Γαλλία Πώς παμε στην Κολμαρ?

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Τελικά η Easy jet μας άλλαξε τα σχέδια και πάμε Βασιλεία 19-23/11. Θα μείνουμε 1 μέρα Βασιλεία και τις άλλες 2 δεν ξέρω ακριβώς πως να τις διαχειριστώ για Στρασβούργο και Κολμάρ. 22/11 ανοίγει η Χριστουγενιάτικη αγορά στο Κολμάρ δεν ξέρω στο Στρασβούργο. Θα ήταν καλύτερα να μέναμε Στρασβούργο και να πηγαίναμε την 1 μέρα στο Κολμάρ σαν ημερήσια εκδρομή? Γιατί είναι πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία στο Κολμάρ και πανάκριβο το πρωινό ενώ Στρασβούργο λίγο πιο λογικά.
Το Κολμαρ ειναι μολις 30 λεπτα με το τρενο απο το Στρασβουργο και το βλέπεις άνετα χωρις να μεινεις εκει
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πέρισυ τα Χριστούγεννα πήγα Κολμάρ και θα πω κι εγώ οτι δεν αξίζει να μείνετε εκεί. Γενικά θα έλεγα οτι δεν αξίζει για Χριστούγεννα αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό! Πήγα με πολλές προσδοκίες και μεγάλο ενθουσιασμό αλλά αυτό που αντίκρισα πολλές φορές άγγιζε τα όρια του κιτς.. Το Κολμάρ είναι στολίδι απο μόνο του, και έδωσα υπόσχεση να το δω ξανά άνοιξη. Προετοιμαστείτε για άπειρο κόσμο και στριμωξίδι, αναμονή σε ουρά για μια φωτογραφία στα πιο must σημεία, πανάκριβο φαγητό, πανάκριβα σουβενίρ.. Και φαντάσου οτι πήγα αρκετές μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Εμείς πετάξαμε για Βασιλεία, και πήγαμε από Freiburg με τρένο και στη συνέχεια λεωφορείο, είναι πολύ κοντά. Και το Freiburg είναι κουκλίστικο! Προτείνω κι εγώ Χαϊδελβέργη που είναι μαγική , όπως και άλλα αλσατικά χωριουδάκια όπως το Riquewihr, Ribeauville, Eguisheim αν έχετε χρόνο και χωράνε σε κάποια εκδρομή. Δυστυχώς έμεινα περισσότερες μέρες στην περιοχή και όχι τις ημέρες των Χριστουγέννων οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτή μια τέτοια εξόρμηση. Αξίζει να επισκεφτείτε το La Sommeliere, να δοκιμάσετε και να αγοράσετε κρασιά, ήταν η μοναδική αγορά που κάναμε στο Κολμάρ χαχα! Και για φαγητό αν θέλετε να τη βγάλετε οικονομικά, υπάρχει μια κλειστή αγορά πίσω από τη μικρή Βενετια, εμείς βολευτήκαμε ωραιότατα :) εχει διάφορα μικρομάγαζα που σερβίρουν κάποια πιάτα, αλλά επίσης έχει πάγκους που πουλάνε τοπικά τυριά, ζεστά ψωμάκια κτλ όπως καταλαβαίνεις επενδύσαμε τα χρήματα που θα δίναμε στα πανάκριβα εστιατόρια σε 2-3 μπουκάλια απίστευτο κρασί :) Να περάσετε όμορφα!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελικά η Easy jet μας άλλαξε τα σχέδια και πάμε Βασιλεία 19-23/11. Θα μείνουμε 1 μέρα Βασιλεία και τις άλλες 2 δεν ξέρω ακριβώς πως να τις διαχειριστώ για Στρασβούργο και Κολμάρ. 22/11 ανοίγει η Χριστουγενιάτικη αγορά στο Κολμάρ δεν ξέρω στο Στρασβούργο. Θα ήταν καλύτερα να μέναμε Στρασβούργο και να πηγαίναμε την 1 μέρα στο Κολμάρ σαν ημερήσια εκδρομή? Γιατί είναι πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία στο Κολμάρ και πανάκριβο το πρωινό ενώ Στρασβούργο λίγο πιο λογικά.
Πολύ καλύτερα να μείνεις στο Στρασβούργο και να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο Colmar και σε κάποιο άλλο χωριό της Αλσατίας. Από τα χωριά που είδα βρήκα πιο όμορφο και γραφικό το Equishem, ακολουθεί το Kaysersberg και μετά το πολύ τουριστικό Colmar που διέψευσε τις προσδοκίες μου...
Βέβαια, εγώ τα επισκέφτηκα Αύγουστο του 2016 υπό το άπλετο φως του αυγουστιάτικου ήλιου, με ανθισμένα παρτέρια, χωρίς αυτοκίνητα στα κέντρα των χωριών και με πολλούς τουρίστες. .. Ήταν όλα πανέμορφα!!
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
To πρόγραμα μου είναι φτάνουμε 19/11 νύχτα στην Βασιλεία και διανυκτέρευση για να δούμε την επομένη την Βασιλεία, μετά Στρασβούργο που θα είναι 1 μέρα και 1 μέρα εκδρομή Κολμάρ και Εγκισιεμ, Ριμποβίλ. Φεύγουμε από Βασιλεία στις 23 μεσημέρι. Πάντως πανάκριβα τα ξενοδοχεία! Ελπίζω να αξίζει τον κόπο! :;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom