Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλημερα. Απο austrian airlines μηπως ξερει καποιος ποσες μερες κανει να παρεις λεφτα απο ακυρωση πτησεων?τις εχω ακυρωσει απο 29/2 και ακομα τιποτα απο επιστροφη χρηματων...
Σου έδωσαν επιλογή επιστροφής χρημάτων; εμένα μόνο rebooking (ούτε καν σαν voucher)
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Εχω 2 ακυρωμενες πτησεις τις οποιες εχω κλεισει με μιλια. Η μια αφορα την avianca και η αλλη την aegean. Η aegean μου εστειλε ειδοποιηση οτι ακυρωθηκαν και οι δυο. Για να μου επιστρεψει ομως τα μιλια και τους φορους μου ζηταει 20 ευρω για το καθε εισιτηριο τελος διαχειρησης. Αξιζει πιστευετε να κανω ενεργειες για να γλιτωσω αυτα τα χρηματα η δεν προκειται να κανω τιποτα. Και αν ναι, πως να κινηθω;
Ειναι 40 ευρω μεσα σε ολα τα αλλα που προσπαθω να παρω πισω και δεν εχω καταφερει ακομα....
Περίεργο να σου ζητάει χρήματα έχει αναφερθεί ότι δε πληρώνεις ακυρωτικά και από άτομο στο φορουμ και από γνωστό μου που άλλαξε πτήση με μίλια για μελλοντικά χωρίς το 20ρικο. Εκτός αν στο πλαίσιο του ότι πλέον δεν επιστρέφει χρήματα ούτε στα εισιτήρια και στα μίλια δίνει μόνο αλλαγή δωρεάν. Επέμεινε μαζί τους γιατί πάντα σε ακύρωση με μίλια δε πλήρωνες το 20αρικο
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
[QUOTE="pan82,
Επέμεινε μαζί τους γιατί πάντα σε ακύρωση με μίλια δε πλήρωνες το 20αρικο
[/QUOTE]
Παντα σε ακυρωση δικη σου πληρωνες το 20ευρω. Το θεμα ειναι οτι τωρα ακυρωσαν αυτοι
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
[QUOTE="pan82,
Επέμεινε μαζί τους γιατί πάντα σε ακύρωση με μίλια δε πλήρωνες το 20αρικο
Παντα σε ακυρωση δικη σου πληρωνες το 20ευρω. Το θεμα ειναι οτι τωρα ακυρωσαν αυτοι
[/QUOTE]
Εμένα δύο φορές που έτυχε να αλλάξει απλά η πτήση ώρα και είχα κλείσει με μίλια και ζήτησα να ακυρώσω 20ρικο δε πλήρωσα. Μόνο όταν ακύρωσα από μόνος μου φυσικά που εκεί σε χρεώνει εννοείται
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
παιδια καλημερα , εχει απαντηθει μηπως το θεμα με WIZZ μεταφορα χρηματων στο λογαριασμό ή γνωριζει καποιος κατι σχετικο? Μου ηρθε ακυρωση για 4 ατομα Βιεννη και μου επιστρεφει 120% της αξιας των εισητηριων σε λογαριασμο voucher με δυνατοτητα εντος 2 ετων χρησης (επειδη ειμαι μελος wIZZ dIscount club) . Εγω επιθυμω επιστροφη στο λογαριασμο μου και οχι ΠΙΣΤΩΣΗ σε voucher!
Γνωριζει κανεις με WIZZ??
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
παιδια καλημερα , εχει απαντηθει μηπως το θεμα με WIZZ μεταφορα χρηματων στο λογαριασμό ή γνωριζει καποιος κατι σχετικο? Μου ηρθε ακυρωση για 4 ατομα Βιεννη και μου επιστρεφει 120% της αξιας των εισητηριων σε λογαριασμο voucher με δυνατοτητα εντος 2 ετων χρησης (επειδη ειμαι μελος wIZZ dIscount club) . Εγω επιθυμω επιστροφη στο λογαριασμο μου και οχι ΠΙΣΤΩΣΗ σε voucher!
Γνωριζει κανεις με WIZZ??
Καλημέρα. Σήμερα το πρωί μου έστειλε η wizz air e-mail ότι ακυρώνεται η πτήση μου 27/4 από Βιεννη προς Αθήνα. Πρόσεξε τα εξης, ξανακοιταξε καλά το mail: σου δίνει τη δυνατότητα πλήρους επιστροφής χρημάτων, αφού όμως πρώτα κάνεις αίτηση για voucher 120%! Εγώ έκανα τα εξης: πρώτα έκανα την αίτηση για voucher και μετά μου έβγαλε την επιλογή ότι μπορώ τώρα να κάνω conversion απο 120% σε 100% που θα πιστωθεί στην κάρτα μου. Έκανα όλη τη διαδικασία και μου έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε " ευχαριστούμε για την αίτηση, σας ενημερώνουμε ότι μπορεί να πάρει πάνω από 60 μέρες, για να δρομολογηθεί η επιστροφή ". Αυτό το έβγαλα φωτο με το κινητό γιατι δεν υπήρχε πουθενά δυνατότητα αποθήκευσης ή εκτύπωσης. Στη συνέχεια μπήκα στο λογαριασμό μου στην εταιρία και είδα ότι μου έχει δοθεί το voucher, αλλά δεν υπάρχει πουθενά καμία άλλη ενέργεια που έκανα, δηλ η αίτηση για επιστροφή χρημάτων. Μετά από αυτό λοιπόν πήρα τηλ στην ΥΠΑ στο 2109973162, που πήραν και άλλοι συμφορουμιτες, αν δεις παραπάνω. Μου απάντησαν αμέσως. Τους εξήγησα με λεπτομέρεια όλα όσα έγιναν και μου είπαν τα εξης:1) αυτό που κάνει η εταιρία κ σε υποχρεώνει πρώτα να κάνεις αίτηση για voucher και μετά να την μετατρέψεις σε αίτηση επιστροφής, το κάνουν για να προσπαθήσουν να γλυτώσουν χρήματα γιατί κάποιοι μπορεί να την πατήσουν κ να μείνουν στο πρώτο βήμα. Κανονικά πρέπει να του δίνουν εξαρχής την επιλογή αίτησης επιστροφής 2) επειδή η πτήση μου ήταν από βιεννη προς Αθήνα δεν μπορούν να επέμβουν, γιατί δεν φεύγει από το δικό μας αεροδρόμιο γι αυτό μου είπε να περιμένω 60 μέρες όπως έλεγε το μήνυμα και αν περάσει αυτή η ημερομηνία να απευθυνθώ στον αντίστοιχο με την ΥΠΑ αυστριακό φορέα τον οποίο μου είπε ότι θα βρω αν γκουγκλαρω nbe 261/2004, το οποίο και έκανα και όντως βρήκα που πρέπει να απευθυνθώ 3) αν το δρομολόγιο ήταν από αθηνα-βιεννη θα μπορούσαν να επέμβουν στην εταιρία και να της πουν ότι αν δεν μου δώσουν την επιστροφή, θα της επιβάλλουν πρόστιμο. Οπότε αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις, ειδικά αν η πτήση σου ήταν αθηνα-βιεννη είναι να πάρεις τηλ στην ΥΠΑ και να το καταγγείλεις. Ζητά τη γνώμη τους για να κάνεις τη διαδικασία που έκανα κι εγώ δηλ πρώτα να κάνεις την αίτηση για voucher και μετά το conversion. Διάβασε προσεκτικά το μέιλ που σου έστειλε η wizz και θα δεις πρώτα λέει όλα αυτά μέσα. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
[QUOTE="pan82,
Επέμεινε μαζί τους γιατί πάντα σε ακύρωση με μίλια δε πλήρωνες το 20αρικο
Παντα σε ακυρωση δικη σου πληρωνες το 20ευρω. Το θεμα ειναι οτι τωρα ακυρωσαν αυτοι
[/QUOTE]
Σε σημαντικη αλλαγη ωρας και ακυρωση με δικη τους υπαιτιοτητα δεν χρεωνεται το 20ευρο. Ξαναμιλα μαζι τους.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Για τη wizz, αν ηδη δεχτηκατε το voucher , θα δυσκολευτειτε να βγαλετε ακρη. Θα παρει καιρο. Στο παρελθον που πηρα επιστροφη χρηματων, ειχα τηλεφωνησει σε τηλ. εξυπηρετησης πελατων της Μαλτας που εχει νορμαλ χρεωσεις και το δηλωσα ρητα. Μου το ειχε δωσει συμφορουμιτης αλλα δεν το εχω πια
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλημέρα. Σήμερα το πρωί μου έστειλε η wizz air e-mail ........................ Εγώ έκανα τα εξης: πρώτα έκανα την αίτηση για voucher και μετά μου έβγαλε την επιλογή ότι μπορώ τώρα να κάνω conversion απο 120% σε 100% που θα πιστωθεί στην κάρτα μου. .............................Αυτό το έβγαλα φωτο με το κινητό γιατι δεν υπήρχε πουθενά δυνατότητα αποθήκευσης ή εκτύπωσης. Στη συνέχεια μπήκα στο λογαριασμό μου στην εταιρία και είδα ότι μου έχει δοθεί το voucher, αλλά δεν υπάρχει πουθενά καμία άλλη ενέργεια που έκανα, δηλ η αίτηση για επιστροφή χρημάτων. ..................... Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!


σε ευχαριστω πολύ επειδη εχω κανει ολες τις προβλεπομενες ενεργειες δε βλεπω πουθενα την εντολη conversion σε λογαριασμο της καρτας μου και εχει ηδη επιστρεψε με 120% σε λογαριασμο μου και χρηση εντος 2ετιας.!
Η Πτηση ηταν τις ιδιες μερες απο SKG-VIE-SKG πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια για τους αλλους 3 επιβατες καθοτι τα εβγαλα ατομικα τα εισητηρια!!!

θα δω τι αλλο μπορω να κανω!!! αν ξερεις κανεις αλλον με την Wizz ας παρακαλω ας ειδοποιησει....δε θελω να γεμισω το porfolio με εξαγωρασιμα χρηματα σε πτησεις ....αλλα πρεπει να επιστρεψω τα EUR στους επιβατες που με εμπιστευτηκαν!!!

Σε ευχαριστω!!!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
@Pierre_1976 το μαλτεζικο νουμερο, απλη χρεωση ΕΕ. Ελπιζω να ισχυει ακομη γιατι το χρησιμοποιησα προ 2 ετων. 0035627781054

εννοεις καλω Μαλτα WIZZ air με τιμες χρεωσεις αστικης μοναδας απο σταθερο???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom