Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα παω την αποψαρα μου. Εφερα μουσταρδες απο τη Ντιζον, αθλος να φερεις με τους περιορισμους του 1 λ μπουκαλακια στη βαλιτσα. Της παρεας μου που το ειδε πιο "ελα μωρε" τις κρατησαν στο αεροδρομιο και επεσε κλαμα.. Δεν ειχαν διαφορα απο τη μουσταρδα Ντιζον σε καθε ντελικατεσεν στην Ελλαδα, ουτε στην τιμη. Βασικα τις πηρα για δωρακια, αντι για μαγνητακια. Στην κουζινα τους δεν την ειδα πουθενα.
Τα μακαρονς τα βρισκουμε κι εδω στο Paul, δεν ειναι παλι απο τα πραγματα που στερουμαστε.
Αλλα ειναι τα χαιλαιτ της κουζινας εκει και ειναι ευκολα: ο,τι γραφει στο μενου "μπουργκινιον". Και βασικα το κρασι. Θα τα πουμε πριν πας.

Cuisine bourguignonne — Wikipédia
Τη μουστάρδα δεν θέλω να τη φέρω Ελλάδα. Θέλω να τη φάω εκεί.... Επίσης η Ντιζόν μπορεί να μπει στο πρόγραμμα αν προσγειωθουμε σε Ελβετικό αεροδρόμιο, αλλιώς δεν νομίζω ότι θα φτάσουμε τόσο βόρεια. Σκοπός είναι να κινηθούμε αυτή τη φορά από Λυών και νότια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
😁 ευχαριστώ! Έχω το κακό συνηθειο να μην κοιτάω προσεκτικά τι φώτο τράβηξα εκείνη τη στιγμή. Σ'ευχαριστω και για τα καλά σου λόγια κι αν χρειαστείς βοήθεια ή προτάσεις μην διστασεις!
Πρώτα θα ξεχωρίσω τα ποστ που έχεις γράψει για Ωβερνη - Ρον - Αλπ και Προβηγκία (σόρυ αν τα γράφω λάθος, θα πρέπει να συνηθίσω και τις γαλλικές ονομασιες τώρα.... 🙄) και μετά θα πω τις απορίες μου!
Ευχαριστώ εγώ εκ των προτέρων :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τη μουστάρδα δεν θέλω να τη φέρω Ελλάδα. Θέλω να τη φάω εκεί....
Σορι που επιμενω για το ματαιο της προσδοκιας, αλλα νομιζω οτι την ειδα μονο ως συστατικο των σος σε 2 πιατα. Δηλαδη μη φανταστεις οτι παιρνεις ενα πιατο και ταιριαζει η μουσταρδα διπλα. Δεν τη χρησιμοποιουν οπως εμεις και τοσο. Ας μας πει κι ο @Señor_Nada που εχουν δει πολλα τα ματια του.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σορι που επιμενω για το ματαιο της προσδοκιας, αλλα νομιζω οτι την ειδα μονο ως συστατικο των σος σε 2 πιατα. Δηλαδη μη φανταστεις οτι παιρνεις ενα πιατο και ταιριαζει η μουσταρδα διπλα. Δεν τη χρησιμοποιουν οπως εμεις και τοσο. Ας μας πει κι ο @Señor_Nada που εχουν δει πολλα τα ματια του.
Τι σόρυ βρε. Εννοείτε θα μου πεις τη δική σου γνώμη, εικόνα, εμπειρία για ότι είδες εκεί. Από εκεί και πέρα θα δω τι θα κάνω εγώ. Άκρη σίγουρα θα βρω στο τέλος 😀
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σορι που επιμενω για το ματαιο της προσδοκιας, αλλα νομιζω οτι την ειδα μονο ως συστατικο των σος σε 2 πιατα. Δηλαδη μη φανταστεις οτι παιρνεις ενα πιατο και ταιριαζει η μουσταρδα διπλα. Δεν τη χρησιμοποιουν οπως εμεις και τοσο. Ας μας πει κι ο @Señor_Nada που εχουν δει πολλα τα ματια του.
Δεν είμαι ο κατάλληλος κριτής γιατί δεν μου αρέσει η ντιζον! Από τη λίστα που έβαλες πάντως Bœuf bourguignon (μοσχάρι κρασατο) και coq au vin (κόκορας κρασατος) είναι πολύ δυνατά πιάτα!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν είμαι ο κατάλληλος κριτής γιατί δεν μου αρέσει η ντιζον! Απ'οτι λίστα που έβαλες πάντως Bœuf bourguignon (μοσχάρι κρασατο) και coq au vin (κόκορας κρασατος) είναι πολύ δυνατά πιάτα!
Ταιριαζουμε στα γουστα περι μουσταρδας Ντιζον, η ξινη αψαδα της μου φαινεται απωθητικη, τη δοκιμασα καταλαθος στα 20 και ειχα παθει σοκ με αρνητικη εννοια, θα συμπληρωσω στα πολυ καλα την κρεμυδοσουπα και τα σαλιγκαρια και τα τυρια.
Α στο καλο σας, με κολασατε παλι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Υπάρχει τραίνο που περνάει από τα Πυρηναία μέχρι La tour de Carol και εκεί έρχεται ο προαστιακός από Βαρκελώνη και αλλάζεις τραίνο. Η Γαλλική διαδρομή είναι υπέροχη Το ίδιο και τα πρώτα Καταλανικά χιλιόμετρα. Μετά από μισή ώρα είναι αδιάφορη.
Φαντάζομαι εννοείς το Le Train Jaune. Σύγκρινα τη διαδρομή του τρένου με την αντίστοιχη οδική απο Latour-de-Carol έως Villefranche-de-Conflent (τι θεϊκό μέρος είναι αυτό;;;!!!) και δεν συγκλίνουν σε ελάχιστα σημεία. Επειδή όμως το google maps είναι ένας χάρτης και όχι η απτή πραγματικότητα, χάνεις πολλά αν κάνεις τη διαδρομή με αυτοκίνητο και όχι με τρένο; Θα ήθελα να κάνω και πέρασμα απο τη Llívia. Έτσι, για να πατήσω και λίγο Ισπανία :lol:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Φαντάζομαι εννοείς το Le Train Jaune.
Όχι. Υπάρχει τρένο από την Τουλούζη μέχρι La tour de Carol. Εκεί έρχεται Ισπανικό τρένο και φτάνεις
μέχρι Βαρκελώνη.
χάνεις πολλά αν κάνεις τη διαδρομή με αυτοκίνητο και όχι με τρένο;
Έχει ο δρόμος αρκετές στροφές ,αλλά είναι υπέροχα.
Σ΄αυτή την διαδρομή υπάρχει η πόλη Mont Louis με το υπέροχο κάστρο.
Ρίξε μια ματιά.
mont louis - Recherche Google
Mont-Louis (Francia) - Wikipedia, la enciclopedia libre
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχει ο δρόμος αρκετές στροφές ,αλλά είναι υπέροχα.
Σ΄αυτή την διαδρομή υπάρχει η πόλη Mont Louis με το υπέροχο κάστρο.
Ρίξε μια ματιά.
mont louis - Recherche Google
Mont-Louis (Francia) - Wikipedia, la enciclopedia libre
😍😍😍 τέλειο! Μπήκε στο πρόγραμμα! Οι στροφές δεν μας χαλάνε καθόλου, ειδικά όταν έχουμε τέτοια αξιοθέατα στο δρόμο μας. Γενικά η κοιλάδα Τet πρέπει να είναι πολύ όμορφη! Έχω βρει και κάτι άλλα χωριά στη διαδρομή αυτή. Thanks!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μιας και το επαναφερατε και ήταν οι προεδρικες εκλογές στη Γαλλία σήμερα. Να συμπληρώσω κάτι που θα έπρεπε να είχα γράψει στο πρώτο ποστ με τα γνωρίζατε ότι.

Στη Γαλλία οι εκλογές είναι κάθε 5 χρόνια. Το κουφό είναι ότι οι προεδρικες εκλογές γίνονται ξεχωριστά απ'τις βουλευτικές. Οι βουλευτικές εκλογές της Γαλλίας θα γίνουν το καλοκαίρι. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί η πλειοψηφία της βουλής να ανήκει σε διαφορετικό κόμμα από αυτό του προέδρου🤯
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιας και το επαναφερατε και ήταν οι προεδρικες εκλογές στη Γαλλία σήμερα. Να συμπληρώσω κάτι που θα έπρεπε να είχα γράψει στο πρώτο ποστ με τα γνωρίζατε ότι.

Στη Γαλλία οι εκλογές είναι κάθε 5 χρόνια. Το κουφό είναι ότι οι προεδρικες εκλογές γίνονται ξεχωριστά απ'τις βουλευτικές. Οι βουλευτικές εκλογές της Γαλλίας θα γίνουν το καλοκαίρι. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί η πλειοψηφία της βουλής να ανήκει σε διαφορετικό κόμμα από αυτό του προέδρου🤯
Συνηθισμένο φαινόμενο στη Λατινική Αμερική. Κι όχι μόνο, συμβαίνει και πιο βόρεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι διάσημες Χριστουγεννιάτικες αγορές της Γαλλίας όπως πιθανότατα θα γνωρίζετε βρίσκονται στη Αλσατία. Για τους Γάλλους όμως υπάρχουν κι άλλες δημοφιλείς πόλεις για την περίοδο των Χριστουγέννων όπως οι Nancy και Metz. Πόλεις στην περιοχή Lorraine (η πατρίδα της περίφημης quiche lorraine!) που οι γιορτές τους ουσιαστικά ρίχνουν το βάρος στη γιορτή του Saint Nicolas όμως ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με σπιτάκια, διάφορες δραστηριότητες για παιδιά κλπ. Οι εκδηλώσεις κρατάνε από αρχές Δεκέμβρη μέχρι αρχές Γενάρη.

Nancy

Η πόλη που κατάφερε να παραμείνει στη Γαλλία όταν οι Γερμανοί κατέλαβαν την περιοχή Alsace-Lorraine. Αυτή η πόλη έχει χωρίς αμφιβολία την καλύτερη πλατεία που έχω δει στη Γαλλία (χωρίς ανταγωνισμό καν) και μία απ'τις καλύτερες πλατείες που έχω δει γενικά (ίσως να είναι και η καλύτερη, θέλει σκέψη αυτό) την πλατεία Stanislas. Αυτή η πλατεία χτίστηκε τον 18ο αιώνα με εντολή του Πολωνού βασιλιά Stanisław Leszczyński που ήταν και δούκας στην περιοχή Lorraine και πεθερός του βασιλιά της Γαλλίας Louie του 15ου. Είναι πραγματικό ταξίδι στο χρόνο να βρίσκεσαι σε αυτή την πλατεία. Η πλατεία Stanislas μαζί με τα κτίρια και τις κοντινές πλατείες Carrière και Alliance ανήκουν στη λίστα της Ουνέσκο.

Μία απ'τις εισόδους στην πλατεία γίνεται απ'την αψίδα Héré. Προσέξτε πόσο διακριτικές είναι οι καφετέριες πάνω στην πλατεία. Αγνοήστε αυτό που φαίνεται στο background για την ώρα.
View attachment 383764

Οι υπόλοιπες είσοδοι στην πλατεία είναι σε αυτό το στυλ:

View attachment 383770

Ή ακόμα καλύτερα σε αυτό:

View attachment 383771

Το κτίριο που ξεχωρίζει στην πλατεία είναι το δημαρχείο, ενώ στη μέση στης πλατείας βρίσκεται ένα άγαλμα του Stanisław. Αρχικά το άγαλμα που βρισκόταν σε αυτή την θέση ήταν του Louie του 15ου, μετά τη Γαλλική επανάσταση και το τέλος της μοναρχίας το αντικατέστησαν και πολύ αργότερα τοποθετήθηκε το άγαλμα του Stanisław που βλέπουμε σημερα. Προσέξτε ότι παρόλο τη γιορτινή περίοδο η πλατεία δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο.

View attachment 383772

Δεν ξέρω αν βγαίνει στις φωτογραφίες το συναίσθημα που μπορεί να σου προκαλέσει το να περπατάς σε μια τέτοια πλατεία. Η πλάκα είναι ότι μέχρι τις αρχές του '80 χρησιμοποιούσαν αυτό το χώρο για πάρκινγκ! Αυτός που είχε την ιδέα αξίζει φυλάκιση. Η τοπική αυτοδιοίκηση δαπάνησε τρελά ποσά για να το επαναφέρουν σε αυτή την κατάσταση. Το βράδυ στα τείχη του δημαρχείου είχαν ένα σόου με φώτα με την ιστορία του Saint Nicolas. Αυτή την αθώα παιδική ιστορία που ο Saint Nicolas γλίτωσε κάτι παιδιά από έναν χασάπη! Clive Barker κράτα σημειώσεις!

View attachment 383773

Δεν ξέρω αν λόγω του χαρακτηρισμού Ουνέσκο πρέπει να τηρούν κάποια πράγματα πάντως τις αγορές τις βλέπεις σε παράδρομους κι όχι σε αυτές τις πλατείες. Η δε "απαραίτητη" ρόδα βρίσκεται μεταξύ Stanislas και Carrière όπως φάνηκε και στη φώτο με την αψίδα. Μπράβο τους γι'αυτό.

View attachment 383774

Δίπλα στην πλατεία βρίσκεται το πάρκο Pépinière που κάποτε ήταν ζωολογικός κήπος με άγρια ζώα. Μία απ'τις ευχάριστες εκπλήξεις που τα άγρια ζώα αντικαταστάθηκαν από οικόσιτα. Τα πιο εξωτικά που έχουν μείνει πρέπει να είναι τα λευκά παγόνια.

View attachment 383775

Τα οποία μάλιστα κινούνται και ελεύθερα έξω αν κατάλαβα καλά. Κατα τ'άλλα έχει κατσίκια, κότες, κουνέλια, πρόβατα κλπ. Και κανα σκιουράκι να κόβει βόλτες ενδιάμεσα.

View attachment 383776

Στο πάρκο υπάρχουν διάφορα αγάλματα, μεταξύ αυτών και του Rodin. Όπως και σε πολλές άλλες Γαλλικές πόλεις και σε αυτήν η πολιτισμική κουλτούρα είναι φανερή. Στην καταπληκτική πλατεία Στάνισλας υπάρχει μουσείο καλών τεχνών.

View attachment 383778

Το κέντρο της πόλης είναι όμορφο επίσης. Απλά λόγω της απίστευτης -από άλλη εποχή- πλατείας, αυτή φαίνεται ξένο σώμα ακόμα και στο σχετικά γραφικό κέντρο. Στο βάθος φαίνεται η εντυπωσιακή πύλη του 14ου αιώνα porte de la Craffe που πλέον είναι είσοδος στο κέντρο της πόλης.

View attachment 383781

View attachment 383782

Περνάει και ποτάμι απ'την πόλη, αλλά δυστυχώς όχι από φωτογενές σημείο.

View attachment 383787

Ένας απ'τους κύριους εμπορικούς δρόμους που λόγω της περιόδου νόμιζα ότι θα γινόταν πανικός. Ψόφια πράγματα, όπως και η γενικότερη εικόνα μου για την πόλη, της έλειπε η ζωντάνια. Υποψιάζομαι ότι λόγω των φοιτητών εκτός εορταστικής περιόδου θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

View attachment 383790

Από τη Nancy ξεκίνησαν τα macaron. Μόνο το μπισκότο ουσιαστικά, η κρέμα προστέθηκε αργότερα. Το μαγαζί που υποτίθεται έχει την αυθεντική συνταγή υπάρχει ακόμα, λέγεται maison des Sœurs Macarons και βρίσκεται πολύ κοντά στην πλατεία Στάνισλας. Έχει γενικά μόνο τοπικά προϊόντα και γι'αυτό αξίζει ένα πέρασμα Maison des Soeurs Macarons

View attachment 383792

Δοκίμασα αυθεντικά μακαρόν, συμπαθητικά είναι αλλά τους λείπει η κρέμα που είναι το καλύτερο υλικό τους κατά τη γνώμη μου.

View attachment 383793

Metz

Πόλη με πλούσια ιστορία και με στρατηγική σημασία αφού βρίσκεται πολύ κοντά και στη Γερμανία και στο Λουξεμβούργο. Την κατέκτησαν και οι Κέλτες και οι Ρωμαίοι ενώ μέχρι το τελος του 1ου ΠΠ ανήκε ακόμα στη Γερμανία. Με μια βόλτα στην πόλη είναι εμφανές ότι είναι μια ιστορική παλιά πόλη και λόγω των κτηρίων και των στενών δρόμων και πεζόδρομων που είναι κατά βάση πλακόστρωτοι. Πολύ πιο ζωντανή πόλη απ'τη Nancy. Δεν ξέρω αν είναι λόγω της τοποθεσίας της που είναι εύκολο να πας από Γερμανία ή Λουξεμβούργο πάντως γινόταν πραγματικά χαμός από κόσμο. Την ευνοεί ότι το ιστορικό της κέντρο είναι γεμάτο μαγαζιά.

View attachment 383794

View attachment 383795

View attachment 383796

Το σύμβολο της πόλης είναι μάλλον η πύλη Porte des Allemands που αποτελούσε κομμάτι των οχυρώσεων τον 13ο αιώνα και η οποία βρίσκεται λίγο μακριά απ'το κέντρο. Είναι αρκετά εντυπωσιακή.

View attachment 383798

View attachment 383799

Βέβαια δεν είναι το παλιότερο κτίριο της πόλης. Στη Metz βρίσκεται η παλιότερη εκκλησία της Γαλλίας και μία απ'τις παλιότερες της Ευρώπης η Saint-Pierre-aux-Nonnains. Λειτουργούσε ήδη απ'τον 4ο αιώνα όταν η Metz ήταν ακόμα Γαλλο-Ρωμαϊκή. Με την πάροδο των αιώνων πρόσθεταν πράγματα για να φτάσει στη σημερινή της μορφή. Δυστυχώς δεν την επισκέφθηκα μέσα γιατί οι ημέρες και ώρες επίσκεψης είναι συγκεκριμένες. Αν δεν κάνω λάθος πραγματοποιούνται και γάμοι στη συγκεκριμένη εκκλησία. Είναι πολύ καλόγουστη.

View attachment 383800

Και σε αυτή την πόλη περισσεύει ο πολιτισμός μάλιστα η όπερα της είναι η παλιότερη όπερα στη Γαλλία που λειτουργεί ακόμα ως τέτοια. Τα λόγια είναι περιττά και για το κτίριο και για τον εξωτερικό του χώρο. Στη Metz υπάρχει και μουσείο Centre Pompidou.

View attachment 383801

Ενώ και το ποτάμι Moselle με τους παραπόταμους περνάνε από ωραία σημεία της πόλης και δίνουν μια γραφική εικόνα σε αντίθεση με τη Nancy.

View attachment 383802

View attachment 383803

Στο κέντρο της πόλης ξεχωρίζει ο καθεδρικός της. Ένα επιβλητικό κτίριο με άπειρα βιτρώ. Απ'όσο διαβάζω η συνολική έκταση των βιτρώ είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο.

View attachment 383804

Δεν θα κρύψω ότι μου χτύπησε άσχημα ότι ανάμεσα στην εκκλησία και τα ωραία γύρω κτίρια είχε στηθεί ο κλασσικός συρφετός με τη ρόδα και τα λοιπά. Πρέπει να μέτρησα 4-5 χριστουγεννιατικες αγορές σε διάφορα σημεία της πόλης. Δεν μπορούσαν να αφήσουν αυτό το σημείο τουλάχιστον ελεύθερο;

View attachment 383805

Δίπλα στον καθεδρικό, βρίσκεται η κλειστή αγορά της πόλης με πολλά τοπικά προϊόντα αλλά ακόμα και με μέρη για να φας.

View attachment 383806

Γενικά δεν τσιγκουνεύτηκαν τους στολισμούς.

View attachment 383807

View attachment 383808

Και ο σιδηροδρομικός σταθμός της είναι πολύ ωραίο κτίριο.

View attachment 383809

Θα κλείσω λέγοντας ότι αν βρεθείτε σε αυτές τις πόλεις, μην ξεχάσετε να φάτε quiche lorraine. Είναι σε άλλο επίπεδο εκεί!
Μονο εσυ κι ο @taver εχετε γραψει για το Nancy. Λοιπον, το κανονισα. Πειραζει που δεν θα εχει διανυκτερευση? Ειναι βαρετη η αλλαγη ξενοδοχειων. Αλλα αν ειναι must, να το δω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom