Μαρόκο Πως θα φτασω στη Φεζ? Help!!!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν νομιζω οτι το Πανεπιστημιο του Santiago de Compostela θα εγειρει ποτε ζητημα πνευματικων δικαιωματων, εφοσον χρησιμοποιηθει το φιλμακι αυτο για εκπαιδευτικους σκοπους, αρκει φυσικα να αναφερθει η πηγη.
ΥΓ. Νατασσα πολυ καλα εκανες και ξαναεβαλες το ιδιο αβαταρ, γιατι πριν προσπαθουσα να καταλαβω ποια ησουν! Τελειως στοκος ειμαι ωρες ωρες!:haha:
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Δεν νομιζω οτι το Πανεπιστημιο του Santiago de Compostela θα εγειρει ποτε ζητημα πνευματικων δικαιωματων, εφοσον χρησιμοποιηθει το φιλμακι αυτο για εκπαιδευτικους σκοπους, αρκει φυσικα να αναφερθει η πηγη.
ΥΓ. Νατασσα πολυ καλα εκανες και ξαναεβαλες το ιδιο αβαταρ, γιατι πριν προσπαθουσα να καταλαβω ποια ησουν! Τελειως στοκος ειμαι ωρες ωρες!:haha:
Ερση δεν είσαι στόκος είναι άλλη Νατάσα αυτή. Είναι η natassa.pla. Μαζευτήκαμε πολλές και μπερδεύτηκες :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωωω! Δεν πηρα χαμπαρι τη νεα αφιξη! Παλι καλα!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Φεζ λοιπόν. Αν μπορούσα να της δώσω ένα τίτλο θα της έδινα το "Φεζ πόλη βγαλμένη απ΄τις χίλιες και μια νύχτες". Κατά την γνώμη μου είναι μία από τις πιο μυστηριακές πόλεις που έχω επισκεφθεί. Τα δαιδαλώδη σοκάκια της είναι συγκλονιστικά και πιστεύω πως θα λιώσεις παπούτσια στις βόλτες. (Ελπίζω να έχεις χρόνο). Πρόσφατα έμαθα πως στην είσοδο της παλιάς πόλης έχει αναρτηθεί ταμπέλα με τις διαδρομές που μπορείς να κάνεις. Νομίζω είναι τέσσερις διαρομές και η κάθε μία έχει διαφορετικό χρώμα. Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ γιατί είναι πανεύκολο να χαθείς αν και αυτό -επειδή εμείς το παθαίναμε συνέχεια- έχει την μαγεία του. Η βόλτα στα σοκάκια είναι από μόνη της μια ξεχωριστή εμπειρία αλλά μην παραλείψεις να επισκεφθείς τα βυρσοδεψεία όπου συνεχίζουν να κάνουν την επεξεργασία των δερμάτων όπως ακριβώς γινόταν πριν από εκατοντάδες χρόνια. Τσιμεντένιες λεκάνες με χρώματα όπου εργάτες βουτηγμένοι ως τους μηρούς να βάφουν τα δέρματα συνθέτουν μία είκονα που θα σου μείνει αξέχαστη. Για την μυρωδιά -που δεν αντέχεται- θα σου δώσουν ένα κλωναράκι μέντας μπαινοντας στα βυρσοδεψεία αλλά επειδή θεωρώ ότι δεν είναι αρκετό έχε μαζί σου αρωματικά μαντηλάκια. Οπωσδήποτε στην βόλτα που θα κάνεις θα σου προτείνουν να πιεις τσάϊ μαζί τους, μη διστάσεις να το κάνεις, έστω κι αν σε βλέπουν σαν υποψήφιο πελάτη. Μέσα στην medina υπάρχει ένα μουσείο δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του που ενώ δεν παρουσιάζει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην ταράτσα του υπάρχει ένα μικρό τεϊοποτείο όπου μπορείς να δεις από ψηλά την Φεζ, αυτό κι αν ήταν συγκλονιστική εμπειρία. Επίσης θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για στενό πέσιμο από δήθεν ξεναγούς, επαίτες μαγαζάτορες να προσπαθούν να σου πουλήσουν πράγματα αλλά αυτή είναι
μία κατάσταση που εύκολα μπορείς να ξεπεράσεις. Μη δώσεις σ΄αυτό ιδιαίτερη σημασία και χαλάσεις την διάθεσή σου.
Η Φεζ έχει και μία συνοικία εβραϊκή. Κάνε μία βολτίτσα κι από εκεί.
Χαμάμ είναι κατηγορία από μόνα τους. Για τους Μουσουλμάνους το χαμάμ είναι κάθαρση και κοινωνικοποίηση. Φαντάσου ότι η θερμότητα του νερού εξασφαλίζεται με τον παραδοσιακό τρόπο, ρίχνοντας στους φούρνους που συνδέονται με τις σωληνώσεις του νερού πριονίδια και ξύλα.Εμείς πάντως με ελάχιστα dirham λιώναμε κάθε μέρα. Εκεί θα καταλάβεις τι σημαίνει τοξίνη στο σώμα ιδιαίτερα αν το λουτρό σου το συνδυάσεις με το απαραίτητο μασαζ. Παρεπιπτόντως σε μία πόλη κοντά στην Φεζ που λέγεται Moulay Yacoub υπάρχουν θερμές πηγές που μπορείς να κάνεις και εκεί τα μασαζ σου.Αξίζει το κόπο να πας. Και μιας και μιλάμε για πόλεις κοντά στην Φεζ μπορείς να επισκεφθείς την Azrou μία βερβέρικη πόλη με χαρακτηριστικό τις πράσινες (το ιερό χρώμα του Ισλάμ βλέπεις) οροφές των σπιτιών ή να κάνεις βόλτα μιάς και πας την καλύτερη εποχή στην Dayet Aoua μια λίμνη που την προτιμούν οι ντόπιοι για πικ-νικ κυρίως τις Παρασκευές που έχουν αργία. Θα μπορούσες να την συνδυάσεις με μιά άλλη μικρή πόλη που βρίσκεις πριν φθάσεις στην λίμνη που λέγεται Immouzer. Για την Φεζ θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες. Έμεινα 17 ημέρες στο Μαρόκο, στο πρόχειρο πρόγραμμα που είχαμε κάνει της είχαμε αφιερώσει 2 ημέρες και καταλήξαμε να μείνουμε 5. Κι αυτό γιατί έπρεπε να συνεχίσουμε το ταξίδι. Από την Φεζ έφυγα με το ζόρι κι αν ξαναπήγαινα Μαρόκο θα αφιέρωνα όλο μου το ταξίδι στην Φεζ και στις περιήγήσεις εκεί γύρω. Γι΄αυτό έχω πρασινίσει δεν είναι από νοσταλγία στο Ισλάμ αλλά από την ζήλεια μου. Στη βαλίτσα χωράω;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νατασα θες να με τρελλανεις? (εχω να ετοιμασω και 4 2ωρα μαθηματα).
Η ωραιοτερη περιγραφη για πολη που εχω διαβασει μεχρι τωρα και ειναι αυτη που θα παω ΕΓΩ! (θα μετραω μερες απο τωρα).
τι να πω, καταλαβαινω οτι πολλοι θελουν να πανε εκει, ας φτιαξουμε ενα γκρουπ για φθινοπωρο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προς Νατασσα! Ασε που χανονται οι αποσκευες της Αλιταλια! (Μην το καρφωσετε αυτο στον Samion γιατι θα με λιβανιζει μεχρι Δευτερας Παρουσιας!)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΕΡΣΗ ειναι στα πλαισια της πολιτικης της εταιρειας για να κραταει χαμηλες τιμες. Ειδες ο Borealis το πιο φθηνο εισιτηριο που βρηκε...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Borealis καλα θα κανει το υλικο που θα παρει μαζι του για τα μαθηματα να το εχει σε χειραποσκευη μαζι του. (και κανα σωβρακο επισης!).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σταματηστε πειραχτηρια! λιγα λογια για την αγαπημενη εταιρια συμφορουμιτων!

( μονο το κομπιουτερ και σωβρακο? και παντελονι και πουκαμισο μη σου και ενα μπουφαν θα παρω σε χειραποσκευη! δεν ειδα εγω τι επαθε ο Αφεντης...)
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Συγνώμη ξέχασα να συμπεριλάβω ένα κομάτι που το θεωρώ συστατικό παράγοντα σε όλα τα ταξίδια. Ζωή το Βράδυ. Η Φεζ δεν είναι μία πόλη που δεν έχει νυχτερινή ζωή ή λόγω του Ισλάμ δεν σερβίρουν αλκοόλ. Απλώς καθώς η νύχτα πέφτει παρατηρείς πως οι Μουσουλμάνοι συνεχίζουν τις βόλτες στα παζάρια ή συγκεντρώνονται σε πλατείες όπου παραμυθάδες, γητευτές, γίνονται το επίκεντρο της προσοχής του κόσμου. Στήνονται υπαίθριες ψησταριές με κεμπάπ, πιτσιρίκια τρώνε ζαχαρωτά, γέροι καθισμένοι σε χαλάκια παίζουν ένα επιτραπέζιο τύπου ντάμα ή ζάρια και νομίζεις πως όλοι είναι έξω από τα σπίτια τους. Θα παρατηρήσεις πως οι παραμυθάδες έχουν μία διαδραστική σχέση με το κοινό τους. Μιλάνε, φωνάζουν, παίρνουν εκφράσεις και το κοινό τους απαντά, τους ενθαρρύνει να συνεχίσουν. Προσπάθησε να βρεις κάποιον που μιλάει γαλλικά και έχει την διάθεση να σου εξηγήσει την θεματολογία.Εμείς κυρίως συχνάζαμε σε καφενεία πίνοντας τσάϊ και πιο αργά ένα ποτό που έμοιαζε σαν το δικό μας τσίπουρο (χαλαρά γιατί βαράει) και καπνίζοντας αργιλέ. Βραδυνή έξοδο είχε σε μία disco που σύχναζε η νεολαία της Fez όπου κι αυτό είχε ενδιαφέρον, να ακούς rave, disco και ροκιές στα αραβικά. Προφανώς επειδή θα είσαι σε μία τύπου αποστολή, το ξενοδοχείο ή οι διοργανωτές των μαθημάτων θα θελήσουν να σας βγάλουν έξω το βράδυ. Κυρίως τους ταξιδιώτες τους κατευθύνουν σε παραδοσιακά προγράμματα που λαμβάνουν χώρα σε αίθουσες χλιδάτων riad, με τραγουδιστές, χορεύτριες της κοιλιάς, αναπαραστάσεις Μαροκινού γάμου, ανθρώπων που καταπίνουν μαχαίρια και βγάζουν φωτιές από το στόμα, δηλαδή μια μαγική αυλή. Αν και είναι τυποποιημένα εγώ θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις. Εμείς περάσαμε τέλεια και στο τέλος ρίξαμε και τους χορούς μας. Η δε φίλη μου πρωταγωνίστησε και στο στο γάμο.
Κατά τ΄άλλα στα εστιατόρια τους υπάρχει πάντα μουσική συνοδευόμενη με χορό της κοιλιάς της περισσότερες φορές.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ααα και η vario Athens ειχε επισης παιξει τον ιδιον ρολο. Μαλλον τον Borealis θα τον αγνοησουν. Εχω να πω οτι εχω να παω στο Μαροκο δεκαοκτω χρονια και η Φεζ μου εχει μεινει στο μυαλο μου ως μια απο τις ωραιοτερες πολεις που εχω βρεθει. Επισης τοσα χρονια μετα θυμαμαι οτι ειχα ξετρελλαθει με τη Pastilla με πιτσουνι, εφοσον φυσικα κανεις αγαπα στο φαγητο του τις γλυκες γευσεις. Recipe for Moroccan pastilla - Moroccan Tourist Office

(οι λιχουδηδες ανθρωποι δεν μπορουν να κρυφτουν!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom