Σουηδία Πόλη να ζεις. Ποιότητα ζωής. (Δηλαδή Στοκχόλμη).

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εύχομαι πάντα να είναι όμορφα τα ταξίδια σου, όσο και αυτό!!! :)
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Καλημέρα!Θα κάνουμε ταξίδι Στοκχόλμη 16 με 21/10(έκλεισα τα εισιτήρια από τωρα,με aegean 230€ τα δυο άτομα με επιστροφή).Είναι πολυ νωρίς ακομη αλλα μαζεύω πληροφορίες.Σκεφτομαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ να βγούμε μια ή δυο μέρες εκτός πόλης καθώς θέλουμε να δούμε κ λίγο επαρχία.Τι προτείνετε?Από τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου τι παίζει?Θέλουμε κατι απλό.Επίσης επαρχία να μείνω ενα βραδυ?Και αν ναι που???Οτι παραδοσιακό σουηδικό ξενοδοχείο ή κατι άλλο ευπρόσδεκτο!Επίσης απο καιρό τότε πανω κάτω τι παίζει?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλημέρα!Θα κάνουμε ταξίδι Στοκχόλμη 16 με 21/10(έκλεισα τα εισιτήρια από τωρα,με aegean 230€ τα δυο άτομα με επιστροφή).Είναι πολυ νωρίς ακομη αλλα μαζεύω πληροφορίες.Σκεφτομαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ να βγούμε μια ή δυο μέρες εκτός πόλης καθώς θέλουμε να δούμε κ λίγο επαρχία.Τι προτείνετε?Από τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου τι παίζει?Θέλουμε κατι απλό.Επίσης επαρχία να μείνω ενα βραδυ?Και αν ναι που???Οτι παραδοσιακό σουηδικό ξενοδοχείο ή κατι άλλο ευπρόσδεκτο!Επίσης απο καιρό τότε πανω κάτω τι παίζει?
Αν δεις εδώ
/www.travelstories.gr/community/threads/Σουηδία-Νορβηγία-Στοκχόλμη-Μπέργκεν-Έξι-μήνες-και-έξι-ημέρες.55262/
στο ποστ 7 περιγράφω μια ημερήσια που κάναμε εμείς :). Για διαμονή θα πρότεινα την Uppsala ώστε να δεις τα γύρω.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Μου άνοιξε πληγές το ταξίδι σου στη Στοκχόλμη. 28/7-31/7/1997 είχα πάει μ΄ένα πολυαγαπημένο μου πλάσμα, (ξαδέρφη-αδερφή) το οποίο κι έχασα ύστερα από 5 μήνες. Το ταξίδι μας αυτό ήταν η τελευταία στάση. Τελευταία στάση, Στοκχόλμη.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.730
@Smaragda53, θερμά συλλυπητήρια. Σήμερα είδα την ανάρτησή σου. Το τελευταίο ταξίδι με τον αγαπημένο σου άνθρωπο (εξαδέλφη, όμως ως αδερφή), έγινε σε μια πανέμορφη πόλη. Έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις, με αγαπημένα μου πρόσωπα που κάναμε το τελευταίο ταξίδι μαζί και ύστερα από λίγο τα έχασα. Δυστυχώς έχω και μια πρόσφατη απώλεια. Το μόνο που με (πρέπει να μας) παρηγορεί, ήταν η χαρά του τελευταίου ταξιδιού. Με συγκίνησες. Να έχουμε υγεία να τους θυμόμαστε και να ταξιδεύουμε στη μνήμη των αγαπημένων μας προσώπων και συνταξιδιωτών.
Σήμερα είδα και την ανάρτησή σου στην ιστορία "Το είπε και ο Γκαίτε....". Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Είμαι πολύ καλά, αλλά εξακολουθώ να είμαι μπλεγμένος με πολύ δουλειά. Θα γράψω αναλυτικότερα, αλλά τώρα το μόνο που μπορώ να γράψω, είναι, ότι ακόμα και οι ώρες του ύπνου μου είναι λίγες και μετρημένες.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
@Smaragda53, θερμά συλλυπητήρια. Σήμερα είδα την ανάρτησή σου. Το τελευταίο ταξίδι με τον αγαπημένο σου άνθρωπο (εξαδέλφη, όμως ως αδερφή), έγινε σε μια πανέμορφη πόλη. Έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις, με αγαπημένα μου πρόσωπα που κάναμε το τελευταίο ταξίδι μαζί και ύστερα από λίγο τα έχασα. Δυστυχώς έχω και μια πρόσφατη απώλεια. Το μόνο που με (πρέπει να μας) παρηγορεί, ήταν η χαρά του τελευταίου ταξιδιού. Με συγκίνησες. Να έχουμε υγεία να τους θυμόμαστε και να ταξιδεύουμε στη μνήμη των αγαπημένων μας προσώπων και συνταξιδιωτών.
Σήμερα είδα και την ανάρτησή σου στην ιστορία "Το είπε και ο Γκαίτε....". Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Είμαι πολύ καλά, αλλά εξακολουθώ να είμαι μπλεγμένος με πολύ δουλειά. Θα γράψω αναλυτικότερα, αλλά τώρα το μόνο που μπορώ να γράψω, είναι, ότι ακόμα και οι ώρες του ύπνου μου είναι λίγες και μετρημένες.
Αφού είσαι υγιής και δουλεύεις, όλα καλά. Υπάρχει ανησυχία αυτές τις μέρες. Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε μια νέα ιστορία.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Διάβασα σήμερα την ιστορία σου.Εξαιρετική περιγραφή συνοδευόμενη από όμορφες φωτογραφίες και υψηλού βαθμού, ποιοτική όμως, αιθυλική αλκοόλη. Ειναι πολύ καλός οδηγός για κάποιον που θα πάει για πρώτη φορά και από την άλλη πλευρά ξαναφέρνει θύμησες και εμπειρίες σε όσους την έχουν ήδη επισκεφθεί και αγαπήσει. Μια και ανήκω στην ομάδα αυτή ζητώ την άδεια σου για να προσθέσω 1-2 point of interest μαζι με μερικές φωτογραφίες.
ΥΓ Τι σύμπτωση,την τελευταία φορά που πήγα το Σεπτέμβριο του 2015 έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο !
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.730
Διάβασα σήμερα την ιστορία σου.Εξαιρετική περιγραφή συνοδευόμενη από όμορφες φωτογραφίες και υψηλού βαθμού, ποιοτική όμως, αιθυλική αλκοόλη. Ειναι πολύ καλός οδηγός για κάποιον που θα πάει για πρώτη φορά και από την άλλη πλευρά ξαναφέρνει θύμησες και εμπειρίες σε όσους την έχουν ήδη επισκεφθεί και αγαπήσει. Μια και ανήκω στην ομάδα αυτή ζητώ την άδεια σου για να προσθέσω 1-2 point of interest μαζι με μερικές φωτογραφίες.
@Dr Snoopy, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου (γραπτά) λόγια.
Μη ζητάς άδεια. Είναι μεγάλη ευχαρίστησή μου να προσθέσεις ότι θες, να διορθώσεις ότι θες και να αναρτήσεις όσες φωτογραφίες θες.
Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ Τι σύμπτωση,την τελευταία φορά που πήγα το Σεπτέμβριο του 2015 έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο !
Σύμπτωση; Ή παρόμοιες επιλογές;
Για να μη γράψω ότι τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
να προσθέσεις ότι θες, να διορθώσεις ότι θες και να αναρτήσεις όσες φωτογραφίες θες.

Δεν υπάρχει τίποτα για διόρθωση στην πολύ ωραία περιπλάνηση σου στην πόλη.Να προσθέσω κάτι θέλω (μαζί με φωτογραφίες) για 2 αξιοθέατα που δεν μπόρεσες να τα δεις εσωτερικά και πράγματι αξίζουν μία επίσκεψη.Το πρώτο είναι το Δημαρχείο, με το χαρακτηριστικό κωδωνοστάσιο με τα τρία χρυσά στέμματα,

Α.JPG

Β.JPG

Γ.JPG


που είναι επισκέψιμο μόνο με οργανωμένες ξεναγήσεις.Εκεί υπάρχει η διάσημη Μπλε Αίθουσα των 1500 τετραγωνικών μέτρων που έχει το μεγαλύτερο όργανο στην Σκανδιναβία με 10270 ηχητικούς σωλήνες.Λέγεται Μπλε Αίθουσα γιατί το αρχικό σχέδιο προέβλεπε να βαφεί στο χρώμα αυτό,αλλά όταν είδαν πόσο όμορφη είναι με τα κόκκινα τούβλα δεν την έβαψαν και έτσι έμεινε μπλε μόνο στην ονομασία.

ΓΓ.JPG
Γ1.JPG


Εκεί όπως είπες γίνεται το επίσημο δείπνο μετά την τελετή απονομής των βραβείων Νόμπελ στο Stockholms konserthus.

Δ.JPG


Σήμερα λόγω του εύρους της αίθουσας έχει μετατραπεί σε εμβολιαστικό κέντρο για τη Covid-19.Μετά το δείπνο οι καλεσμένοι ανεβαίνουν για χορό στην Χρυσή αίθουσα,μια εντυπωσιακή αίθουσα με λαμπερά ψηφιδωτά που αναπαριστούν πρόσωπα και γεγονότα από τη Σουηδική ιστορία.

Ε.JPG
Ε2 (1).JPG
Ε2 (2).JPG
Ε3.JPG


Η μεγάλη φιγούρα στο βάθος της αίθουσας είναι η βασίλισσα της λίμνης Malar που έχει στα πόδια της την Στοκχόλμη.Το ποιητικό όνομα της Στοκχόλμης είναι Malardrottningen που σημαίνει βασίλισσα της λίμνης Malar,γιατί η πόλη είναι κτισμένη μεταξύ της λίμνης Malar και της Βαλτικής.

Ε4.JPG


Πολύ όμορφη είναι επίσης και η αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης.

Ζ.JPG
Ζ1.JPG


Το δεύτερο αξιοθέατο είναι το μουσείο του πλοίου Vasa.Αξίζει πράγματι μια επίσκεψη εκεί,είναι πολύ ενδιαφέρον και έτσι εξηγείται το γεγονός ότι όπως είπες το μουσείο αυτό δέχεται τους περισσότερους επισκέπτες από οποιοδήποτε άλλο μουσείο σε ολόκληρη τη Σκανδιναβία.Να το έχεις υπόψη σου για το επόμενο ταξίδι στη Στοκχόλμη.

Η1.JPG
Η.JPG
Η2.JPG


Τέλος αυτό που αξίζει επίσης είναι μια ημερήσια εκδρομή στο αρχιπέλαγος της Στοκχόλμης και στο νησάκι Grinda.Το καραβάκι φεύγει το πρωί από τη Strandvagen

Θ0.JPG


κάνει στάσεις στη Nacka Strand,στη Gashaga και στο Vaxholm

Θ.JPG

Θ1.JPG


και μετά από μια πανέμορφη διαδρομή 1 ώρας και 20 λεπτών στο αρχιπέλαγος

Ι1.JPG

Ι2.JPG
Ι3.JPG
Ι4.JPG
Ι5.JPG
Ι6.JPG
Ι7.JPG
Ι8.JPG


φτάνει στο νησάκι Grinda.Εκεί αποβιβάζεσαι στη Sondra Grinda.

Κ.jpg

Ι1.PNG


Υπάρχουν μονοπάτια για να το περπατήσεις,εστιατόριο για να φας,ξενώνας για να διανυκτερεύσεις και πολλά όμορφα σημεία για να απολαύσεις τη φύση με ότι φαγώσιμο ή ποτό έφερες μαζί σου.

Κ4 (2).JPG
Κ2 (1).JPG
Κ2 (2).JPG
Κ4 (1).JPG


Η επιστροφή γίνεται από το άλλο λιμανάκι του νησιού τη Nodra Grinda και επιστρέφοντας στην πόλη έχεις την ευκαιρία να την δεις από την πλευρά της θάλασσας

Λ2.JPG
Λ1.JPG


και να συναντήσεις και τα πλοία που έρχονται από τη Φινλανδία ή την Εσθονία.

Λ.JPG


Εννοείται βέβαια ότι η ημέρα σου θα κλείσει με μια ακόμα βόλτα στην παλιά πόλη

Μ1 (1).JPG
Μ3 (1).JPG
Μ1 (2).JPG
Μ3 (2).JPG
Μ5 (1).JPG
Μ5 (2).JPG


και ποτό στην πλατεία Stotorget (νομίζω ότι τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται και εκεί αγαπητέ @gelf)

Μ6.JPG


Ευχαριστώ για την άδεια
 
Last edited:

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Πολλά συγχαρητήρια για την λεπτομερέστατη περιγραφή του ταξιδιού σου και των περιπλανήσεων σου στην Στοκχόλμη.Ειμαι τώρα στην πόλη και το ταξίδι σου είναι οδηγός μου για το τι βλεπω και πού πάω Σε ευχαριστώ πολύ.Επισης οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές.Μπραβο και πάλι μπράβο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
και ποτό στην πλατεία Stotorget (νομίζω ότι τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται και εκεί αγαπητέ @gelf)
δε θυμάμαι καλά, αλλά αυτή είναι η πλατεία που κάποτε ένας σουηδός βασιλιάς αποκεφάλισε 2.500 ανθρώπους? μήπως θυμάσαι εσύ ή κάνω λάθος την πλατεία?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
ένας σουηδός βασιλιάς αποκεφάλισε 2.500 ανθρώπους?
Η πλατεία Stortorget είναι η παλαιότερη πλατεία της πόλης με αρκετά ιστορικά κτίρια.Μάλλον αναφέρεσαι στο γεγονός που είναι γνωστό ως Stockholm bloodbath.Ο τότε Σουηδός βασιλιάς αποκεφάλισε αρκετά άτομα,δεν νομίζω όμως τόσα πολλά και δεν θυμάμαι ούτε και για ποιο λόγο έγιναν αυτές οι εκτελέσεις.Συνήθως εκεί γίνεται η Χριστουγεννιάτικη αγορά,δεν ξέρω τι έγινε φέτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom