ΗΠΑ Πως να μοιραστουν οι μερες?Ν.Υ και οχι μόνο

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Γεια σας παιδιά, καλως σας βρήκα

Τις τελευταίες βδομάδες έχω διαβάσει όλα τα εξαιρετικά travel stories για ΝΥ,Miami,Philadelphia σε αυτό το forum καθώς επίσης και οτι σχετικό topic . Το θέμα μου είναι το εξής, εντός των ημέρων κλείνω εισητήρια για Ν.Υ την οποία θα επισκεφθώ απο 14 Ιουλίου που είναι η άφιξη έως 3 Αυγούστου που αναχωρώ δηλαδη 19 full ημέρες, και αναρωτιέμαι τι άλλο να δω.
Σαν σκέψη υπάρχει να πάω στο Μαιαμι για 2 διανυκτερευσεις (2,5 ημέρες) και 1 ημέρα Philadelphia μιας και θα παω στο six flags great adventure and hurricane (άλλη 1 ημέρε εκεί) που έχει από rollercoaster μέχρι slides το οποίο είναι μεταξύ Ν.Υ-Phil. Αυτό συνεπάγεται με 14 γεμάτες ημέρες για Ν.Υ. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Υπάρχει κάποιος που μου προτείνει αντί για Μαϊαμι να παω σε καποια άλλη πόλη ή να κάτσω καμιά ημέρα παραπάνω Philadelphia. Από όσα διάβασα πάντως για Μαϊαμι (αν καταλήξουμε εκεί) θα αράξουμε στη παραλία και θα νοικιασουμε κανένα σκουτερ να κάνουμε βόλτα στις γειτονιες, ουτε key ουτε κρουαζιερες...
Ειμαι ανοιχτή σε όλες τις προτάσεις και ιδέες
Thank you in advance ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.709
Likes
50.688
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πάτε στο Βέγκας να γελάσετε, να δείτε τα φαράγγια κι εγώ στη θέση σας θα έκανα και 4-5 μέρες road trip ανά τη Utah. Τα εσωτερικά αεροπορικά συνήθως είναι πάμφθηνα στις ΗΠΑ, κι εμείς τέτοια εποχή πήγαμε περίπου και ήταν τσαμπέ (με το ευρώ ψηλά βέβαια, είναι η αλήθεια.). 14 μέρες στη ΝΥ είναι πάρα πολλές για μένα, και με 8-9 βλέπεις παραπάνω από τα βασικά. Οι υπόλοιπες 6 μέρες άνετα δίνουν ένα Βέγκας + φύση και για μένα το δυνατό κομμάτι των ΗΠΑ είναι η εκπληκτική τους φύση.

Για το Μαϊάμι... χαμένος χρόνος για μένα, αν συγκριθεί με αυτό που θα ζούσατε σε Utah και Arizona.
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Yorgo σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, χθες το βραδυ με ξενύχτισες, διάβαζα μεχρι τις 2:30 το οδοιπορικό σου (αντί να διαβάζω αριθμητική ανάλυση :p)
Ηταν και το Vegas στα αρχικα πλανα μόνο που είναι πιο μακριά απο οτι το Μαιαμι και εκτός αυτού ουτε τζογαρουμε και ουτε λογος για strip show. θα ρίξω στο τραπεζι και την πρόταση για Utah αν και ειναι πειρασμός να εισαι τόσο κοντά στο S.Francisco και να μη πας
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπορείτε εναλλακτικά να πάτε στην Washington η στη Βοστωνη ακόμα και στους καταρράκτες του Νιαγαρα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για μένα Niagara Falls όπως και δήποτε! :D
Η μαγεία της φύσης σε όλο της το μεγαλείο!

Από εκεί και πέρα εμένα από ΗΠΑ μου άρεσαν πολύ Αριζόνα-Κολοράντο που βλεπεις ωραία φύση και την "παραδοσιακή", "γραφική" Αμερική που όλοι έχουμε στο μυαλό μας. :)

Επίσης, εγώ την επόμενη φορά που θα πάω Νέα Υόρκη σκοπεύω να τη συνδυάσω με Νέα Ορλεάνη, ταξίδι-όνειρο ζωής για μένα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και γω θέλω σαν τρελη την Νέα Ορλεανη
Αλλα κάποιος που την έχει επισκεφθεί μου είπε ότι δεν αξίζει τόσο
Παρόλα αυτα θέλω , θέλω !!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και γω θέλω σαν τρελη την Νέα Ορλεανη
Αλλα κάποιος που την έχει επισκεφθεί μου είπε ότι δεν αξίζει τόσο
Παρόλα αυτα θέλω , θέλω !!!
Εγώ πάλι έχω ακούσει τα καλύτερα! Όχι ότι έχουν πάει και πολλοί γνωστοί μου, αλλά σε όσους έχουν πάει τους άρεσε ιδιαιτέρως!

Πέρυσι που είχα πάει Νέα Υόρκη ήταν στο τσακ να κανονιστεί αλλά εν τέλει δεν!

Next time σίγουρα. Από παιδάκι το ονειρεύομαι!:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και γω θέλω σαν τρελη την Νέα Ορλεανη
Αλλα κάποιος που την έχει επισκεφθεί μου είπε ότι δεν αξίζει τόσο
Παρόλα αυτα θέλω , θέλω !!!
Κι από κάποιον που δεν έχει πάει (εμένα) άκου τα ίδια. Ένας δρόμος, ή καλύτερα λίγα τετράγωνα δρόμου είναι όλο το ενδιαφέρον (Bourbon Street). Η υπόλοιπη πόλη απλά δεν.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μη μου βάζεις ιδέες τώρα .......
Για πες λίγα λόγια για την περιοχή των καταρρακτών
Έχεις κανένα χότελ να προτείνεις ;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κι από κάποιον που δεν έχει πάει (εμένα) άκου τα ίδια. Ένας δρόμος, ή καλύτερα λίγα τετράγωνα δρόμου είναι όλο το ενδιαφέρον (Bourbon Street). Η υπόλοιπη πόλη απλά δεν.
Και συ μου το έχεις πει ναι !:D
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
ευαγγελια εσυ ποτε σκεφτεσαι να πας αμερικη?? διαβασα και σε άλλα τοπικ για τους καταρακτες και ειναι εφικτο να τους επισκεφθεις και να γυρισεις αυθημερον απο οτι λενε
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.252
Μηνύματα
885.138
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom