Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Α ρε ψηλέ από την αρχή του νήματος με το ταξίδι στο Περού, δεν σε πάει καθόλου το πράγμα.

Καλή δύναμη!
 

KonstaK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα. Εχω κλεισρι κι εγω για Σαντορινη για αρχες Αυγουστου. Δυστυχως εκανα το λαθος να κεισω μεσω booking σε ενα καταλυμα στα Φηρα, με μη επιστρεψιμη τιμη και χωρις τη δυνατοτητα ακυρωσης. Η επιβεβαβιωση εγινε, αλλα το καταλυμα παραμενει κλειστο! Κι εγω ειμαι αναγκασμενη να περιμενω μεχρι τελευταια στιγμη να δω τι θα γινει. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον;
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλησπερα. Εχω κλεισρι κι εγω για Σαντορινη για αρχες Αυγουστου. Δυστυχως εκανα το λαθος να κεισω μεσω booking σε ενα καταλυμα στα Φηρα, με μη επιστρεψιμη τιμη και χωρις τη δυνατοτητα ακυρωσης. Η επιβεβαβιωση εγινε, αλλα το καταλυμα παραμενει κλειστο! Κι εγω ειμαι αναγκασμενη να περιμενω μεχρι τελευταια στιγμη να δω τι θα γινει. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον;
Παίρνεις τηλέφωνο το κατάλυμα και αν σου απαντήσουν τους λες τα καθέκαστα. Εάν δεν σου απαντήσουν παίρνεις τηλέφωνο το booking
 

KonstaK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παίρνεις τηλέφωνο το κατάλυμα και αν σου απαντήσουν τους λες τα καθέκαστα. Εάν δεν σου απαντήσουν παίρνεις τηλέφωνο το booking
Εχω δοκιμασει και τα δυο. Το καταλυμα δεν απανταει και η booking μου λεει πως δε μπορει να κανει κατι εφοσον στο συστημα το καταλυμα φαινεται να λειτουργει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Εχω δοκιμασει και τα δυο. Το καταλυμα δεν απανταει και η booking μου λεει πως δε μπορει να κανει κατι εφοσον στο συστημα το καταλυμα φαινεται να λειτουργει
Μου το εκανε κι εμενα αυτο ακριβως η booking και επεμεναν οτι θα εκλεισαν καποιοι ολα τα δωματια ολο το καλοκαιρι, γι αυτο φαινεται σαν να μη λειτουργει. Τελικα το ιδιο το ξενοδοχειο ακυρωσε την κρατηση η οποια ηταν χωρις προπληρωμη.
Καλο θα ηταν να διεκδικησεις απο τη booking τα χρηματα σου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Α ρε ψηλέ από την αρχή του νήματος με το ταξίδι στο Περού, δεν σε πάει καθόλου το πράγμα.

Καλή δύναμη!
Ευχαριστώ φίλε, να δούμε τι θα γίνει. Τέσσερις μήνες πλέον από το προγραμματισμένο ταξίδι, και το υπερατλαντικό εισιτήριο δεν έχει επιστραφεί ακόμα... Αναμένω τη «δικαίωση».

πότε εγινε κρατικοδιαιτη?
Από τότε που την επιδοτεί το Ελληνικό κράτος.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Για το ξενοδοχείο κατά τη γνώμη μου επέμεινε στο τηλέφωνο, από εκεί και πέρα αν δε βγάλεις άκρη πιστεύω ότι και εκεί έχεις πιθανότητα να βρεις δωμάτιο ανάλογα και το μπάτζετ σου βέβαια, κρίμα ωστόσο να χαθούν τα λεφτά έτσι.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από τότε που την επιδοτεί το Ελληνικό κράτος.
Τοτε να χρησιμοποιεις σωστες λεξεις κ οχι τις ξυλινες των πολιτικων.

κρατικοδίαιτος, -η, -ο

  1. (μειωτικό) κάποιος (πρόσωπο, φορέας, επιχείρηση κ.λπ.) που αποκτά το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων του από την οικονομική σχέση του με το κράτος
ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Κώστας Καραμανλής, απαντώντας σε επίκαιρες ερωτήσεις στη Βουλή, τόνισε ότι η κρατική επιδότηση προς την Aegean, ανέρχεται σε 150 εκατ., ποσό που αντιστοιχεί στο 11% του κύκλου εργασιών της αεροπορικής εταιρείας, επισημαίνοντας ότι η ενίσχυση αυτή είναι η μικρότερη που δίνει κράτος της Ευρώπης, σε αεροπορική εταιρεία της χώρας της.
 
  • Like
Reactions: GTS

KonstaK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πηγαίνοντας στη Σαντορίνη χρόνια και έχοντας καταγωγή από εκεί σας διαβεβαιώνω ότι όντως ειναι η καλύτερη χρονιά για να την επισκεφθεί κάνεις. Επίσης να ενημερώσω ότι αν και δεν θα ισχύει τώρα ότι τον Ιούνιο οι ξαπλώστρες στην περίσσια δεν είχαν χρέωση πέρα του καφέ που έπαιρνες άμα ήθελες. Ωστόσο από Ιούλιο και μετά επειδή τώρα περιμένουν να δουλέψουν όλοι δε νομίζω ότι θα ισχύει κάτι τέτοιο.
Πάντως όποιος πάει εχω αρκετά να προτείνω για να μη χαλάσει και μια περιουσία.
Όσο για το ξενοδοχείο κατά τη γνώμη μου επέμεινε στο τηλέφωνο, από εκεί και πέρα αν δε βγάλεις άκρη πιστεύω ότι και εκεί έχεις πιθανότητα να βρεις δωμάτιο ανάλογα και το μπάτζετ σου βέβαια, κρίμα ωστόσο να χαθούν τα λεφτά έτσι.
Εζω κλεισει απο την Πεμπτη και ροσπαθω να επικοινωνησω απο την Παρασκευη. Παιρνω τηλεφωνο καθημερινα αλλα δεν απανταει κανεις, ουτε και στα email. Εχω ενημερωσει και τη booking, η οποια επισης δε μπορει να επικοινωνησει, αλλα ταυτοχρονα δεν αναλαμβανει και καμια ευθυνη για το οτι μεσολαβησε στην κρατηση. Τελος παντων, κατι θα κανω. Απλα το καλυτερο ειναι οπως προαναφερθηκε για οποιον θελει να κλεισει, να μιλησει τηλεφωνικως απευθειας με το καταλυμα για να μην την πατησει οπως εγω. Φανταζομαι πως και αλλα μενουν κλειστα λογω της καταστασης, για τα οποια η booking και παροιμοιες εταιρειες δεν ειναι ενημερωμενες και σου κανουν κρατηση. Οποτε για να μη βρεθεις μετεωρος, ειναι καλυτερα να τα κλεισεις μονος σου. Σκαφτομαι να κλεισω καπου αλλου, και αν τελικα προχωρησει η κρατηση στο πρωτο και δεσμευτει το ποσο χωρις καμια ενημερωση, θα κινηθω διαφορετικα. Σιγουρα παντως δεν θα τα χαρισω!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Οι ακυρωσεις πανε συννεφο και αλλαζουν καθε μερα τα δρομολογια της flixbus. Το πλανο να περασουμε απο τη Βενετια στη Σλοβενια ακυρο, ενα δρομολογιο τη μερα και πολυ ειναι, απο 4-5 που ειχε ως την περασμενη εβδομαδα, αλλαζουν καθε μερα τη διαθεσιμοτητα.
Θα μεινουμε Βενετια και δεν με χαλαει. Ανοιγουν ολα τα Μουσεια καθημερινα απο 1η Αυγουστου, αντι καθε σαββατοκυριακο τον Ιουλη. Θα ειμαι φασκιωμενη με μασκα, ασπιδα, ακομη και ολοσωμη στολη αν χρειαστει.
Ακυρωσα ακτοπλοικα Minoan Lines απο Ιταλια προς Ελλαδα, που ειχα κλεισει just in case και απο οτι φαινεται δεν θα χρειαστουν. Τα χρηματα σε 5 μερες στην καρτα , προς τιμην τους.
Ελαβα απαντηση επιτελους απο το petas οτι το αιτημα μου για refund ειναι ακομη pending απο τον Μαρτη που το υπεβαλα. Και οτι θα παρει 6 μηνες το refund (παλι καλα, την προηγουμενη φορα ειχαν πει 12). Σημασια εχει μονο οτι ζουν και αναπνεουν εκει στο petas, γιατι φοβηθηκα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Παιδιά τι πολιτικές ακύρωσης υπάρχουν στα ακτοπλοοϊκά αν εγώ τελικά δεν ταξιδέχω (π.χ. λόγω καραντίνας εκείνη την περίοδο)?
Εξαρτάται από τις ακτοπλοοϊκές (π.χ. SeaJet)? Από το booking site (π.χ. Viva/ferryhopper)?
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Είναι αξιοσημείωτη η στάση της Easy, της Wizz & της Ryan, τουλάχιστον ως προς την αντιμετώπιση στους επιβάτες τους και στις εναλλακτικές που τους προσφέρουν.
Επειδή ψάχνομαι να κλείσω με κάποια low cost για τετραήμερο Βιέννη τέλος Σεπτέμβρη ή αρχές Οκτώβρη ποια απο τις τρεις προτείνεις σε σχέση με :

1.Λιγότερες πιθανότητες ακύρωσης εξαιτίας μη πληρότητας και όχι απαγορευτικού φυσικά.

2.Σχέση ποιότητας τιμής σε αποσκευές .Θα είμαστε δύο άτομα και χρειαζόμαστε σίγουρα ή δύο μικρές εκτός από την τσάντα με τα προσωπικά μας αντικείμενα ή μία εικοσάκιλη παραδοτέα στο γκισέ.
3.Ευρυχωρία ( όσο αυτη είναι ευφυκτή) σε εταιρείες low costs. Λόγω ύψους έχουμε και η δύο πρόβλημα με τα πόδια που συνήθως προκαλούν μετατόπιση σπονδύλων στον άτυχο που κάθεται μπροστά !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom