Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνω κι επαυξανω! Κι επειδη γενικα ειμαι αισιοδοξη πιστευω θα τη βρουμε την ακρη. Εστω και με καποιο κοστος. Απλως προσωπικα βαζω ΧΧΧΧΧΧΧΧ στο συγκεκριμενο πρακτορειο
To XXXXXX θα είναι τεράστιο από δω και πέρα, όχι μόνο στο Pamediakopes, αλλά στα περισσότερα. Στα δύσκολα φαινόμαστε όλοι.
Δεν είμαι αισιόδοξος, καθώς σε 2 μήνες δεν είχα τη παραμικρή εξέλιξη αλλά και τη παραμικρή ενόχληση/επικοινωνία από μέρους τους. Έχω αρχίσει και συμβιβάζομαι με την ιδέα της χασούρας, κι αυτό μόνο καλό δεν είναι.
Θα παίξω και το τελευταίο χαρτί, της καταγγελίας στο συνήγορο καταναλωτή και βλέπουμε...
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
To XXXXXX θα είναι τεράστιο από δω και πέρα, όχι μόνο στο Pamediakopes, αλλά στα περισσότερα. Στα δύσκολα φαινόμαστε όλοι.
Δεν είμαι αισιόδοξος, καθώς σε 2 μήνες δεν είχα τη παραμικρή εξέλιξη αλλά και τη παραμικρή ενόχληση/επικοινωνία από μέρους τους. Έχω αρχίσει και συμβιβάζομαι με την ιδέα της χασούρας, κι αυτό μόνο καλό δεν είναι.
Θα παίξω και το τελευταίο χαρτί, της καταγγελίας στο συνήγορο καταναλωτή και βλέπουμε...
Αν θες μου θυμιζεις με ποια εταιρεια πετουσες;
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Να ζητήσω την βοήθεια της ομάδας καθώς ακρη άλλη δεν βγάζω. Είχαμε ταξίδι 27/5 με Ryanair. Έρχεται μειλ για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων η αλλαγή ημερομηνίας. Μπαίνω στο λινκ του μειλ βάζω ονόματα Στοιχεία πτήσης κτλ μου βγάζει Μήνυμα ότι κάτι δεν πήγε καλά ,το κάνω άλλη μια φορά από το pc. Τα ίδια. Μπαίνω από το app στο κινητό ξανασυμπληρωνω αίτηση και λέει ότι ήδη έχει υποβληθεί αίτηση. Στο μειλ μου δεν έχει έρθει κάτι που να βλέπω οτι στάλθηκε επιτυχώς το μήνυμα. Έχει αντιμετωπίσει κάνεις παρόμοιο προβλημα; το chat εννοειται δεν απαντάει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Τα δικαιωματα μας αυτη τη στιγμη, και ειλικρινα δε θελω να κανω πολιτικη συζητηση αλλα δυστυχως εκει καταληγει, μας τα εχει καταπατησει και τσαλαπατησει το ελληνικο κρατος. Ποιον θα κυνηγησεις; την ΠΝΠ; τροφη για σκεψη και συζητηση το ΣΚ
Καλα ας μην το παρουμε πολιτικα. Απλα ποσταρω μια τυχαια φωτο για την αντιμετωπιση απο τους πελατες τους του χρονου που θα βουλιαζουν.

20200508_172326.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν θες μου θυμιζεις με ποια εταιρεια πετουσες;
Air Europa στην υπερατλαντική πτήση.
Τα άλλα δύο (τοπικά του Περού) με τη Viva Air & SKY. Εκεί να δεις απαντήσεις-ανέκδοτα από τις ίδιες τις εταιρείες αλλά και από ακόμα ένα πρακτορείο (KIWI).
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Να ζητήσω την βοήθεια της ομάδας καθώς ακρη άλλη δεν βγάζω. Είχαμε ταξίδι 27/5 με Ryanair. Έρχεται μειλ για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων η αλλαγή ημερομηνίας. Μπαίνω στο λινκ του μειλ βάζω ονόματα Στοιχεία πτήσης κτλ μου βγάζει Μήνυμα ότι κάτι δεν πήγε καλά ,το κάνω άλλη μια φορά από το pc. Τα ίδια. Μπαίνω από το app στο κινητό ξανασυμπληρωνω αίτηση και λέει ότι ήδη έχει υποβληθεί αίτηση. Στο μειλ μου δεν έχει έρθει κάτι που να βλέπω οτι στάλθηκε επιτυχώς το μήνυμα. Έχει αντιμετωπίσει κάνεις παρόμοιο προβλημα; το chat εννοειται δεν απαντάει
Εμένα σήμερα μου ήρθε e-mail για voucher κλπ. για ακυρωμένη πτήση που ήταν να γίνει στις 6/4/2020. Οπότε υπομονή. Δεν έρχεται αυτοματοποιημένο e-mail όταν κάνεις τη διαδικασία που αναφέρεις.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δεν προκύπτει από πουθενά ότι οι αεροπορικές εταιρείες υποχρεούνται να πετάξουν με πληρότητα 50% ή 70%. Και το θεωρώ αμφίβολο να ισχύσει, θα οδηγηθούν με μαθηματική ακρίβεια σε χρεωκοπία με τέτοια ποσοστά. Αντίστοιχα, οι τιμές των εισιτηρίων θα τριπλασιαστούν.
Η λογική όμως που επικαλείσαι έχει και αντίστροφο συλλογισμό, αφού θα υποχρεωθούν να πετάξουν με το 50% πληρότητα, στους υπόλοιπους θα υποχρεωθούν να δώσουν αποζημίωση για άρνηση επιβίβασης, έξοδα διαμονής, διατροφής κλπ. και μεταφορά με άλλη πτήση. Ή, πονηρά πάλι, μπορεί κάποιος να αντιπροτείνει ότι όσοι πετάξουν, θα χρεωθούν τα διπλά για να βγουν τα έξοδα της πτήσης... Ο άτοπος πονηρός συλλογισμός οδηγεί σε πληθώρα άτοπων σεναρίων....

Αν δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα επέλθει μείωση του αριθμού επιβατών τότε γιατί η γενική αρχή Παγκοσμίως είναι κρατάτε αποστάσεις μισού με 1,5 μέτρο. Γιατί σε ΜΜΜ έχουν περιοριστεί τα καθίσματα στο μισό και γιατί στα καφέ και εστιατόρια σε Ελλάδα μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος των καταναλωτών στο ήμισυ;


Η είδηση βγήκε για το τρίτο στη σειρά ταξίδι μου από την ΕΕ. Αναβάλλεται..... μέχρι 15 Ιουνίου η μετακίνηση των πολιτών μεταξύ ΕΕ
https://www.in.gr/2020/05/08/world/...-periorismous-pros-tin-ee-eos-tis-15-iouniou/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αν δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα επέλθει μείωση του αριθμού επιβατών τότε γιατί
2. μέχρι 15 Ιουνίου η μετακίνηση των πολιτών μεταξύ ΕΕ
1. Πολυ νωρις να βγαζουμε συμπερασματα κ να κανουμε υποθεσεις τυπου στο καφε θα εχω 1.5μ αποσταση αρα στο αεροπλανο...απλοικη υποθεση κ σιγουρα πρωιμη. Υπαρχουν ειδικοι γι αυτο. Οι αποστασεις σιγουρα δεν θα τηρουνται ετσι.
2. Διευκρινησε μονο οτι το αρθρο που παρεθεσες δεν αφορα πολιτες ΕΕ αλλα 3των χωρων κ ειδικα τα εξωτερικα συνορα της ΕΕ.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
Τα αεροπλανα θα πετανε με ολες τις θεσεις διαθεσιμες ή δε θα πετανε. Θα φορας ομως μάσκα υποχρεωτικά, γευματα συσκευασμένα κτλ. Αν θα γεμίσουν οι θέσεις πολυ αμφιβαλλω βεβαια.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
τελευταία ενημέρωση για το pamediakopes.gr και τη πτήση της Turkish Arlines για ΗΠΑ σε 7 μέρες. Δέχθηκαν την απαίτηση για επιστροφή χρημάτων και προώθησαν στην εταιρεία το αίτημα. Με παρακράτηση 30 ευρώ.
Καλησπερα. Ηθελα να σε ρωτησω αν ειχες κανενα νεο απο το πρακτορειο μας σχετικα με την προωθηση του refund. Εχω προχωρησει κι εγω το δικο μου, ακριβως με τον ιδιο τροπο, πριν καποιες μερες και εχω μπει στην αναμονη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom