Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Σήμερα μου ήλθε e-mail από pamediakopes.gr για επιστροφή 473 ευρώ (σε σύνολο 504 ευρώ).

Αφορούσε σε αεροπ. κράτηση πτήσεων για πρώτο 10ήμερο 5/2020, με Turkish airlines.
To ποσό (γράφουν) θα πιστωθεί σε 5-7 εργάσιμες μέρες.... ;)

Αλληλογραφία είχα ξεκινήσει : στην Turkish airlines, τέλη 3/2020 & στο pamediakopes 10/4/20

Keep waiting λοιπόν..... και ευελπιστώ να επανέλθω με τα ευρά!! :cool::cry:

(..... ποσώς με απασχολεί το 30άρι που θα κρατήσει το πρακτορείο, προκειμένου να πάρω τα υπόλοιπα και να μην ξαναστείλω -αναλώνομαι σε κανένα e-mail προς πρακτορείο και αεροπορική...!!) :rolleyes::harakiri:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επιβεβαιώνω αυτό που νομίζω ότι είχε γραφτεί παλιότερα ότι αν έχεις χρησιμοποιήσει κουπόνι έκπτωσης πχ το εικοσάευρο της Paypal σε αγορά εισιτηρίου Aegean, στην τιμή του voucher συμπεριλαμβάνεται και το κουπόνι έκπτωσης καθώς και 10% έξτρα επί του κουπονιού έκπτωσης αν η κράτησή σου δικαιούται το 10%.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα μου ήλθε e-mail από pamediakopes.gr για επιστροφή 473 ευρώ (σε σύνολο 504 ευρώ).
Συγχαρητήρια! Και στα δικά μας να πω, αν και δε το βλέπω, σε λίγο κλείνουμε 5μηνο...

(..... ποσώς με απασχολεί το 30άρι που θα κρατήσει το πρακτορείο, προκειμένου να πάρω τα υπόλοιπα και να μην ξαναστείλω -αναλώνομαι σε κανένα e-mail προς πρακτορείο και αεροπορική...!!) :rolleyes::harakiri:
Καταλαβαίνω πως το λες και γιατί το λες, μετά από αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία είναι το τελευταίο που πρέπει να μας νοιάζει ίσως, δε παύει όμως να είναι πέρα για πέρα άδικο. Ούτε ενημέρωση υπάρχει για κάτι τέτοιο, ούτε είναι κομψό έτσι εκβιαστικά όπως το έθεσαν, ούτε στη τελική το ανέφερε στους όρους την ώρα που κλείνεις το εισιτήριο. Ενημέρωσε μας αν θέλεις όταν με το καλό πληρωθείς.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Συγχαρητήρια! Και στα δικά μας να πω, αν και δε το βλέπω, σε λίγο κλείνουμε 5μηνο...



Καταλαβαίνω πως το λες και γιατί το λες, μετά από αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία είναι το τελευταίο που πρέπει να μας νοιάζει ίσως, δε παύει όμως να είναι πέρα για πέρα άδικο. Ούτε ενημέρωση υπάρχει για κάτι τέτοιο, ούτε είναι κομψό έτσι εκβιαστικά όπως το έθεσαν, ούτε στη τελική το ανέφερε στους όρους την ώρα που κλείνεις το εισιτήριο. Ενημέρωσε μας αν θέλεις όταν με το καλό πληρωθείς.
συμφωνώ για την αδικία, αλλά προέχουν τα νεύρα μου να μείνουν σε χαμηλό σημείο....
υπομονή και για τα δικά σου....
βεβαίως και θα σας πω όταν μπει το χρήμα....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Το Αθήνα-Βαλένθια τον Οκτώβρη η Aegean μου το ακύρωσε. Περιμένω να δω αν θα μου φερθεί το ίδιο καλά και η vueling ώστε να ακυρωθεί και η επιστροφή και να μη χάσω τα χρήματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πολυ συγκινητικο που η TAP μου στελνει μειλ "obrigado που πεταξατε μαζι μας" για πτηση που ακυρωσα και σαν σημερα θα επιστρεφαμε απο Πορτογαλια. Να θες να ξεχασεις και να μη μπορεις.
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
Σήμερα μου ήλθε e-mail από pamediakopes.gr για επιστροφή 473 ευρώ (σε σύνολο 504 ευρώ).

Αφορούσε σε αεροπ. κράτηση πτήσεων για πρώτο 10ήμερο 5/2020, με Turkish airlines.
To ποσό (γράφουν) θα πιστωθεί σε 5-7 εργάσιμες μέρες.... ;)

Αλληλογραφία είχα ξεκινήσει : στην Turkish airlines, τέλη 3/2020 & στο pamediakopes 10/4/20

Keep waiting λοιπόν..... και ευελπιστώ να επανέλθω με τα ευρά!! :cool::cry:

(..... ποσώς με απασχολεί το 30άρι που θα κρατήσει το πρακτορείο, προκειμένου να πάρω τα υπόλοιπα και να μην ξαναστείλω -αναλώνομαι σε κανένα e-mail προς πρακτορείο και αεροπορική...!!) :rolleyes::harakiri:
Πολυ ευχαριστη ειδηση , ειδικα για μενα που περιμενω επιστροφη απο pamediakopes με turkish πτηση 11-5-2020 . Θα περιμενω και μηνυμα σου και οταν επιτελους σου πιστωθουν τα χρηματα !! :clap:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει κατι για τη scoot -πρεπει να γραφονται και τα καλα. Μου εστειλε μειλ οτι ακυρωνεται η πτηση που ειχα για σιγκαπουρη τον οκτωβρη και μου προτεινει βαουτσερ η επιστροφη χρηματων. Διαλεγω την επιστροφη και σε 15 μερες τα λεφτα ηταν στην καρτα.
Επισης ειχα κλεισει με το πετας, με αεροφλοτ για καζακσταν. Ζητησα βαουτσερ κατευθειαν απο το σαιτ της αεροφλοτ -ευτυχως μου εδινε τη δυνατοτητα να παρακαμψω το πρακτορειο- και πηρα το βαουτσερ με προσαυξηση 15%.
 

Taxidia

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημέρα σας!
Διάβασα περίπου το μισό θέμα προσπαθώντας να βγάλω άκρη με ακυρωμένες πτήσεις της Aegean.
Έχω μπερδευτεί λίγο: η ΠΝΠ για τα vouchers είναι σε ισχύ, οπότε για τις πτήσεις που ακυρώθηκαν 25/2-30/9 η εταιρεία δεν υποχρεούται να επιστρέψει χρήματα; Κάποιοι από εσάς όμως έλαβαν υπόσχεση επιστροφής χρημάτων. Έχει να κάνει με αυτό; Ήταν δηλ. για ακυρώσεις από 30/6 και μετά; Ή επιμείνατε;
" Στην περίπτωση που η ακύρωση της πτήσης σας έγινε μετά τις 30/06/2020, μπορείτε να ζητήσετε επιστροφή χρημάτων, αποκλειστικά μέσω του τηλεφωνικού κέντρου (210 6261000) και εφόσον το εισιτήριό σας έχει αγοραστεί από σημείο πώλησης της AEGEAN ή της Olympic Αir (aegeanair.com, olympicair.com, τηλεφωνικό κέντρο, ticket office AEGEAN στο αεροδρόμιο). Παρακαλούμε σημειώστε ότι καθώς υπάρχει αυξημένος αριθμός αιτημάτων, ενδέχεται να χρειαστούν αρκετές εβδομάδες για να διαχειριστούμε το αίτημα επιστροφής χρημάτων και να επικοινωνήσουμε μαζί σας. Εναλλακτικά, μπορείτε κάνετε αίτηση για να λάβετε Credit Voucher, του οποίου η αξία θα είναι προσαυξημένη κατά 10% από την αξία του αρχικού εισιτηρίου σας. "

Οι πτήσεις που ακυρώθηκαν ήταν προγραμματισμένες για το Μάρτιο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υποτίθεται ότι σε 12 μήνες απ' την ημερομηνία έκδοσης του voucher για ακυρώσεις πριν τις 30/06 θα μπορέσουμε να ζητήσουμε τα χρήματα πίσω.
 

Taxidia

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Οπότε όσοι από εδώ έλαβαν υπόσχεση επιστροφής χρημάτων ήταν για ακυρώσεις από 30/6 και μετά ή κατόπιν επιμονής;
Τελικά δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη, απ' ότι καταλαβαίνω, όσον αφορά την ΕΕ και την υποχρέωση των εταιρειών να επιστρέφουν τα χρήματα, κλπ;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ένας πολύ καλός οδηγός για να διεκδικήσετε αποζημιώσεις μέχρι και 600 ευρο για ακυρωμένες πτήσεις!

Για να δικαιούστε αποζημίωση για την ακυρωμένη πτήση σας, σύμφωνα με τα κριτήρια που ορίζονται στον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 261/04, είναι απαραίτητο η πτήση σας να έχει χειριστεί από αεροπορική εταιρεία που είναι νηολογημένη στο έδαφος της ΕΕ ή είχε αναχωρηθεί από αερολιμένα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα τμήματα του κανονισμού που αφορούν την ακύρωση της πτήσης εφαρμόζοναται επίσης στην Αλβανία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, την Ισλανδία, το Κοσσυφοπέδιο, τη F.Y.R.O.M., τη Νορβηγία, τη Σερβία, το Μαυροβούνιο και την Ελβετία.

Το δεύτερο σημαντικότερο κριτήριο που καθορίζει εάν δικαιούστε αποζημίωση είναι η προθεσμία κατά την οποία η αεροπορική εταιρεία σας έχει ειδοποιήσει για την ακύρωση της πτήσης.

https://skyrefund.com/el/apozimiosi-akyrosi-ptisi
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom