναμε με την κορη μου μαζι,πρωτοετης στο πανεπιστημιο,που να ξερει ποτε θα ανοιξουν τα σχολεια,το προγραμμα,τις εξεταστικες κλπ....
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
να ρωτησω κατι ρε παιδια;εκανα οτι μπορουσα,για επιστροφη χρηματων,μου εχει στειλει στο μαιλ μου η ryanair εναν κωδικο με 18 ψηφια αν θυμαμαι καλα με το voucher πως χρησιμοποιηται αυτο;εχεις κανεις υποψην του;που βαζεις τον αριθμο για μελλοντικο ταξιδι;εχει ημερομηνια ληξης 21 απριλη του 2021,ειναι στο ονομα μου κι εχει το ποσο που δωσαμε για τα εισητηρια 175.05 ξερει κανεις τι παιζει σ αυτη την περιπτωση;
Αντιγραφή από την σελίδα της Ryanair, που λογικά ο σύνδεσμος που σε βγάζει εδώ, υπάρχει μέσα στο e-mail με τα στοιχεία του voucher που έλαβες :

Book your flight as normal and redeem your voucher in 4 easy steps:

1) Select your destination, dates, and passenger types

2) Enter in the customer names

3) Add your desired travel extras.

4) Enter in your 18 digit voucher number in the payment page and complete booking. The voucher amount will be deducted from the purchase total (flight and/or extras).


 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.468
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
να ρωτησω κατι ρε παιδια;εκανα οτι μπορουσα,για επιστροφη χρηματων,μου εχει στειλει στο μαιλ μου η ryanair εναν κωδικο με 18 ψηφια αν θυμαμαι καλα με το voucher πως χρησιμοποιηται αυτο;εχεις κανεις υποψην του;που βαζεις τον αριθμο για μελλοντικο ταξιδι;εχει ημερομηνια ληξης 21 απριλη του 2021,ειναι στο ονομα μου κι εχει το ποσο που δωσαμε για τα εισητηρια 175.05 ξερει κανεις τι παιζει σ αυτη την περιπτωση;
Στο τελος της κρατησης , εχει παραθυρο για κουπονια , για credits , βαζεις τον κωδικο και σου αφαιρει απο το συνολο , τα 175 Ε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Γεια σας και πάλι. Είχα κάνει αίτημα για επιστροφή χρημάτων από εισητήρια που μου είχε ακυρώσει η Ράιαν. Όμως σήμερα μου ήρθε μειλ και γράφουν ότι μου δίνουν voucher και αν θέλω επιστροφή χρημάτων, να επικοινωνήσω μαζί τους. Πώς επικοινωνώ μαζί τους όμως; Έχετε κάποιο λινκ; Αυτοί με οδηγούν στο bot τους αλλα δεν βγάζω άκρη, τα λινκ που μου δίνει δεν βοηθούν κάπου... Δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσουν κουπόνι από την στιγμή που είχα κάνει κανονικά την αίτηση για επιστροφή χρημάτων.... Οπότε δεν με αφήνει να υποβάλω παλι αιτηση για επιστροφη χρηματων...
Χθες πηρα παρομοιο μειλ, ενω ειχα κανει αιτηση για refund. Η αναμονη για τσατ επι 2ωρο δεν εφερε αποτελεσμα.
Μπηκα στη σελιδα τους στο fb. Περιπου 3-4000 εξαλλοι πελατες σε σχολια ωρυονταν. Η ryan αρχικα εδωσε καποιες απαντησεις, οπως να αποσταλουν με direct message στη σελιδα τα στοιχεια του εισιτηριου για refund. Αυτο ξεσηκωσε πληθος αντιδρασεων γιατι θεωρειται εντελως ατυπο και δεν κατοχυρωνει την παραλαβη και την αποδοχη του αιτηματος.
Θα παρακολουθησω απο εκει λιγο τις εξελιξεις για την ωρα, γιατι καποιοι πελατες περιμεναν μεχρι 4-5 ωρες στο chat χωρις αποτελεσμα, αρα δεν εχει νοημα να το επιχειρησω. Ισως κανουν κατι πιο σοβαρο στο τελος μετα απο τοσες αντιδρασεις, ισως και οχι και να πατησω το κουμπι για voucher. Πολλοι λενε οτι πηραν τα χρηματα απο την (αγγλικη) πιστωτικη τους. Εγω λογω παρελευσης του 6μηνου απο την αγορα, δεν μπορω.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Χθες πηρα παρομοιο μειλ, ενω ειχα κανει αιτηση για refund. Η αναμονη για τσατ επι 2ωρο δεν εφερε αποτελεσμα.
Μπηκα στη σελιδα τους στο fb. Περιπου 3-4000 εξαλλοι πελατες σε σχολια ωρυονταν. Η ryan αρχικα εδωσε καποιες απαντησεις, οπως να αποσταλουν με direct message στη σελιδα τα στοιχεια του εισιτηριου για refund. Αυτο ξεσηκωσε πληθος αντιδρασεων γιατι θεωρειται εντελως ατυπο και δεν κατοχυρωνει την παραλαβη και την αποδοχη του αιτηματος.
Θα παρακολουθησω απο εκει λιγο τις εξελιξεις για την ωρα, γιατι καποιοι πελατες περιμεναν μεχρι 4-5 ωρες στο chat χωρις αποτελεσμα, αρα δεν εχει νοημα να το επιχειρησω. Ισως κανουν κατι πιο σοβαρο στο τελος μετα απο τοσες αντιδρασεις, ισως και οχι και να πατησω το κουμπι για voucher. Πολλοι λενε οτι πηραν τα χρηματα απο την (αγγλικη) πιστωτικη τους. Εγω λογω παρελευσης του 6μηνου απο την αγορα, δεν μπορω.
Περιμενα στο Chat απο τις 6 μεχρι τις 10 κανεις δεν απαντησε ουτε βασικα νομιζω να απαντησει .Αυτο που λες για το 6μηνο τι ειναι ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Περιμενα στο Chat απο τις 6 μεχρι τις 10 κανεις δεν απαντησε ουτε βασικα νομιζω να απαντησει .Αυτο που λες για το 6μηνο τι ειναι ?
Το χρονικο περιθωριο για αμφισβητηση συναλλαγης στην πιστωτικη. Εγω το εχω ξεπερασει, νομιζω. Θα το ξαναδω ομως.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
MAD RESPECT για τη Scoot!
Σήμερα μου επέστρεψε τα χρήματα και των 3 πτήσεων που ακυρώθηκαν.

Εν τω μεταξύ, μου είχε έρθει email για επιλογή refund ή voucher μόνο για τις 2 από τις 3 πτήσεις.
Προφανώς, είδαν ότι είχα κάνει αίτηση refund στο https://help.flyscoot.com/s/email-us και για την 3η πτήση και τα έβαλαν όλα μαζί.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημερα σε ολους, επικοινωνησα κι εγω πριν λιγο με την ΥΠΑ. Με ενημερωσαν οτι η κατασταση με την Ryanair ειναι μπερδεμενη. Αυτη τη στιγμη ειναι υποχρεωμένη να μας επιστρεψει τα χρήματα. Ομως προφανως προσπαθει να κερδισει χρονο να βρει λυση και προσπαθει να αποτρέψει πελατες απο το να ζητησουν τα χρηματα. Εξήγησα οτι μου ήρθε το Voucher οποτε συμφωνα με τη δικη μου σκεψη , η Ryanair θεωρει ότι εγω εχω το Voucher και ολα οκ. Τωρα όταν το Voucher λήξει ( σε 12 μηνες) τι γίνεται? Περνω τα λεφτα? η χάνω τα λεφτα? Ολα αυτα τα ρωτησα και μου ειπαν: και επειδη σας εστειλαν το Voucher τι σημαινει?οτι το δεχεστε?
Αρα , λεω, τι κανουμε? εγω θελω να κανω γνωστο στη Ryanair οτι δε θελω Voucher .
Μου ειπαν λοιπον, να τους στειλω την καταγγελία, με οτι εγγραφα εχω για να τους τα στειλουν.
Επισης μου ειπαν να γραψω οτι δεν μπορω να επικοινωνήσω με την Ryanair για να τους γνωστοποιήσω ότι δε θελω Voucher αλλα επιστροφη.
Τα εστειλα.Οποτε μενει να δουμε τι θα γινει.
Επισης μου πρότεινε ,εφοσον εχω ηδη κάνει αιτηση για επιστροφη, να μην ξανακανω.
Αυτα απο μεν για την ωρα
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.468
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Να πω και εγω τον πονο μου ; Εγω ακυρωμενη πτηση απο AEGEAN. Ειναι αγορασμενη με ποντους απο ALPHA BANK. Θα μου επιστραφουν ποντοι - χρηματα αυτοματα η πρεπει να στησω καραουλι στο τηλ ;
Δεν εμπιπτω στο voucher - ευτυχως - συμφωνα με την ανακοινωση τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom