Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

NSGF

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημερα σε ολους, επικοινωνησα κι εγω πριν λιγο με την ΥΠΑ. Με ενημερωσαν οτι η κατασταση με την Ryanair ειναι μπερδεμενη. Αυτη τη στιγμη ειναι υποχρεωμένη να μας επιστρεψει τα χρήματα. Ομως προφανως προσπαθει να κερδισει χρονο να βρει λυση και προσπαθει να αποτρέψει πελατες απο το να ζητησουν τα χρηματα. Εξήγησα οτι μου ήρθε το Voucher οποτε συμφωνα με τη δικη μου σκεψη , η Ryanair θεωρει ότι εγω εχω το Voucher και ολα οκ. Τωρα όταν το Voucher λήξει ( σε 12 μηνες) τι γίνεται? Περνω τα λεφτα? η χάνω τα λεφτα? Ολα αυτα τα ρωτησα και μου ειπαν: και επειδη σας εστειλαν το Voucher τι σημαινει?οτι το δεχεστε?
Αρα , λεω, τι κανουμε? εγω θελω να κανω γνωστο στη Ryanair οτι δε θελω Voucher .
Μου ειπαν λοιπον, να τους στειλω την καταγγελία, με οτι εγγραφα εχω για να τους τα στειλουν.
Επισης μου ειπαν να γραψω οτι δεν μπορω να επικοινωνήσω με την Ryanair για να τους γνωστοποιήσω ότι δε θελω Voucher αλλα επιστροφη.
Τα εστειλα.Οποτε μενει να δουμε τι θα γινει.
Επισης μου πρότεινε ,εφοσον εχω ηδη κάνει αιτηση για επιστροφη, να μην ξανακανω.
Αυτα απο μεν για την ωρα
Έστειλα το πρωί mail στην ΥΠΑ με την καταγγελία και τα mail επικοινωνίας με την RYAN και ήδη μου προώθησαν την επιστολή που έστειλαν στην αεροπορική εταιρεία.Για να δούμε... (Είχα ήδη συμπληρώσει το έντυπο Ε261 της RYAN και μου απάντησαν ότι δεν μας καλύπτει λόγω COVID 19)
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Αυτό είναι το μαιλ:
Ryanair Group Customer Care (Ryanair DAC, Lauda & Malta Air)

Our Ref:.........

Dear Customer,

Over the past months the spread of the Covid-19 virus has caused many EU governments to impose flight and/or travel bans which grounded over 99% of Ryanair’s flights. We are doing everything we can to support our customers, our people and protect jobs. We are ready to return flying when Covid-19 is defeated, hopefully sooner rather than later.

We regret that these Government travel restrictions have forced the cancellation of your Ryanair flight(s) under booking reference:: .........

Please see below details of your travel voucher for .........EUR, the full value of your unused booking. This amount can be used for the purchase of Ryanair flights and other services at any time over the next 12 months. It is simple to use this voucher when making a booking on the Ryanair website or app.

Click on the below link to accept your voucher.
https://.....(εδώ είναι το link)

Voucher Name:....
Voucher Number:.....
Voucher Value: ......EUR
Voucher Expiry Date:  18/Απρίλιος/2021

If you do not wish to accept this voucher option and wish to move your flight or request a refund, please click here to contact us. Please note that as our customer care agents are required to work from home to limit the spread of COVID-19 virus, payment security restrictions prevent us from processing refunds as quickly as we would like to.

We invite you to use your voucher to book your next trip and we look forward to seeing you again on a Ryanair flight in the near future. Passengers who made their bookings using travel agents, or on line travel agencies should contact these companies from where they purchased their tickets to find out more about their options.

Our priority always remains the health and well-being of our people and customers.

Yours sincerely,

Ryanair Group Customer Care (Ryanair DAC, Lauda & Malta Air)
Το δικό μου e-mail είναι ακριβώς το ίδιο εκτός από το
Click on the below link to accept your voucher.
https://.....(εδώ είναι το link)

το οποίο δεν υπάρχει στο e-mail.
Και να υπήρχε δηλ....σιγά μην το πάταγα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να πω και εγω τον πονο μου ; Εγω ακυρωμενη πτηση απο AEGEAN. Ειναι αγορασμενη με ποντους απο ALPHA BANK. Θα μου επιστραφουν ποντοι - χρηματα αυτοματα η πρεπει να στησω καραουλι στο τηλ ;
Δεν εμπιπτω στο voucher - ευτυχως - συμφωνα με την ανακοινωση τους.
Λοιπόν εγώ είχα πάρει τηλέφωνο να ενημερώσω ώστε να γίνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα η επιστροφή των χρημάτων. Τα μίλια τα επέστρεψαν σε 1-2 μέρες αλλά τα λεφτά πηραν κάποιο διάστημα, 15 ημερών, ίσως και παραπάνω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μολις προχωρησα στην αποστολη ενος mail υπενθυμισης στο petas για την πιστωση που περιμενω (μιας και εμειναν απειροελαχιστες μερες). Ποιος ξερει ποτε και αν θα μου απαντησουν... Θα επαναλθω αν εχω νεοτερα
 
Last edited:

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Στο fb οι ελαχιστοι που επικοινωνησαν λενε οτι η Ryan ξεκαθαρισε οτι τα refund θα προωθηθουν "μετα το τελος της κρισης του κορωνοιου". Κατα την εκτιμηση ποιανου? Ποτε σφυριζει η ληξη της κρισης? Πραγματικα αθλια διαχειριση, μπορει να προχωρησω στο voucher να τελειωνω, δεν θα φαμε τα σικωτια μας με τους "σοβαρους επιχειρηματιες" της πλακας.
Δεν ξέρω αν επιτρέπονται link αλλά παρόμοια συζήτηση γίνεται και στο tripadvisor
αναφέροντας και εκεί ότι λόγω φόρτου εργασίας , η Ryanair δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα αιτήματα επιστροφής χρημάτων και θα το κάνει μετά το πέρας της κρίσης.
Τώρα πότε θα είναι αυτό...............
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Δεν ξέρω αν επιτρέπονται link αλλά παρόμοια συζήτηση γίνεται και στο tripadvisor
αναφέροντας και εκεί ότι λόγω φόρτου εργασίας , η Ryanair δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα αιτήματα επιστροφής χρημάτων και θα το κάνει μετά το πέρας της κρίσης.
Λογω φορτου εργασιας? Ας δωσουν κανενα μεροκαματο ακομη, οι τσιπηδες.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Στο fb οι ελαχιστοι που επικοινωνησαν λενε οτι η Ryan ξεκαθαρισε οτι τα refund θα προωθηθουν "μετα το τελος της κρισης του κορωνοιου". Κατα την εκτιμηση ποιανου? Ποτε σφυριζει η ληξη της κρισης? Πραγματικα αθλια διαχειριση, μπορει να προχωρησω στο voucher να τελειωνω, δεν θα φαμε τα σικωτια μας με τους "σοβαρους επιχειρηματιες" της πλακας.
κι εγω αυτο σκεφτηκα,εφοσον μας στειλαν voucher σου λενε οκ μωρε τρεχα γυρευε τωρα...εχεις μπει να δεις τις τιμες εντομεταξυ;στα υψη παντου για βουδαπεστη που ελεγα εγω ειναι πλεον αδυνατον.σκεφτηκα κατι σε μαλτα.κι αυτο μετα το καλοκαιρι γιατι απο χειμωνα ισως να χουμε ξανα τα ιδια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
κι εγω αυτο σκεφτηκα,εφοσον μας στειλαν voucher σου λενε οκ μωρε τρεχα γυρευε τωρα...εχεις μπει να δεις τις τιμες εντομεταξυ;στα υψη παντου για βουδαπεστη που ελεγα εγω ειναι πλεον αδυνατον.σκεφτηκα κατι σε μαλτα.κι αυτο μετα το καλοκαιρι γιατι απο χειμωνα ισως να χουμε ξανα τα ιδια.
Ναι το εχω παρατηρησει και εγω οτι οι τιμες πηγαν στα υψη. Κοιτανε να βγαλουν τα σπασμενα απο τις διαφορες των εισιτηριων αραγε;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
κι εγω αυτο σκεφτηκα,εφοσον μας στειλαν voucher σου λενε οκ μωρε τρεχα γυρευε τωρα...εχεις μπει να δεις τις τιμες εντομεταξυ;στα υψη παντου για βουδαπεστη που ελεγα εγω ειναι πλεον αδυνατον.σκεφτηκα κατι σε μαλτα.κι αυτο μετα το καλοκαιρι γιατι απο χειμωνα ισως να χουμε ξανα τα ιδια.
Αυτο σημαινει οτι τελος καλοκαιριου ακομη θα περιμενεις refund αλλα θα κλεισεις και τιμες στα υψη για να πας κανενα ταξιδι.
Ιδια λογικη και η easyjet, αλλαγη πτησης δωρεαν αλλα οι θεουληδες εβγαλαν πτησεις ως το Μαρτη του 21, προλαβαινεις πτησεις με 20-30 ευρω ανα σκελος με βαλιτσα μεσα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ναι το εχω παρατηρησει και εγω οτι οι τιμες πηγαν στα υψη. Κοιτανε να βγαλουν τα σπασμενα απο τις διαφορες των εισιτηριων αραγε;;;
ηθελα να κλεισω ελλαδα σκεφτηκα κρητη,και μια φιλη μου,μου ειπε πως δεν θα πανε κρητη για φετος,ενω στο site γραφει κρητη και σαντορινη μονο πως πανε απο αθηνα....εχουν απολυσει το προσωπικο παντως σε πολλα μερη,δε θελω να βρισω μεσημεριατικα,ξενυχτι ολη νυχτα με τους μλκσ....το θετικο οτι εσωσα ενα γατο που ειχε φαει φολα,αλλα απο εκει...αν κοιμομουν θα ειχε πεθανει το ζωακι....ανθρωποι σου λεει οτι και να παθουμε καλα να παθουμε.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αυτο σημαινει οτι τελος καλοκαιριου ακομη θα περιμενεις refund αλλα θα κλεισεις και τιμες στα υψη για να πας κανενα ταξιδι.
Ιδια λογικη και η easyjet, αλλαγη πτησης δωρεαν αλλα οι θεουληδες εβγαλαν πτησεις ως το Μαρτη του 21, προλαβαινεις πτησεις με 20-30 ευρω ανα σκελος με βαλιτσα μεσα.
ειχα κανει κρατηση με την κορη μου,ενηλικη πλεον,το voucher ειναι στα 175,06 ευρω,δεν ειναι ασχημα,απλα δεν αρκουν για βουδαπεστη ακομα και για του χρονου...ξενερωσα...θα παμε καμια μαλτα τελος καλοκαιριου για φετος λεω,πριν ανοιξουν τα πανεπιστημια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
ειχα κανει κρατηση με την κορη μου,ενηλικη πλεον,το voucher ειναι στα 175,06 ευρω,δεν ειναι ασχημα,απλα δεν αρκουν για βουδαπεστη ακομα και για του χρονου...ξενερωσα...θα παμε καμια μαλτα τελος καλοκαιριου για φετος λεω,πριν ανοιξουν τα πανεπιστημια.
Μη βιαζεσαι να κλεισεις απο τωρα εισιτηρια... οι τιμες αυτες ειναι για το σημερα.... το voucher φανταζομαι εχει ισχυ για ενα χρονο οποτε το κρατας και βγαζεις εισιτηρια πιο μετα προς το φθινοπωρο ή το χειμωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom