ΗΠΑ Πως να μοιραστουν οι μερες?Ν.Υ και οχι μόνο

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
chrislia said:
Προσπαθω εδω και ωρα να κανω κρατηση εισητηριων μεσω του σιτε της Alitalia αλλα δε δεχονται την visa, η οποια ωστοσο πιστωτικο οριο εχει το διπλασιο του κοστους των εισητηριων. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον?
καποιο προβλημα ασφαλειας πιθανο να υπαρχει με την καρτα. καλεσε το customer care κ παρτα απο κει τηλεφωνικα: 00390665649. ολο το 24ωρο.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Chrislia αφού θα είσαι ΝΥ τότε θα πρότεινα να πας στους καταρράκτες (παρότι εγώ δεν έχω πάει)...Έχω πάει στη Βοστώνη η οποία είναι όχι κάτι το ιδιαίτερο (είναι μια ευρωπαϊκή πόλη στην Αμερική) αλλά θα μπορούσες έστω να αφιερώσεις μια μέρα και εκεί..Επίσης Ουάσινγκτον για καμία μέρα ακόμα...Το να πας προς τα δυτικά φυσικά και θα ήταν το καλύτερο γιατί θα έβλεπες άλλα πράγματα εντελώς διαφορετικά αλλά μάλλον δεν θα σου φτάσουν οι μέρες...Όμως...Λας Βέγκας για την εμπειρία αν και εκεί μπορείς να πας και στο Γκραντ Κάνυον αν σ'αρέσει η φύση...Για πιο δυτικά τώρα μια πόλη μου έρχεται στο μυαλό που την έχω ερωτευτεί...Σαν Φρανσίσκο!
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Chrislia αφού θα είσαι ΝΥ τότε θα πρότεινα να πας στους καταρράκτες (παρότι εγώ δεν έχω πάει)...Έχω πάει στη Βοστώνη η οποία είναι όχι κάτι το ιδιαίτερο (είναι μια ευρωπαϊκή πόλη στην Αμερική) αλλά θα μπορούσες έστω να αφιερώσεις μια μέρα και εκεί..Επίσης Ουάσινγκτον για καμία μέρα ακόμα...Το να πας προς τα δυτικά φυσικά και θα ήταν το καλύτερο γιατί θα έβλεπες άλλα πράγματα εντελώς διαφορετικά αλλά μάλλον δεν θα σου φτάσουν οι μέρες...Όμως...Λας Βέγκας για την εμπειρία αν και εκεί μπορείς να πας και στο Γκραντ Κάνυον αν σ'αρέσει η φύση...Για πιο δυτικά τώρα μια πόλη μου έρχεται στο μυαλό που την έχω ερωτευτεί...Σαν Φρανσίσκο!
Τελικα αποφασισαμε να παμε 4 μερες Τοροντο με μονοημερη στους καταρρακτες απο εκεινη τη πλευρά. Δε το βλεπω να πηγαινουμε δυτική ακτή, αυτο θα γινει σε άλλο ταξιδι, προτιμω να γυρισω οσο μπορω τη Ν.Υ παρα αν αφιερωσω 4 ημερες σε 3 διαφορετικες πολεις και μετα οτι περισεψει Ν.Υ... αλλωστε χρονια εχουμε μπροστα μας να παμε, αρκει να μας εχουν μεινει και λεφτα χεχε
 

rocketbox

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Ευχαριστώ για τις καταπληκτικες πληροφορίες που μοιράζεστε!

Φεύγω σε 5 μέρες για Νέα Υόρκη(χωρίς πρακτορείο), έχω κλείσει τα πρώτα ξενοδοχεία,εισητήρια κτλπ.

Έχω αποφασίσει επίσης για το πως και που θα μοιραστούν οι 20 μέρες του οικογενειακού μας ταξιδιού και έχω μία ερώτηση να κάνω.

Γενικά δε θα με χαρακτήριζα ως φαν των οργανωμένων εκδρομών, μάλλον ακριβώς το αντίθετο αλλά μιάς και έχω όλο το βάρος για την οργάνωση, βρήκα μία εκδρομή η οποία και φαίνεται οκ αλλά και θα με ξεκουράσει, αυτή εδώ και ήθελα να κάνω την χαζή ίσως ερώτηση εάν θα είμαστε οκ μόνο με το διαβατ΄ριο μας για Τορόντο ή εάν υπάρχει κάποια αντίστοιχη διαδικασία με το εστα όπως για αμερική.

επίσης έχετε υπόψη σας την εταιρία?

ευχαριστώ!
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
επειδη θα παω και εγω απο ν.υορκη τοροντο αεροπορικως ειδα πως η ελλαδα συγκαταλεγεται στις χωρες που δεν χρειαζονται βιζα για καναδα (το ειδα στην ιστοσελιδα της πρεσβειας).
κατι αλλο ομως,γιατι προτιμας να πατε με λεωφορειο και οχι αεροπλανο?εχω διαβασει απο αλλα ποστ οτι ειναι αρκετες οι ωρες. εμεις για παραδειγμα θα παμε τοροντο για 3 ημερες εκ των οποιον τη 1 θα την αφιερωσουμε στους κατταρακτες οπου υπαρχουν αρκετα πακετα και με 60ευρω το ατομο. δες μηπως σας συμφερει και θα εχετε και την ευκαιρια να δειτε και το τοροντο
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν χρειάζεται βίζα για Καναδά , σου προτείνω να κλείσεις με αεροπλάνο και όχι με τρένο γιατι το ταξίδι διαρκεί 9,5 ώρες !!!
Έχει πτήσεις συνέχεια απο ΝΥ για Μπαφαλο με πολλές εταιρείες
 

rocketbox

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
σας ευχαριστω και τις δυο για τις απαντησεις!

ενας απο τους λογους που προτιμω το λεοφωρειο ειναι το οτι θα εχουμε τη δυνατοτητα να παρατηρησουμε και ενδιαμεσα τι υπαρχει γυρω μας.

θα ριξω βεβαια και μια ματια στα αεροπορικα αλλα η αληθεια ειναι πως στη παρουσα , η σκεψη 2 επιπλεον πτησεων με κουραζει ακομη περισσοτερο!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
σας ευχαριστω και τις δυο για τις απαντησεις!

ενας απο τους λογους που προτιμω το λεοφωρειο ειναι το οτι θα εχουμε τη δυνατοτητα να παρατηρησουμε και ενδιαμεσα τι υπαρχει γυρω μας.

θα ριξω βεβαια και μια ματια στα αεροπορικα αλλα η αληθεια ειναι πως στη παρουσα , η σκεψη 2 επιπλεον πτησεων με κουραζει ακομη περισσοτερο!
Και δε σε κουραζει η σκεψη του οτι θα εισαι 9 ωρες καθηλωμενος σε μια θεση?
Ασε που τρως ολη σου τη μερα και τελικα σου μενει πολυ λιγο χρονος για να απολαυσεις το μερος
Η πτηση διαρκει γυρω στη μιαμιση ωρα.
Σκεψου το
 

rocketbox

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
μμ βλεπω πως οι πτησεις εχουν αρκετα υψηλο κοστος.δηλαδη βγαινει ενα συνολο 2.000 ευρω για 4 ατομα με επιστροφη!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
μμ βλεπω πως οι πτησεις εχουν αρκετα υψηλο κοστος.δηλαδη βγαινει ενα συνολο 2.000 ευρω για 4 ατομα με επιστροφη!
Τωρα ειδα οτι φευγεις σε 5 μερες...Πιστευα οτι ειχες τουλαχιστον ενα μηνα μπροστα σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom