Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και για τις 2 περιπτωσεις? Δηλαδη αυτή που ακυρωσα εγω και εχω να περνω επιστρεφόμενα ή για την GOL και LATAM που ακύρωσαν αυτες?Εχω πληρωσει με πιστωτικη και στις 2 περιπτωσεις
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ειχα γραψει και παλιοτερα πως περιμενω ακυρωση για ταξιδι με easyjet 25-29 Ιουνη,σημερα ειδα πως ακυρωθηκε το ενα σκελος του ταξιδιου και εκανα αιτημα για refund στο οποιο μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθω σε 28 μερες για την εξελιξη του και αν δεν περασουν 90 μερες που δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια να μην επικοινωνησω μαζι τους 😂😅.Εντωμεταξυ στην αιτηση εβαλα τον αριθμο κρατησης οποτε υποθετω πως το refund αφορα και την πτηση επιστροφης (μπορει και οχι ομως :p) η οποια δεν εχει ακυρωθει ακομα αλλα αναμενω ακυρωση και εκει σε 3-4 μερες οποτε θα κανω εκ νεου αιτηση.Ας ενημερωσει καποιος αν εχει παρει λεφτα πισω απο easy αλλιως αν περνανε ημερες και δεν βλεπω προοδο θα αναγκαστω να απευθυνθω στην τραπεζα μου για αμφισβητηση συναλλαγης σε περιπτωση που εκει βγαλω ακρη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ειχα γραψει και παλιοτερα πως περιμενω ακυρωση για ταξιδι με easyjet 25-29 Ιουνη,σημερα ειδα πως ακυρωθηκε το ενα σκελος του ταξιδιου και εκανα αιτημα για refund στο οποιο μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθω σε 28 μερες για την εξελιξη του και αν δεν περασουν 90 μερες που δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια να μην επικοινωνησω μαζι τους 😂😅.Εντωμεταξυ στην αιτηση εβαλα τον αριθμο κρατησης οποτε υποθετω πως το refund αφορα και την πτηση επιστροφης (μπορει και οχι ομως :p) η οποια δεν εχει ακυρωθει ακομα αλλα αναμενω ακυρωση και εκει σε 3-4 μερες οποτε θα κανω εκ νεου αιτηση.Ας ενημερωσει καποιος αν εχει παρει λεφτα πισω απο easy αλλιως αν περνανε ημερες και δεν βλεπω προοδο θα αναγκαστω να απευθυνθω στην τραπεζα μου για αμφισβητηση συναλλαγης σε περιπτωση που εκει βγαλω ακρη.


Η άλλη πτήση σου φαίνεται ενεργή στις κρατήσεις σου; Η πολιτική της easyjet είναι ότι μπορείς να κάνεις μόνο μία αίτηση για επιστροφή χρημάτων ανά αριθμό κράτησης.

Στην θέση σου θα επικοινωνουσα μαζί τους.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
H αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να γίνει και αν έχεις πληρώσει με χρεωστική;
Καλημέρα, σε απάντηση της ερώτησης αλλά και update της δικής μου αμφισβήτησης συναλλαγής :
24/04/20 έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής (πληρωμή με χρεωστική κάρτα Alphabank) για πτήσεις της Ryanair 15 και 19 Απριλίου.
25/05/20 πιστώθηκε όλο το ποσό που είχα πληρώσει και αντίστοιχα είχα ζητήσει μέσω της αμφισβήτησης στον λογ/σμό μου στην Alphabank.
Έλαβα όμως γράμμα απο Alphabank που με ενημέρωνε ότι η πίστωση του λογ/σμού είναι προσωρινή γιατί " εάν με την ολοκλήρωση της διαδικασίας ελέγχου διαπιστωθεί ότι οι συναλλαγές , σάς αφορούν θα χρεώσουμε εκ νέου τον λογ/σμό σας ".
Το συμπέρασμα είναι , ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής λειτουργεί προς όφελος μας.
Αν αλλάξει κάτι και μου χρεώσουν πάλι τον λογ/σμό, θα σας ενημερώσω.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τη χρησιμποποιησα για την ανυπαρκτη επικοινωνια με τo petas. Ομολογω οτι επικοινωνησε το petas μαζι μου συντομα, δεν ξερω αν επαιξε ρολο η αιτηση, και επιβεβαιωσαν οτι θα παρω refund.
Εκτοτε αγνοειται η τυχη του γραφειου- και του refund.
Μόλις έλαβα mail από το petas ότι επιτέλους έγινε το refund για τα εισιτήρια της Alitalia (αίτημα από 21/3, εισιτήρια για 25/3). Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η επίσκεψη από τα γραφεία τους και η συνεργασία μας με το φύλακα των κτιρίων αλλά μάλλον επιτέλους ξεμπερδέψαμε. :clap::clap::clap:
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αμφισβήτηση συναλλαγής με πιστωτική της Eurobank γνωρίζει κανείς εάν γίνεται ηλεκτρονικά ή εαν πρέπει να πάω σε καταστημα?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πριν κανα δίμηνο είχα κλεισει με IBERIA πτήση από Αθήνα για Μαδρίτη με μίλια+90 ευρώ. Το εισιτήριο είναι flex, που σημαίνει ότι μπορώ να το αλλάξω οποιαδήποτε στιγμή πληρώνοντας τη διαφορά ή να το ακυρώσω παίρνοντας πίσω τα μίλια και τα 90-25=75 ευρώ. Ωστόσο κι ενώ η πτήση μου είναι σε ισχύ, παίρνω μέηλ από την εταιρεία ότι μπορώ να ακυρώσω την πτήση παίρνοντας σε voucher το ποσό που πλήρωσα, ακέραιο. Δε δίνουν όμως περαιτέρω πληροφορίες. Η απορία μου είναι, αν επιλέξω τα vouchers (ξαναλέω το ταξίδι δεν ακυρώθηκε, ακόμη), θα μου πιστωθούν τα μίλια ή έχει γεια;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Αμφισβήτηση συναλλαγής με πιστωτική της Eurobank γνωρίζει κανείς εάν γίνεται ηλεκτρονικά ή εαν πρέπει να πάω σε καταστημα?
Εγώ έκανα ηλεκτρονικά ...κατεβάζεις την φόρμα την συμπληρώνεις υπογράφεις κ την στέλνεις με μειλ
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλημέρα, σε απάντηση της ερώτησης αλλά και update της δικής μου αμφισβήτησης συναλλαγής :
24/04/20 έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής (πληρωμή με χρεωστική κάρτα Alphabank) για πτήσεις της Ryanair 15 και 19 Απριλίου.
25/05/20 πιστώθηκε όλο το ποσό που είχα πληρώσει και αντίστοιχα είχα ζητήσει μέσω της αμφισβήτησης στον λογ/σμό μου στην Alphabank.
Έλαβα όμως γράμμα απο Alphabank που με ενημέρωνε ότι η πίστωση του λογ/σμού είναι προσωρινή γιατί " εάν με την ολοκλήρωση της διαδικασίας ελέγχου διαπιστωθεί ότι οι συναλλαγές , σάς αφορούν θα χρεώσουμε εκ νέου τον λογ/σμό σας ".
Το συμπέρασμα είναι , ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής λειτουργεί προς όφελος μας.
Αν αλλάξει κάτι και μου χρεώσουν πάλι τον λογ/σμό, θα σας ενημερώσω.
Ακριβώς το ίδιο έγινε και σε μένα.
Μέχρι τώρα, η μόνη που κόλλησε είναι η Scoot, η οποία υποστηρίζει ότι η πτήση έγινε.
Μεγάλο ψέμα...! Πιστεύω ότι θα τα πάρω οριστικά τα λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom