Πώς ταξιδεύουμε

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Οταν πρόκειται για νησί ή για Ιταλία επιλέγω το πλοίο -όποτε βέβαια δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί. Οταν είναι για στεριά, το αυτοκίνητο (σε μηχανή δε θα μπορούσα). Συνήθως, παίρνω το αμάξι μου με το πλοίο! Δεν μου αρέσει το αεροπλάνο

Γιατί πλοίο; Γιατί με το που αποπλέει το ταξίδι ξεκινά. Και για μένα η διαδικασία του ταξιδιού είναι εξίσου σημαντική με το μέρος όπου θα καταλήξω. Ζούμε στον αιώνα της ταχύτητας -είμαι ενήμερος. Αλλά με το αεροπλάνο νοιώθω να μεταφέρομαι, όχι να ταξιδεύω.

Το αυτοκίνητο απ' την άλλη προσφέρει τη δυνατότητα επιλογής της διαδρομής on the fly (on the road ακριβέστερα). Το απρογραμμάτιστο που ελεγα. Πας απ' την Ερμούπολη στο Γαλισά, βλέπεις μια ταμπέλα "Επισκοπή", "και στο Πισκοπιό ρομάτζα" θυμάσαι, στρίβεις, πας. Θα είχα πάει ποτέ στο Legnago ή στους κήπους της Νύμφα ή στο Τίβολι αλλιώς;

Μ' αρέσει και το τρένο πολύ, αλλά έχω πάρα πολλά χρόνια να το χρησιμοποιήσω -εύλογο το γιατί. Θα το κάνω πάντως γιατί έχω πολύ καλές αναμνήσεις.

Γενικά, μερικά πράγματα, όπως τα ταξίδια, δε θέλουνε βιασύνες, θέλουν την περιποίησή τους...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μαζι σου ειμαι αλλα...πλεον το καραβι δεν συμφερει.
παραδειγμα.
πατρα ανκωνα τετραμελη οικογενεια με αμαξι σε απλη καμπινα θελει 800 ευρω+βενζινη+ διοδια.
ελ. βενιζελος malpensa me easyjet 4 ατομα 300 ευρω.νοικιαζω και eνα ford focus(25-30 ευρωπουλα), για καμια βδομαδα και παω απο παρισι μεχρι γερμανια αυστρια ελβετια κλπ.
γενικα το αεροπλανο κατα τη γνωμη μου συμφερει,ειδικα αν κλεισεις εγκαιρα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
μαζι σου ειμαι αλλα...πλεον το καραβι δεν συμφερει.
παραδειγμα.
πατρα ανκωνα τετραμελη οικογενεια με αμαξι σε απλη καμπινα θελει 800 ευρω+βενζινη+ διοδια.
ελ. βενιζελος malpensa me easyjet 4 ατομα 300 ευρω.νοικιαζω και eνα ford focus(25-30 ευρωπουλα), για καμια βδομαδα και παω απο παρισι μεχρι γερμανια αυστρια ελβετια κλπ.
γενικα το αεροπλανο κατα τη γνωμη μου συμφερει,ειδικα αν κλεισεις εγκαιρα.
Είναι θέμα του τι σου αρέσει περισσότερο, τι χρόνο έχεις κ.λ.π. Τα πλοία είναι πλέον πολύ ακριβά κυρίως στην Ελλάδα (αναλογικά πάντα). Για Ιταλία δεν νομίζω και τόσο. Πήγα το καλοκαίρι Πάτρα-Βενετία-Πάτρα, 3 άτομα, αυτοκίνητο 780 ΕΥΡΩ πήγαινε έλα. 300 Ευρω για Μιλάνο 4 άτομα με επιστροφή; Πόσο καιρό πρίν τα έκλεισες; Όσον αφορά τα διόδια και τα καύσιμα θα τα έχεις έτσι κι αλλιώς είτε με το δικό σου είτε με νοικιασμένο. Αν και δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα σε κάποιους πόλύ μακρινούς προορισμούς στην Ευρώπη (π.χ. Νορβηγία) θα πήγαινα αεροπορικώς και μετά νοικιασμένο αυτοκίνητο.
Το αεροπλάνο το επιλέγω:
1. Εκεί που δεν μπορώ να πάω με το δικό μου αυτοκίνητο (υπερατλαντικά, μακρινοί νησιωτικοί προορισμοί εξωτερικού κ.λ.π.)
2. Όταν πάω για 2-3 ή 4 μέρες και
3. όταν είμαι τελείως μόνος (πραγματικά τότε δε συμφέρει)
Γενικά συμφωνώ με τον τρόπο που το θέτει ο Παναγιώτης. Άλλο πράγμα η ανεξαρτησία που νοιώθεις με το δικό σου μέσο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να πω και εγω το κατιτις μου...
Με το πλοιο παω μόνο οπου δεν παει αεροπλανο για τον απλουστατο λογο οτι παθαινω ναυτια, σε τοσο μεγαλο βαθμο που εφετος πηγαινωντας για Αμοργο ,κατεβηκα Ναξο οταν εβαλε μποφορ !!!!
Στη δε Αμοργο ειχα δωσει προκαταβολη για ενα σεμιναριο (την οποια και εχασα ) και ειχα κλεισει και ξενοδοχειο. Οποτε φανταστειτε ποσο χαλια ημουν για να συνεχισω....

Αυτο ομως που μου "κακοφανηκε" ειναι οτι το εισιτηριο (με επιστροφη) κοστισε 134 ευρω !!! πολλα χρηματα αν σκεφτεις οτι μετα λιγες ημερες ,πηγα Βαρκελωνη με 175 ευρω .εχοντας κλεισει το εισιτηριο 15 ημερες πριν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
... Μ' αεροπλάνα, τρένα, βαπόρια, λεοφωρεία, αυτοκίνητα (ΙΧ ή νοικιασμένα), κλπ... όλα καλά είναι. Εξαρτάται από τον προορισμό (-ούς), τον καιρό, την παρέα, το διαθέσιμο χρόνο/χρήμα, το πόσο ενδιαφέρουσα είναι η διαδρομή, και πολλούς ακόμα παράγοντες.

Κι όταν λέω απ' όλα, το εννοώ. Φέτος μόνο έχω περάσει σύνορα με αεροπλάνα, πλοία, τρένα, και αυτοκίνητα...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
... Μ' αεροπλάνα, τρένα, βαπόρια, λεοφωρεία, αυτοκίνητα (ΙΧ ή νοικιασμένα), κλπ... όλα καλά είναι. Εξαρτάται από τον προορισμό (-ούς), τον καιρό, την παρέα, το διαθέσιμο χρόνο/χρήμα, το πόσο ενδιαφέρουσα είναι η διαδρομή, και πολλούς ακόμα παράγοντες.

.
\
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου !
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Παρόλο που δεν περνάω και πολύ καλά στο αεροπλάνο (υψοφοβία), το προτιμώ ακόμη και για κοντινές σχετικά διαδρομές γιατί είναι ο πιο σύντομος τρόπος και κερδίζω χρόνο διαμονής στον προορισμό μου.
Το τρένο σίγουρα είναι ένα πολύ ωραίο μέσο και σου δίνει τη δυνατότητα να δεις διαφορετικά πράγματα.Το χρησιμοποιώ συνέχεια Αθήνα-Θεσσ/νίκη: η διαδρομή είναι φανταστική.
Το πλοίο είναι καλό για 2-3 ώρες νομίζω, μετά το βαριέμαι απίστευτα.
Το αυτοκίνητο όντως σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής, αλλά δεν είναι λίγο κουραστικό?Πραγματικά θαυμάζω αυτούς που κάνουν μεγάλα ταξίδια με αυτοκίνητο.

Γενικά είμαι από την άλλη πλευρά και προτιμώ να φτάνω στον προορισμό μου όσο πιο γρήγορα και ξεκούραστα γίνεται εκτός και αν η διαδρομή αξίζει πολύ (πχ Βόρεια Ιταλία-Ελβετία), οπότε ένα τρενο (cisalpino) θα το προτιμήσω..
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Ναι, το οικονομικό μέρος των ταξιδιών είναι πονεμένη ιστορία. Το ερώτημα είναι θεωρητικό. Συμβιβασμούς κάνουμε όλοι, δει δη χρημάτων (έτσι δε γράφεται; ). Ομως Κικι, δεν απαντάς για το αυτοκίνητο ή τρένο αντί αεροπλάνου. Βλέπω ότι ονειρεύεσαι να διασχίσεις τις ΗΠΑ οδικώς. Εγώ σκέφτομαι το Σικάγο - Σαν Φρ. οδικώς, αλλά το θρυλικό Route 66. Για την ανατολική ακτή χρειάζομαι ξεχωριστό ταξίδι. Πώς θα χωρέσω τη Νέα Ορλεάνη (σας έχω πει ότι είμαι μουσικός; ) με έχει μπερδέψει. Ξέφυγα(; ) όμως απ' το θέμα.

Θέλουμε οδικώς να ταξιδέψουμε.

Εξαιρετικές (για τη δική μου γνώμη) είναι και δύο ακόμη περιπτώσεις. 1. Να φιλοξενηθείς σε σπίτι(α) κανονικών ανθρώπων και 2. Να εργαστείς εποχιακά. Γνωρίζεις πολλά (και πολλούς) έτσι.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γενικά, μερικά πράγματα, όπως τα ταξίδια, δε θέλουνε βιασύνες, θέλουν την περιποίησή τους...
Τελευταία υπάρχει ένα ταξιδιωτικό "κίνημα" σαν αντίδραση στα πολλά και γρήγορα των σημερινών ταξιδιών. Το Slow travelling. Εδώ http://www.slowtrav.com/uk/ έχει κάτι σχετικό.
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχεις δικιο οτι ξεχασα το τραινο + αυτοκινητο.
Το τραινο μου αρεσει πολυ ,αρκει να εχω χρονο ΅Εκανα σε νεαρη ηλικια Ιταλια + Γαλλια + Ισπανια με το εισιτηριο interail για νεους μεχρι 26 ετων. Ηταν καταπληκτικα ,γιατι τα τραινα τους ηταν πολυ καλα ακομα και στη οικονομικη για τα μπατιρακια !!!

οσο για το αμαξι , σε κατσικοδρομους ζαλιζομαι πολυ (ας οψεται η ναυτια),αλλά το καλο ειναι οτι οταν οδηγω εγω δεν ζαλιζομαι !!! Εχει ο Θεος για ολους ....
οσο για το οδικως στη Αμερικη ,εχω ταξιδεψει αρκετα με βαση την Νεα Υορκη και οι δρομοι ειναι τοσο καλοι κια τοσο ευθεια που δεν με ενοχλησε τιποτα.

Οσο για την Νεα Ορλεανη ,επειδη το εχω βαλει στο (φανταστικο ακομα) ταξιδι μου
(εχω συζυγο μουσικο!! οποτε θελει να παει οπωσδηποτε...) "κατεβα" απο το Σικαγο εως εκει και μετα "ανηφοριζεις" για το θρυλικο δρομο και μετα ... τσουπ Καλιφορνια.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Από μικρός το πρώτο πράγμα που ήθελα ήταν το αυτοκίνητο.Από τότε που το απέκτησα δε σκέφτομαι άλλο μεταφορικό μέσο.
Έχω ταξιδέψει οδικός σε όλη την ανατολική ακτή των ΗΠΑ αλλά με τους δρόμους που έχουν είναι μονότωνο.Στην Ευρώπη όμως με το αυτοκίνητο είναι απόλαυση.
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Τελευταία υπάρχει ένα ταξιδιωτικό "κίνημα" σαν αντίδραση στα πολλά και γρήγορα των σημερινών ταξιδιών. Το Slow travelling. Εδώ http://www.slowtrav.com/uk/ έχει κάτι σχετικό.
Μου έφτιαξες τη μέρα. Καταπληκτικό! Βρήκα παρέα!

Για το αυτοκίνητο σα μεταφορικό μέσο, για μέσα στην πόλη συχνά δεν είναι καλή ιδέα. Αν και ακόμα πιο συχνά μου είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσω τις δημόσιες συγκοινωνίες, όταν τα καταφέρνω το χαίρομαι ιδιαίτερα. Εστω κι αν είναι βρώμικες ή "μυρωδάτες", έχει κι αυτό την αξία του. Κι είναι ταχύτερες και φθηνότερες!

Στην Αμερική δεν υπάρχουν δευτερεύοντες επαρχιακοί δρόμοι; Στην Ιταλία πχ. έχω απολαύσει τις Super Strada kai Strada Secondaria. Φυσικά, για μεγάλες αποστάσεις πληρώνουμε τις υπέροχες Autostrada (φοβερή κατά μήκος των Απενίνων) αλλά δεν βλέπεις και πάρα πολλά.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.055
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom