Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Παλεύω να πάρω πίσω τα λεφτά μου από Aegean εδώ και 50 μέρες για πτήση Αθηνα-Λημνος που ακύρωσαν αυτοί, όχι εγώ. Το μόνο που έχω πάρει ειναι αδιαφορία, δεν έχουν μπει καν στον κόπο να απαντήσουν σε εμένα προσωπικά, αντιθέτως απάντησαν στις καταγγελίες που έκανα σε ΥΠΑ και Τράπεζα Πειραιώς αναφέροντας την γνωστή ΠΝΠ.
Αντίστοιχα και η ΥΠΑ που τους έχω πρήξει και αυτούς, προχθές πάλι μου είπαν πως μετά την ΠΝΠ μόνο voucher, και να περιμένω επίσης τις αποφάσεις της Κομισιόν .
Να έκανε λάθος ένας υπάλληλος στην Aegean και να αδιαφόρησε για τον προορισμό μου να το δεχτώ, να έκαναν λάθος και από την ΥΠΑ πάει πολύ νομίζω.
Ποιο κομμάτι της ΠΝΠ ερμηνεύεις πως αφορά μόνο πτήσεις εξωτερικού, μπορείς να κάνεις ένα copy paste να το δω;
Λοπον,
Επισημη Εφημεριδα Ε.Ε. 31.10.2008
Κανονισμος 1008/2008 της 24ης Σεπτεμβριου 2008
σχετικα με κοινους κανονες εκμεταλλευσης των αεροπορικων γραμμων στη Κοινοτητα
Αρθρο 3 παραγραφος3β
Αρθρο 4 παραγραφος α
Για τις τοπικες πτησεις δεν απαιτειται αδεια εκμεταλλευσης
Και η ΠΝΠ μας
δ) Οι διατάξεις του παρόντος αφορά απαιτήσεις επιβατών από αερομεταφορέα που διαθέτει Άδεια Εκμετάλλευσης σε ισχύ, η οποία έχει χορηγηθεί από το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών στην Ελλάδα είτε βάσει του Κανονισμού 2407/92 του Συμβουλίου της 23ης Ιουλίου 1992, σχετικά με την έκδοση αδειών των αερομεταφορέων, είτε βάσει του Κανονισμού 1008/2008 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 24ης Σεπτεμβρίου και συγκεκριμένα του Κεφαλαίου II αυτού περί «Άδειας Εκμετάλλευσης».
Εχει κατι να κανει με την αδεια εκμεταλλευσης;
Καταλαβαινω κατι λαθος; θα εκτιμουσα καθε βοηθεια
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Μόλις εκδόθηκε το πρώτο voucher για ακυρωμένη πτήση από Aegean (25 μέρες μετά την υποβολή της φόρμας).
Το μόνο θετικό είναι ότι πέρα από το ποσό που είχα πληρώσει, πιστώθηκαν +20 ευρώ. :eek::eek:
Κοίταξα ξανά την επιβεβαίωση της κράτησης και είδα ότι έτρεχε προσφορά(edit:προσφορά μέσω PAYPAL) το Νοέμβριο που είχα κλείσει το εισητήριο(φαίνεται το ποσό -20 στη χρέωση).
Για κάποιο λόγο μου πιστώσαν και το ποσό της έκπτωσης.
Είχα πληρώσει συνολικά 67,69 αλλά το κουπόνι έχει συνολική αξία 87,69.
Το παρατήρησε κάποιος άλλος?
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Λοπον,
Επισημη Εφημεριδα Ε.Ε. 31.10.2008
Κανονισμος 1008/2008 της 24ης Σεπτεμβριου 2008
σχετικα με κοινους κανονες εκμεταλλευσης των αεροπορικων γραμμων στη Κοινοτητα
Αρθρο 3 παραγραφος3β
Αρθρο 4 παραγραφος α
Για τις τοπικες πτησεις δεν απαιτειται αδεια εκμεταλλευσης
Και η ΠΝΠ μας
δ) Οι διατάξεις του παρόντος αφορά απαιτήσεις επιβατών από αερομεταφορέα που διαθέτει Άδεια Εκμετάλλευσης σε ισχύ, η οποία έχει χορηγηθεί από το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών στην Ελλάδα είτε βάσει του Κανονισμού 2407/92 του Συμβουλίου της 23ης Ιουλίου 1992, σχετικά με την έκδοση αδειών των αερομεταφορέων, είτε βάσει του Κανονισμού 1008/2008 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 24ης Σεπτεμβρίου και συγκεκριμένα του Κεφαλαίου II αυτού περί «Άδειας Εκμετάλλευσης».
Εχει κατι να κανει με την αδεια εκμεταλλευσης;
Καταλαβαινω κατι λαθος; θα εκτιμουσα καθε βοηθεια
Μα δεν μπορεί να κάνει εταιρεία μεταφορά επιβατών χωρίς άδεια εκμετάλλευσης!!! Η εσωτερική πτήση δεν είναι τοπική πτήση, τοπικές πτήσεις προφανώς στον Κανονισμό νοούνται οι πτήσεις των αερολεσχών, ασθενοφόρων ελικοπτέρων κλπ. (πιθανότατα και προς το ίδιο αεροδρόμιο), όχι οι πτήσεις εντός μίας χώρας κράτους-μέλους. Μάλλον μπέρδεμα με τις λέξεις παίζει, εξάλλου οι εσωτερικές πτήσεις, σε πλείστες περιπτώσεις εντός της Ε.Ε. αποτελούν πτήσεις transfer προς τον τελικό προορισμό, αλίμονο να μην ενέπιπταν στον Κανονισμό και αλίμονο αν δεν υπήρχε κοινός κανόνας στην ευρωπαϊκή αγορά για την αδειοδότησή τους.
 
Last edited:

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Μα δεν μπορεί να κάνει εταιρεία μεταφορά επιβατών χωρίς άδεια εκμετάλλευσης!!! Η εσωτερική πτήση δεν είναι τοπική πτήση, τοπικές πτήσεις προφανώς στον Κανονισμό νοούνται οι πτήσεις των αερολεσχών, ασθενοφόρων ελικοπτέρων κλπ. (πιθανότατα και προς το ίδιο αεροδρόμιο), όχι οι πτήσεις εντός μίας χώρας κράτους-μέλους. Μάλλον μπέρδεμα με τις λέξεις παίζει, εξάλλου οι εσωτερικές πτήσεις, σε πλείστες περιπτώσεις εντός της Ε.Ε. αποτελούν πτήσεις transfer προς τον τελικό προορισμό, αλίμονο να μην ενέπιπταν στον Κανονισμό και αλίμονο αν δεν υπήρχε κοινός κανόνας στην ευρωπαϊκή αγορά για την αδειοδότησή τους.
Κατα λεξη απο την Επισημη Εφημεριδα:
"Υπο την επιφυλαξη αλλης ισχυουσας διαταξης κοινοτικου, εθνικου η διεθνους δικαιου, οι κατωθι κατηγοριες αεροπορικων γραμμων δεν υποκεινται στην απαιτηση εγκυρης αδειας εκμεταλλευσης:
α) οι αεροπορικες γραμμες που εκτελουνται με μη μηχανοκινητο αεροσκαφος η/και με πολυ ελαφρα μηχανοκινητα αεροσκαφη και
β) οι τοπικες πτησεις"
Δηλαδη τοπικες εννοει τις πτησεις χωρις αλλαγη αεροδρομιου;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Κατα λεξη απο την Επισημη Εφημεριδα:
"Υπο την επιφυλαξη αλλης ισχυουσας διαταξης κοινοτικου, εθνικου η διεθνους δικαιου, οι κατωθι κατηγοριες αεροπορικων γραμμων δεν υποκεινται στην απαιτηση εγκυρης αδειας εκμεταλλευσης:
α) οι αεροπορικες γραμμες που εκτελουνται με μη μηχανοκινητο αεροσκαφος η/και με πολυ ελαφρα μηχανοκινητα αεροσκαφη και
β) οι τοπικες πτησεις"
Δηλαδη τοπικες εννοει τις πτησεις χωρις αλλαγη αεροδρομιου;
Κοίτα, δεν ξέρω τι εννοεί, κάπου στον Κανονισμό θα υπάρχει ορισμός. Σίγουρα δεν εννοεί τις εσωτερικές πτήσεις πάντως.Εδώ δεν μπορεί μινιμπας να εκτελέσει μεταφορά επιβατών χωρίς άδεια εκμετάλλευσης, θα μπορεί αεροπορική εταιρεία να επιλέγει αεροδρόμια και να πετάει όπου θέλει;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Κοίτα, δεν ξέρω τι εννοεί, κάπου στον Κανονισμό θα υπάρχει ορισμός. Σίγουρα δεν εννοεί τις εσωτερικές πτήσεις πάντως.Εδώ δεν μπορεί μινιμπας να εκτελέσει μεταφορά επιβατών χωρίς άδεια εκμετάλλευσης, θα μπορεί αεροπορική εταιρεία να επιλέγει αεροδρόμια και να πετάει όπου θέλει;
Ευχαριστω για τις διευκρινισεις adiaforos
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παρακολουθώ ζωντανά τη συνέντευξη τύπου της Κομισιόν στη δορυφορική (κανάλι Ebs Eutelsat 9E). Η Κομισιόν επιμένει πως οι επιβάτες έχουν δικαίωμα σε επιστροφή χρημάτων. Αν οι επιβάτες θέλουν να στηρίξουν τις εταιρείες και να πάρουν βαουτσερ είναι άλλο θέμα, αλλά αν επιμείνουν πως θέλουν επιστροφή χρημάτων είναι δικαίωμα του επιβάτη. Έχουν ήδη στείλει λεει επιστολές στα 12 κράτη μέλη που παραβιάζουν το νόμο.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα voucher πρέπει να μπορούν να μεταφερθούν σε άλλο όνομα, ο επιβάτης θα πρέπει να μπορεί να τα εξαργυρώσει σε διάστημα 12 μηνών.

https://ec.europa.eu/info/files/cov...lled-package-travel-and-transport-services_en
Ξεκάθαρα και πολλές φορές αναφέρεται πως ο επιβάτης έχει δικαίωμα σε άμεση επιστροφή χρημάτων, παρότι η επιτροπή προτρέπει να γίνουν πιο ελκυστικά και αν κάποιος δεν έχει άμεση ανάγκη σε χρήμα να τα προτιμήσει.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για να δούμε αν θα ξαναπαιξουν πινγκ-πονγκ οι αεροπορικές και οι κυβερνήσεις με την Κομισιόν η αν αυτό θα είναι το τελειωτικό.
Πάντως δεν προβλέπονται κυρώσεις σε αυτό το στάδιο. Μόνο "επιστολές" που θα υπενθυμίζουν τα δικαιώματα των επιβατών.
https://www.thejournal.ie/airlines-...ion-5097851-May2020/?utm_source=twitter_short
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αισίως συμπληρώνονται δύο μήνες σήμερα από το ακυρωμένο ταξίδι.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως εξέλιξη αλλά ούτε και επικοινωνία από μέρους του Pamediakopes.gr όπως έχω ξαναπεί.
Σε κανένα από τα email που έστειλα μέσω της φόρμας της σελίδας τους σε Αγγλικά & Ελληνικά δε πήρα απάντηση.
Καμία εξέλιξη δεν είχε η καταγγελία μου στον ΕΟΤ.
Για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.
Σήμερα υπέβαλλα και καταγγελία στο «Συνήγορο του καταναλωτή» χωρίς φυσικά να τρέφω ελπίδες ότι θα γίνει κάτι.
Δε ξέρω ποια θα είναι τα επόμενα βήματα, ελπίζω να σκεφτώ ή να διαβάσω κάτι άλλο, γεγονός είναι πάντως ότι δε μπορώ να ξεμπλέξω για τα αυτονόητα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
' Ετσι από περιέργεια και χωρίς να είμαι ειδικός..Κάποιο εξώδικο θα ωφελούσε;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επικοινώνησα σήμερα με Aegean για ακυρωμένη πτήση σε Flex εισητήριο. Μου είπανε για voucher κατευθείαν. Όταν τους είπα για επιστοφή χρημάτων μου είπε η κοπέλα ότι θα έχω χρέωση 50+20 ευρώ(δε θυμάμαι ακριβώς για ποιο λόγω.Νομίζω το ένα 50αρικο λέει είναι στους όρους και το +20 για την επεργασία της ακύρωσης) o_Oo_O Της εήγησα ότι δεν ακύρωσα εγώ τη πτήση κτλ. Σε γενικές γραμμές μη τα πολυλογώ δεν έβγαλα άκρη.
Ξεκίνησα το dispute στη Revolut.Κατευθείαν στο chat μου έστειλαν link για υποβολή φόρμας. Το κακό είναι ότι γίνεται μέσω του κινητού η υποβολή και δεν είχα χρόνο να στείλω πολλά στοιχεία. Ελπίζω να μου απαντήσουν με mail και εκεί θα είμαι πιο αναλυτικός. Για να δούμε....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom