Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή ψάχνομαι να κλείσω με κάποια low cost για τετραήμερο Βιέννη τέλος Σεπτέμβρη ή αρχές Οκτώβρη ποια απο τις τρεις προτείνεις σε σχέση με :

1.Λιγότερες πιθανότητες ακύρωσης εξαιτίας μη πληρότητας και όχι απαγορευτικού φυσικά.

2.Σχέση ποιότητας τιμής σε αποσκευές .Θα είμαστε δύο άτομα και χρειαζόμαστε σίγουρα ή δύο μικρές εκτός από την τσάντα με τα προσωπικά μας αντικείμενα ή μία εικοσάκιλη παραδοτέα στο γκισέ.
3.Ευρυχωρία ( όσο αυτη είναι ευφυκτή) σε εταιρείες low costs. Λόγω ύψους έχουμε και η δύο πρόβλημα με τα πόδια που συνήθως προκαλούν μετατόπιση σπονδύλων στον άτυχο που κάθεται μπροστά !
1. Θα ήταν πολύ αφελές εκ μέρους μου να σου προτείνω κάποια εταιρεία τις ημέρες που διανύουμε, ειδικά έτσι όπως αλλάζουν τα δεδομένα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να κλείσεις με όποια δίνει τα καλύτερα voucher και δε θα χεις πρόβλημα μ' αυτό.

2. Με όποια βρεις φθηνότερο συνολικά εισιτήριο. Σε όλες η αποσκευή χρεώνεται εξτρα.

3. Δε μου έκανε διαφορά καμία από τις δύο. Με την easyjet δεν έχω πετάξει ακόμα, λόγω των ακυρώσεων. Έχω αντίστοιχα θέματα λόγω ύψους, ωστόσο δεν έχω βρει καμία αεροπορική που να μπορείς να σαι πιο άνετα χωρίς να πληρώσεις για θέσεις με περισσότερο χώρο.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
1. Θα ήταν πολύ αφελές εκ μέρους μου να σου προτείνω κάποια εταιρεία τις ημέρες που διανύουμε, ειδικά έτσι όπως αλλάζουν τα δεδομένα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να κλείσεις με όποια δίνει τα καλύτερα voucher και δε θα χεις πρόβλημα μ' αυτό.

3. Δε μου έκανε διαφορά καμία από τις δύο. Με την easyjet δεν έχω πετάξει ακόμα, λόγω των ακυρώσεων. Έχω αντίστοιχα θέματα λόγω ύψους, ωστόσο δεν έχω βρει καμία αεροπορική που να μπορείς να σαι πιο άνετα χωρίς να πληρώσεις για θέσεις με περισσότερο χώρο.
1.Μπορώ να δω εκ των προτέρων πριν κάνω κράτηση τι voucher δίνουν δηλαδή ή μόνο μετά από ακύρωση.
3.Εμείς έχουμε και θέματα πλάτους! Εννοούσα ακόμα και στις υποθετικά πιο ευρύχωρες θέσεις με χρέωση ποιά εταιρεία πιστεύεις ότι είναι καλύτερη.

Έχω βρει πολύ καλή τιμή με ryanair και σκεφτόμουν να πάρουμε μόνο για το ένα άτομο αποσκευή αλλά δεν ξέρω αν μπορεί ο δεύτερος να αγοράσει μόνο θέση με περισσότερο χώρο.
Δεν έχω ξαναταξιδέψει με ryanair και ελπίζω να μην χρειαστεί να ταξιδέψουμε όρθιοι(αν το επιτρέψουν τα μέτρα ασφαλείας) λόγω θέσης.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω βρει πολύ καλή τιμή με ryanair και...
Νομίζω πως είναι πολύ κοντινή πτήση η Βιέννη για να μπαίνουν τέτοιοι προβληματισμοί.
Όλες οι τέτοιου τύπου εταιρείες πάνω κάτω είναι το ίδιο.
Εφόσον βρήκες αρκετά καλή τιμή και δε θα σε πειράξει να πάρεις την αξία του εισιτηρίου σε voucher σε περίπτωση ακύρωσης μπορείς να το κλείσεις.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Με έπεισες!Θα εξετάσω τις προυποθέσεις των vouchers και θα τα κλείσω!
Σε ευχαριστώ!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Με έπεισες!Θα εξετάσω τις προυποθέσεις των vouchers και θα τα κλείσω!
Σε ευχαριστώ!
Εγω εχω ταξιδεψει και με easyjet και rysnair. Νομιζω οτι ειναι στα ιδια. Παντως απο ryanair πηρα πισω τα λεφτα λογω ακυρωσης πτησης του Απριλη. Βεβαια μπορει εως τον Οκτωβρη να υπαρχουν αλλαγες.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εγω εχω ταξιδεψει και με easyjet και rysnair. Νομιζω οτι ειναι στα ιδια. Παντως απο ryanair πηρα πισω τα λεφτα λογω ακυρωσης πτησης του Απριλη. Βεβαια μπορει εως τον Οκτωβρη να υπαρχουν αλλαγες.
Η easyjet μας βγαίνει πολύ ακριβή για τις ημερομηνίες που θέλουμε.Είμαστε σε αναζήτηση αναμεσα σε wizz και ryanair. Μάλλον με ryanair μας βλέπω γιατί η wizz έχει αναχώρηση βράδυ και επιστροφή πρωί.
Στην ryanair παιρνεις πίσω και τα έξτρα ή μόνο την αξία του basic? ا
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Με τη wizz έχω μέχρι στιγμής πολύ καλή εμπειρία όσον αφορά τα refunds, αλλά ταυτόχρονα πολύ κακή μια που το τελευταίο χρονικό διάστημα αλλάζει τις ώρες και μέρες των πτήσεων σαν τα πουκάμισα...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Με τη wizz έχω μέχρι στιγμής πολύ καλή εμπειρία όσον αφορά τα refunds, αλλά ταυτόχρονα πολύ κακή μια που το τελευταίο χρονικό διάστημα αλλάζει τις ώρες και μέρες των πτήσεων σαν τα πουκάμισα...
Σε ευχαριστώ mourohavlos. Το θέμα αλλαγής ώρας πτήσεων δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αλλά όταν λες για αλλαγή ημερών είναι κάτι που θα μας δημιουργήσει πρόβλημα μιας και για να πάρουμε 2-3 μέρες άδεια πριν ή μετά από Σαββατοκύριακο πρέπει να το ζητήσουμε τουλάχιστον ένα μήνα πριν και φυσικά χωρίς δικαίωμα αλλαγής.
Σου έχει τύχει να θέλεις να ταξιδέψεις για παράδειγμα Τετάρτη με Κυριακή τον Οκτώβρη και να σε μεταφέρουν Δευτέρα με Παρασκευή στην προηγούμενη ή επόμενη εβδομάδα ή σε περίπτωση δικής τους αλλαγής σου δίνουν voucher?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σε ευχαριστώ mourohavlos. Το θέμα αλλαγής ώρας πτήσεων δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αλλά όταν λες για αλλαγή ημερών είναι κάτι που θα μας δημιουργήσει πρόβλημα μιας και για να πάρουμε 2-3 μέρες άδεια πριν ή μετά από Σαββατοκύριακο πρέπει να το ζητήσουμε τουλάχιστον ένα μήνα πριν και φυσικά χωρίς δικαίωμα αλλαγής.
Σου έχει τύχει να θέλεις να ταξιδέψεις για παράδειγμα Τετάρτη με Κυριακή τον Οκτώβρη και να σε μεταφέρουν Δευτέρα με Παρασκευή στην προηγούμενη ή επόμενη εβδομάδα ή σε περίπτωση δικής τους αλλαγής σου δίνουν voucher?
Σε μία πτήση μου έκαναν 2 αλλαγές και μετά μου την ακύρωσαν τελείως, σε μία άλλη μου άλλαξαν τη μέρα και σε μία τρίτη μου άλλαξαν την ώρα (όχι μεγάλη διαφορά)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Σε περιπτωση αλλαγης ωρας πτησης ακομη και την ιδια μερα αν οι ωρες ειναι πολλες, δινει τα λεφτα πισω. Οχι μονο voucher. Τα λεφτα δεν ειναι το θεμα.
Αν αλλαξει μερα πτησης, θα βρειτε αλλη εταιρεια να πεταξετε, για Βιεννη εχει αρκετες τη μερα.
Η περιοδος που διανυουμε ειναι ρευστη. Αν νιωθετε μεγαλη ανασφαλεια και βρειτε φτηνα εισιτηρια, κλεινετε και με αλλη εταιρεια να υπαρχει εναλλακτικο εισιτηριο, το οποιο θα πεταξετε αν δεν το χρησιμοποιησετε. Ακουγεται υπερβολικο, αλλα αν δειτε ποσο κοστιζει το φαι η τα μουσεια στη Βιεννη, το ποσο ειναι μικρο συγκριτικα για μια χαμενη πτηση. Αυτο εκανα εγω, δεν πεταμε τελικα και χανουμε 9 ευρω ανα ατομο.
Εναλλακτικα, κλεινετε ταξιδιωτικη ασφαλιση, που προστατευει στις στραβες. Κοστιζει κανενα 20ευρο για τοσο λιγες μερες Ευρωπη.
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Σε περιπτωση αλλαγης ωρας πτησης ακομη και την ιδια μερα αν οι ωρες ειναι πολλες, δινει τα λεφτα πισω. Οχι μονο voucher. Τα λεφτα δεν ειναι το θεμα.
Αν αλλαξει μερα πτησης, θα βρειτε αλλη εταιρεια να πεταξετε, για Βιεννη εχει αρκετες τη μερα.
Η περιοδος που διανυουμε ειναι ρευστη. Αν νιωθετε μεγαλη ανασφαλεια και βρειτε φτηνα εισιτηρια, κλεινετε και με αλλη εταιρεια να υπαρχει εναλλακτικο εισιτηριο, το οποιο θα πεταξετε αν δεν το χρησιμοποιησετε. Ακουγεται υπερβολικο, αλλα αν δειτε ποσο κοστιζει το φαι η τα μουσεια στη Βιεννη, το ποσο ειναι μικρο συγκριτικα για μια χαμενη πτηση. Αυτο εκανα εγω, δεν πεταμε τελικα και χανουμε 9 ευρω ανα ατομο.
Εναλλακτικα, κλεινετε ταξιδιωτικη ασφαλιση, που προστατευει στις στραβες. Κοστιζει κανενα 20ευρο για τοσο λιγες μερες Ευρωπη.
Σε ευχαριστώ paefstra για τις χρήσιμες πληροφορίες. Το σκέφτηκα κι εγώ να κλείσω παράλληλα σε δυο εταιρείες αλλά το κόστος των εισιτηρίων μας με τις έξτρα χρεώσεις για αποσκευές και επιλογή θέσεων δεν βγαίνει στα 9.99 αλλά περίπου 150-200 roundtrip για δυο άτομα που και αυτό είναι φθηνό ναι μεν αλλά μας βγάζει εκτός προϋπολογισμού σε διπλές ή τριπλές αγορές.

Αυτό που αναφέρεις ότι θα βρούμε άλλη εταιρεία να πετάξουμε σε περίπτωση αλλαγής ημέρας (η αλλαγή ώρας δεν μας απασχολεί τόσο) γίνεται στο αεροδρόμιο την ημέρα της αναχώρησης ή να ελπίζω ότι οι ακυρώσεις και αλλαγές στις εταιρείες που αναφερόμαστε γίνονται ένα εύλογο χρονικό διάστημα νωρίτερα απο την ημέρα που ετοιμάζεις την βαλίτσα σου για το αεροδρόμιο? Πτήσεις μπορεί να υπάρχουν αρκετές αλλά αν είναι να πληρώσουμε διπλή η τριπλή τιμή από τα 200 που είναι το όριο μας καλύτερα να γυρίσουμε σπίτι!

Γνωρίζω και συμφωνώ με όσα αναφέρεις για το πόσο ακριβό είναι το φαγητό ( ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ!) όπως και τα μουσεία. Δεν είναι η πρώτη μου φορά που επισκέπτομαι τα "μήτρια εδάφη",( η μητέρα μου ήταν από το Γκράτς) αλλά πιστεύω πως οι τιμές θα έχουν αλλάξει προς τα πάνω την τελευταία δεκαετία.

Αυτό το ταξίδι ήταν κυρίως επιθυμία του συντρόφου μου -υπήκοου τρίτης χώρας με μόνιμη διαμονή την τελευταία πενταετία στην Ελλάδα- αλλά και δικής μου μιας και δεν του δόθηκε μέχρι τώρα η ευκαιρία να ταξιδέψουμε μαζί στην Ευρώπη.
Πάνω λοιπόν που πετάξαμε από την χαρά μας πέρσι τον Νοέμβρη που επιτέλους μετά απο 4 χρόνια αναμονής με την μπλε βεβαίωση πήρε την πολυπόθητη άδεια παραμονής και αρχίσαμε να σχεδιάζουμε το πρόγραμμα για το πρώτο μας ταξίδι εντός Ευρώπης αρχές Μαρτίου σκάει ο κορονοιός και χάσαμε και εισιτήρια και airbnb και άδειες που εφόσον είχαν προγραμματιστεί έπρεπε να τις πάρουμε εν μέσω καραντίνας! Σκηνές απείρου κάλλους!
(Νομίζω ότι ξέφυγα εντελώς απο τον τίτλο του τοπικ για αυτό με αυτοχαστουκίζω και ολοκληρώνω!)
Ταξιδιωτική ασφάλεια θα κλείσουμε σίγουρα για υγειονομικούς λόγους έτσι και αλλιώς αλλά δεν γνωρίζω αν μπορούν να σε καλύψουν σε περίπτωση αλλαγής ή μόνο ακύρωσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Οταν κλεινω εναλλακτικο εισιτηριο δεν βαζω τιποτε εξτρα. Αυτα τα βαζω αν και εφοσον χρειαστει.
Οι καιροι ειναι περιεργοι. Δεν μπορει να κανονισει κανεις ενα ταξιδι οπως πριν. Κατι θα χασει, ειτε σε ψυχικη ηρεμια ειτε σε χρηματα. Πορευομαστε αναλογα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom