Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Την μερα που θα πας στο bran μπορεις να πας και στο rasnov απεχουν 10 λεπτακια οδικως
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
@maria91
Υπάρχει λεωφορείο και είναι δωρεάν
https://therme.ro/en/contact/directions/
Στο link αναλόγως την μέρα που θες να πας στο therme έχει και το ανάλογο pdf με αφετηρία και τις ενδιάμεσες στάσεις και τις ώρες αυτών.
Είσαι τυχερή γιατί το pelles όταν θα πάω εγώ θα είναι κλειστό :mad: . (αν κατάλαβα σωστά τα Ρουμάνικα στο site τους.



Και τα 3 απ ότι βλέπω είναι πολύ ωραία χωριά. Αλλά βλέπω (δεν τα έχω ψάξει εξονυχιστικά ακόμα) ότι η Sighişoara έχει ουσιαστικά μόνο τον λόφο με την παλιά πόλη να δεις (αν υπάρχει κάτι ακόμα ας με διορθώσει κάποιος).
Το sibiu έχει αρκετά πράγματα να δεις όπως και το brasov.
Γι αυτό εγώ λόγω ημερών δυστυχώς έβγαλα την Sighişoara και θα προσπαθήσω να πάω Sibiu. Δεν ξέρω αν θα προλάβω να δω πολλά πράγματα δεδομένου ότι φτάνω Παρασκευή στις 12 το μεσημέρι Βουκουρέστι και από εκεί Brasov και Sibiu(?) μέχρι Κυριακή πρωί που θα πάω Βουκουρέστι.
Ειδικά αν αναλογιστείς οτι με το αμάξι Brasov - Sibiu είναι περίπου 3ώρες (6 μετ' επιστροφής).

Εσείς βέβαια που έχετε κι άλλες μέρες θα προλάβετε άνετα θεωρώ
Ναι τα χω δει τα λεωφορειακια!μεσα σ αυτο το μηνα θα πας?γιατι και εγω το δα χθες στο σιτε τους πως ως 31-10(αν δε κανω λαθος)θα να κλειστα!τα θεμα μου ειναι απο Brasov εχει λεωφορειο που να σε πηγαινει στο Pelles ή με την χαρα θα μεινουμε? :p αλλιως με βλεπω για τουρ μονο μεσα στο χωριο κ φευγα...επισης αυτο το "κουλο" που πρεπει να πληρωνεις για να βγαλεις φωτο,καινουργιο ειναι?το χετε ξαναδει ή μονο εμενα μου φαινετε περιεργο? :p
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εγώ έχω κλείσει 17-20 Νοέμβρη.
Για το pelles.... θα είναι κλειστό (?) 30.10.2017 – 30.11.2017
http://peles.ro/

Όσον αφορά για το λεωφορείο αφού υπάρχει γενικά λεωφορείο που περνάει από Sinaia, οπότε κατεβαίνεις εκεί και μετά....πόδια (μισάωρο κ τσίτα ανηφόρα). Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.

Και πάει κ τρένο από brasov.
Υποθέτω ότι μόλις φτάσεις Sinaia υπάρχει και η λύση για ταξί. τουλ για την ανηφόρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εγώ έχω κλείσει 17-20 Νοέμβρη.
Για το pelles.... θα είναι κλειστό (?) 30.10.2017 – 30.11.2017
http://peles.ro/

Όσον αφορά για το λεωφορείο αφού υπάρχει γενικά λεωφορείο που περνάει από Sinaia, οπότε κατεβαίνεις εκεί και μετά....πόδια (μισάωρο κ τσίτα ανηφόρα). Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.

Και πάει κ τρένο από brasov.
Υποθέτω ότι μόλις φτάσεις Sinaia υπάρχει και η λύση για ταξί. τουλ για την ανηφόρα.
Ναι εχεις δικιο εκεινες της ημερομηνιες θα ναι κλειστο,το δα κ εγω!εμεις θα μαστε Βουκουρεστι οποτε οταν παμε μονοημερο Brason,ελεγα να περναγαμε απ το καστρο...οποτε θα πρεπει να ψαξω λεωφ.απο Brasov για εκει απευθειας ή τρενο αν εχει...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Μια ακομα απορια..για συναλλαγμα βλεπω οι περισσοτεροι λενε σε ανταλλακτηριο μεσα στο Βουκουρεστι ή σε καμια τραπεζα εκει...αν παω στην Εθνικη εδω στο Συνταγμα κ εχει καλο rate εκεινη την μερα,να μην τα αλλαξω ολα απο εδω μη τρεχω εκει περα?τι λετε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια ακομα απορια..για συναλλαγμα βλεπω οι περισσοτεροι λενε σε ανταλλακτηριο μεσα στο Βουκουρεστι ή σε καμια τραπεζα εκει...αν παω στην Εθνικη εδω στο Συνταγμα κ εχει καλο rate εκεινη την μερα,να μην τα αλλαξω ολα απο εδω μη τρεχω εκει περα?τι λετε?
Το τι σε συμφέρει είναι μια ερώτηση, το τι σε βολεύει να μην τρέχεις κλπ μια άλλη. Αν αλλάξεις εδώ, θα το πληρώσεις (δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις καλή ισοτιμία ΚΑΙ ταυτόχρονα να μην πληρώσεις προμήθεια). Αν αλλάξεις εκεί, θα το πληρώσεις, αλλά λιγότερο. Αν δεν αλλάξεις αλλά κάνεις ανάληψη εκεί από χρεωστική της Εθνικής, θα πληρώσεις τα ελάχιστα δυνατά (€3.00 περίπου). Εννοείται θα πληρώνεις με κάρτα ότι μπορεί να πληρωθεί με κάρτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το τι σε συμφέρει είναι μια ερώτηση, το τι σε βολεύει να μην τρέχεις κλπ μια άλλη. Αν αλλάξεις εδώ, θα το πληρώσεις (δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις καλή ισοτιμία ΚΑΙ ταυτόχρονα να μην πληρώσεις προμήθεια). Αν αλλάξεις εκεί, θα το πληρώσεις, αλλά λιγότερο. Αν δεν αλλάξεις αλλά κάνεις ανάληψη εκεί από χρεωστική της Εθνικής, θα πληρώσεις τα ελάχιστα δυνατά (€3.00 περίπου). Εννοείται θα πληρώνεις με κάρτα ότι μπορεί να πληρωθεί με κάρτα.
Αν πληρωνω εκει με καρτα δε μου κρατανε προμηθεια?γιατι ετσι νομιζα...γενικα λεω να χω μετρητα πανω μου για οτι θελω να χαλασω,μην ξεφυγω κιολας απ'τον προυπολογισμο μου..πριν 2 χρονια που χα παει στην Εθνικη για να κανω λιρες Αγγλιας μου χε δωσει καλο rate,τωρα αν πληρωσα και προμηθεια και δε το πηρα πρεφα δε ξερω :p οποτε γι αυτο το ξανασκεφτηκα αλλα σαφως αν με συμφερει να αλλαξω σε τραπεζα εκει,θα το κανω εκει...αρκει να τις προλαβω ανοικτες παρασκευιατικο,διοτι μετα ειναι περιοδος γιορτων..ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν πληρωνω εκει με καρτα δε μου κρατανε προμηθεια?γιατι ετσι νομιζα...
.
Η προμήθεια της χρεωστικής κάρτας της Εθνικής είναι 1%. Δεν υπάρχει ανταλλακτήριο ή τραπεζικό γκισέ που να δουλεύει με λιγότερο από 3% (ενσωματωμένη στο rate, συνήθως).

γενικα λεω να χω μετρητα πανω μου για οτι θελω να χαλασω,μην ξεφυγω κιολας απ'τον προυπολογισμο μου..πριν 2 χρονια που χα παει στην Εθνικη για να κανω λιρες Αγγλιας μου χε δωσει καλο rate,τωρα αν πληρωσα και προμηθεια και δε το πηρα πρεφα δε ξερω :p οποτε γι αυτο το ξανασκεφτηκα αλλα σαφως αν με συμφερει να αλλαξω σε τραπεζα εκει,θα το κανω εκει...αρκει να τις προλαβω ανοικτες παρασκευιατικο,διοτι μετα ειναι περιοδος γιορτων..ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως! :)
Δε σε συμφέρει επ' ουδενεί να αλλάξεις σε τράπεζα, ούτε εδώ ούτε εκεί. Αν επιμένεις ντε και καλά να αλλάξεις μετρητά με μετρητά, πήγαινε σε κάποιο ανταλλακτήριο. Προτίμησε πάντως την ανάληψη. Και έχε υπόψη πάντα ότι η επιλογή να έχεις μετρητά σε ξένο νόμισμα και όχι κάρτες, κοστίζει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
.
Η προμήθεια της χρεωστικής κάρτας της Εθνικής είναι 1%. Δεν υπάρχει ανταλλακτήριο ή τραπεζικό γκισέ που να δουλεύει με λιγότερο από 3% (ενσωματωμένη στο rate, συνήθως).



Δε σε συμφέρει επ' ουδενεί να αλλάξεις σε τράπεζα, ούτε εδώ ούτε εκεί. Αν επιμένεις ντε και καλά να αλλάξεις μετρητά με μετρητά, πήγαινε σε κάποιο ανταλλακτήριο. Προτίμησε πάντως την ανάληψη. Και έχε υπόψη πάντα ότι η επιλογή να έχεις μετρητά σε ξένο νόμισμα και όχι κάρτες, κοστίζει.
Α οκ το χω!απλα εχω διαβασει οτι δε δεχονται τα περισσοτερα μαγαζια ή αξιοθεατα στο Βουκουρεστι καρτα αρα πιστευω πως θα με δυσκολεψει...εχω ενα προκαθορισμενο ποσο που θελω να ξοδεψω εξαλλου οποτε δε νομιζω να γυρισω με λει πισω ωστε να χασω στη μετατροπη παλι..αρα θα κανω συναλλαγμα σε ανταλακτηριο εκει..εχει κανεις να μου προτεινει καποιο συγκεκριμενο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α οκ το χω!απλα εχω διαβασει οτι δε δεχονται τα περισσοτερα μαγαζια ή αξιοθεατα στο Βουκουρεστι καρτα αρα πιστευω πως θα με δυσκολεψει...εχω ενα προκαθορισμενο ποσο που θελω να ξοδεψω εξαλλου οποτε δε νομιζω να γυρισω με λει πισω ωστε να χασω στη μετατροπη παλι..αρα θα κανω συναλλαγμα σε ανταλακτηριο εκει..εχει κανεις να μου προτεινει καποιο συγκεκριμενο?
Είπαμε, θα αφήσεις τα χρήματα στο λογαριασμό σου και θα κάνεις ανάληψη σε lei από το πρώτo ATM που θα βρείς. Στη μετατροπή δε θα χάσεις επειδή θα σου μείνουν λέι. Αυτό λύνεται μερικώς με μια ανάποδη αλλαγή των λει σε ευρώ φεύγοντας. Θα χάσεις επειδή η ισοτιμία που θα πάρεις θα είναι χάλια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
υπαρχει κανενα καλο σπα-λουτρα που να αξιζει να παω κοντα στο Βουκουρεστι??θα μετακινουμαστε αποκλειστικα με τα Μ.Μ.Μ και αμαξι δε παιζει να νοικιασουμε γιατι εχουμε να πιασουμε τιμονι στο χερι μας κατι χρονια
Πήγα εδώ και το βρήκα καταπληκτικό. https://therme.ro/
Πάρε ενα απο τα ακριβότερα πακέτα, που έτσι κι αλλιώς ειναι παμφθηνα.
Για τη μεταφορά εκεί υπάρχουν δωρεάν λεωφορεία απο το κεντρο της πόλης αλλά όχι τόσο τακτικά όσο θα ήθελα. Το ταξί κοστίζει μόλις 6 ευρώ με λίγο παζάρι, δηλαδή μη δεχτείς αμέσως την τιμή που θα πει ο ταξιτζής. Καλύτερα ταξί κατά τη γνώμη μου, οι τιμές είναι εξευτελιστικές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Πήγα εδώ και το βρήκα καταπληκτικό. https://therme.ro/
Πάρε ενα απο τα ακριβότερα πακέτα, που έτσι κι αλλιώς ειναι παμφθηνα.
Για τη μεταφορά εκεί υπάρχουν δωρεάν λεωφορεία απο το κεντρο της πόλης αλλά όχι τόσο τακτικά όσο θα ήθελα. Το ταξί κοστίζει μόλις 6 ευρώ με λίγο παζάρι, δηλαδή μη δεχτείς αμέσως την τιμή που θα πει ο ταξιτζής. Καλύτερα ταξί κατά τη γνώμη μου, οι τιμές είναι εξευτελιστικές.
Ναι ναιι,το χω δει και εγω αυτο και θα παω σιγουρα!μαλλον για το ολοημερο με κοβω γιατι οι διαφορες μεταξυ 4.5ωρων και ολοημερου ειναι πολυ μικρες!χμμ οκ θα το χω στα υποψην μου αν και μπορει να μας βολεψουν τα λεωφ.τους...πηρες και καποιο αλλο πακετο εκει μεσα?εννοω μασαζ ή κατι τετοιο?

Είπαμε, θα αφήσεις τα χρήματα στο λογαριασμό σου και θα κάνεις ανάληψη σε lei από το πρώτo ATM που θα βρείς. Στη μετατροπή δε θα χάσεις επειδή θα σου μείνουν λέι. Αυτό λύνεται μερικώς με μια ανάποδη αλλαγή των λει σε ευρώ φεύγοντας. Θα χάσεις επειδή η ισοτιμία που θα πάρεις θα είναι χάλια...
Ωραια αρα τραβαω απο κει απευθειας σε λει και θα μου κρατησει μονο το 1% αντι για 3% που κρατανε σε ανταλακτηρια...το καταλαβα σωστα? :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom