Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Κάποιοι προορισμοί κοντά μας π.χ.Αρμενία,Γεωργία(εκτός πρωτευουσών) έχουν απίστευτη σχέση ποιότητας-τιμής στο φαγητό,καλύτερη από χώρες της ΕΕ.

Απο κει κ πέρα ποτέ δεν ταξιδεύω με 1 ζευγάρι παπούτσια μόνο,περπατάω πολλά χλμ κ θέλω ν'αλλαζω.Το ίδιο κ με ρούχα,τα θέλω καθαρά κάθε μέρα.
Αλλά με 1 μεγάλη βαλίτσα, 2 ατομα βολευόμαστε.

Θα πας ταξίδι και δε θα έχεις ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια; Σε μια βροχή θα αγοράσεις άλλα; θα πας χειμώνα Ευρώπη με χειραποσκευη; (απλή όχι 10 κιλών).
Και δεν αναφέρομαι σε ταξίδι σ/κ άλλα 5 ημερών τουλάχιστον.
Ακριβώς.Κ αν δεν κάνεις ταξίδια-ξεπέτες αλλά πολυήμερα χειμώνα θες μερικά πουλόβερ,κασκόλ,ζεστά παντελόνια κλπ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Για ποιον είναι λάθος;
Για όσους μας διαβάζουν κ τους δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Το να στερείται κάποιος βασικές ανέσεις σημαίνει ότι το ταξίδι είναι ακριβό στη μετα κοβιντ εποχη κ υπάρχουν τρόποι να το κάνει κανείς πιο οικονομικό.

Να θυμίσω ότι κάποτε η βαλίτσα ήταν ενσωματωμένη αυτονόητα στο εισιτήριο. Πλέον οι περισσότερες αεροπορικές τη χρεώνουν και μάλιστα πολύ. Το να μην πάρεις σε ταξίδι εκτός ΣΚ είναι εξοικονόμηση, κάνει το ταξίδι πιο οικονομικό που όμως ΔΕΝ ήταν. Η αποσκευη για τον περισσότερο κόσμο είναι κάτι βασικοτατο που για να την πάρει πια θέλει +200.

Η τεράστια ζήτηση επίσης έχει δυσκολέψει την κατάσταση.

Επιμένω είναι λάθος να λέμε ότι τα ταξίδια είναι οικονομικά πια. Δεν είναι.

Τουλάχιστον να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Άσχετα τι κάνουμε και πως τη βολεύουμε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να υποθέσω αναφέρεσαι σε τιμές προσφορών ή επιλογές με εταιρίες χαμηλού κόστους. Κι εγώ έχω βρει ανάλογες κατά καιρούς, κάποιες εξ'αυτών εξαιρετικές ακόμα κι από μεγάλους αερομεταφορείς. Η αίσθησή μου ομως είναι ότι στην μετακοβιντ εποχή οι τιμές έχουν αυξηθεί. Διαπιστώνω δε, ότι κάποιοι προορισμοί που ταξιδεύω καθορίζονται από την ύπαρξη μιας δελεαστικής προσφοράς κι όχι από επιλογή
Παναγιώτη μου εσυ μπορεί να ψάχνεις για Αφρική Περού και Ωκεανία. Εγώ θα βρω αεροπορικά με βάση το μπατζετ μου. Τα παρακολουθώ όμως συνέχεια. Ελάχιστες φορές έχω πετύχει προσφορά. Αν ένα αεροπορικό έχει χίλια ευρώ απλά δε θα το αγοράσω.
Η Aegean πχ όταν ξεκινάει έναν καινούριο προορισμό τον βγάζει σε καλές τιμές όπως έκανε πέρσι με την Τυνησία. Υπήρξαν επίσης κατά καιρούς παμφτηνα για Ιορδανια από low cost.
Ουζμπεκισταν Κιργισταν Καζακστάν εξακολουθούν να είναι φτηνά με Pegasus, ακόμα και Καράτσι πετάει σε καλές τιμές. Υπάρχει και η επιλογή της γουιζ για Αμπου Ντάμπι κ από εκεί Κιργιστάν Ουζμπεκισταν με ακόμα φτηνότερο κόστος.
Λυσεις υπάρχουν. Θέλει όρεξη και χρόνο να ψάχνεις. Τα χίλια ευρώ δεν είναι επ ουδενι μέση τιμή για αεροπορικό, ακόμα και για πιο μακρινά μέρη όπως το Βιετνάμ - πήγε πρόσφατα η Ευα-.
Επίσης παίζουν φτηνά για Κορέα και Βραζιλία ανά πάσα στιγμή.
Όταν πας σε ένα μέρος και τρως με 5€ και κοιμάσαι με 15€ το άτομο, σίγουρα ακόμα κάποια πράγματα είναι φτηνά.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
273
Likes
662
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
02/02-06/02
5 μέρες - 4 νύχτες στο Μαρακές
100€ αεροπορικά aegean (κλεισμένα στα 200€ black Friday σε συνδυασμό με το 1+1 της aegean visa)
112€ διαμονή (224€ /2 δίκλινο)
170€ λοιπά (με 1 ημερήσια στην Εσσαουιρα 25€ και 1 ημερήσια στους Καταρράκτες Ouzoud 20€, κάρτα sim 20€)
Σύνολο 382€
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα χίλια ευρώ δεν είναι επ ουδενι μέση τιμή για αεροπορικό, ακόμα και για πιο μακρινά μέρη όπως το Βιετνάμ - πήγε πρόσφατα η Ευα-.
Επίσης παίζουν
Εφόσον γράφω ιστορία για το Βιετνάμ θα αναφερθώ κ στα οικονομικά στην ώρα τους.
Θεωρώ ότι γι αυτά που κάναμε κ το επίπεδο του ταξιδιού βγήκε πολύ οικονομικά αλλά σαφέστατα γινόταν κ πολύ φθηνότερα. Το ταβάνι του καθενός είναι υποκειμενικό. Αλλά αν μιλάμε για ταξιδιώτες του τουριστικού πρακτορείου που δεν θέλουν να κάνουν καθόλου υποχωρήσεις σε θέματα άνεσης κ αποσκευών τότε αδίκως κουβεντιάζουμε.

Μ αλλά λόγια συμφωνώ με Φενια, αν είσαι ευέλικτος γίνεται κ καλά κ οικονομικά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αλλά αν μιλάμε για ταξιδιώτες του τουριστικού πρακτορείου που δεν θέλουν να κάνουν καθόλου υποχωρήσεις σε θέματα άνεσης κ αποσκευών τότε αδίκως κουβεντιάζουμε.
Αυτο το κολλημα με τα πρακτορεια δεν θα σταματησει ποτε.
Τοσος κοσμος μπορει κ ταξιδευει χαρη σε αυτα, ιδιαιτερα μεγαλυτερων ηλικιων.
Και δεν ηξερα οτι ειναι υπερπολυτελεια μια βαλιτσα.
Το να θες να πας ταξιδι με βασικες ανεσεις δεν σε κανει του πρακτορειου με τον υποτιμητικο τροπο που το εννοεις.

Επισης απειρος κοσμος δεν ειναι νεος, ευκινητος, χωρις ασθενειες κ ενα σωρο αλλα, που να δινει τοση ευχερεια στις υποχωρησεις. Αλλο υποχωρηση αλλο στερηση βασικων ανεσεων και αναγκων. Λιγο κρατει με το ableism.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτο το κολλημα με τα πρακτορεια δεν θα σταματησει ποτε.
Τοσος κοσμος μπορει κ ταξιδευει χαρη σε αυτα, ιδιαιτερα μεγαλυτερων ηλικιων.
Και δεν ηξερα οτι ειναι υπερπολυτελεια μια βαλιτσα.
Το να θες να πας ταξιδι με βασικες ανεσεις δεν σε κανει του πρακτορειου με τον υποτιμητικο τροπο που το εννοεις.

Επισης απειρος κοσμος δεν ειναι νεος, ευκινητος, χωρις ασθενειες κ ενα σωρο αλλα, που να δινει τοση ευχερεια στις υποχωρησεις. Αλλο υποχωρηση αλλο στερηση βασικων ανεσεων και αναγκων. Λιγο κρατει με το ableism.
Μάλλον δε γνωρίζεις ποσα νεαρά άτομα πηγαίνουν με γκρουπ επειδή δε γνωρίζουν άλλο τρόπο ή επειδή δε θέλουν/ δε γνωρίζουν πώς να ασχοληθούν με ένα ταξίδι. Δεν είδα κάπου υποτίμηση στα γραφόμενα της Εύας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καμία υποτίμηση. Εντελώς το αντίθετο. Εννοείται πως εξυπηρετεί όσους δεν μπορούν κ δεν θέλουν αλλιώς.
Το νήμα όμως δεν έχει κανένα νόημα αν απευθύνεται σε έχοντες που δεν θέλουν να συμβιβαστούν.
Δεν είναι πολυτέλεια η βαλίτσα καθεαυτή, αλλά τα 200 ευρώ που κοστίζει επιπλέον για τον μέσο ταξιδιώτη, ναι είναι περιττό έξοδο.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να θυμίσω ότι κάποτε η βαλίτσα ήταν ενσωματωμένη αυτονόητα στο εισιτήριο. Πλέον οι περισσότερες αεροπορικές τη χρεώνουν και μάλιστα πολύ.
Κάποτε που ήμουν αγέννητη ή μαθήτρια , οπότε για πολλούς από εμάς δεν υπήρξε καν δεδομένο κάποτε.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Μάλλον δε γνωρίζεις ποσα νεαρά άτομα πηγαίνουν με γκρουπ επειδή δε γνωρίζουν άλλο τρόπο ή επειδή δε θέλουν/ δε γνωρίζουν πώς να ασχοληθούν με ένα ταξίδι. Δεν είδα κάπου υποτίμηση στα γραφόμενα της Εύας.
Εγω εξελαβα τη χρηση της φρασης ως υποτιμηση. Και το οτι κανουμε λες κ η τσεκαρισμενη βαλιτσα ειναι πολυτελεια επιπεδου φαγητου σε εστιατοριου μισελεν.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι για να κανεις ενα ταξιδι οικονομικο πρεπει μα στερηθεις σε αρκετες περιπτωσεις καποια που ενω ειναι βασικα κανουμε λες κ ειναι εξτραβαγκαντ, ενω καποια χρονια πριν, δεν χρειαζοταν. Αυτο ειναι ολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom