Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.201
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Ξαναρωτάω, έχει επικοινωνήσει κάνεις με Volotea? Έχει ελληνικό νούμερο αλλά δεν απαντάει κανένας.
Επίσης στο chat της συνεχώς δεν υπάρχει διαθέσιμος άνθρωπος να μιλήσεις.
Μου απάντησαν στο messenger 2 μέρες πριν την πτήση (4/04) Μετά απο πολλά μαιλ που πρότειναν μόνο voucher, μου ήρθε λινκ το οποίο είχε και μια λιγότερο εμφανή επιλογή για full refund. Το επέλεξα. Θα πάρει 45-60 μέρες έγραφε για να εγκριθεί.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μου μπηκαν τα 2000*2 μιλια της ετζιαν απο χθες. ηταν μια ακυρωμενη πτηση και μια μη ακυρωμενη που τις εβαλα νοεμβρη. δεν ειχα ρωτησει στο τηλεφωνικο και δεν περιμενα οτι θα παρω μιλια και για την ακυρωμενη. νομιζα μονο οι μη ακυρωμενες πτησεις που τις επαναπρογραμματιζαμε "εθελοντικα" εδιναν μιλια
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η Aegean πνιγεται σε μια κουταλια νερο
ειχα κλεισει για ενα ατομο πτηση Θεσνικη - Στουτγγαρδη - Θεσνικη
και για ενα αλλο ατομο μονο Θεσνικη - Στουτγγαρδη
η πτηση Θεσνικη - Στουτγγαρδη ακυρωθηκε εδω κ 2 βδομαδες
μπηκα κ εκανα αιτησ για το voucher...κ για τους δυο...οκ
ελα ομως που η πτηση Στουτγγαρδη - Θεσνικη ακυρωθηκε σημερα
κ τωρα παω να ζητησω voucher για τη πτηση αυτη κ μου λεει οτι για τον αριθμο αυτο εισητηριου εκρεμει ηδη μια αιτηση
ρε χριστιανοι μου ... στην φορμα αιτησης εχει αριθμο εισητηριου κ αριθμο πτησης....πως στο διακονο θα ζητησω λεφτα κ για την Θεσνικη - Στουτγγαρδη κ για Στουτγγαρδη - Θεσνικη?
να βαλεις δυο αριθμους πτησεων δεν δεχονται....να ξανακανεις αιτηση με τον ιδιο αριθμ. εισητηριου αλλα αλλο αριθμο πτησης παλι δεν γινεται....
δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι? στο τελος θα επιστρεψουν τα λεφτα μονο για την μια πτηση, κ για την πτηση επιστροφης θα λενε οτι ηδη εχει βγει voucher με αυτο τον αριθμο εισητηριου κ θα πρεπει να παρινεις να μαλωνεις....δηλαδη τοσο δυσκολο πια?
Είχες ρωτήσει πριν μέρες αλλά είδα τώρα αυτό στους όρους του voucher:

1. Αν στην κράτησή μου έχω παραπάνω από δύο πτήσεις, και μόνο η μία πτήση έχει ακυρωθεί, μπορώ και πάλι να κάνω αίτηση για το Credit Voucher; Θα έχει πιστωθεί με το ποσό όλων των πτήσεων ή μόνο της ακυρωμένης πτήσης;

Φυσικά και μπορείτε. Με την καταχώρηση του αιτήματός σας, αυτόματα μας δίνετε την συγκατάθεσή σας για την ακύρωση της κράτησης (με όλα τα δρομολόγια/πτήσεις που περιλαμβάνει).

Εφόσον έχετε έστω και μία ακυρωμένη πτήση στην κράτησή σας, και με την προϋπόθεση ότι δεν έχετε κάνει χρήση της μη ακυρωμένης πτήσης, τότε το Credit Voucher που θα λάβετε θα είναι ίσης αξίας με τη συνολική αξία της κράτησής σας.



Άρα σου ακυρώνει όλη την κράτηση και βγαίνει το voucher για ολόκληρο το ποσό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Με ενδιαφερει και εμενα. Θεωρητικα εχουν 6 εργασιμες ακομα περιθωριο απο petas.gr για την πιστωση. Ηδη περιμενα 24. Βλεπω να μου χρειαζεται...
Μπορω να σε ρωτησω κατι; Απ´ οτι κατάλαβα, γραφεις οτι το petas.gr εχει περιθωριο να επιστρεψει τα χρηματα σε 30 ημερες. Απο την ημερομηνια της πτησης η απο την ημερομηνια του αιτήματος; Επίσης, από που προκύπτει αυτη η υποχρεωση;

Εμεις, καναμε ο αίτημα για refund στις 21/3 για ακυρωμένο ταξιδι στις 25/3 με Alitalia και ακομη περιμενουμε.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μπορω να σε ρωτησω κατι; Απ´ οτι κατάλαβα, γραφεις οτι το petas.gr εχει περιθωριο να επιστρεψει τα χρηματα σε 30 ημερες. Απο την ημερομηνια της πτησης η απο την ημερομηνια του αιτήματος; Επίσης, από που προκύπτει αυτη η υποχρεωση;

Εμεις, καναμε την αναγγελια στις 21/3 για ακυρωμένο ταξιδι στις 25/3 με Alitalia και ακομη περιμενουμε.
Δεν προκυπτει απο καπου αυτο! Αυτο μου ανεφεραν στο απαντητικο mail(petas)....οτι δηλαδη η αεροπορικη δεχτηκε να μου επιστρεψει ολο το ποσο και μου εγραψαν οτι θα πιστωθουν εντος 30 εργασιμων ημερων(προφανως απο τη μερα του απαντητικου mail και μετα)! Το αναφερω παρακατω και στη paefstra

Το mail μου το εστειλαν 12/3 και ακομα περιμενω τη πιστωση...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Εμεις, καναμε την αναγγελια στις 21/3 για ταξιδι στις 25/3 με Alitalia και ακομη περιμενουμε.
Η Alitalia αλλαξε τις προθεσμιες για αιτηματα voucher η refund των πτησεων που δεν εγιναν μεχρι τελος Αυγουστου.
Εμενα μου ανεφερε το πρακτορειο οτι θα περιμενω μεχρι και 12 μηνες για τακτοποιηση του αιτηματος. Και αυτο μπηκε στην καταγγελια, γιατι το χρονικο διαστημα ειναι αυθαιρετο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δεν προκειπτει απο καπου αυτο! Αυτο μου ανεφεραν στο απαντητικο mail....οτι δηλαδη η αεροπορικη δεχτηκε να μου επιστρεψει ολο το ποσο και μου εγραψαν οτι θα πιστωθουν εντος 30 εργασιμων ημερων(προφανως απο τη μερα του απαντητικου mail και μετα)! Το αναφερω παρακατω και στη paefstra

Το mail μου το εστειλαν 12/3 και ακομα περιμενω τη πιστωση...
Ευχαριστω για την απάντησή σου.
Εμας το mail που μας εστειλαν άμεσα, ηταν οτι θα επικοινωνουσαν με την αεροπορική. Μετά, το χάος...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Ευχαριστω για την απάντησή σου.
Εμας το mail που μας εστειλαν άμεσα, ηταν οτι θα επικοινωνουσαν με την αεροπορική. Μετά, το χάος...
Στο 3ο μειλ μου εδωσαν κωδικους αναφορας του αιτηματος στην αεροπορικη. Εσεις πηρατε?
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Η Alitalia αλλαξε τις προθεσμιες για αιτηματα voucher η refund των πτησεων που δεν εγιναν μεχρι τελος Αυγουστου.
Εμενα μου ανεφερε το πρακτορειο οτι θα περιμενω μεχρι και 12 μηνες για τακτοποιηση του αιτηματος. Και αυτο μπηκε στην καταγγελια, γιατι το χρονικο διαστημα ειναι αυθαιρετο.
Μόλις γίνει άρση των περιορισμών της κυκλοφορίας, σκοπεύω να πάω από κοντά, στα γραφεία του petas μπας και βγάλω άκρη (the greek way) Οποιος θέλει, με ακολουθεί!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σου ανεφεραν τη φραση full refund?
Τωρα το ειδα το μηνυμα σου. Συγνωμη για την καθυστερηση. Σου κανω ακριβως copy paste το mail απο petas. Γραφει και διαφορα αλλα οπως συγνωμη για την καθυστερηση κτλπ...
Οριστε αυτουσιο:

Σχετικά με την κράτησή σας, η αεροπορική μας έχει δώσει την έγκριση για ολική επιστροφή χρημάτων, και έχουμε προχωρήσει στην ακύρωση των εισιτηρίων σας.

Τα χρήματα θα επιστραφούν μέσα σε 30 εργάσιμες ημέρες στην κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την αγορά.


Δεν πηρα κανενα κωδικο αναφορας @paefstra.
Και εμενα το ποσο ειναι και μεγαλο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom