Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν μπορω να σε συμβουλέυσω, γιατι ολα τα εισιτηρια με Aegean για το καλοκαιρι του 2020 που εχω κλεισει ειναι με μιλια και κοστιζουν απο 20-32 ευρω και ειναι επιστρεψιμα καποια απο αυτα τα μικρα ποσα. Δεν ξερω τι θα εκανα αν εκλεινα σε κανονικες τιμες. Η χασουρα θα ηταν μεγαλη και θα το σκεφτομουν πολυ.
Κι εγώ έχω κλεισμένο ένα εισιτήριο με aegean για Θεσσαλονίκη 22 Ιουλίου και θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ αν το χάσω, όχι για τα λεφτά, για άλλο λόγο. Και είμαι στην αντίθετη πλευρά, δε ξέρω αν αξίζει να κλείσω και την επιστροφή Αθήνα-Μαδρίτη τον Αύγουστο (με μίλια + 90 ευρώ) με Iberia. Μπορώ να την αλλάξω με 25 ευρώ fee αλλά δε ξέρω αν θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό και να χάσω και τα μίλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Κι εγώ έχω κλεισμένο ένα εισιτήριο με aegean για Θεσσαλονίκη 22 Ιουλίου και θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ αν το χάσω, όχι για τα λεφτά, για άλλο λόγο. Και είμαι στην αντίθετη πλευρά, δε ξέρω αν αξίζει να κλείσω και την επιστροφή Αθήνα-Μαδρίτη τον Αύγουστο (με μίλια + 90 ευρώ) με Iberia. Μπορώ να την αλλάξω με 25 ευρώ fee αλλά δε ξέρω αν θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό και να χάσω και τα μίλια.
Γιατι να χασεις μιλια, εφοσον μιλαμε για κρατηση με Miles and Bonus
Αν η Ιberia ακυρωσει την πτηση, παιρνεις πισω ολο το ποσο και τα μιλια.
Αν η Iberia αποφασισει μια οποιαδηποτε αλλαγη μιας ωρας+ στην πτηση, παιρνεις πισω ολο το ποσο και τα μιλια
Αν αποφασεις να μην πεταξεις, παιρνεις πισω 90-20= 70 ευρω και τα μιλια.
Εγω θα εκλεινα αφοβα και βλεπουμε πως θα παει.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Γιατι να χασεις μιλια, εφοσον μιλαμε για κρατηση με Miles and Bonus
Αν η Ιberia ακυρωσει την πτηση, παιρνεις πισω ολο το ποσο και τα μιλια.
Αν η Iberia αποφασισει μια οποιαδηποτε αλλαγη μιας ωρας+ στην πτηση, παιρνεις πισω ολο το ποσο και τα μιλια
Αν αποφασεις να μην πεταξεις, παιρνεις πισω 90-20= 70 ευρω και τα μιλια.
Εγω θα εκλεινα αφοβα και βλεπουμε πως θα παει.
Είχα την εντύπωση ότι δε θα μπορούσα να πάρω λεφτά πίσω αν ακυρώσω εγώ, αλλά τώρα που ξαναείδα τους όρους, όντως μπορώ. Με έπεισες, δύο θέσεις έμειναν, πάω να κλείσω :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Είχα την εντύπωση ότι δε θα μπορούσα να πάρω λεφτά πίσω αν ακυρώσω εγώ, αλλά τώρα που ξαναείδα τους όρους, όντως μπορώ. Με έπεισες, δύο θέσεις έμειναν, πάω να κλείσω :haha:
Aν λες για χασουρα 20 ευρω, ειναι αστειο.
Πρεπει να αποφασισω τι θα κανω με 7 εισιτηρια με μιλια για το καλοκαιρι του 2020, που αν δεν κανει καμια αλλαγη ωρας η Aegean η η Turkish την πατησα και μπαινω μεσα 7x20= 140 ευρω (και μιλαμε για ιδανικο σεναριο που χανω μονο 20 ευρω ανα εισιτηριο). Καθe λιγο και λιγακι κοιταζω μπας και μεταφερθηκε καμια πτηση καμια ωρα απο την προγραμματισμενη μηπως αποφυγω τα penalty :D.
Παρολα αυτα, και ισχυει για ολους, υπαρχουν ανθρωποι που θα χασουν τη δουλεια τους και θεωρω βεβαιη τη μειωση μισθων. Αυτα τα ποσα που χανουμε ειναι αστεια πραγματα μπροστα σ αυτο που ερχεται.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι και η ΥΠΑ είναι μέσα στο κόλπο. Στελνει μια καταγγελία για τα μάτια του κόσμου και δεν κάνει τίποτα για να πιέσει τις αεροπορικές να συμμορφωθούν, αντιθέτως όταν 20 μέρες μετά τους ζητάς ενημέρωση σου λένε "παρακαλούμε δώστε λίγο χρόνο στην εταιρεία να απαντήσει". Πόσο χρόνο;
Στο τέλος δεν θα γυρίσουν τίποτα, θα ρίξουν ένα πρόστιμο για τα μάτια του κόσμου 800 φορές μικρότερο από το ποσό των εισιτηρίων που θα έπρεπε να επιστρέψουν οι αεροπορικές στους επιβατες, και όλα καλα.
Δεν είναι η ΥΠΑ σε κανένα κόλπο, η ΥΠΑ τη νομοθεσία εφαρμόζει. Οι ποινές δεν βγαίνουν από τη μια ημέρα στην άλλη, δίνεται χρόνος στις εταιρείες να απαντήσουν και να επανορθώσουν. Όμως. εδώ ξαφνικά η κυβέρνηση με ΠΝΠ παραβιάζει μονομερώς τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό για τις εταιρείες που έχουν αδειοτηθεί στην Ελλάδα. Και αντί refund τι μπορούν να προσφέρουν οι αεροπορικές; Κουπόνι με ισχύ γαι 18 μήνες που αν δεν χρησιμοποιηθεί μέχρι τότε, τότε καθίσταται απαιτητό. Σας θυμίζει τίποτα; Όταν οι επιχειρήσεις επιβάλλουν στις κυβερνήσεις τι να νομοθετήσουν, γράφοντας στα παπούτσια τους ευρωπαϊκούς ή διεθνείς κανονισμούς...
ΠΝΠ δεν έχουν μεγαλύτερη ισχύ από ευρωπαϊκούς κανονισμούς που καθορίζουν ότι ο επιβάτης μπορεί να επιλέξει πλήρη επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης για οποιοδήποτε λόγο.
Σύμφωνοι, αλλά τρέξε βρες το δίκιο σου...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για easyjet συγκεκριμενα.
Περιμενα ακυρωση για Ιουνη, αλλα αλλα μπορει να μη γινει ακυρωση τελικα, οποτε μπηκα στη διαδικασια να επιλεξω εισιτηρια με μηδενικη προσαυξηση
Έχει δώσει δυνατότητα μεταφοράς η easyjet για εισιτήρια του Ιουνίου χωρίς χρέωση;
Θεωρώ δύσκολο να μη γίνει ακύρωση όπως δείχνουν τα πράγματα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Έχει δώσει δυνατότητα μεταφοράς η easyjet για εισιτήρια του Ιουνίου χωρίς χρέωση;
Θεωρώ δύσκολο να μη γίνει ακύρωση όπως δείχνουν τα πράγματα..
Ναι την εκανα σημερα. Αλλα προσθετει τη διαφορα ναυλου- εγω πετυχα μηδενικη.
Ο καθενας το κρινει οπως νομιζει, εμενα με βολεψε λιγο να κανω αντικατασταση εισιτηριου της Aegean με μιλια με εισιτηριο της easyjet σε βολικοτερη ημερομηνια για να σωσω και να επεκτεινω ενα ταξιδι. Ευελπιστω να παρω ολα τα λεφτα απο την Aegean και τα μιλια πισω η εστω να χασω 20 ευρω ανα εισιτηριο.
Δεν μπορω να ταξιδεψω χειμωνα και πρεπει να κανω πολλες προσαρμογες για να μη μου μεινουν τα voucher στο χερι αχρησιμοποιητα.
Εχω αφησει μια περιπτωση πτησης της easy σε εκκρεμοτητα μηπως ακυρωθει και παρω refund, αλλα ειναι τα φθηνοτερα εισιτηρια. Θα ρισκαρω να παρω αχρηστα voucher στη χειροτερη περιπτωση.
Γενικα το μυαλο μου εχει γινει χυλος προσπαθωντας να αποφασισω τι να κανω με ενα σκασμο εισιτηρια που εχω κλεισει για το καλοκαιρι.
 
Last edited:
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν είναι η ΥΠΑ σε κανένα κόλπο, η ΥΠΑ τη νομοθεσία εφαρμόζει. Οι ποινές δεν βγαίνουν από τη μια ημέρα στην άλλη, δίνεται χρόνος στις εταιρείες να απαντήσουν και να επανορθώσουν.
Ο χρόνος δεν μπορεί να είναι αστείρευτος, έτσι; 1 μήνας; 2 μήνες; 3; 6; Ποσος είναι, να ξέρουμε να κάνουμε υπομονή!
Γιατί το εύλογο χρονικό διάστημα έχει περάσει ήδη!
Επίσης μη βγουν αύριο ξαφνικά από την Aegean και πουν ότι σύμφωνα με τη ΠΝΠ της 14ης Απριλίου θα πάρεις βαουτσερ επειδή δεν προλάβαμε να απαντήσουμε στην από 23 Μαρτίου καταγγελία σου!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Ο χρόνος δεν μπορεί να είναι αστείρευτος, έτσι; 1 μήνας; 2 μήνες; 3; 6; Ποσος είναι, να ξέρουμε να κάνουμε υπομονή!
Επειδή ρώτησα ακριβώς το ίδιο την ΥΠΑ, η απάντηση ήταν:

Δεν υπάρχει πλέον το χρονικό περιθώριο των 7 ημερών προκειμένου οι αεροπορικές εταιρείες να απαντήσουν και να επιστρέψουν το αντίτιμο των εισιτηρίων, σύμφωνα με την κατευθυντήρια οδηγία.
Οι περισσότερες αεροπορικές εταιρείες , κάτω από αυτή τη συνθήκη που αντιμετωπίζουν, ενημερώνουν ότι θα ανταποκριθούν στα αιτήματα που λαμβάνουν μέσα στους επόμενους 2 ή 3 μήνες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει το χρονικό περιθώριο των 7 ημερών αφού σύμφωνα με την από 18/03/2020 ενημέρωση της Κομισιόν επιβεβαιώνεται η ισχύς της 261/2004 (που μιλάει για 7 ημέρες). Όποιος το κυνηγήσει, θα δικαιωθεί.
https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/legislation/c20201830.pdf
Επίσης, κράτα και την απάντηση της ΥΠΑ να τους τρέξεις λίγο με μια αναφορά στον Ombudsman για κακοδιοίκηση, συγκεκριμένα για παράτυπες διαδικασίες που έρχονται σε αντίθεση με ευρωπαϊκούς κανονισμούς. Θα δικαιωθείς και εκεί, χρόνο και επιμονή να έχεις.
https://www.ombudsman.europa.eu/en/home
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε σχετικό αίτημα μου προς την Aegean για επιστροφή χρημάτων στο messenger (είχα κάνει εδώ και καιρό καταγγελία στην Υ.Π.Α.), μου απάντησαν ότι βγήκε ΦΕΚ που δίνει την δυνατότητα στις αεροπορικές να εκδίδουν voucher αντί να επιστρέφουν άμεσα χρήματα. Το ΦΕΚ είναι το 84/τ.Α΄/13-04-2020, το οποίο στο άρθρο 61 αναφέρει:

Άρθρο εξηκοστό πρώτο Οφειλές από ματαιώσεις πτήσεων Για το χρονικό διάστημα από τις 25 Φεβρουαρίου 2020 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων, ισχύουν αναγκαστικά τα εξής: α) Απαιτήσεις επιστροφής του αντιτίμου αεροπορικών εισιτηρίων προς επιβάτες, λόγω ματαιώσεων πτήσεων, εφόσον προβλέπονται από την ενωσιακή ή εθνική νομοθεσία, ικανοποιούνται με την παροχή προς τους δικαιούχους πιστωτικού σημειώματος ίσης αξίας με το αντίτιμο του εισιτηρίου της ματαιωθείσας πτήσης. Το πιστωτικό σημείωμα εκδίδεται από τον αερομεταφορέα και έχει ημερομηνία λήξης δεκαοκτώ (18) μήνες από την έκδοσή του. Κατά τη διάρκεια του δεκαοκτάμηνου, ο δικαιούχος του πιστωτικού σημειώματος μπορεί οποτεδήποτε να κάνει χρήση αυτού σε οποιονδήποτε προορισμό του δικτύου του αερομεταφορέα. Μέχρι τη λήξη του πιστωτικού σημειώματος, η οφειλή δεν καθίσταται ληξιπρόθεσμη και απαιτητή. Η οφειλή καθίσταται ληξιπρόθεσμη και απαιτητή, εφόσον παρέλθουν δεκαοκτώ μήνες από την έκδοση του πιστωτικού σημειώματος και αυτό δεν έχει χρησιμοποιηθεί. β) Οι διατάξεις του παρόντος καταλαμβάνει απαιτήσεις που προκύπτουν εξαιτίας ματαιώσεων πτήσεων στο χρονικό διάστημα από τις 25 Φεβρουαρίου 2020 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2020. γ) Οι διατάξεις του παρόντος εφαρμόζονται αναγκαστικά και σε συμβάσεις, στις οποίες έχει συμφωνηθεί μεταξύ των μερών, ως εφαρμοστέο όχι μόνο ελληνικό αλλά και αλλοδαπό δίκαιο, εφόσον τα σχετικά δικαιώματα προβλέπονται στην ενωσιακή νομοθεσία. δ) Οι διατάξεις του παρόντος αφορά απαιτήσεις επιβατών από αερομεταφορέα που διαθέτει Άδεια Εκμετάλλευσης σε ισχύ, η οποία έχει χορηγηθεί από το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών στην Ελλάδα είτε βάσει του Κανονισμού 2407/92 του Συμβουλίου της 23ης Ιουλίου 1992, σχετικά με την έκδοση αδειών των αερομεταφορέων, είτε βάσει του Κανονισμού 1008/2008 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 24ης Σεπτεμβρίου και συγκεκριμένα του Κεφαλαίου II αυτού περί «Άδειας Εκμετάλλευσης».
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Έκανα complaint για breach of EU law στην Κομισιόν. Τα Ελληνικά μου τα σπάνε έτσι; :-D
Αν θέλετε εδώ είναι
https://ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_en/Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.
Ο eu κανονισμός είναι ο 261/2004 και η πνπ που τον παραβιάζει είναι άρθρο 61 από το ΦΕΚ A 84 - 13.04.2020.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom