Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έτσι μάλιστα να κλείσω με όσες βρω μπας και !
Μόνο μην μας κλείσουν μέσα πάλι γιατί δεύτερη άδεια σε καραντίνα δεν την παλεύουμε!

Και κάτι ακόμα χωρίς να θέλω να σε κουράσω......(Εδώ πάει το μιας βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6):rolleyes:
Γνωρίζεις κάτι σε σχέση με τα ηλεκτρονικά check in σε κατόχους διαβατηρίου εκτός Σένγκεν? Κάπου διάβασα, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πού, να αναφέρουν ότι πρέπει να γίνεται στο αεροδρόμιο για να τσεκάρουν άδειες παραμονής και διαβατήρια έστω και αν έχεις κάνει ηλεκτρονικό διαφορετικά δεν σου επιτρέπεται η επιβίβαση.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία και την αμεσότητα να απαντάς σε απορίες μας !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έτσι μάλιστα να κλείσω με όσες βρω μπας και !
Μόνο μην μας κλείσουν μέσα πάλι γιατί δεύτερη άδεια σε καραντίνα δεν την παλεύουμε!

Και κάτι ακόμα χωρίς να θέλω να σε κουράσω......(Εδώ πάει το μιας βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6):rolleyes:
Γνωρίζεις κάτι σε σχέση με τα ηλεκτρονικά check in σε κατόχους διαβατηρίου εκτός Σένγκεν? Κάπου διάβασα, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πού, να αναφέρουν ότι πρέπει να γίνεται στο αεροδρόμιο για να τσεκάρουν άδειες παραμονής και διαβατήρια έστω και αν έχεις κάνει ηλεκτρονικό διαφορετικά δεν σου επιτρέπεται η επιβίβαση.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία και την αμεσότητα να απαντάς σε απορίες μας !
Αυτή η ερώτηση είναι εκτός θέματος εδώ. Ρωτα καλύτερα στο https://www.travelstories.gr/community/threads/Τα-ταξίδια-την-επόμενη-μέρα.63734/
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αυτή η ερώτηση είναι εκτός θέματος εδώ. Ρωτα καλύτερα στο https://www.travelstories.gr/community/threads/Τα-ταξίδια-την-επόμενη-μέρα.63734/
Συγγνώμη για το offtopic , έχεις δίκιο ξεπέρασα τα όρια του ζητούμενου το θέματος.
Ευχαριστώ πολύ για το λινκ, θα το μελετήσω και θα συνεχίσω εκεί. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου ήρθε χθες ταχυδρομικώς (με ημερομηνία 16 Ιουλίου) η κοινοποίηση του εγγράφου που έστειλε ο συνήγορος του καταναλωτή προς το Pamediakopes, στη καταγγελία που είχα κάνει γύρω στον Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.
Όχι ότι έχω βάσιμες ελπίδες για επιστροφή χρημάτων, καθώς σε λίγο συμπληρώνονται 5 μήνες και ακόμα είμαστε στην ίδια κατάσταση, απλά το αναφέρω για να επισημάνω πόσο αργά πηγαίνουν οι όλες διαδικασίες.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Μου ήρθε χθες ταχυδρομικώς (με ημερομηνία 16 Ιουλίου) η κοινοποίηση του εγγράφου που έστειλε ο συνήγορος του καταναλωτή προς το Pamediakopes, στη καταγγελία που είχα κάνει γύρω στον Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.
Όχι ότι έχω βάσιμες ελπίδες για επιστροφή χρημάτων, καθώς σε λίγο συμπληρώνονται 5 μήνες και ακόμα είμαστε στην ίδια κατάσταση, απλά το αναφέρω για να επισημάνω πόσο αργά πηγαίνουν οι όλες διαδικασίες.
Καλησπερα! Ριξε κι αλλο αλατι στην πληγη...... Στις 6/5 ειχα κανει καταγγελια στο υπουργειο τουρισμου για το 30αρι που ζηταν σε περιπτωση επιστροφης των χρηματων.
Στις 25/6 ελαβα mail οτι η καταγγελια διαβιβαστηκε στην Περιφερειακη Υπηρεσια Τουρισμου Αττικης για διερευνηση. Και περιμενω νεα....
Τελη ιουνιου προχωρησα σε αμφισβητηση συν/γης στην Πειραιως. Στην πρωτη κρουση της τραπεζας το πρακτορειο αρνηθηκε οποιαδηποτε ευθυνη καθως λεει ειναι απλως μεσαζοντας!;!;!;
Η διαδικασια συνεχιζεται αλλα απαντηση θα εχουμε περι τις αρχες Σεπτεμβριου.
Μηπως ηξερε κατι αυτος που σκεφτηκε το 18μηνο voucher;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μηπως ηξερε κατι αυτος που σκεφτηκε το 18μηνο voucher;
Μα δε δίνουν ούτε καν το 18μηνο Voucher.
Ακόμα κι αυτό θα το συζητούσα εδώ που 'χουμε φτάσει.
Το παράδοξο είναι ότι ενώ η εταιρεία ενημέρωσε από το πρώτο μήνα ότι θα δώσει πλήρες refund, το ταξιδιωτικό πρακτορείο συνεχίζει και κάνει του κεφαλιού του, λέγοντας κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο απλά «λίγο υπομονή ακόμα». ΄Είναι και ευγενέστατοι οι υπάλληλοι, δε μου πάει η καρδιά να τσακωθώ :haha:.
Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, όταν δε μας προστατεύουν και οι ίδιοι οι θεσμοι, δυστυχώς.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Μα δε δίνουν ούτε καν το 18μηνο Voucher.
Ακόμα κι αυτό θα το συζητούσα εδώ που 'χουμε φτάσει.
Το παράδοξο είναι ότι ενώ η εταιρεία ενημέρωσε από το πρώτο μήνα ότι θα δώσει πλήρες refund, το ταξιδιωτικό πρακτορείο συνεχίζει και κάνει του κεφαλιού του, λέγοντας κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο απλά «λίγο υπομονή ακόμα». ΄Είναι και ευγενέστατοι οι υπάλληλοι, δε μου πάει η καρδιά να τσακωθώ :haha:.
Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, όταν δε μας προστατεύουν και οι ίδιοι οι θεσμοι, δυστυχώς.
Μα και να τσακωθουμε το δικο μας στομαχι θα σπασει... Οσο για την ευγενια συμφωνω αλλα τι να κανουν, να μας βρισουν κι απο πανω; γουστο θα ειχε.... Ας μου επεστρεφαν τα λεφτα μου κι ας ηταν αγενεις. Εχεις δικιο παντως, δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο οποτε ας απολαυσουμε το υπολοιπο του καλοκαιριου
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όταν αγοράζετε εισιτήριο από τέτοια εταιρεία διαβάζετε τους όρους; Τελευταία φορά που είχα δει για μια άλλη εταιρεία ανέφερε ξεκάθαρα στους όρους οτι σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης η αίτηση επιστροφής χρημάτων έχει χρέωση. Υποψιάζομαι ότι αυτές οι εταιρείες πουλάνε φθηνά εισιτήρια και βγάζουν λεφτά από αυτές τις χρεώσεις.

Επίσης εύκολα βρίσκεις πολλά παράπονα για καθυστερημενες επιστροφές χρημάτων στο παρελθόν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Φανταστείτε τώρα με αυτό το μπάχαλο!

Αυτές οι εταιρείες είναι οκ όταν πηγαίνουν όλα καλά. Όταν κάτι στραβωσει αρχίζει ο εφιάλτης.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Στις 6/5 ειχα κανει καταγγελια στο υπουργειο τουρισμου για το 30αρι που ζηταν σε περιπτωση επιστροφης των χρηματων.

Είναι απολύτως νόμιμο.

Βασικά ο μεσάζοντας εφόσον είναι ξεκάθαρη από πριν η συμφωνία που κάνει με τον πελάτη (και συνήθως είναι στους όρους) έχει το δικαίωμα να παρακρατήσει ποσό για παροχή υπηρεσιών.

Κοινώς σκέψου ότι εκείνοι ξοδεύουν χρόνο για να σε εξυπηρετήσουν αλλά και να κάνουν ότι χρειαστεί στο σύστημα για να πάρεις εσύ τα λεφτά σου πίσω (το αν θα τα πάρεις από την αεροπορική είναι άλλο θέμα). Αλλά εφόσον τα πάρεις έχουν δικαίωμα να πληρωθούν για τον κόπο τους.
Βασικά απορώ γιατί σας κάνουν εντύπωση αυτές οι χρεώσεις.

Πολυ σωστά λέει το μέλος @Señor_Nada. Να ενημερώσω ότι ξέρω τουλάχιστον 2 γραφεία OTAs στην Αθήνα που έχουν τιμές αεροπορικών εισιτηρίων κάτω του κόστους αλλά βγάζουν από τις έξτρα παροχές.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Όντως 3 ημέρες πριν την πτήση μου ήρθε το mail στο οποίο υπήρχε και μια σχετικά κρυφή επιλογή για full refund. Την επέλεξα και περιμένω. Δεν έλαβα κάποιο mail επιβεβαίωσης ή κάποιο άλλο αποδεικτικό. Αρχές Απριλίου έγινε αυτό.
Για το αρχείο ... Σήμερα μου έκαναν full refund από τη Volotea για την πτήση στις 04/04. Είχα επιμείνει στην επιλογή αυτή παρόλα τα mail να δεχθώ voucher μεγαλύτερης αξίας από αυτή του εισιτηρίου μου.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Η easyjet μας βγαίνει πολύ ακριβή για τις ημερομηνίες που θέλουμε.Είμαστε σε αναζήτηση αναμεσα σε wizz και ryanair. Μάλλον με ryanair μας βλέπω γιατί η wizz έχει αναχώρηση βράδυ και επιστροφή πρωί.
Στην ryanair παιρνεις πίσω και τα έξτρα ή μόνο την αξία του basic? ا
Ολα τα πηραμε. Ειχα πληρωσει θεσεις και αποσκευες.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Καλημέρα! Την Πέμπτη ήρθε μειλ από Ryanair ότι εντός 5-7 εργάσιμων θα πιστωθεί το υπόλοιπο του ταξιδιού και όντως σήμερα μπήκε! Απίστευτο.. ωστόσο υπολείπεται ένα ποσό περίπου 40€ για την ασφάλεια ταξιδιού, είχα επικοινωνήσει με την europ assistance μου είχαν πει στις 15/5 ότι θα επικοινωνήσουν με την Ryanair . Αυτά μάλλον τα χάνουμε αλλά τουλάχιστον πήραμε πίσω ένα σημαντικό ποσό..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom