Ροκάδες δεν υπάρχουν εδώ μέσα;

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
καλημερα δεν ξερω να ανεβαζω video απο tube και τετοια αλλα ακουστε beth hart live ναακουσω γνωμες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μαθηματα ελληνικού και ντεμεκ ελληνικού ποστπανκ

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε στη Θεσσαλονίκη ένα μαγαζί που λεγόταν Afribie κι έπαιζε post-punk και darkwave. Μετά το Afribie έκλεισε (λίγο αργά το ανακαλύψαμε έτσι κι αλλιώς), εμείς μεγαλώσαμε και κλείσαμε κι εμείς τον κύκλο μας στην πόλη της καρδιάς μας, η αγάπη όμως για το είδος δεν πέρασε.

The Vyllies- Babylon


Οδός 55- Αττική Βικτώρια
Αυτούς τους έχω δει λάηβε στον Πρώτο Όροφο. Είσοδος δωρεάν, κρασάκι και cd κερασμένο. Ελπίζω να υπάρχει ακόμη.


Αντί-Εκπαιδευτικός Παροξυσμός
Γι'αυτούς δεν έχω να πω και πολλά, μουσικάρες, στιχάρες.



Χωρίς Περιδέραιο - Άνωση
Noμίζω το αγαπημένο μου συγκρότημα του είδους.


Metro Decay - Κειμήλια


Κι ένα fun fact για τους τελευταίους. Το -όχι και τόσο- μακρινό 2017 είχαμε κάνει με μια φίλη ένα πολύ αποτυχημένο και creepy couchsurfing σε ένα σπίτι ιρανών στη Γένοβα. Μέσα στην όλη σουρεάλ κατάσταση, όταν φτάσαμε σπίτι τους αργοπορημένες γιατί χάσαμε το τρένο, καθισμένες ανάμεσα σε κάτι βουνά από φυστίκια "Αιγίνης" μας έβαλαν ελληνική μουσική που είχαν σε cd, Τόλη Βοσκόπουλο και Ανδρέα Μικρούτσικο :russian_roulette:. Μετά μας ζήτησαν να τους βάλουμε κι εμείς ελληνική μουσική, μόνο που δεν είχαμε δεδομένα. Η φίλη μου δεν είχε μουσική στο κινητό της κι έτσι τους έβαλα εγώ το μοναδικό ελληνικό και ταυτόχρονα ελληνόφωνο τραγούδι που είχα. Οι "φίλοι" μας λοιπόν έμαθαν έτσι τους Metro Decay. Όταν με ρώτησαν πώς λέγεται το κομμάτι, τους απάντησα "Souvenirs" :haha:.


υγ. Από το πρώτο κομμάτι ξεκίνησα αλλά τελικά παρασύρθηκα και βγήκε σεντόνι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μαθηματα ελληνικού και ντεμεκ ελληνικού ποστπανκ
Βαθιά υπόκλιση για όσα ποστάρεις, για ένα αν μη τι άλλο πολύ πολύ «δύσκολο» είδος. Φαντάζομαι πως θα ακούγονταν κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή, αρχές δεκαετίας του '80.

Κι επειδή δεν έχω εμβαθύνει στο είδος, θα ρίξω ένα από τη αγαπημένη μου πανκ μπάντα, μια τεράστια κυριολεκτικά μπάντα.

 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Αφου πιασαμε αυτο το ειδος, υπάρχει και αυτή η μπάντα, από το 1986, πολύ γνωστή στους φαν του ειδους και κυρίως της πιο hardcore punk. Τα παιδια είναι φίλοι, παίζουν ακόμα με σαφως αλλή συνθεση από τοτε, με έδρα την Θεσσαλονίκη, και πολιτικό/κοινωνικό στιχο που άλλωστε χαρακτηρίζει την πανκ σκηνη γενικότερα.

 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σαν μάθημα ιστορίας πάνω στην ροκ! Θρυλικό δίδυμο Les Paul και η αξεπέραστη Mary Ford ( αυτός έβγαλε την γνωστή Les Paul κιθάρα, και για αυτήν έπρεπε να βγεί στο όνομα της το πρωτο πεταλακι delay)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom