Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Μόλις η mondial μου επέστρεψε το ποσό της ασφάλισης για το ταξίδι μου που ακυρώθηκε για Ρωσία. Το αίτημα είχε γίνει πριν δυόμιση μήνες. Δεν το περίμενα.
Μήπως είχες εκδώσει και βίζα ήδη;; Γιατί εμείς το είχαμε κάνει και δεν έχουμε δει ευρώ πίσω.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Παιδιά, σήμερα ήρθε γράμμα από την Alpha Bank.

Λίγο αινιγματικό θα το έλεγα...
Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Τα λεφτά πάντως επιστράφηκαν γρήγορα (μέσα σε 1 μήνα από την αίτηση).
Και σε μια από τις αμφισβητήσεις ζήτησαν και επιπρόσθετα στοιχεία, και τους τα έστειλα.

Από ό,τι κατάλαβα από αυτά που διάβασα, παίζει ρόλο αν θα δεχτούν την επιστροφή του ποσού οι αεροπορικές ή αν θα κάνουν και αυτές άρνηση επιστροφής. Κάτι τέτοιο...

View attachment 310705
Ψηλέ, συμφωνώ και επαυξάνω για αμφισβήτηση συναλλαγής!!!
Τα δικά μου χρήματα επιστράφηκαν σε 1 μήνα από τη στιγμή της αμφισβήτησης.
Μίλησα με Alpha μέσα στον Ιούλιο και μου είπαν ότι σε λίγο θα κλείσουν όλες οι υποθέσεις. Δεν με ενημέρωσαν αλλά, τόσους μήνες μετά, θεωρώ ότι όλες έληξαν υπέρ μου.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μήπως είχες εκδώσει και βίζα ήδη;; Γιατί εμείς το είχαμε κάνει και δεν έχουμε δει ευρώ πίσω.
Όχι γιατί θα πήγαινα μόνο Αγία Πετρούπολη με e-visa.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.511
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
@psilos3 κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι έχεις κάνει αίτηση επιστροφής χρημάτων για machu picchu. Έβγαλες άκρη;

Έχω στείλει εδώ και καιρό τα αρχεία που ζητάνε στο [email protected] και δεν μου έχουν απαντήσει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι έχεις κάνει αίτηση επιστροφής χρημάτων για machu picchu. Έβγαλες άκρη;
Καλημέρα, όχι δεν έχω βγαλει καμία άκρη και είναι το μόνο που απομένει για να κλείσουν οι επιστροφές χρημάτων από τη χώρα, μαζί φυσικά με το μεγάλο αγκάθι του υπερατλαντικού εισιτηρίου.
Κάναμε και δεύτερη επικοινωνία στην οποία δε μας απάντησαν επίσης.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.511
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλημέρα, όχι δεν έχω βγαλει καμία άκρη και είναι το μόνο που απομένει για να κλείσουν οι επιστροφές χρημάτων από τη χώρα, μαζί φυσικά με το μεγάλο αγκάθι του υπερατλαντικού εισιτηρίου.
Κάναμε και δεύτερη επικοινωνία στην οποία δε μας απάντησαν επίσης.

Καλημέρα! Κατάλαβα... Δεν θα το κυνηγήσω περισσότερο για machu picchu. Χάρισμα τους.

Κι εγώ αυτές τις εκκρεμότητες έχω. Για το υπερατλαντικό εισιτήριο έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής. Η κοροϊδία απ'την travelgenio δεν παλεύεται. Μείνετε μακριά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα! Κατάλαβα... Δεν θα το κυνηγήσω περισσότερο για machu picchu. Χάρισμα τους.

Κι εγώ αυτές τις εκκρεμότητες έχω. Για το υπερατλαντικό εισιτήριο έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής. Η κοροϊδία απ'την travelgenio δεν παλεύεται. Μείνετε μακριά!
Δε θα με πείραζε ένα ανοικτό εισιτήριο για επίσκεψη κάποια στιγμή στο Machu Picchu, το θέμα είναι ότι ούτε αυτό δεν έχουν δώσει, ίσα - ίσα στην αρχή δε θέλαν να δώσουν επιστροφή χρημάτων και αναγκάστηκαν να το κάνουν λίγες μέρες μετά. Θα μπουν και τα δύο στο ίδιο αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής, νομίζω δε πάει άλλο, αρκετό χρόνο άφησα με τη καλή μου θέληση, κοντεύει εξάμηνο...
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω ότι είναι η μόνη περίπτωση να υπάρξει ίσως κάποια πιθανή δικαίωση, επισυνάπτοντας τα αποδεικτικά της επικοινωνίας με την αεροπορική.
Βασικά είναι η ύστατη προσπάθεια, καθώς εξαντλήθηκαν όλοι οι υπόλοιποι τρόποι...
Ευχαριστώ
Σχετικα με την αμφισβητηση εαν εχετε σκοπο να κανετε μην καθυστερείτε γιατι υπαρχει και χρονικο περιθώριο 120ημερων απο την ημερομηνια της συναλλαγης
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Σχετικα με την αμφισβητηση εαν εχετε σκοπο να κανετε μην καθυστερείτε γιατι υπαρχει και χρονικο περιθώριο 120ημερων απο την ημερομηνια της συναλλαγης
Στην περίπτωση μου τα εισιτήρια είχαν αγοραστεί 10/2019 για ταξίδι 6/2020, αμφισβήτηση έγινε 1/6/2020 και 14/8/2020 με έβαλαν τα χρήματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σχετικα με την αμφισβητηση εαν εχετε σκοπο να κανετε μην καθυστερείτε γιατι υπαρχει και χρονικο περιθώριο 120ημερων απο την ημερομηνια της συναλλαγης
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου με τη τράπεζα, ενημερώθηκα ότι η αμφισβήτηση μπορεί να πάει αρκετά πιο πίσω, εξι, επτά, μέχρι και εννέα μήνες, κάτι που τους είχε τύχει. Ακόμα και χρόνο σπανιότερα. Συμφωνώ βεβαια ότι όσο πιο έγκαιρα τόσο το καλύτερο.
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
Επιτέλους η scoot επέστρεψε τα χρήματα για ταξίδι που ήταν προγραμματισμένο τον Αύγουστο. Σε άλλο ταξίδι προγραμματισμένο με την ίδια εταιρεία το Πάσχα και με αλλαγή ημερομηνιών για Χριστούγεννα τα χρήματα είχαν επιστραφεί τον Ιούνιο. Μπράβο την scoot!!!Δεν το περίμενα και ελπίζω να ξεκινήσει πάλι πτήσεις από Ελλάδα σύντομα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου με τη τράπεζα, ενημερώθηκα ότι η αμφισβήτηση μπορεί να πάει αρκετά πιο πίσω, εξι, επτά, μέχρι και εννέα μήνες, κάτι που τους είχε τύχει. Ακόμα και χρόνο σπανιότερα. Συμφωνώ βεβαια ότι όσο πιο έγκαιρα τόσο το καλύτερο.
Αν διαβάσεις την περίπτωση μου θα καταλάβεις ότι πέρασαν 7 μήνες από την αγορά των εισιτηρίων....απλά τους πίεσα τηλεφωνικά στα 5,6 τηλ στους 2 μήνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom