Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν θεωρήσουμε ότι ισχύουν οι προβλέψεις προ κορονοϊού πως περιμέναμε έσοδα 18 δις για φέτος από τον τουρισμό, το ελληνικό κράτος η θα πρέπει να εγγυηθεί 18 δισεκατομμύρια από τα ταμειακα διαθέσιμα προκειμένου να συνεχίσει την απαγόρευση των αποζημιώσεων και την υποχρεωτικοτητα των βαουτσερ, ή να πάρει πίσω την ΠΝΠ και να κάνει τα βαουτσερ προαιρετικά για τον πελάτη. Μιλάμε για βαουτσερ όχι μόνο στις αεροπορικές αλλά και στα ξενοδοχεία.
Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που η Κομισιόν θα είχε τα κότσια να το επιβάλει αυτό στα κράτη - μέλη με επιβολή κυρώσεων σε όσους δεν συμμορφωθούν, και όχι απλά αυτό να έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα. Για να δούμε την Τετάρτη τις επίσημες ανακοινώσεις..
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Καλησπερα. Ηθελα να σε ρωτησω αν ειχες κανενα νεο απο το πρακτορειο μας σχετικα με την προωθηση του refund. Εχω προχωρησει κι εγω το δικο μου, ακριβως με τον ιδιο τροπο, πριν καποιες μερες και εχω μπει στην αναμονη
καλημέρα. Οχι δυστυχώς δεν έχω νέα. Περιμένω
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημερα και καλη μας εβδομαδα!
Καταγγελιες και παραπονα επεισοδιο no2
Ο συνηγορος του καταναλωτη επιβεβαιωνει οτι εφοσον τα αεροπορικα εισιτηρια αγοραστηκαν απο πρακτορειο, εχω απαιτησεις μονο απο το πρακτορειο μου και δεν μπορω να ζητησω τιποτα απο την αεροπορικη. Και ναι, ακομη και αν η πολιτικη της αεροπορικης ειναι να επιστρεφει χρηματα το πρακτορειο μπορει να μου δωσει voucher. Οσον αφορα τα χρηματα που θελουν να παρακρατησουν, πρεπει να γινει γραπτη καταγγελια για να διερευνησουν αν ειναι νομιμο.
To be continued.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και ναι, ακομη και αν η πολιτικη της αεροπορικης ειναι να επιστρεφει χρηματα το πρακτορειο μπορει να μου δωσει voucher.
Καλημέρα.
Αυτό τελικά προκύπτει από κάπου; Υπάρχει σχετική οδηγία - ανακοίνωση επισήμως;
Δύσκολα τα πράγματα...
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημέρα.
Αυτό τελικά προκύπτει από κάπου; Υπάρχει σχετική οδηγία - ανακοίνωση επισήμως;
Δύσκολα τα πράγματα...
Σε πιο προσεκτικη αναγνωση της ΠΝΠ, γιατι απο κει ξεκιναει το κακο, το αναφερει. Νομιζω οτι μετα το πρωτο κειμενο προστεθηκαν και αλλες λεπτομερειες. Αυτο που δεν διευκρινιζεται, η τουλαχιστον δεν μπορεσα εγω να βρω πληροφοριες, ειναι η περιπτωση που η αεροπορικη δινει πισω χρηματα. Εφοσον ομως μας λενε και ο ΕΟΤ και ο συνηγορος οτι εμεις μιλαμε μονο με το πρακτορειο, αυτο δεν εχει σημασια. Τωρα εξαρταται απο τον καθε επαγγελματια πως θελει να εξυπηρετησει τον πελατη του και αν ακομη και απο αυτην την κατασταση θελει να βγαλει κερδος.
Παντως εξ οσων διαβαζω και με καθε επιφυλαξη αναφερω
- Η ΠΝΠ αφορα αεροπορικες που εχουν αδεια εκμεταλλευσης η οποια εκδοθηκε απο Ελλαδα συμφωνα με τον κανονισμο 1008/2008 δηλ.
Aegaen Airlines
Olympic Air
Sky express
Ellinair
Astrra
για ακυρωμενες πτησεις εντος Ε.Ε. και οχι εντος Ελλαδας. Δηλαδη οποιος πεταει εντος Ελλαδας με αυτες τις εταιρειες πρεπει να παρει πισω χρηματα. Ισως αυτο εξηγει την απαντηση της aegean στο μελος pipis78.
Επισης η ΠΝΠ ΔΕΝ μπορει να ειναι δεσμευτικη γιατι υπερτερει ο 261/2004 της Ε.Ε. Εκτος αν υπαρξει αναθεωρηση του.
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Συνήγορος καταναλωτή:
Ήρθε σήμερα απαντητική επιστολή για την καταγγελία που είχα κάνει εναντίον του pamediakopes την 1η Απριλίου (Αφορούσε ακυρωμένη πτήση της Vietjet που μου έλεγαν: βρες τα μόνος σου με την αεροπορική).
Μου παραθέτουν την καινούρια ΠΝΠ και η απάντησή τους είναι ότι η εταιρία θα μου εκδώσει 18μηνο voucher. Και μετά το τέλος του 18μηνου, θα είναι δυνατή η επιστροφή του ποσού. Αυτό που όλοι ξέρουμε δηλαδή.

Fact 1: ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ το Βιετνάμ να συγκινηθεί από την ελληνική ΠΝΠ.
Fact 2: Τα χρήματα τα έχω ήδη πάρει από την αμφισβήτηση συναλλαγής. (Και δεν έχω ακόμα κάποιο νεότερο από Alpha. Πάντως τα χρήματα είναι στη θέση τους.)
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Συνήγορος καταναλωτή:
Ήρθε σήμερα απαντητική επιστολή για την καταγγελία που είχα κάνει εναντίον του pamediakopes την 1η Απριλίου (Αφορούσε ακυρωμένη πτήση της Vietjet που μου έλεγαν: βρες τα μόνος σου με την αεροπορική).
Μου παραθέτουν την καινούρια ΠΝΠ και η απάντησή τους είναι ότι η εταιρία θα μου εκδώσει 18μηνο voucher. Και μετά το τέλος του 18μηνου, θα είναι δυνατή η επιστροφή του ποσού. Αυτό που όλοι ξέρουμε δηλαδή.

Fact 1: ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ το Βιετνάμ να συγκινηθεί από την ελληνική ΠΝΠ.
Fact 2: Τα χρήματα τα έχω ήδη πάρει από την αμφισβήτηση συναλλαγής. (Και δεν έχω ακόμα κάποιο νεότερο από Alpha. Πάντως τα χρήματα είναι στη θέση τους.)
Εννοειται οτι το like δεν ειναι για την απαντηση του συνηγορου
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Και καπάκι η απάντηση από pamediakopes:

As we have received a chargeback, we are not able to provide you with refund.
For further information, please contact your bank.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντως εξ οσων διαβαζω και με καθε επιφυλαξη αναφερω
- Η ΠΝΠ αφορα αεροπορικες που εχουν αδεια εκμεταλλευσης η οποια εκδοθηκε απο Ελλαδα συμφωνα με τον κανονισμο 1008/2008 δηλ.
Aegaen Airlines
Olympic Air
Sky express
Ellinair
Astrra
για ακυρωμενες πτησεις εντος Ε.Ε. και οχι εντος Ελλαδας. Δηλαδη οποιος πεταει εντος Ελλαδας με αυτες τις εταιρειες πρεπει να παρει πισω χρηματα. Ισως αυτο εξηγει την απαντηση της aegean στο μελος pipis78.
Παλεύω να πάρω πίσω τα λεφτά μου από Aegean εδώ και 50 μέρες για πτήση Αθηνα-Λημνος που ακύρωσαν αυτοί, όχι εγώ. Το μόνο που έχω πάρει ειναι αδιαφορία, δεν έχουν μπει καν στον κόπο να απαντήσουν σε εμένα προσωπικά, αντιθέτως απάντησαν στις καταγγελίες που έκανα σε ΥΠΑ και Τράπεζα Πειραιώς αναφέροντας την γνωστή ΠΝΠ.
Αντίστοιχα και η ΥΠΑ που τους έχω πρήξει και αυτούς, προχθές πάλι μου είπαν πως μετά την ΠΝΠ μόνο voucher, και να περιμένω επίσης τις αποφάσεις της Κομισιόν .
Να έκανε λάθος ένας υπάλληλος στην Aegean και να αδιαφόρησε για τον προορισμό μου να το δεχτώ, να έκαναν λάθος και από την ΥΠΑ πάει πολύ νομίζω.
Ποιο κομμάτι της ΠΝΠ ερμηνεύεις πως αφορά μόνο πτήσεις εξωτερικού, μπορείς να κάνεις ένα copy paste να το δω;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Καλησπέρα
να ενημερώσω ότι επιτέλους σήμερα μου έστειλε mail το petas.gr για ακυρωμένη πτήση SAS που θα γινότανε 14/5 ότι έχουν προωθήσει το αίτημα μου για refund αλλά λόγω της κατάστασης μπορεί να καθυστερήσει μέχρι και 12 μήνες όπως αναφέρουν στο mail.
Οοοοοοοταν επιστραφούν τα λεφτά στην κάρτα θα ενημερώσω....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
- Η ΠΝΠ αφορα αεροπορικες που εχουν αδεια εκμεταλλευσης η οποια εκδοθηκε απο Ελλαδα συμφωνα με τον κανονισμο 1008/2008 δηλ.
Aegaen Airlines
Olympic Air
Sky express
Ellinair
Astrra
για ακυρωμενες πτησεις εντος Ε.Ε. και οχι εντος Ελλαδας. Δηλαδη οποιος πεταει εντος Ελλαδας με αυτες τις εταιρειες πρεπει να παρει πισω χρηματα. Ισως αυτο εξηγει την απαντηση της aegean στο μελος pipis78.
Επισης η ΠΝΠ ΔΕΝ μπορει να ειναι δεσμευτικη γιατι υπερτερει ο 261/2004 της Ε.Ε. Εκτος αν υπαρξει αναθεωρηση του.
Ποιο κομμάτι της ΠΝΠ ερμηνεύεις πως αφορά μόνο πτήσεις εξωτερικού, μπορείς να κάνεις ένα copy paste να το δω;
Οι εσωτερικές (εντός Ελλάδας) πτήσεις είναι και αυτές πτήσεις εντός Ε.Ε., μην μπερδεύεστε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom