Πόσο συχνά ταξιδεύετε?

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Βλέποντας τους εντυπωσιακά πορτοκαλί ταξιδιωτικούς χάρτες κάποιων μελών, σκέφτομαι κατά διαστήματα.. καλά πόσα χρόνια ταξιδεύουν ή πόσο συχνά ταξιδεύουν?
μπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία??
(εμένα πότε θα γίνει πολύ πορτοκαλί ο χάρτης μου?? :))
πρέπει όμως πρώτα να μιλήσω για μένα.. εγώ ως τώρα προτιμώ να ταξιδέυω σχετικά συχνά σε ευρωπαϊκούς προορισμούς..αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω πάει εκτός Ευρώπης ακόμη, διότι ένα ταξίδι σε προρισμούς που με ενδιαφέρουν εκτός Ευρώπης θα μου κοστίζε σε χρόνο και σε χρήματα όσο 3 μικρά ταξίδια στην Ευρώπη.. όλο μπαίνω σε σκέψεις..να μην πάω πουθενά για ένα χρόνο και να πάω ένα μεγάλο ταξίδι αλλά όλο ψήνομαι για μικρά ταξιδάκια..μ΄αυτά και μ΄ εκείνα πήγα πχ πέρισυ τρεις φορές στη Γερμανία ας πούμε..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ τα τελευταία χρόνια κάνω περίπου 3 ταξίδια το χρόνο, και σπανίως περιορίζονται σε μια ήπειρο. Συνήθως θα κάνω ένα κοντινό στην ευρώπη, ένα στις ΗΠΑ και το τρίτο παίζεται.

Πάντως το πόσο συχνά ταξιδεύει κάποιος δεν φαίνεται απαραίτητα από το χάρτη του εδώ, καθώς μπορεί να γίνονται πολλά ταξίδια σε ίδια μέρη. :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ενδεχομένως ο πολύ χρωματισμένος χάρτης να είναι μεν εντυπωσιακός αλλά να μην ανταποκρίνεται και στην αλήθεια: Δες το δικό μου παράδειγμα: έχω επισκεφθεί την Νέα Υόρκη και έγινε πορτοκαλί όλος ο χάρτης των ΗΠΑ. Αν πάω και Πεκίνο και Μόσχα σε δύο ταξίδια της εβδομάδας θα πορτοκαλίσω εντελώς. Αυτό όμως δε θα σημαίνει οτι γνωρίζω τις χώρες αυτές, στο βαθμό που θα συνάγεται και από τον χάρτη μου.
Κατά τα άλλα, εγώ έχω αρκετό καιρό να ταξιδέψω, λόγω συγκυριών και τρώω τα λύσακά μου. Δε πειράζει, πού θα πάει, θα γυρίσει και ο τροχός.
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Προσπαθω να κανω 3 ταξιδια τον χρονο το ενα τουλαχιστον μακρινο και τα αλλα δυο κοντινα για εμενα κοντινο σημαινει μεχρι 4-5 ωρες πτηση δηλ Ευρωπη ,Μεση Ανατολη και Β Αφρικη
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τα περί πορτοκαλί χάρτη τα έγραψα χαριτολογώντας, εννοείτε ότι το να πήγε κάποιος μια φορά κάπου σαφώς και δεν σημαίνει ότι γνωρίζει τη χώρα...
απλά αν κάποιος έχει πάει σε 30 χώρες έχει κάνει πολλά ταξίδια όπως και να το κάνουμε..απλά έλεγα..αν πχ κάποιος στα 35-40 του (δεν ξέρω φυσικά την ηλικία του καθενός στο φόρουμ αλλά πιστεύω ότι ο μέσος όρος των πιο τακτικών μελών πάνω κάτω εκεί είναι) έχει πάει σε 30 χώρες πόσο συχνά ταξιδεύει και το έχει καταφέρει, δεδομένου ότι οι περισσότεροι άρχισαν να ταξιδεύουν μεγαλώνοντας κι όχι από παιδάκια
προσωπικά δεν σκέφτόμαι ότι πρέπει να πάω σε όσο το δυνατόν περισσότερες χώρες..αν πάω σε δέκα ακόμη που με ενδιαφέρουν μετά φαντάζομαι θα ανακυκλώνω ότι μου άρεσε περισσότερο.. δηλαδή δεν νομίζω ότι δεν θα θέλω να πηγαίνω συνέχεια στην Ιταλία ή στο Λονδίνο που μου αρέσει πολύ..
και μακάρι να μπορούσα να ταξιδεύω και 5 φορές τον χρόνο σε προορισμούς που προτιμώ..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... Ο χαρτης δεν ειναι ενδεικτικός του ποσο συχνά ταξιδευούμε .Κάποιοι από εμάς μπορει να πηγαινουν σε μία χωρα πολλές φορές ,οποτε και συχνά να κάνουν ταξίδια αλλά και ο χάρτης τους να μένει ίδιος...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... Ο χαρτης δεν ειναι ενδεικτικός του ποσο συχνά ταξιδευούμε .Κάποιοι από εμάς μπορει να πηγαινουν σε μία χωρα πολλές φορές ,οποτε και συχνά να κάνουν ταξίδια αλλά και ο χάρτης τους να μένει ίδιος...
Σ`αυτην την περιπτωση,καλο θα ηταν να υπηρχε η δυνατοτητα απο πορτοκαλης να γινεται χρυσος.;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το πράγμα ειναι απλό .ο καθένας μπορεί να κάνει 2-3 ταξίδια τον χρόνο .απαραίτητη προυπόθεση ειναι να έχει μιά δουλεια .τα χρήματα ειναι κριτήριο σχετικό .το πάν ειναι η διαχείρηση τους αναλόγως των προτεραιοτήτων μας .για μένα π.χ πρώτη προτεραιότητα του περίσευμάτός μου ,ειναι η οργάνωση ενός ταξιδιού .για αυτό και κάνω οπωσδήποτε δύο ταξίδια τον χρόνο .ένα μακρινό το φθινόπωρο ,και ενα πιό κοντινό την άνοιξη .
τώρα άν ειχα βάλει προτεραιότητα τα ρούχα ή την διασκέδαση δεν θα πήγαινα πουθενά .τα κάνω και αυτά αλλά με φειδώ .υπάρχουν τρόποι λοιπόν .το πάν ειναι η οργάνωση του πορτοφολιού μας .υγεία μόνο να έχομε και όλα γίνονται ..τώρα για την διαθήκη μου ....θα απογοητεύσω τους κληρονόμους μου !!!!!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εγώ κάνω ένα με δύο ταξίδια το χρόνο στην Ελλάδα και κάθε δύο χρόνια κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Το πρόβλημα στα μακρινά ταξίδια δεν είναι μόνο χρηματικό, αλλά και χρονικό, με δεδομένο ότι χρειάζεσαι 10 μέρες τουλάχιστον (το οποίο για τη δική μου δουλειά, μεταφράζεται μόνο σε Αύγουστο, άντε με χίλια ζόρια και χίλιες προϋποθέσεις σε Χριστούγεννα ή Πάσχα.
Συνεπώς κάνω 2 ταξίδια εντός Ευρώπης, και 1 μακρινό το χρόνο. Φέτος πάντως είναι εξαίρεση, διότι έχω πάει σε Καναδά, Βερμούδες (1 ταξίδι), και Ινδονησία, Ταϋλάνδη, Μπρουνέι, Σιγκαπούρη, Καμπότζη (1 ταξίδι), αλλά δεν έχω πάει πουθενά Ευρώπη (ούτε και πρόκειται, μέχρι το τέλος του χρόνου)!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
3 φθηνά ταξίδια στην Ευρώπη (όπου δηλαδή πετάνε από Αθήνα οι low cost αεροπορικές!) και 1 εκτός Ευρώπης τον Αύγουστο.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Είμαι από τους τυχερούς που έχουν ταξιδιώτες γονείς!!!

Οπότε ταξίδευα από μικρός...

...αλλά είμαι ακόμη πιο τυχερός που η γυναίκα μου έχει την ίδια τρέλα!!!!!

Σίγουρα χρειάζεται χρόνο, χρήματα αλλά και αρκετή προσπάθεια και πείσμα ώστε να εκπληρώνεις τα ταξιδιωτικά σου όνειρά ...

Κατάφερα λοιπόν να δημιουργήσω και μία επιχείρηση όπου μου επιτρέπει να κάνω αρκετά ταξίδια ... για να έρχομαι πιο κοντά στα όνειρά μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom