Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Αφηνω εδω το οτι τελικα η Alpha Bank δεχεται αμφισβητησεις για αγορες ως 6 μηνες πριν, αρα δεν μπορω να κανω.
Το εξάμηνο μάλλον αφορά συναλλαγές που βλέπεις στο λογαριασμό σου και δεν αναγνωρίζεις. Δηλαδή δεν μπορείς να πας ένα χρόνο μετά και να ισχυριστείς ότι ουδέποτε έκανα την τάδε συναλλαγή, ή η τάδε συναλλαγή αφορούσε α ποσό κι εγώ χρεώθηκα β.
Η δική σου σου αμφισβήτηση είναι άλλη: Δεν παρέλαβα προϊόν/υπηρεσία για την οποία πλήρωσα την τάδε ημερομηνία (και αναγνωρίζω την πληρωμή για το ποσό αυτό), την οποία τελικά δεν παρείχαν και δεν μου επέστρεψαν το ποσό της αγοράς. Θα έλεγα να το ξαναδείς σε αυτή τη βάση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το εξάμηνο μάλλον αφορά συναλλαγές που βλέπεις στο λογαριασμό σου και δεν αναγνωρίζεις. Δηλαδή δεν μπορείς να πας ένα χρόνο μετά και να ισχυριστείς ότι ουδέποτε έκανα την τάδε συναλλαγή, ή η τάδε συναλλαγή αφορούσε α ποσό κι εγώ χρεώθηκα β.
Η δική σου σου αμφισβήτηση είναι άλλη: Δεν παρέλαβα προϊόν/υπηρεσία για την οποία πλήρωσα την τάδε ημερομηνία (και αναγνωρίζω την πληρωμή για το ποσό αυτό), την οποία τελικά δεν παρείχαν και δεν μου επέστρεψαν το ποσό της αγοράς. Θα έλεγα να το ξαναδείς σε αυτή τη βάση.
Επειδη εφαγα την πορτα απο τον δ/ντη του υποκαταστηματος στη γειτονια μου που μου περιεγραψε πως κι ο ιδιος δεν μπορεσε να κανει αμφισβητηση 9μηνης αγορας εισιτηριου, θα δοκιμασω την ηλεκτρονικη υποβολη με αυτο το σκεπτικο.
Εχω παρει πισω τα λεφτα απο 10 κρατησεις, στην τελικη και μια αστοχια δικαιολογειται με τον χαμο που εγινε περσι. Αν τα παρω, τα πηρα, αν οχι, προχωραμε.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδη εφαγα την πορτα απο τον δ/ντη του υποκαταστηματος στη γειτονια μου που μου περιεγραψε πως κι ο ιδιος δεν μπορεσε να κανει αμφισβητηση 9μηνης αγορας εισιτηριου, θα δοκιμασω την ηλεκτρονικη υποβολη με αυτο το σκεπτικο.
Εχω παρει πισω τα λεφτα απο 10 κρατησεις, στην τελικη και μια αστοχια δικαιολογειται με τον χαμο που εγινε περσι. Αν τα παρω, τα πηρα, αν οχι, προχωραμε.
Και εμενα η eurobank μου εθεσε οριο 120 ημερων. Είχα αγοράσει εισιτήρια τον Μαιο του 2019 για πτηση Μαρτιου 2020 .Ενω στην αρχη αρνήθηκαν μετα απο εντονη διαμαρτυρια μου οτι δηλαδη εκ των πραγματων δεν θα μπορουσα να κανω ποτε αμφισβήτη αφου αγορασα 10 μηνες πριν τα εισιτήρια(ξεπερνόντας δηλαδη το οριο των 120 ημερων) και λεγοντας τους οτι δεν εχει λογική .μου επεστρεψαν εξ ολοκληρου το ποσο. Αμφισβητηση εκανα τον Ιουνιο του 2020 και μου επεστρεψαν τα χρηματα τον Σεπτεμβριο το 2020
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπέρα,
Είχα κλείσει ένα ταξίδι Μύκονο με Volotea στο τέλος Μαΐου. Χτες έλαβα ενημέρωση ότι ακυρώθηκαν όλες τις πτήσεις Μαΐου από Θεσσαλονίκη για τα νησιά και ξεκινάνε από τον Ιούνιο. Ξενέρωσα και ζήτησα refund. Θα δούμε πότε θα επιστραφούν τα λεφτά.
Έλεγα αφού είναι δύσκολα τα πράγματα για εξωτερικό , να πάω ενα 3μερο κάπου Ελλάδα, άλλα ετσι οπως πάει , και φέτος μόνο ακυρώσεις θα φάω για τα ταξίδια μου όπως και πέρσι. :(((
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χτες έλαβα ενημέρωση ότι ακυρώθηκαν όλες τις πτήσεις Μαΐου από Θεσσαλονίκη για τα νησιά και ξεκινάνε από τον Ιούνιο. Ξενέρωσα και ζήτησα refund.
Δε μου κάνει εντύπωση.
Γενικώς πλέον τίποτα δε μου κάνει εντύπωση.
Μόλις σου επιστραφούν τα χρήματα γράψε μας αν θέλεις πόσες μέρες πήρε. Έχω κλείσει κι εγώ για τέλος Ιουνίου όμως και μυρίζομαι την ακύρωση που έρχεται...
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Δε μου κάνει εντύπωση.
Γενικώς πλέον τίποτα δε μου κάνει εντύπωση.
Μόλις σου επιστραφούν τα χρήματα γράψε μας αν θέλεις πόσες μέρες πήρε. Έχω κλείσει κι εγώ για τέλος Ιουνίου όμως και μυρίζομαι την ακύρωση που έρχεται...
ok, θα γράψω μόλις τα πάρω (έως 6 εβδομάδες έγραφε κάπου). μου πρότειναν και voucher με 120% του ποσού , άλλα προτίμησα refund . Θα δούμε...

All I want is Greece από 14/05 , μην ξεχνάτε - τουρισμός full :))) . εμείς ούτε εσωτερικό τουρισμό μπορούμε να κάνουμε . αν επιτραπεί μετακίνηση από νόμο σε νόμο μόνο σ αυτούς που έχουν εξοχικά όπως ακούγεται , χαθήκαμε.. ούτε ένα μπάνιο δεν θα κάνουμε φέτος..
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
ok, θα γράψω μόλις τα πάρω (έως 6 εβδομάδες έγραφε κάπου). μου πρότειναν και voucher με 120% του ποσού , άλλα προτίμησα refund . Θα δούμε...
Δεν γνωρίζω για φέτος πάντως πέρσυ για ακυρωμένη πτήση του Οκτωβρίου μέσα σε 7 ημέρες είδα τα χρήματα της επιστροφής στον λογαριασμό μου. Η Volotea σε σχέση με άλλες εταιρείες που είχα ακυρωμένες πτήσεις πέρσυ ήταν η ταχύτερη στην επιστροφή χρημάτων με χειρότερη την Turkish που μετά από βομβαρδισμό προτάσεων για vouchers σε διάφορες ημερομηνίες εντός του 2020 και αντίστοιχες αρνητικές απαντήσεις από μέρους μου τελικά μετά απο 6 μήνες που επέστρεψε την αξία του εισιτηρίου.
Ελπίζω και φέτος τουλάχιστον για προγραμματισμένες πτήσεις εντός περιόδου καραντίνας να ακολουθήσουν την ίδια τακτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.765
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom