Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Ναι ναιι,το χω δει και εγω αυτο και θα παω σιγουρα!μαλλον για το ολοημερο με κοβω γιατι οι διαφορες μεταξυ 4.5ωρων και ολοημερου ειναι πολυ μικρες!χμμ οκ θα το χω στα υποψην μου αν και μπορει να μας βολεψουν τα λεωφ.τους...πηρες και καποιο αλλο πακετο εκει μεσα?εννοω μασαζ ή κατι τετοιο?
Όχι γιατι υπήρχε και παιδί στην παρέα και τα παιδιά μπαίνουν μόνο σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (πράγμα που βρίσκω σοφότατο για την ηρεμία όσων δεν έχουν παιδιά) Εχει και ωραίο φαγητό πάντως, από ότι ειδα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Όχι γιατι υπήρχε και παιδί στην παρέα και τα παιδιά μπαίνουν μόνο σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (πράγμα που βρίσκω σοφότατο για την ηρεμία όσων δεν έχουν παιδιά) Εχει και ωραίο φαγητό πάντως, από ότι ειδα.
Αα ναι ξερω,το χω δει...εχεις να μου προτεινεις μηπως τιποτα αλλο για μεσα στο Βουκουρεστι?στο μουσειο του χωριου(αν το λεω σωστα)εχει παει κανεις?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Δεν γνωριζω τα ενδιαφέροντά σου. Εγω πχ πήγα για την Εθνική τους Πινακοθήκη. Εσυ μπορεί να βαρεθείς.
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Καλησπερα!εχω κλεισει για Βουκουρεστι 22-27 δεκεμβρη...εχω 2 αποριες μονο..υπαρχει κανενα καλο σπα-λουτρα που να αξιζει να παω κοντα στο Βουκουρεστι??θα μετακινουμαστε αποκλειστικα με τα Μ.Μ.Μ και αμαξι δε παιζει να νοικιασουμε γιατι εχουμε να πιασουμε τιμονι στο χερι μας κατι χρονια :p επισης αξιζει να κανω καμια μονοημερη με τρενο σε κανενα χωριο?εχω διαβασει για Brasov απλα φοβαμαι μιπως ειναι σκοτωμα...επισης αν μπορει να με βοηθησει η φιλη @villi τι ωραρια παιζουν τις μερες τν χριστουγεννων (24-25-26 τ μηνος)σε μαγαζια,αξιοθεατα κλπ..ευχαριστω εκ τν προτερων!

https://therme.ro/

καταπληκτικο!!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν γνωριζω τα ενδιαφέροντά σου. Εγω πχ πήγα για την Εθνική τους Πινακοθήκη. Εσυ μπορεί να βαρεθείς.
Ναι την ειδα και εγω,την εχω μεσα στη λιστα μου...βιλλα τσαουσεσκου και το παλατι του λαου επισης σιγουρα..στο atheneum romanian εχει να δεις κατι μεσα ή απλα για παραστασεις ειναι?

Ναι το χω δει,θα παω σιγουρα!!και σε φωτο που ειδα λιγο φαινετε σουπερ!!!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα και πάλι, έχω κάνει μια σύντομη αναζήτηση για Ρουμανία και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Για σύνολο 7 ημερών, πόσες μέρες θα μου προτείνατε να μείνω στα παρακάτω μέρη? Οι μετακινήσεις θα γίνουν όλες με τρένο, γενικά είδα δρομολόγια έχει συχνά πυκνά.

Bucharest
Brașov County
Bran, Romania
Sinaia

Ευχαριστώ!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Στη Sinaiaδε θα εβαζα διανυζτερευση. Εγω για 7 μερες θα εβαζα πρωτη και τελευταια διανυχτερευση Βουκουρστι, 2 brasov και τις αλλες 2 ή sibiu ή sighisoara
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Προφανώς και στο Brasov έχει τα κάστρα του Bran και Pelles. Για τα άλλα; γιατί αν δεν έχει κάτι άλλο η γύρω περιοχή γλιτώνεις πολύ χρόνο στην περιήγησή σου, αν έχει όμως χίλια πράγματα να δεις πρέπει να διευθετήσεις αλλιώς τον χρόνο σου
Έχεις μπερδευτεί λίγο.Το κάστρο του Bran είναι στο ομώνυμο χωριό και του Peles στη Sinaia.Δεν είναι στο Brasov!To Brasov έχει δικά του αξιοθέατα όπως την μαύρη εκκλησία,το ιστορικό κέντρο,το όρος Τάμπα κλπ https://www.tripadvisor.com/Attract...asov_County_Central_Romania_Transylvania.html .
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπερα!εχω κλεισει για Βουκουρεστι 22-27 δεκεμβρη...εχω 2 αποριες μονο..υπαρχει κανενα καλο σπα-λουτρα που να αξιζει να παω κοντα στο Βουκουρεστι??θα μετακινουμαστε αποκλειστικα με τα Μ.Μ.Μ και αμαξι δε παιζει να νοικιασουμε γιατι εχουμε να πιασουμε τιμονι στο χερι μας κατι χρονια :p επισης αξιζει να κανω καμια μονοημερη με τρενο σε κανενα χωριο?εχω διαβασει για Brasov απλα φοβαμαι μιπως ειναι σκοτωμα...επισης αν μπορει να με βοηθησει η φιλη @villi τι ωραρια παιζουν τις μερες τν χριστουγεννων (24-25-26 τ μηνος)σε μαγαζια,αξιοθεατα κλπ..ευχαριστω εκ τν προτερων!
Αν δεν έχετε όχημα καλύτερα να πάρετε έτοιμο τουρ από Βουκουρέστι για Σινάια ή Μπρασόβ.Μέσα στις γιορτές που μετακινείτε πολύς κόσμος είναι ταλαιπωρία τα Μ.Μ.Μ.Ωράρια αξιοθέατων θα δεις στα σάιτ τους γιατί μπορεί να αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.Τα καταστήματα όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ θα αργήσουν να ανοίξουν ανήμερα τα χριστούγεννα,κάποια ενδεχομένως και να μην ανοίξουν καν.Τις άλλες μέρες είναι ανοικτά όλα κι έχει και χριστουγεννιάτικη αγορά κοντά στο παλάτι όπου μπορείς να βρεις φαγητό,γλυκά,ζεστό κρασί και χριστουγεννιατικά παραδοσιακά δωράκια.Το therme είναι κορυφή!!!Με δωρεάν λεωφορειάκι από το κέντρο απλά μη χάσετε την εμπειρία!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Βρήκα αυτό το site

http://muntii-fagaras.ro/en/cablecar

Ξέρει κανείς την διάρκεια της διαδρομής τους; αναγράφει κάποιες ώρες αλλά δεν καταλαβαίνω αν είναι από κάτω πάνω κ δεν αναγράφει τις ώρες προς τα κάτω
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αν δεν έχετε όχημα καλύτερα να πάρετε έτοιμο τουρ από Βουκουρέστι για Σινάια ή Μπρασόβ.Μέσα στις γιορτές που μετακινείτε πολύς κόσμος είναι ταλαιπωρία τα Μ.Μ.Μ.Ωράρια αξιοθέατων θα δεις στα σάιτ τους γιατί μπορεί να αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.Τα καταστήματα όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ θα αργήσουν να ανοίξουν ανήμερα τα χριστούγεννα,κάποια ενδεχομένως και να μην ανοίξουν καν.Τις άλλες μέρες είναι ανοικτά όλα κι έχει και χριστουγεννιάτικη αγορά κοντά στο παλάτι όπου μπορείς να βρεις φαγητό,γλυκά,ζεστό κρασί και χριστουγεννιατικά παραδοσιακά δωράκια.Το therme είναι κορυφή!!!Με δωρεάν λεωφορειάκι από το κέντρο απλά μη χάσετε την εμπειρία!
Ωραια σ'ευχαριστω πολυ!οργανωμενο τουρ απο τουριστικο γραφειο εκει?εχεις να μου προτεινεις καποιο γραφειο να μην παω στα τυφλα?ενταξει θα κανω κρατηση για παραμονη και ανημερα χριστουγεννων οποτε θα μαθω και ποιο ειναι ανοικτο και ποιο οχι...εχεις να μου προτεινεις καποιο καλο εκτος απο cara cu bere και 18lounge?ναι therme θα παω σιγουρα!ισως αν ειναι ανοικτο και ανημερα χριστουγεννων ως christmas treat!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα,


όπως έχω ξαναγράψει, το Δεκέμβρη θα είμαστε στη Ρουμανία. Θα ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα, ωστόσο θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν ώστε να επιλέξω ανάμεσα στη Σινάια και το Μπρασόβ για την πρώτη διανυκτέρευση. Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ενοικιασμένο αυτοκίνητο. Οι 4 διανυκτερεύσεις στο Σιμπίου δεν μπορούν να αλλάξουν.

1. Αθήνα-Οτοπένι (άφιξη 17:40) και πορεία ως τη Σινάια ή το Μπρασόβ
2. Σινάια ή Μπρασόβ ως Σιμπίου
3-5 Σιμπίου και πέριξ
6. Σιμπίου ως Βουκουρέστι
7. Βουκουρέστι (Χριστούγεννα)
8. Επιστροφή

Αναλυτικά οι σκέψεις μου είναι οι ακόλουθες. Αρχικά σκεφτόμουν η πρώτη διανυκτέρευση να γίνει στη Σινάια, τον κοντινότερο προορισμό στα ορεινά, διότι όταν φτάσουμε θα είναι σκοτάδι και θέλουμε να αποφύγουμε τις μεγάλες αποστάσεις με το αυτοκίνητο με τον κίνδυνο να υπάρχει πάγος στους δρόμους. Έτσι, θα μπορούμε το πρωί της δεύτερης μέρας να επισκεφθούμε το Πέλες και να συνεχίσουμε σε Μπραν και Μπρασόβ, ώστε να καταλήξουμε αργά το απόγευμα στο Σιμπίου. Αν δε χωράει το Μπραν την ίδια μέρα, ίσως το επισκεφθούμε την έκτη. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι το βράδυ ίσως η Σινάια να ερημώνει. Δεν ξέρω αν θα έχει κίνηση. Αντίθετα, αν διανυκτερεύσουμε στο Μπρασόβ, το βράδυ θα μπορούμε σίγουρα να κάνουμε μια βόλτα στην πόλη.

Αν όμως η πρώτη διανυκτέρευση γίνει στο Μπρασόβ, η επίσκεψη στο Πέλες θα πρέπει να γίνει την 6η μέρα, ελπίζοντας πάντως να μη μας πιάσει το βράδυ.

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη, μιας και είμαι πολύ αναποφάσιστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom