Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Caza John

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Αν ειναι ελληνικό στειλτους μήνυμα οτι θελεις επιστροφή χρημάτων και ότι αν δεν απαντησουν εγκαιρως θα κάνεις καταγγελία στον ΕΟΤ όπως εχουν και άλλοι εδω μέσα.. μετα πας ΕΟΤ και ο θεός βοηθός..
Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει email επικοινωνίας, έχουν απλά προκάτ απαντήσεις σε πιθανές ερωτήσεις και τίποτα παραπάνω. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είμαι 6 μέρες πριν την πτήση και δεν έχω λάβει ούτε ένα ενημερωτικό mail για να αλλάξω εισιτήρια ή κατι τέτοιο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ε δεν έχει chat, τηλέφωνο τίποτα;; τι να πω;; πήγαινε στον ΕΟΤ και ρωτα..
 

Jo.kf

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα εγώ για 2 δαίμονες μια Κρακοβία κ μια Βαρσοβία μίλησα με τα δωμάτια πρώτα! Στη Κρακοβία ο άνθρωπος αμέσως έκανε επιστροφή πλήρους χρημάτων. Στη Βαρσοβία δεν απαντούσε με τπτ κ έκανε άρνηση επιστροφής εκεί επενεβει η airbnb δεν απάντησε ούτε στην εταιρεία. Έστειλα λοιπόν το νόμο της Ελλάδας για απαγόρευση καθ ς κ τις ακυρωμενες πτήσεις κ τη επόμενη είχα τα χρήματα μου!
Έστειλες μήνυμα απευθείας στον οικοδεσπότη του Airbnb η εκανες αίτημα ακύρωσης κ επιστροφής χρημάτων μέσω της κράτησης σ; Επισης τον νόμο της Ελλάδας για απαγόρευση το επίσημη που το βρήκες; Οι πτήσεις σ ακυρώθηκαν απο την ίδια την αεροπορική η απο εσενα κ πήρες Boucher? Ρωτάω Γιατι εμενα απο την Aegean δν έχουν ακυρωθεί οι πτήσεις μ
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει email επικοινωνίας, έχουν απλά προκάτ απαντήσεις σε πιθανές ερωτήσεις και τίποτα παραπάνω. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είμαι 6 μέρες πριν την πτήση και δεν έχω λάβει ούτε ένα ενημερωτικό mail για να αλλάξω εισιτήρια ή κατι τέτοιο.
Αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζά σου.

Δοκίμασε και εδώ μια καταγγελία:

http://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/καταγγελίες-υπηρεσιών/επώνυμη-καταγγελία-υπηρεσίας/
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Έστειλες μήνυμα απευθείας στον οικοδεσπότη του Airbnb η εκανες αίτημα ακύρωσης κ επιστροφής χρημάτων μέσω της κράτησης σ; Επισης τον νόμο της Ελλάδας για απαγόρευση το επίσημη που το βρήκες; Οι πτήσεις σ ακυρώθηκαν απο την ίδια την αεροπορική η απο εσενα κ πήρες Boucher? Ρωτάω Γιατι εμενα απο την Aegean δν έχουν ακυρωθεί οι πτήσεις μ
Αν εχουν ακυρωθει οι πτησεις σου και δε μπορεις να πας τοτε θα παρεις ολα σου τα λεφτα πισω..αν δε μπορεις να συννενοηθεις με τον οικοδεσποτη,πηγαινε στην εξυπηρετηση της airbnb και θα διευθετησει αυτη το θεμα..αναφορικα να πω οτι ακυρωσα κρατηση τον μαρτιο για Λισαβονα με ακυρωτικα και 2 μερες μετα αρχισαν οι καραντινες και αλλαξε και τους ορους της η πλατφορμα και σου δινε ολα τα λεφτα πισω...ε μεσα σε μια βδομαδα απο την ακυρωση περιπου,πηρα ολα τα λεφτα πισω και το εκπτωτικο κουπουνι που χα χρησιμοποιησει!
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα στην ομάδα ! Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς ! Έχω κλείσει εισιτήρια για Πορτογαλία 2/5 με aegean μέσω της gotogate.Η aegean έβγαλε ανακοίνωση οτι για τα μελη της mile+bonus υπαρχει δυνατοτηα ΔΩΡΕΑΝ αλλαγης εισιτηριων ( χωρις χρεωση αλλαγης και χωρις να πληρωσεις την διαφορα) για πτησεις ως 31/5 . Η αλλαγη πρεπει να γινει ως τις 8/04. Για καποιο λογο ηλεκτρονικα δε μπορω να το κανω , η gotogate τηλεφωνα δε σηκωνει το ιδιο και η ετζιαν ..:mad::mad::mad: Ξερει κανεις τι θα μπορουσα να κανω ?? ( αγχωθηκα λιγο καθως ληγει μεθαυριο η προθεσμια .. ) Ευχαριστω εκ των προτερων !:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στην ομάδα ! Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς ! Έχω κλείσει εισιτήρια για
Καλησπέρα. Ακόμα είναι αρκετά δύσκολο να βγαλεις γραμμή απ' ότι καταλαβαίνω, αλλά πρέπει να ξεκινήσεις από το πρακτορείο. Έτσι κι αλλιώς και η aegean εκεί θα σε παραπέμπψει, ωστόσο καλό είναι να μιλήσεις και μαζί τους. Στείλε email στο πρακτορείο και επέμεινε στην Aegean. Βραδινές ώρες (όσο πιο αργά) είναι περισσότερο εφικτό να βγάλεις γραμμή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Έκανα αιτηση για επιστροφη χρηματων απο SAS για πτηση με αναχωρηση αυριο .. ειναι ήδη ακυρωμένη απο την SAS.. Άγνωστο πόσα και ποτε θα τα πάρουμε..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν και η περίοδος τώρα σίγουρα θα καθυστερήσει την επιστροφή, είχα ακύρωση πτήσεων από τη SAS το Φεβρουάριο, δε δέχτηκα διαφορετική μέρα αναχώρησης και είδα την επιστροφή χρημάτων μετά από 2 εργάσιμες (ολόκληρο το ποσό της κράτησης).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Αρχισε τα οργανα το @petas. Η Alitalia δινει refund για ακυρωμενη πτηση, το petas μου λεει να παρω τηλ την εταιρεια για κουπονι. Επειδη εχει φτιαξει ενα προκατ μειλ που στελνει σε ολους τους πελατες και μου το στελνει δευτερη φορα ενω ζηταω refund , ενταξει δεν δοκιμαζω καν τηλεφωνο, πως να πιεσω να βγαλουν το refund και να μη μου σερβιρουν αυτο που αποφασισαν αυτοι, δηλαδη το voucher?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστώθηκε μόλις στο «πορτοφόλι» του booking το ποσό επιστροφής από το ξενοδοχείο το οποίο είχα προπληρώσει και φυσικά δε μπόρεσα να πάω λόγω των μέτρων.
Αμέσως έκανα μεταφορά του ποσού στη κάρτα μου. Απομένει να δω σε πόσες μέρες θα φανούν τα χρήματα...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αρχισε τα οργανα το @petas. Η Alitalia δινει refund για ακυρωμενη πτηση, το petas μου λεει να παρω τηλ την εταιρεια για κουπονι. Επειδη εχει φτιαξει ενα προκατ μειλ που στελνει σε ολους τους πελατες και μου το στελνει δευτερη φορα ενω ζηταω refund , ενταξει δεν δοκιμαζω καν τηλεφωνο, πως να πιεσω να βγαλουν το refund και να μη μου σερβιρουν αυτο που αποφασισαν αυτοι, δηλαδη το voucher?
Ειχε πει κι ο babaduma τις προαλλες πως το τηλ δεν λειτουργει πλεον... Απο περιεργεια εκανα μια δοκιμη μολις και μου ελεγε οτι οι γραμμες ειναι κατειλημμενες και εδινε διαφορες αλλες λυσεις του τυπου επικοινωνια με αεροπορικη κτλπ....και μετα επεσε η γραμμη μονη της!!

Εγω ημουν απο τους τυχερους και τους ειχα πετυχει στα τηλ 11/3 (οταν δεν ειχε αγριεψει ακομα η κατασταση) και απο τοτε περιμενω πιστωση χρηματων απο τα αεροπορικα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom