Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
ειχα κανει κρατηση με την κορη μου,ενηλικη πλεον,το voucher ειναι στα 175,06 ευρω,δεν ειναι ασχημα,απλα δεν αρκουν για βουδαπεστη ακομα και για του χρονου...ξενερωσα...θα παμε καμια μαλτα τελος καλοκαιριου για φετος λεω,πριν ανοιξουν τα πανεπιστημια.
Αν πηρες τωρα το voucher (οπως ισως το δεχτω κι εγω) το τρως και για κρατηση καλοκαιριου του 21. Για φετος δεν κανω σχεδια, εκτος ισως με πλοιο, αερακι, καταστρωμα, αποσταση 2μ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αν πηρες τωρα το voucher (οπως ισως το δεχτω κι εγω) το τρως και για κρατηση καλοκαιριου του 21. Για φετος δεν κανω σχεδια, εκτος ισως με πλοιο, αερακι, καταστρωμα, αποσταση 2μ.
αυτα φοβαμαι κι εγω,εμβολιασμους ακουω,υποχρεωτικο βιβλιαριο υγειας κλπ...ιδεα δεν εχω,ασε που δεν ξερω ακομα ποτε ανοιγουν τα πανεπιστημια,το θεμα ειναι να παω με την κορη μου,η ουγγαρια εχει πιο αυστηρα μετρα απο την ελλαδα και δεν θα το αντεξω να μας εχουν στην τσιτα οπου παμε,ασε που δε θελω αλλο χειμωνα...μπαφιασα σπιτι,το voucher δεν το εχω δεχτει ακριβως αλλα εχω αποθηκευσει τον αριθμο του.ελεγα να προωθησω την ελλαδα αλλα πανακριβη κι αυτη,δεν βοηθαει...στο booking που ειδα απλησιαστη,ενω τα αλλα μερη εχουν καλυτερες τιμες απο πριν.το καραβι δεν το γλυτωνω μενω σε νησι,αλλα απο εκει περα,κονσερβοποιηση βλεπω το καλοκαιρι και ποδαριλα κλασικα στα καραβια για δωδεκανησσα.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Το ότι σου έστειλαν το voucher δε σημαίνει ότι θεωρούν ότι "έχεις το voucher". Για να ισχύσει το voucher, θα πρέπει να πατήσεις το link για να το αποδεχτείς, πράγμα το οποίο κατά την ταπεινή μου γνώμη καλό είναι να μην κάνεις. Οπως βλέπεις είμαστε αρκετοί αυτοί που προχώρησαν σε καταγγελία και καλό είναι να γίνουμε περισσότεροι και να πιέσουμε γιατί μπορεί σε λίγο να βγει καμία ΠΝΠ της ΕΕ και για τις ξένες εταιρίες και να τις "βγάλουν λάδι" και αυτές όπως με τις ελληνικές. Όσο δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, που από τα λεγόμενα σου μέχρι σήμερα δεν υπάρχει (Εσύ μίλησες σήμερα μαζί τους , εγώ χθες) ή ryan air είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να μας πληρώσει. Την καταγγελία μου την προώθησαν στην εταιρία μόλις μέσα σε 2 ώρες, οπότε καλό είναι να μην αφήσεις να κυλήσει ο χρόνος. Ίσως τα καθυστερημένα αντανακλαστικά σε κάποιους να μη βοηθήσουν και από τη μια μέρα στην άλλη να βρεθούν κάποιοι που θα αποζημιωθούν και κάποιοι όχι. Και προφανώς όλοι θα θέλαμε να ανήκουμε στην πρώτη κατηγορία!! Κατά τ' άλλα σκέφτομαι ότι αυτή τη στιγμή θα προσγειωνόμουν στη Βιέννη και αντ' αυτού προσγειώνομαι στην πεζή πραγματικότητα κυνηγώντας την Ryan air να με αποζημιώσει...c'est la vie...
Εστειλα αμεσως την καταγγελια στην ΥΠΑ , οπως ειχες γραψει κι εσυ και ηδη μου εστειλαν πισω το μειλ που σταλθηκε στην ryanair. Εχεις δικιο για το voucher. Αυτο ακριβως μιυ ειπσν και σπο την ΥΠΑ. Το θεμα ειναι μηπως περιμενουν δηθεν να περαδουν οι 12 μηνες του voucher και μετα αντι να δωσουν τα λεφτα τα εξαφανισουν με καποια δικαιολογια. Ταχα οτι δεν ενημερωθηκσν οτι δεν θελουμε το voucher.Αυτο με προβληματιζει

Υπάρχει στο μαιλ που σου έστειλαν. Κοίταξε το. Λέει "click on the below link to accept your voucher" . Και μετά έχει τα στοιχεία σου και τον αριθμό του voucher, την αξία του και την ημερομηνία λήξης του.
Και το δικο μου μειλ δεν εχει λινγκ
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Ερώτηση
Είμαι και γω από αυτούς που δεν πέταξε με Ryanair και που δέχτηκε τα email της εταιρείας. Αρχικά για αλλαγή της πτήσης,μετά για refund και τέλος για voucher. Έκανα refund στην δεύτερη επαφή τους μαζί μου και απάντησαν ότι το έλαβαν και ότι δεν χρειάζεται να ξανά κάνω προσπάθεια.
Η ερώτηση είναι αν εγώ δεν δεχτω-απαντησω για voucher. Αν δεν κάνω καταγγελία στην ΥΠΑ όπως έχω διαβάσει από άλλους. Τι θα γίνει ? Ισχύει ότι θα επξεργαστουν το θέμα για επιστροφή χρημάτων όταν μπορέσουν ?
Χάνω τα λεφτά μου επειδή δεν έκανα καμία κίνηση ? Τι θα γίνει αν δεν κάνω - που δεν έχω κάνει ακόμα -καμία κίνηση ?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτο σημαινει οτι τελος καλοκαιριου ακομη θα περιμενεις refund αλλα θα κλεισεις και τιμες στα υψη για να πας κανενα ταξιδι.
Ιδια λογικη και η easyjet, αλλαγη πτησης δωρεαν αλλα οι θεουληδες εβγαλαν πτησεις ως το Μαρτη του 21, προλαβαινεις πτησεις με 20-30 ευρω ανα σκελος με βαλιτσα μεσα.
Παντως για μια βδομαδα τα Χριστούγεννα Θεσ-Λον με επιστροφή σύνολο 100 ευρω δεν το λες και ακριβό με ιζι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Παντως για μια βδομαδα τα Χριστούγεννα Θεσ-Λον με επιστροφή σύνολο 100 ευρω δεν το λες και ακριβό με ιζι.
Αχ Λυον! Μα η easy εχει πολυ καλες τιμες, κοιταζα κι εγω που να φαω το δευτερο voucher. Πηγα Λυον, μια βδομαδα τη γεμιζετε ανετα με Beaune, Dijon, Γενευη. Ωραιο ταξιδι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αχ Λυον! Μα η easy εχει πολυ καλες τιμες, κοιταζα κι εγω που να φαω το δευτερο voucher. Πηγα Λυον, μια βδομαδα τη γεμιζετε ανετα με Beaune, Dijon, Γενευη. Ωραιο ταξιδι.
Λονδίνο καλή μου, τι Λυόν; Λον γράφει χαχαχαχαχα
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ερώτηση
Είμαι και γω από αυτούς που δεν πέταξε με Ryanair και που δέχτηκε τα email της εταιρείας. Αρχικά για αλλαγή της πτήσης,μετά για refund και τέλος για voucher. Έκανα refund στην δεύτερη επαφή τους μαζί μου και απάντησαν ότι το έλαβαν και ότι δεν χρειάζεται να ξανά κάνω προσπάθεια.
Η ερώτηση είναι αν εγώ δεν δεχτω-απαντησω για voucher. Αν δεν κάνω καταγγελία στην ΥΠΑ όπως έχω διαβάσει από άλλους. Τι θα γίνει ? Ισχύει ότι θα επξεργαστουν το θέμα για επιστροφή χρημάτων όταν μπορέσουν ?
Χάνω τα λεφτά μου επειδή δεν έκανα καμία κίνηση ? Τι θα γίνει αν δεν κάνω - που δεν έχω κάνει ακόμα -καμία κίνηση ?
Την έχω κι εγώ αυτή την απορία. Μου έχουν στείλει αρνητική απάντηση για την επιστροφή χρημάτων για το συνταξιδιώτη μου αλλά όχι για τη δική μου κράτηση, ενώ έκανα ταυτόχρονα την αίτηση για την επιστροφή χρημάτων. Οπότε περιμένω να μου στείλουν και τη δική μου και μετά να κάνω καταγγελία. Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για να δεχτούμε το voucher?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ Λυον! Μα η easy εχει πολυ καλες τιμες, κοιταζα κι εγω που να φαω το δευτερο voucher. Πηγα Λυον, μια βδομαδα τη γεμιζετε ανετα με Beaune, Dijon, Γενευη. Ωραιο ταξιδι.
Οτι θέλεις βλέπεις!!! Πάντως στο Λον τη βδομάδα τη γεμιζεις ευκολοτερα!!!! :p:p
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ερώτηση
Είμαι και γω από αυτούς που δεν πέταξε με Ryanair και που δέχτηκε τα email της εταιρείας. Αρχικά για αλλαγή της πτήσης,μετά για refund και τέλος για voucher. Έκανα refund στην δεύτερη επαφή τους μαζί μου και απάντησαν ότι το έλαβαν και ότι δεν χρειάζεται να ξανά κάνω προσπάθεια.
Η ερώτηση είναι αν εγώ δεν δεχτω-απαντησω για voucher. Αν δεν κάνω καταγγελία στην ΥΠΑ όπως έχω διαβάσει από άλλους. Τι θα γίνει ? Ισχύει ότι θα επξεργαστουν το θέμα για επιστροφή χρημάτων όταν μπορέσουν ?
Χάνω τα λεφτά μου επειδή δεν έκανα καμία κίνηση ? Τι θα γίνει αν δεν κάνω - που δεν έχω κάνει ακόμα -καμία κίνηση ?
Ιδου η απορια. Εγω εκανα ολες τις κινησεις και εχω τις ιδιες αποριες. Νομιζω ομως οτι κανεις δεν ξερει με σιγουρια. Ειχα γραψει και νωριτερα, οτι το πρωι μιλησα με την ΥΠΑ. Αυτοι μου ειπαν οτι η ραιν ειναι υποχρεωμενη να δωσει τα χρηματα(τουλαχιστον τωρα). ομως μαλλον πιστευουν οτι κερδιζει χρονο και ισως και ατομα τα οποια τελικα υα παρουν το voucher
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Την έχω κι εγώ αυτή την απορία. Μου έχουν στείλει αρνητική απάντηση για την επιστροφή χρημάτων για το συνταξιδιώτη μου αλλά όχι για τη δική μου κράτηση, ενώ έκανα ταυτόχρονα την αίτηση για την επιστροφή χρημάτων. Οπότε περιμένω να μου στείλουν και τη δική μου και μετά να κάνω καταγγελία. Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για να δεχτούμε το voucher?
Αναφέρεις αρνητική απάντηση για επιστροφή χρημάτων για τον συνταξιδιώτη. Έκλεισε εισιτήρια με Ryanair και δεν δέχθηκαν σε αυτον/ην refund?!! Γιατι και δεν εχω διαβασει σε κανενα να αρνήθηκαν. Απλα οτι θα αργησουν να δουν τα αιτήματα κ οχι οτι δεν δέχονται. Αφου εμεις δεν φταιμε που δεν πετάξαμε

Ιδου η απορια. Εγω εκανα ολες τις κινησεις και εχω τις ιδιες αποριες. Νομιζω ομως οτι κανεις δεν ξερει με σιγουρια. Ειχα γραψει και νωριτερα, οτι το πρωι μιλησα με την ΥΠΑ. Αυτοι μου ειπαν οτι η ραιν ειναι υποχρεωμενη να δωσει τα χρηματα(τουλαχιστον τωρα). ομως μαλλον πιστευουν οτι κερδιζει χρονο και ισως και ατομα τα οποια τελικα υα παρουν το voucher
Σου ειπαν απο ΥΠΑ οτι πρεπει τουλαχιστον τωρα πρεπει να επιστρέψουν χρηματα απο Ryanair επειδή εχεις κανει καταγγελία ή επειδη φταιει η Ryanair γενικως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom