Σερβία Πως θα πάμε Σερβία;

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αυτό που διάβασα online απο μερικούς που κάναν την διαδρομή είναι οτι έπεσαν πάνω σε μπλόκα στον δρόμο και τους ζητούσαν ευρώ. Οι περισσότεροι δεν τα δώσαν γιατί έκαναν φασαρία αλλά δεν θέλω να αντιμετωπίσω κάτι αντίστοιχο.

6 ώρες απο Ευζωνους μέχρι Βελιγράδι... οκ περίμενα παραπάνω...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Το καλοκαιρι που καναμε την διαδρομη και με αυξημενη κινηση στο δρομο δεν συνεβη τιποτα.Αντιθετα η παρουσια της αστυνομιας ηταν διακριτικη.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ok, εφόσον έχετε κάνει πρόσφατα το ταξίδι, δεν θα αποτρέπατε σε κάποιον να το κάνει, έτσι;
Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω;
Απο θέμα ταχύτητας δεν ανησυχώ γιατί πάντα είμαι εντός ορίων.
Για τους άλλους που θα συναντήσω στον δρόμο δεν ξέρω...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
αυτό που διάβασα online απο μερικούς που κάναν την διαδρομή είναι οτι έπεσαν πάνω σε μπλόκα στον δρόμο και τους ζητούσαν ευρώ. Οι περισσότεροι δεν τα δώσαν γιατί έκαναν φασαρία αλλά δεν θέλω να αντιμετωπίσω κάτι αντίστοιχο.

6 ώρες απο Ευζωνους μέχρι Βελιγράδι... οκ περίμενα παραπάνω...
εννοειται θα πας μεσω σκοπιων..
αυτα που ακους δεν ειναι και ο κανονας..ναι εχουν συμβει κι αυτα αλλα αν εισαι σωστος δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα..ειδικα η διελευση των συνορων ειναι μια τυπικη γρηγορη διαδικασια..
τωρα αν σου τυχει η στραβη και θελουν να τους κερασεις ενα καφε ε μη κατσεις να μαλωσεις.δωσε λιγα ευρω και τελειωνει η υποθεση.

ειπαμε ορια ταχυτητας και αναμενα τα φωτα.αυτο στανταρ για τα σκοπια.δεν ξερω αν ισχυει και για σερβια.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Οχι μονο δεν θα απετρεπα αλλα αντιθετα θα προετρεπα να το κανει.Ομορφη χωρα η Σερβια,με ομορφους ανθρωπους και ποιοτικη στο φαγητο της.Για μενα ηταν αποκαλυψη....
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οχι μονο δεν θα απετρεπα αλλα αντιθετα θα προετρεπα να το κανει.Ομορφη χωρα η Σερβια,με ομορφους ανθρωπους και ποιοτικη στο φαγητο της.Για μενα ηταν αποκαλυψη....
Ναι, συμφωνώ.
Έχω πάει 3 φορές με το τρένο στο παρελθόν και μου άρεσε πολύ η χώρα και οι άνθρωποι.

Με φοβίζει η διαδρομή με το αμάξι γιατί θα είναι η πρώτη φορά που θα βγώ εκτός συνόρων και μάλιστα Βαλκάνια που έχω ακούσει άσχημες εμπειρίες στο παρελθόν, αληθινές ή ψέφτικες... δεν γνωρίζω.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Οχι μονο δεν θα απετρεπα αλλα αντιθετα θα προετρεπα να το κανει.Ομορφη χωρα η Σερβια,με ομορφους ανθρωπους και ποιοτικη στο φαγητο της.Για μενα ηταν αποκαλυψη....
Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.Μονο που εκει που δεν υφισταται αυτοκινητοδρομος,τοσο οι Σερβοι οσο κι οι Σκοπιανοι οδηγουν γρηγορα εως κι επικινδυνα.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το έκανα τελικά το ταδίδι.
Πιο συγκεκριμένα πήρα το αμάξι και απο Ελλάδα πέρασα ΦΥΡΟΜ μετά Σερβία και Βελιγράδι οπου έκατσα στην πόλη και μετά απο εκεί πήγα Ουγγαρία στην Βουδαπέστη.

Ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία το ταξίδι οδικώς , σαν οδηγός.

Για όσους θέλουν να κάνουν την διαδρομή ας προσέξουν τα παρακάτω:

1. Για να διασχίσουμε Φυρομ και Σερβία χρειαζόμαστε πράσινη κάρτα. Κοστίζει 50 ευρώ (σύνολο 100ευρώ).
Δεν το γνώριζα και στο Φυρομ την έβγαλα στα σύνορα με 50ευρώ, στο ειδικό γραφείο που έχουν εκεί.
Υπ

Ο ελεγκτής που είχε τα διαβατήριά μας όμως ήθελε επιπλέον 20ευρω (για τον εαυτό του φυσικά) για να περάσει τα στοιχεία στον υπολογιστή αλλιώς δεν μας άφηνε να περάσουμε τα σύνορα.

Στα σύνορα Φυρομ-Σερβίας , ο Σέρβος ελεγκτής ΔΕΝ μου ζήτησε πράσινη κάρτα όταν με ρώτησε "Έλληνας; που πας?" και του απάντησα "Zdravo, Έλληνας πάω Βελιγράδι" με ένα διάπλατο χαμόγελο.
Μου έδωσε τα διαβατήρια κι έφυγα μετά απο δευτερόλεπτα.

Στα σύνορα Ουγγαρίας δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα τόσο απο τους Σέρβους όσο και απο τους Ούγγρους.

Στην επιστροφή όμως, αφού πέρασα απο τον Ούγγρικο έλεγχο και πήγα στον Σέρβικο, ο ελεγκτής μου ζήτησε την πράσινη κάρτα που δεν είχα φυσικά.
Ήθελε 120ευρώ για την κάρτα! όταν διάβασα την τιμή που μου είχε γράψει σε μια άσπρη σελίδα τον αγριοκοίταξα. Μου έκανε νόημα και παρκάρισα παραπλεύρως.
Ο λόγος που μου είχε γράψει σε λευκή κόλα την τιμή ήταν γιατί μετά μου έκανε special deal για την πράσινη κάρτα στα 50ευρώ. Μάλιστα επειδή υπήρχαν κάμερες έπρεπε να βάλω τα 50 ευρώ μέσα στο ένα διαβατήριο και να του το δώσω. Εκεί υπήρξε ένα θεματάκι. μετά απο 30λεπτά του έδωσα τα 50ευρώ. Δεν ήθελα να μπλέξω με καταγγελίες και ούτε να χαλάσω την εμπειρία του ταξιδιού στην οικογένειά μου που έκανε ταξίδι στα Βαλκάνια για πρώτη φορά.
Μέχρι εκείνη τη στιγμή όλα ήταν ωραία.

Γενικές εντυπώσεις απο Σέρβους πάντως άριστες. Μας αγαπάνε και τους αγαπάμε.
Το Βελιγράδι ήταν πανέμορφο. Το επισκέφτηκα μετά απο 5 χρόνια κι έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
Ο κόσμος πρόσχαρος!
Ήταν σαν να είχα επισκεφτεί κομμάτι της Ελλάδας.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εγώ γιατί θυμάμαι σε παρόμοια διαδρομή ότι είχα βγάλει την πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική μου στην αθήνα πριν φύγω με 5? ?
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγώ γιατί θυμάμαι σε παρόμοια διαδρομή ότι είχα βγάλει την πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική μου στην αθήνα πριν φύγω με 5? ?
Τι να πω... δεν γνωρίζω.
Δεν μου είχε πει κανένας για πράσινη κάρτα.
Έναν που είχα ρωτήσει μου είχε πεί πως δεν ισχύει πλεον.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
μπραβο σου που εκανες το ταξιδι αυτο..

παντως τζαμπα μπηκες σε διαδικασιες και εδωσες 100 ευρω απ τη στιγμη που πρασινη καρτα βγαζεις δωρεαν απ την ασφαλιστικη σου.επρεπε να το ηξερες.

δωσε καμια αλλη πληροφορια..ποσο σου βγηκε η βενζινη?ειχαν μπλοκα γενικα?ειχες αναμενα τα φωτα και μερα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom