Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@villi μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμά σου!! Κατατοπιστικότατη όπως πάντα!! Multumesc!! :D
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδόφιλους,

Παρασκευή 17/11 με Aegean φτάνουμε Βουκουρέστι στις 10:15 το πρωι και φεύγουμε Δευτέρα 20/11 19:20, οπότε είναι 3,5 μέρες.
Η αρχική σκέψη ήταν να μείνουμε όλες τις μέρες Βουκουρέστι, ΑΛΛΑ με εσάς που έχουμε μπλέξει όλοι (για αυτό αγαπώ αυτό το site) με πείσατε να πάμε και αλλού.
Το πρόβλημα είναι (αν και διάβασα τα προηγούμενα) δεν μπορώ να κατασταλάξω τι να πρωτοκάνω, οπότε όποιος έχει όρεξη ας μου δανείσει ολίγα από τα φώτα του. δεν μπορώ να πω οτι δεν θα ήταν μεγάλη η βοήθεια σας στους χρόνους που έχω επιλέξει για το ταξίδι.

Επίσης απ' ότι κατάλαβα συμφέρει (χρονικά και εννοείται βολεύει) να νοικιάσουμε αμάξι.
Νοικιάζουμε απο Βουκουρέστι υποθέτω. ¨Εχει νοικιάσει κανείς αμάξι; χρειάζεται κάτι, πέραν του καινούριου διπλώματος;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Καλησπέρα Γρηγόρη ,
να πράγματα είναι απλά . Εαν πας ΡΟΥΜΑΝΙΑ , το ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ παίζει να είναι και το πιο άσχημο μέρος που θα δείς (οκ οχι ασχημο αλλά αδιάφορο ). Είχα παει άνοιξη και πραγματικά η επαρχία της ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ είναι εκπληκτική ( εννοειίται και τα χωρια της και πολυ πιο φθηνή βεβαιως βεβαιως).
Ειχα νοικιασει αμαξι απο το αεροδρομιο , τα είχα κλεισει ολα απο εδω μεσω email , πανευκολα και κυριως παμφθηνα!! Εγω ειχα κανει το εξής :
Εφυγα καρφι για καστρο PELLES οπου εκατσα κανα 2ωρο (τουρ-φωτο-καφε) και το απογευματακι εφτασα brasov οπου και εμεινα 2 βραδια . Αλλες 2 πόλεις που πιστευω αξίζει να επισκεφθεις ειναι το SIBIU και η SIGHISOARA . Εγω είχα μερες και εμεινα απο 2 μερες εκαστος... Στο ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ έμεινα 3 μέρες και πραγματικά το μετάνιωσα...1,5 μέρα και πολύ του είναι!!! Οτι αλλο θες ρωτα με....
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Χρειάζεται το καινούριο δίπλωμα για να νοικιάσω αμάξι στη Ρουμανία??
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Όπως διάβασα σε προηγούμενα Post οι τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου είναι υπερβολικά έως τραγικά μικρές.
Με τις γνωστές αλυσίδες ενοικίασης βέβαια υπάρχει μια διαφορά γύρω στα 30ευρώ σε σχέση με τις τοπικές
Στην klasswagen π.χ, που έψαξα (την έδιναν με 8,2 αξιολόγηση) ήταν περίπου 30ευρώ για 4 μέρες για ένα αμάξι μεσαίας κατηγορίας.
Στους όρους ενοικίασης φάνηκαν όλα οκ. Έχει κάποιο λάκκο η φάβα ή όντως ισχύει αυτό;
Έχει νοικιάσει κάποιος να μου δώσει μια βοήθεια μην βρεθώ προ εκπλήξεως;!;!;!

Ευχαριστώ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπερα!εχω κλεισει για Βουκουρεστι 22-27 δεκεμβρη...εχω 2 αποριες μονο..υπαρχει κανενα καλο σπα-λουτρα που να αξιζει να παω κοντα στο Βουκουρεστι??θα μετακινουμαστε αποκλειστικα με τα Μ.Μ.Μ και αμαξι δε παιζει να νοικιασουμε γιατι εχουμε να πιασουμε τιμονι στο χερι μας κατι χρονια :p επισης αξιζει να κανω καμια μονοημερη με τρενο σε κανενα χωριο?εχω διαβασει για Brasov απλα φοβαμαι μιπως ειναι σκοτωμα...επισης αν μπορει να με βοηθησει η φιλη @villi τι ωραρια παιζουν τις μερες τν χριστουγεννων (24-25-26 τ μηνος)σε μαγαζια,αξιοθεατα κλπ..ευχαριστω εκ τν προτερων!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
εχω διαβασει για Brasov απλα φοβαμαι μιπως ειναι σκοτωμα...
Ναι, η αληθεια ειναι πως για μονοημερη ειναι σκοτωμα, μετ επιστροφης 6 ωρες περιπου με τραινο. Αξιζει ομως μια διανυχτερευση. Εχετε ςρκετες μερες ουτως ή αλλως.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ναι, η αληθεια ειναι πως για μονοημερη ειναι σκοτωμα, μετ επιστροφης 6 ωρες περιπου με τραινο. Αξιζει ομως μια διανυχτερευση. Εχετε ςρκετες μερες ουτως ή αλλως.
Χμμμ αξιζει μηπως να παω σε κανενα αλλο πιο κοντινο??διανυκτερευση δε παιζει να κανω αλλου ηδη εχω πληρωμενο δωματιο κ αν το ακυρωσω χανω λεφτα..δεν εχω τοσο θεμα στις 6 ωρες ταξιδιου οσο οτι δε ξερω αν θα χει πολυ πρωινο δρομολογιο και πολυ βραδυνο,ετσι ωστε να κατσω οσο μπορω παραπανω στο Brasov..και το σιτε τους δε ειναι και πολυ ευχρηστο κιολας :p για το καστρο του δρακουλα εχω προσβαση απο Βουκουρεστι?αξιζει?
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
@maria91
1)Το κάστρο του Δρακουλα δεν αξιζει με τιποτα .ειναι τουριστικη απατη ξεκαθαρα.
Προτιμησε καλυτερα το κάστρο PELLES.
2)Υπαρχει ένα τρομερο spa εξω απο το βουκουρεστι ,είναι λιγο πιο έξω απο το αεροδρόμιο .Λεγεται THERME BUCHAREST .Eχει και λεωφορεια που σε μεταφερουν απο το κεντρο του Βουκουρεστιου στο SPA,δωρεαν κιολας εαν θυμαμαι καλα. Δεν πηγα αλλα φιλικο ζευγαρι που εχει παει ακομα με βριζει που το χασαμε!!!Αξιζει με χιλια!συγκεκριμενα μ λενε θα ξαναπαω Βουκουρεστι μονο κ μονο για αυτο το spa!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom