Μαρόκο Πως θα φτασω στη Φεζ? Help!!!

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Γιατί το λες αυτό Έρση; Τις κοπέλες τις ντύσανε νύφες και τον Κώστα θα τον ντύσουν γαμπρό. Το θέμα είναι να υπάρξει φωτογραφικό υλικό με την περιφορά των νεονύμφων μέσα στα ταψιά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατί το λες αυτό Έρση; Τις κοπέλες τις ντύσανε νύφες και τον Κώστα θα τον ντύσουν γαμπρό. Το θέμα είναι να υπάρξει φωτογραφικό υλικό με την περιφορά των νεονύμφων μέσα στα ταψιά.
Αυτο πολυ θα ηθελα να το δω.
Μην στενοχωριεσαι Borealis! Κανεις δε θα σε αγνοησει σκοπιμως. Παντως αν δε θελεις δεν πηγαινεις. Εδω αναφερομουνα: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%ED%EF%F2-%F4%FC%F0%EF%F2-8.html#post270843
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κοριτσια, μ'αυτα και μ'αυτα εκει που αναρωτιομουνα τι θα κανω στη Φεζ (στο μυαλο μου ειχα το Μαρακες παντα) τωρα με κανατε να ανυπομονω να παω. Δικαιωματικα μπορειτε να μου ζητησετε να σας φερω οτι νομιζετε οτι θα σας θυμισει αυτη τη πολη!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για εμενα η Φεζ ειναι μακραν ανωτερη του Μαρακες. Εγω ειμαι καλυμενη απο σουβενιρ της περιοχης, ευχαριστω πολυ παντως για τη χειρονομια!
Για τον εαυτο σου παντως να παρεις ενα φεσι! Απο εκει προερχεται αυτο το καπελο. Eλλήνων Παράδοση: Το φέσι, η καταγωγή του, και η χρήση του στην παραδοσιακή κυπριακή ανδρική ενδυμασία
(Ο αφεντης ειχε παρει ενα και κυκλοφορουσε σε ολο το Μαροκο με το φεσι του. Ειδε φωτογραφιες η μητερα του και κοντεψε να μεινει η κακομοιρα: "ο γιος μου τουρκεψε!" ελεγε και ξαναλεγε και δεν το εβρισκε καθολου αστειο!)
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Borealis σε ευχαριστώ για την προσφορά αλλά το καλύτερο που θα μας φέρεις από κει θα είναι οι εμπειρίες που αν έχεις την διάθεση θα τις μοιραστείς μαζί μας. Πάντως σε σχέση με το Μαρακές η Φεζ είναι μια πόλη που δεν συγκρίνεται τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη. Από αγορές θα βρεις άπειρα όμορφα ζωγραφισμένα πήλινα, έχουν παράδοση σ΄αυτά, χάλκινα διακοσμητικά τοίχου, πανέμορφα φωτιστικά από φυσητό γυαλί και χαλιά. Άσε σου λέω είμαι σε εικονική περιήγηση, έχω ήδη αρχίσει να κάνω τα παζάρια μου
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τι έγινε βρε Borealis με το Μαρόκο? Πήγες? Ηρθες? Σου άρεσε? Βρήκες καμμιά νύφη? Πως ταξίδεψες τελικά? Για πες....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γεια Dim, Επεστρεψα χθες!
Τελικα ειδα λίγο απο Καζαμπλανκα, Μεκνες, Βολούμπιλις και ενα χωριο εκει κοντά, και τέλος πολυ-πολυ Φες! Δεν μπορω να πω τίποτα για τη Φες (εννοείται την Μεδίνα), εσεις που εχετε παει, καταλαβαίνετε γιατί. Κάποιες στιγμές ήθελα να μείνω για πάντα εκεί και κάποιες να βρω την πρώτη πύλη και να φύγω στο δευτερόλεπτο! Τελικά δεν έγινε τίποτα από τα δύο, ούτε εκεί έμεινα και άντεξα τόσο ώστε να δω όσα περισσότερα μπορούσα!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μας σκοτώνεις!!! Ζηλεύουμε!! Κακούργε!
Στρώσου και γράψε ιστορία τώρα, γιατί το Μαρόκο είναι αγαπημένο και έχει φανατικούς σαν τον Ολυμπιακό.
Καλως ηρθες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι παλικαρι μου γραφε οτι θελεις! Τι συνεβη σε σενα σε αυτη την μεδινα; Στην επεσαν διαφοροι που ηθελαν να σου πουλησουν το ενα και το αλλο;
Τελικα παντως βρηκες τον δρομο να βγεις εξω!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι παλικαρι μου γραφε οτι θελεις! Τι συνεβη σε σενα σε αυτη την μεδινα; Στην επεσαν διαφοροι που ηθελαν να σου πουλησουν το ενα και το αλλο;
Τελικα παντως βρηκες τον δρομο να βγεις εξω!
Αυτό με τους πωλητές εχει πολυ πλακα (οχι παντα). Πολλοι από το γκρουπ μας αφού παζάρεψαν με τις ώρες διάφορα μικροπράγματα τελικά ανακάλυψαν ότι απέναντι από το πανεπιστημιο που πηγαίναμε, υπήρχε ένα Σούπερμάρκετ (Marjan το λένε) το οποίο τα είχε όλα σε γελοιες τιμές!
Εγώ παζάρευα με τις ώρες έναν πήλινο αμφορέα που υποτίθεται ότι ήταν του 17ου αιώνα. Τελικά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα ότι δεν ήταν σωστό να το αγοράσω. Όταν πηγαμε στη Μεκνές στο Ριάντ που μείναμε υπήρχαν καμιά εικοσαριά παρόμοιοι αμφορείς! η ιδιοκτήτρια μας εξήγησε ότι παράγονται μαζικώς στα χωριά του Rif! Με κορόιδευαν μεχρι να φτάσουμε στη Θεσσαλονίκη οι υπόλοιποι για την ασχετοσύνη μου...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.927
Αυτό με τους πωλητές εχει πολυ πλακα (οχι παντα). Πολλοι από το γκρουπ μας αφού παζάρεψαν με τις ώρες διάφορα μικροπράγματα τελικά ανακάλυψαν ότι απέναντι από το πανεπιστημιο που πηγαίναμε, υπήρχε ένα Σούπερμάρκετ (Marjan το λένε) το οποίο τα είχε όλα σε γελοιες τιμές!
Εγώ παζάρευα με τις ώρες έναν πήλινο αμφορέα που υποτίθεται ότι ήταν του 17ου αιώνα. Τελικά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα ότι δεν ήταν σωστό να το αγοράσω. Όταν πηγαμε στη Μεκνές στο Ριάντ που μείναμε υπήρχαν καμιά εικοσαριά παρόμοιοι αμφορείς! η ιδιοκτήτρια μας εξήγησε ότι παράγονται μαζικώς στα χωριά του Rif! Με κορόιδευαν μεχρι να φτάσουμε στη Θεσσαλονίκη οι υπόλοιποι για την ασχετοσύνη μου...
Γράψε αναλυτικό στόρυ και επίσης βγάλε την υπογραφή σου γιατί το πλήκτρο σου, όπως βλέπω, έφτιαξε!!! :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom