ΗΠΑ Πως να μοιραστουν οι μερες?Ν.Υ και οχι μόνο

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
και που να διαβασεις για Κουβα... Θα σε παρει μεχρι τις 4:00:bleh:
Όντως!!!



Νιαγάρα είχα πάει εγώ μονοήμερη (αεροπορικώς). Ειδικά τέτοια εποχή, νομίζω πρέπει να το εκμεταλλευτείς.
Μια διανυκτέρευση με θέα τους καταρράκτες πιστεύω θα ήταν όνειρο. Αν είναι να φύγετε αεροπορικώς και η πτήση σας είναι αργά (πχ μετά τις 11) μπορείτε άνετα να μείνετε σε ξενοδοχείο στην καναδική πλευρά και το πρωί να επιστρέψετε στην αμερικάνικη και να πάρετε λεωφορείο να επιστρέψετε αεροδρόμιο (στην εσχάτη υπάρχει και το ταξί-με λίγο παζάρι κανένα 40δόλαρο).

Δυτική ακτή δε θα τη συζητούσα καθόλου, το θεωρώ εντελώς άλλο ταξίδι, που χρειάζεται τουλάχιστον 15 μέρες να δείς 2-3 πράγματα, οχι τα πάντα...

Ανατολική πλευρά, δεν έχω να προτείνω κάτι, αφού ήδη σου λένε κα το ψάχνεις το θέμα, θα βγάλεις άκρη.

Αν σε ενδιαφέρουν τα ψώνια (και να μη σε ενδιαφέρουν τώρα, θα σε ενδιαφέρουν όταν πας), μήπως να ξεκινήσεις ΝΥ με μουσεία κλπ, μετά να το σπάσεις στη μέση να τριγυρίσετε στα υπόλοιπα και να ξαναπάτε ΝΥ κανένα 3ήμερο πριν το τέλος του ταξιδιού σας να φορτωθείτε με τα ψώνια; Αλλιώς που θα τα κουβαλάτε, σε όλη την Αμερική; Εκτός κι αν δεν ψωνίσετε σχεδόν τίποτα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυθημερον στους καταρρακτες πας μονο αεροπορικως ..δεν προλαβαινεις σε καμια περιπτωση οδικως απο ΝΥ ..ειναι μακρια .Θυμαμαι οταν το ειχαμε ψαξει κ μεις τα αεροπορικα ηταν αρκετα ακριβα ..πανω απο 200 ευρω δηλ..και δεν το καναμε ,βεβαια τωρα το εχω σκυλομετανιωσει.
Θα συμφωνησω με Αντωνη οτι και Δυτικη Ακτη μεσα σε 19 μερες παει παρα πολυ..ολα στην τρεχαλα θα τα κανεις .Εκτος αν αφιερωσεις τις μερες αυστηρα σε ΝΥ και ΛΑ και τα παρατριγυρω τους ...γιατι αν βαλεις κ Ν Ορλεανη ..και Μαιαμι ..και Αριζονες κλπ κλπ ..παει πολυ το πραμα .
Θα σου προτεινω κ κατι αλλο ..ριξε μια ματια στην ενοτητα Αμερικη στα θεματα για τις πολιτειες των ΗΠΑ που εχει φτιαξει το μελος kalspiros ..δεν ειναι ολες οι πολιτειες ακομα βεβαια,αλλα μπορεις να βρεις εικονες που θα σου κεντρισουν το ενδιαφερον.
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Αν σε ενδιαφέρουν τα ψώνια (και να μη σε ενδιαφέρουν τώρα, θα σε ενδιαφέρουν όταν πας), μήπως να ξεκινήσεις ΝΥ με μουσεία κλπ, μετά να το σπάσεις στη μέση να τριγυρίσετε στα υπόλοιπα και να ξαναπάτε ΝΥ κανένα 3ήμερο πριν το τέλος του ταξιδιού σας να φορτωθείτε με τα ψώνια; Αλλιώς που θα τα κουβαλάτε, σε όλη την Αμερική; Εκτός κι αν δεν ψωνίσετε σχεδόν τίποτα!!!
Έχουμε σπιτι στην Αστορια οποτε οτι και να ψωνισουμε δε θα μας είναι βαρος. Αλλα ουτως ή άλλως λεμε να κατσουμε τις πρωτες 10 μερες Ν.Υ μετα τελικα θα παμε Τοροντο 4 ημερες με μονοήμερη Νιαγάρα και τις υπολοιπες ημέρες ΝΥ με καμια εκδρομη ισως προς Φιλαδελφεια ή και Βοστώνη αναλόγως την όρεξη... θα δείξει, μέχρι τωρα θεωρητικά έχω γυρίσει τις μισές Η.Π.Α
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κλείστε μια πτήση , έχει τόσες πολλές εταιρείες και μετα ξενοδοχείο
Βγαίνει φθηνότερα
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Κλείστε μια πτήση , έχει τόσες πολλές εταιρείες και μετα ξενοδοχείο
Βγαίνει φθηνότερα
Εγω παντως ΝΥ-Τoronto βρηκα με 221 ευρώ. Και περιμενω να κλεισω αυριο τα εισητηρια που θα εκδοθει το διαβατηριο. Εσυ μεσω ποιου σιτε εκανες κρατηση?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κάτσε να ρωτήσω και θα σου πω
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Προσπαθω εδω και ωρα να κανω κρατηση εισητηριων μεσω του σιτε της Alitalia αλλα δε δεχονται την visa, η οποια ωστοσο πιστωτικο οριο εχει το διπλασιο του κοστους των εισητηριων. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.643
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom