Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα,
έχω κράτηση για ATH-NY μέσω Κωνσταντινούπολης με Turkish. Μετά από τόσες απαγορεύσεις και ακυρώσεις πτήσεων κτλ λόγω του ιού, οι πτήσεις μου δεν επηρεάζονταν έως σήμερα :rolleyes: και ας μην μπορούμε ως Έλληνες να μπούμε στις ΗΠΑ :rolleyes:. Προσπάθησα φυσικά να μιλήσω με την αεροπορική, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να πιάσω γραμμή. Έστειλα feedback στο costumer relation center και έκανα διάφορες δοκιμές να ακυρώσω τα εισιτήρια μου ή να αλλάξω ημερομηνίες, αλλά δυστυχώς στον υπολογισμό του refund έβγαζε μόνο γύρω στα 200€ (από τα 800€) ή για αλλαγή μου έβγαζε να πληρώσω και το change fee :rolleyes:.
Σήμερα όμως έλαβα email ότι άλλαξαν οι ώρες της μίας πτήσης μου , από:
Athens - New York on Thursday, April 9
TK1844
Economy Class (U)
22:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
23:55
Istanbul (IST)
Istanbul Airport
σε:
Athens - Istanbul on Thursday, April 9
Istanbul - New York on Friday, April 10
TK1846

Economy Class (U)
10:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
11:50
Istanbul (IST)
TK3

Economy Class (U)
07:00
Friday, April 10

Istanbul (IST)
Istanbul Airport
10:50
Friday, April 10

New York (JFK)
John F. Kennedy International Airport
Από εκεί που ήταν δλδ βραδινή πτήση, έγινε πρωινή.

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
There was an unexpected change in your flight. You can contact our call center or sales offices to make transactions.
και από κάτω τις επιλογές: cancel flight, change flight, I confirm

Αν επιλέξω cancel flight , με αφήνει να επιλέξω και το πήγαινε και το έλα (το οποίο δεν έχει επηρεαστεί ακόμα από κάποια αλλαγή) μου βγάζει:

Refund amount after cancellation
EUR797,04 που είναι και το ακριβές αντίτιμο το εισιτηρίων μου.
Εννοείται ότι έχω χαρεί πάρα πολύ, αλλά πριν πατήσω το confirm, ήθελα γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο από εμένα στο αν πρέπει να συνεχίσω ή όχι ή πρέπει θεωρείτε να καλέσω αναγκαστικά στην Τουρκία?? :(
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα εγώ έχω μία πτήση SKG-TOKIO μέσω Κωνσταντινούπολη με Turkish για 11/04 μου ήρθε μήνυμα αλλαγής ωρών αλλά δεν μου γράφει τίποτα για ακύρωση πτήσης επιλογές πουθενά μόνο τις αλλαγές. Ο alakae πως ακύρωσες την πτήση με τη Turkish είχες κάποια υπηρεσία ακύρωσης ή στην ακυρώσανε λόγω των καταστάσεων. Ξέρεις κανείς τι μπορώ να κάνω για να κάνω ακύρωση η κράτηση έγινε μέσω gotogate.
 

anna07

Member
Μηνύματα
5
Likes
10
View attachment 301996
Καλημέρα,
όλα βαίνουν καλώς! ήρθε το πρωί email από την rynanair.


Τελεια!! μπραβο! αντε και στα δικα μας...
σημερα μου ακυρωθηκε και η πτηση μου ΑΘΗΝΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ 1/4. Θα προσπαθησω τωρα να κανω επιστροφη χρηματων και για τις δυο πτησεις!
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Καλησπέρα,
έχω κράτηση για ATH-NY μέσω Κωνσταντινούπολης με Turkish. Μετά από τόσες απαγορεύσεις και ακυρώσεις πτήσεων κτλ λόγω του ιού, οι πτήσεις μου δεν επηρεάζονταν έως σήμερα :rolleyes: και ας μην μπορούμε ως Έλληνες να μπούμε στις ΗΠΑ :rolleyes:. Προσπάθησα φυσικά να μιλήσω με την αεροπορική, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να πιάσω γραμμή. Έστειλα feedback στο costumer relation center και έκανα διάφορες δοκιμές να ακυρώσω τα εισιτήρια μου ή να αλλάξω ημερομηνίες, αλλά δυστυχώς στον υπολογισμό του refund έβγαζε μόνο γύρω στα 200€ (από τα 800€) ή για αλλαγή μου έβγαζε να πληρώσω και το change fee :rolleyes:.
Σήμερα όμως έλαβα email ότι άλλαξαν οι ώρες της μίας πτήσης μου , από:
Athens - New York on Thursday, April 9
TK1844
Economy Class (U)
22:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
23:55
Istanbul (IST)
Istanbul Airport
σε:
Athens - Istanbul on Thursday, April 9
Istanbul - New York on Friday, April 10
TK1846

Economy Class (U)
10:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
11:50
Istanbul (IST)
TK3

Economy Class (U)
07:00
Friday, April 10

Istanbul (IST)
Istanbul Airport
10:50
Friday, April 10

New York (JFK)
John F. Kennedy International Airport
Από εκεί που ήταν δλδ βραδινή πτήση, έγινε πρωινή.

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
There was an unexpected change in your flight. You can contact our call center or sales offices to make transactions.
και από κάτω τις επιλογές: cancel flight, change flight, I confirm

Αν επιλέξω cancel flight , με αφήνει να επιλέξω και το πήγαινε και το έλα (το οποίο δεν έχει επηρεαστεί ακόμα από κάποια αλλαγή) μου βγάζει:

Refund amount after cancellation
EUR797,04 που είναι και το ακριβές αντίτιμο το εισιτηρίων μου.
Εννοείται ότι έχω χαρεί πάρα πολύ, αλλά πριν πατήσω το confirm, ήθελα γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο από εμένα στο αν πρέπει να συνεχίσω ή όχι ή πρέπει θεωρείτε να καλέσω αναγκαστικά στην Τουρκία?? :(
Αυτό ισχύει γενικά. Αν σου καθυστερήσουν την άφιξη, λόγω δικής τους αλλαγής, πάνω από 2 ώρες (ή 4 σε κάποιες αεροπορικές) δικαιούσαι δωρεάν ακύρωση με πλήρη επιστροφή χρημάτων. Προφανώς. έπεσες σε αυτή την περίπτωση αφού άλλαξαν την πτήση. Για να σιγουρευτείς, ψάξε στους όρους του εισιτηρίου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπέρα,
έχω κράτηση για ATH-NY μέσω Κωνσταντινούπολης με Turkish. Μετά από τόσες απαγορεύσεις και ακυρώσεις πτήσεων κτλ λόγω του ιού, οι πτήσεις μου δεν επηρεάζονταν έως σήμερα :rolleyes: και ας μην μπορούμε ως Έλληνες να μπούμε στις ΗΠΑ :rolleyes:. Προσπάθησα φυσικά να μιλήσω με την αεροπορική, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να πιάσω γραμμή. Έστειλα feedback στο costumer relation center και έκανα διάφορες δοκιμές να ακυρώσω τα εισιτήρια μου ή να αλλάξω ημερομηνίες, αλλά δυστυχώς στον υπολογισμό του refund έβγαζε μόνο γύρω στα 200€ (από τα 800€) ή για αλλαγή μου έβγαζε να πληρώσω και το change fee :rolleyes:.
Σήμερα όμως έλαβα email ότι άλλαξαν οι ώρες της μίας πτήσης μου , από:
Athens - New York on Thursday, April 9
TK1844
Economy Class (U)
22:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
23:55
Istanbul (IST)
Istanbul Airport
σε:
Athens - Istanbul on Thursday, April 9
Istanbul - New York on Friday, April 10
TK1846

Economy Class (U)
10:25
Athens (ATH)
Athens Elefterios Venizelos International Airport
11:50
Istanbul (IST)
TK3

Economy Class (U)
07:00
Friday, April 10

Istanbul (IST)
Istanbul Airport
10:50
Friday, April 10

New York (JFK)
John F. Kennedy International Airport
Από εκεί που ήταν δλδ βραδινή πτήση, έγινε πρωινή.

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
There was an unexpected change in your flight. You can contact our call center or sales offices to make transactions.
και από κάτω τις επιλογές: cancel flight, change flight, I confirm

Αν επιλέξω cancel flight , με αφήνει να επιλέξω και το πήγαινε και το έλα (το οποίο δεν έχει επηρεαστεί ακόμα από κάποια αλλαγή) μου βγάζει:

Refund amount after cancellation
EUR797,04 που είναι και το ακριβές αντίτιμο το εισιτηρίων μου.
Εννοείται ότι έχω χαρεί πάρα πολύ, αλλά πριν πατήσω το confirm, ήθελα γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο από εμένα στο αν πρέπει να συνεχίσω ή όχι ή πρέπει θεωρείτε να καλέσω αναγκαστικά στην Τουρκία?? :(
Καλησπέρα εγώ έχω μία πτήση SKG-TOKIO μέσω Κωνσταντινούπολη με Turkish για 11/04 μου ήρθε μήνυμα αλλαγής ωρών αλλά δεν μου γράφει τίποτα για ακύρωση πτήσης επιλογές πουθενά μόνο τις αλλαγές. Ο alakae πως ακύρωσες την πτήση με τη Turkish είχες κάποια υπηρεσία ακύρωσης ή στην ακυρώσανε λόγω των καταστάσεων. Ξέρεις κανείς τι μπορώ να κάνω για να κάνω ακύρωση η κράτηση έγινε μέσω gotogate.
Αν δεν θέλετε να ταξιδέψετε (που μάλλον δεν μπορείτε - έτσι κι αλλιώς), αυτή είναι η ευκαιρία σας! Κάντε το χτες! Ακυρώστε και ζητήστε επιστροφή (αν δεν τό'χετε κάνει ήδη). Με την gotogate δεν ξέρω τι γίνεται αλλά θα υπάρχει πρόβλεψη διαδικασίας.

Πάντως, μέχρι στιγμής, φαίνεται να είναι εντάξει η Turkish σε αντίθεση με τις γνωστές εταιρίες του Κόλπου.

Και, μια και εκτός από τα αρνητικά των εταιριών πρέπει να λέμε και τα θετικά, δύο ακόμη εταιρίες φαίνεται να σέβονται τους πελάτες τους:

Η πρώτη είναι η Lao Airlines η οποία ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες ότι ακυρώνει ένα μεγάλο μέρος πτήσεων λόγω κορονα-ιού. Πρώτη επιλογή για τους επιβάτες της είναι η επιστροφή χρημάτων. Οι άλλες επιλογές είναι αντίστοιχες των άλλων εταριών.

Η δεύτερη είναι η Bangkok Airways. Μου άλλαξε την ώρα πτήσης χθες. Έστειλα email και ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων. Σε λιγότερο από 24 ώρες ήρθε απάντηση επιβεβαιώνοντας ότι το δικαιούμαι και παραθέτοντας και τις άλλες επιλογές εκτός της ακύρωσης. Ζητούσε επιβεβαίωση πριν την πτήση για να προχωρήσουν στην ακύρωση. Τους έδωσα το ΟΚ. Τα χρήματα θα επιστραφούν στην πιστωτική κάρτα μέσα σε 30 μέρες.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Και, μια και εκτός από τα αρνητικά των εταιριών πρέπει να λέμε και τα θετικά, δύο ακόμη εταιρίες φαίνεται να σέβονται τους πελάτες τους:
Μπράβο, πολύ χαίρομαι που τακτοποιήθηκε!!
Αν μάθεις κάτι για Vietjet, πες μας σε παρακαλώ.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Προσωπικά αν ήμουν CEO αεροπορικής εταιρείες, που το έτος 2020 πρέπει ΟΛΑ να μπορούν να γίνουν online (ώστε τα τηλεφωνικά κέντρα να είναι μόνο για πραγματικά επείγουσες περιπτώσεις), το 1ο πράγμα που θα έκανα μετά την κρίση, είναι να ξηλώσω το ΙΤ.

Όλοι όσοι δουλεύουν στο ΙΤ πρέπει να πάνε σπίτι τους, ΧΘΕΣ!

Κλαίγονται και θα επιβάλουν στα κράτη(εμάς) να τις χρηματοδοτήσουν, αλλά να δώσουν μερικές χιλιάδες ευρώ για ένα σοβαρό booking platform δεν το κάνουν.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Αν δεν θέλετε να ταξιδέψετε (που μάλλον δεν μπορείτε - έτσι κι αλλιώς), αυτή είναι η ευκαιρία σας! Κάντε το χτες! Ακυρώστε και ζητήστε επιστροφή (αν δεν τό'χετε κάνει ήδη). Με την gotogate δεν ξέρω τι γίνεται αλλά θα υπάρχει πρόβλεψη διαδικασίας.

Πάντως, μέχρι στιγμής, φαίνεται να είναι εντάξει η Turkish σε αντίθεση με τις γνωστές εταιρίες του Κόλπου.

Και, μια και εκτός από τα αρνητικά των εταιριών πρέπει να λέμε και τα θετικά, δύο ακόμη εταιρίες φαίνεται να σέβονται τους πελάτες τους:

Η πρώτη είναι η Lao Airlines η οποία ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες ότι ακυρώνει ένα μεγάλο μέρος πτήσεων λόγω κορονα-ιού. Πρώτη επιλογή για τους επιβάτες της είναι η επιστροφή χρημάτων. Οι άλλες επιλογές είναι αντίστοιχες των άλλων εταριών.

Η δεύτερη είναι η Bangkok Airways. Μου άλλαξε την ώρα πτήσης χθες. Έστειλα email και ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων. Σε λιγότερο από 24 ώρες ήρθε απάντηση επιβεβαιώνοντας ότι το δικαιούμαι και παραθέτοντας και τις άλλες επιλογές εκτός της ακύρωσης. Ζητούσε επιβεβαίωση πριν την πτήση για να προχωρήσουν στην ακύρωση. Τους έδωσα το ΟΚ. Τα χρήματα θα επιστραφούν στην πιστωτική κάρτα μέσα σε 30 μέρες.
Λοιπόν, το έκανα!! μου ζήτησε και μέθοδο επιστροφής (την κάρτα με την οποία είχα πληρώσει), μου έστειλε και email & sms ότι έγινε η ακύρωση . το μοναδικό αρνητικό:
Your flight has been canceled. Due to the intensity of cancellations because of the coronavirus, your account will be refunded after 30 days.
το οποίο καθόλου δε με πειράζει φυσικά, αρκεί να γίνει κάποια στιγμή και να μπορέσω να αποφασίσω με την ησυχία μου πότε θα ξανακανονίσω το ταξίδι. Έχω κρατήσει αποδεικτικά από κάθε στάδιο της συναλλαγής και θα περιμένω στωικά την επιστροφή των χρημάτων και φυσικά να επανέλθει η ζωή μας σε όσο πιο φυσιολογικά επίπεδα γίνεται πλέον.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
View attachment 301996
Καλημέρα,
όλα βαίνουν καλώς! ήρθε το πρωί email από την rynanair.
Ωραία!να μας ενημερώσεις όοοοταν στο εγκρίνουν,εσύ είσαι στην κατηγορία αυτών που πήραν email στο οποίο έδιναν και την επιλογή επιστροφής χρημάτων σωστά;;και η πτήση σου ήταν για Μάρτιο;;
υπάρχει κανείς με πτήση Απρίλιo?που του δόθηκε η ίδια επιλογή;;
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Πάντως όσο αφορά την Turkish, καθόλου ευχαριστημένη δεν είμαι. Δεν κατάφερα ποτέ και με κανέναν τρόπο να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Υπήρξα τυχερή όπως φαίνεται που έκαναν αλλαγές στις πτήσεις και μου δόθηκε το δικαίωμα να μη συναινέσω.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Mην μιλάς καθόλου αφού σου έδωσε δικαίωμα επιστροφής....

Να φυλάω και γω καραούλι μήπως και μου λθει κανένα e-mail από την Turkish για κείνο το ταξίδι στο Ουζμπεκιστάν που είχαμε για 29/4/20 .. και είναι στο 500άρι....:(:rolleyes:... είδομεν...

(προς το παρόν κάνω τις επιβεβλημένες ημερήσιες εκδρομές μου :(:rolleyes:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μπράβο, πολύ χαίρομαι που τακτοποιήθηκε!!
χμμμ... όχι ακριβώς... με την Bangkok Airways ήταν μία πτήση μόνο και λιγότερο από το 1/10 του κόστους των εισιτηρίων. Όσον αφορά δε την Lao Airlines, τα δικά της εισιτήρια ήταν τα μόνα που βγήκαν από πρακτορείο (www.petas.gr) και δεν ξέρω τι αντιμετώπιση θα έχω. Ελπίζω απλώς. Το χοντρό κονδύλι είναι της Qatar κι εκεί είναι η πιο σκοτεινή κατάσταση...

(προς το παρόν κάνω τις επιβεβλημένες ημερήσιες εκδρομές μου :(:rolleyes:)
ανέβασε καμμιά φωτογραφία από το μπαλκόνι σου, να σιγουρευτούμε ότι αυτές οι "εκδρομές" δεν είναι στην πραγματικότητα επιδρομές στα σουπερμάρκετ με τα γνωστά λάφυρα! :bleh: :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom