Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ένας πολύ καλός οδηγός για να διεκδικήσετε αποζημιώσεις μέχρι και 600 ευρο για ακυρωμένες πτήσεις!

Για να δικαιούστε αποζημίωση για την ακυρωμένη πτήση σας, σύμφωνα με τα κριτήρια που ορίζονται στον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 261/04, είναι απαραίτητο η πτήση σας να έχει χειριστεί από αεροπορική εταιρεία που είναι νηολογημένη στο έδαφος της ΕΕ ή είχε αναχωρηθεί από αερολιμένα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα τμήματα του κανονισμού που αφορούν την ακύρωση της πτήσης εφαρμόζοναται επίσης στην Αλβανία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, την Ισλανδία, το Κοσσυφοπέδιο, τη F.Y.R.O.M., τη Νορβηγία, τη Σερβία, το Μαυροβούνιο και την Ελβετία.

Το δεύτερο σημαντικότερο κριτήριο που καθορίζει εάν δικαιούστε αποζημίωση είναι η προθεσμία κατά την οποία η αεροπορική εταιρεία σας έχει ειδοποιήσει για την ακύρωση της πτήσης.

https://skyrefund.com/el/apozimiosi-akyrosi-ptisi
Εχω παρει 400 ευρω χωρις διαμεσολαβητη. Γενικα οι εταιρειες δεν αρνουνται τη νομιμη αποζημιωση, τη δινουν αμεσα.
Απλα φροντιζουν να ακυρωνουν απο τον Ιουλη για τον Οκτωβρη, και γενικα πριν το 14ημερο για να μη δικαιουται ο επιβατης αποζημιωση.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Σήμερα μου ήλθε e-mail από pamediakopes.gr για επιστροφή 473 ευρώ (σε σύνολο 504 ευρώ).
Αφορούσε σε αεροπ. κράτηση πτήσεων για πρώτο 10ήμερο 5/2020, με Turkish airlines.
To ποσό (γράφουν) θα πιστωθεί σε 5-7 εργάσιμες μέρες.... ;)

Αλληλογραφία είχα ξεκινήσει : στην Turkish airlines, τέλη 3/2020 & στο pamediakopes 10/4/20

Keep waiting λοιπόν..... και ευελπιστώ να επανέλθω με τα ευρά!! :cool::cry:

(..... ποσώς με απασχολεί το 30άρι που θα κρατήσει το πρακτορείο, προκειμένου να πάρω τα υπόλοιπα και να μην ξαναστείλω -αναλώνομαι σε κανένα e-mail προς πρακτορείο και αεροπορική...!!) :rolleyes::harakiri:
και ναι !!! τα βλέπω στον λογ/σμό μου...μου μπήκαν, μου μπήκαν !! ουφ!! :xalara: ;):)

και στα δικά σας (οι υπόλοιποι όλοι !!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
και ναι !!! τα βλέπω στον λογ/σμό μου...μου μπήκαν, μου μπήκαν !! ουφ!! :xalara: ;):)
και στα δικά σας (οι υπόλοιποι όλοι !!
Μπράβο, τέλος καλό - όλα καλά!
Τι έγινε με το νταβ......λικι των 30€; Στο χρέωσαν;
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Nαι ! μείον δηλ. τα 30 ευρώ...
Αλητεία κι εκβιασμός, αλλά τελος παντων..
Δεν βαριέσαι ! 30 ευρώ πήρε το πρακτορείο, αλλά όταν με το καλό, ηρεμήσουν τα πράγματα, ΔΕΝ θα ξαναπάρει από μένα (και από πολλούς άλλους πιστεύω), ούτε ένα λεπτό του ευρώ επιπλέον !!

οπότε η χασούρα του, θα είναι πολύ μεγαλύτερη μελλοντικά (....ΑΝ αντέξει έτσι και αλλιώς στις τρέχουσες και βραχυπρόθεσμες συνθήκες.....)

εμ ήθελα η "ξύπνια" να κερδίσω τα 40 ευρώ διαφορά που είχε τότε η turkish ακριβότερο το εισιτήριο...ας πρόσεχα! :harakiri:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα επέστρεψες πίσω ένα μέρος της προμήθειας που έδινε η TK στο πρακτορείο για να πουλάει τα εισιτήριά της, το οποίο αρχικά το πρακτορείο στο χάρισε για να σε δελεάσει να κλείσεις με αυτό και σου έμειναν και δέκα ευρώ. Δεν καταλαβαίνω στο τέλος που ακριβώς βγήκες χαμένη πέρα απ' το πρακτορείο που όλο αυτό τον καιρό πλήρωνε προσωπικό, σέρβερς , γραφεία κτλ και στο τέλος δεν κέρδισε τίποτα (γιατί δε γνωρίζουμε τη συμφωνία ΤΚ-πρακτορείου και αν η προμήθεια επιστρέφεται στην ΤΚ αν γίνει ακύρωση).
 
  • Like
Reactions: Ntt

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Άρα επέστρεψες πίσω ένα μέρος της προμήθειας που έδινε η TK στο πρακτορείο για να πουλάει τα εισιτήριά της, το οποίο αρχικά το πρακτορείο στο χάρισε για να σε δελεάσει να κλείσεις με αυτό και σου έμειναν και δέκα ευρώ. Δεν καταλαβαίνω στο τέλος που ακριβώς βγήκες χαμένη πέρα απ' το πρακτορείο που όλο αυτό τον καιρό πλήρωνε προσωπικό, σέρβερς , γραφεία κτλ και στο τέλος δεν κέρδισε τίποτα (γιατί δε γνωρίζουμε τη συμφωνία ΤΚ-πρακτορείου και αν η προμήθεια επιστρέφεται στην ΤΚ αν γίνει ακύρωση).
χαμένη βγήκα σχετικά με το χρόνο που ανάλωσα προς 2 κατευθύνσεις (αντί μίας)... δηλ. της turkish & του pamediakopes με τα απανωτά e-mails ... για να τους πείσω ότι πρέπει να πάρω τα χρήματα πίσω και όχι voucher...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν βαριέσαι ! 30 ευρώ πήρε το πρακτορείο, αλλά όταν με το καλό, ηρεμήσουν τα πράγματα, ΔΕΝ θα ξαναπάρει από μένα (και από πολλούς άλλους πιστεύω), ούτε ένα λεπτό του ευρώ επιπλέον !!
οπότε η χασούρα του, θα είναι πολύ μεγαλύτερη μελλοντικά (....ΑΝ αντέξει έτσι και αλλιώς στις τρέχουσες και βραχυπρόθεσμες συνθήκες.....)
Συμφωνώ απόλυτα. Σε τέτοιες καταστάσεις όλοι κρίνονται και τα συμπεράσματα που θα βγουν σε ότι μείνει απ' όλη αυτή τη φάση θα είναι πολύ χρήσιμα για το μέλλον.

Να το ξαναγράψω για πολλοστή φορά γιατί βλέπω ότι γίνεται συζήτηση:
Το θέμα δεν είναι τόσο το ποσό (το οποίο είναι υπερβολικό έτσι κι αλλιώς) αλλά η αντιμετώπιση και ο εκβιασμός.
Όταν ΔΕΝ αναφέρεται στους όρους κράτησης ότι υπάρχει ενδεχόμενο χρέωσης σε περίπτωση ακύρωσης, όταν οι ίδιες οι εταιρείες ορίζουν την αποζημίωση και δε κάνεις το παραμικρό σαν πρακτορείο, οφείλεις τουλάχστον να είσαι ευγενικός.
Κανείς δε θα 'λεγε όχι αν υπήρχε ανθρώπινη αντιμετώπιση του τύπου ''πρέπει να σας χρεώσουμε ένα μινιμουμ ποσο σαν κόστος λόγω των συνθηκών κτλ''. Ίσως αρκετοί να μην έλεγαν όχι και για τα 30€.
Όταν όμως το θέτεις ως ''η συμφωνείς στη χρέωση των 30€ ή δε κάνουμε καμία ενέργεια και χάνεις την επιστροφή'' τότε μόνο ως εκβιαστής μπορείς να χαρακτηριστείς. Απλά και όμορφα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για τα 30 ευρώ χρέωσης συμφώνησες όταν έκλεισες εισιτήριο με pamediakopes. Όπως συμφώνησες και με τα 20 ευρώ που χρεώνει η Αegean σε περίπτωση επιστροφής φόρων ή οποιαδήποτε εταιρεία σύμφωνα με το τιμολόγιο εργασιών της.
(Επιστροφή χρημάτων κατόπιν ακύρωσης από την αεροπορική εταιρεία: 30 EUR ανά κράτηση, Το τέλος ισχύει επίσης για τη διοικητική εργασία μας σε περίπτωση ακύρωσης από την αεροπορική εταιρεία.)
https://www.pamediakopes.gr/oroi-proypotheseis:pdf

Έχουμε βγει τόσες φορές κερδισμένοι από διαφορές εισιτηρίων μεταξύ αεροπορικών και πρακτορείων. Ας κερδίσουν και αυτοί κάτι τώρα που έγινε στραβή και πρέπει να ισχύσουν οι όροι που υπογράψαμε όταν κλείσαμε με αυτούς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν αμφισβητώ ότι λες, παρόλο που το εισιτήριο μου και όσοι όροι & προϋποθέσεις το συνόδευαν δεν ανέφεραν τέτοια χρέωση.
Αν είναι καινούρια η χρέωση λόγω της κατάστασης και μπήκε εκ των υστέρων δε μπορώ να το ξέρω, ούτε αν υπήρχε και ήταν στα ψιλά γράμματα. Θα φανεί πάντως μιας και ρώτησα επισήμως μέσω εγγράφου στο συνήγορο του καταναλωτή.
Φυσικά και δεν είμαι αρνητικός στο να υπάρχει αντίτημο, η ιστορία τους όμως μπάζει, και ο τρόπος τους είναι αχαρακτήριστος. Εξάλλου η αεροπορική επιβεβαίωσε την επιστροφή χρημάτων από τη πρώτη στιγμή, σε απευθείας επικοινωνία μαζί μου. Θα δείξει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν αμφισβητώ ότι λες, παρόλο που το εισιτήριο μου και όσοι όροι & προϋποθέσεις το συνόδευαν δεν ανέφεραν τέτοια χρέωση

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό; Σε κάποιο απ'τα mail της κράτησης πρέπει να αναφέρει τους όρους στους οποίους συμφωνησες. Αν όντως παρεμβαίνει τους όρους η εταιρεία είναι σοβαρό και πρέπει να ειπωθεί χωρίς ερωτηματικά.

Δεν το γράφω για να υποστηρίξω την εταιρεία. Ίδιο λουκι περνάω κι εγώ με ακριβή πτήση που ακυρώθηκε και δεν μου ήρθε καν ειδοποίηση. Αλλά υπάρχουν τόσα παράπονα από άλλους πελάτες, που πιστεύω ότι υπάρχει κι ατομική ευθύνη που αγοράζουμε από αυτούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom