Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.171
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα,


όπως έχω ξαναγράψει, το Δεκέμβρη θα είμαστε στη Ρουμανία. Θα ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα, ωστόσο θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν ώστε να επιλέξω ανάμεσα στη Σινάια και το Μπρασόβ για την πρώτη διανυκτέρευση. Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ενοικιασμένο αυτοκίνητο. Οι 4 διανυκτερεύσεις στο Σιμπίου δεν μπορούν να αλλάξουν.

1. Αθήνα-Οτοπένι (άφιξη 17:40) και πορεία ως τη Σινάια ή το Μπρασόβ
2. Σινάια ή Μπρασόβ ως Σιμπίου
3-5 Σιμπίου και πέριξ
6. Σιμπίου ως Βουκουρέστι
7. Βουκουρέστι (Χριστούγεννα)
8. Επιστροφή

Αναλυτικά οι σκέψεις μου είναι οι ακόλουθες. Αρχικά σκεφτόμουν η πρώτη διανυκτέρευση να γίνει στη Σινάια, τον κοντινότερο προορισμό στα ορεινά, διότι όταν φτάσουμε θα είναι σκοτάδι και θέλουμε να αποφύγουμε τις μεγάλες αποστάσεις με το αυτοκίνητο με τον κίνδυνο να υπάρχει πάγος στους δρόμους. Έτσι, θα μπορούμε το πρωί της δεύτερης μέρας να επισκεφθούμε το Πέλες και να συνεχίσουμε σε Μπραν και Μπρασόβ, ώστε να καταλήξουμε αργά το απόγευμα στο Σιμπίου. Αν δε χωράει το Μπραν την ίδια μέρα, ίσως το επισκεφθούμε την έκτη. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι το βράδυ ίσως η Σινάια να ερημώνει. Δεν ξέρω αν θα έχει κίνηση. Αντίθετα, αν διανυκτερεύσουμε στο Μπρασόβ, το βράδυ θα μπορούμε σίγουρα να κάνουμε μια βόλτα στην πόλη.

Αν όμως η πρώτη διανυκτέρευση γίνει στο Μπρασόβ, η επίσκεψη στο Πέλες θα πρέπει να γίνει την 6η μέρα, ελπίζοντας πάντως να μη μας πιάσει το βράδυ.

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη, μιας και είμαι πολύ αναποφάσιστος.

Αγαπητέ Eurotraveler,
εμένα η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις το πρώτο σενάριο.
Είναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου να οδηγήσεις μιάμιση ώρα νύχτα (ειδικά αν έχει και πάγο όπως λες) για να φτάσεις Sinaia παρά διόμιση ώρες για να φτάσεις Brasov. Επίσης πιστεύω ότι ναι μεν η Sinaia μπορεί να είναι πιο ήσυχη, αλλά όσο ήσυχη είναι η Sinaia στις 8:30 που θα βγεις βόλτα στην καλύτερη περίπτωση τόσο ήσυχο θα είναι και το Brasov μια ώρα αργότερα που θα φτάσεις.
Τέλος να αποφασίσεις με γνώμονα ότι δεν πρέπει να χάσεις το Peles. Και το κάστρο Bran είναι πανέμορφο, αλλά αν ρισκάρεις να χάσεις κάποιο κάστρο από τα δύο ας μην είναι το Peles.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Σίγουρα το Μπράσοφ το βράδυ είναι πιο ''ζωντανό'' από ότι η Σιναία.
Ρόλο στο τι θα κάνετε παίζει η μέρα που έχετε σκοπό να πάτε στο Πέλες.
Από ότι λέει ο οδηγός μου το Πέλες είναι ανοιχτό από Σεπτέμβριο-Μαιο Τετάρτη 11.00-17.00,Πέμπτη-Κυριακή 9.00-16.00 .Κλειστό δηλ. την Δευτέρα (καθώς και κλειστό καθ'όλη την διάρκεια του Νοέμβρη,βεβαια αυτό δεν σας επηρεάζει αφού θα πάτε Δεκέμβρη μήνα). Για περισσότερες πληροφορίες το site του είναι www.peles.ro
Το γράφω αυτό γιατί είναι κρίμα να μην το επισκεφτείται καθώς είναι πολύ όμορφο και σίγουρα κερδίζει την πρωτιά αναμεσα σε αυτό και στο κάστρο Μπράν. Να έχεις το νου σου ότι οι ουρές τουλαχιστον όταν πήγαμε εμείς είναι μεγάλες για να μπεις θέλεις χρόνο οπότε υπολόγισε και αυτό. Επίσης όταν πήγαμε εμείς είχε και τρελό μποτιλιάρισμα.
Ευχομαι να μην σας τύχει αυτό!!!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω σχηματίσει από το forum, ότι δηλαδή το Πέλες αξίζει περισσότερο από το Μπραν.

Όσον αφορά τα ωράρια, η επίσκεψη στο Πέλες θα γίνει είτε Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου είτε Κυριακή 24 Δεκεμβρίου. Φαντάζομαι ότι την παραμονή Χριστουγέννων, η οποία είναι και Κυριακή φέτος, η ουρά θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ό,τι συνήθως. Το ίδιο και η κίνηση στους δρόμους. Βέβαια εμείς εκείνη τη μέρα θα επιστρέφουμε στο Βουκουρέστι, ενώ υποθέτω ότι οι εκδρομείς θα ξεκινούν από το Βουκουρέστι και η κίνηση θα είναι μεγαλύτερη στο αντίθετο ρεύμα.

Αν αποφασίσουμε να μην μπούμε στους εσωτερικούς χώρους του Πέλες λόγω μεγάλης ουράς, μπορούμε να το απολαύσουμε εξωτερικά και να δούμε τους κήπους ή χρειάζεται και για εκεί αναμονή;
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Μην αγχώνεσαι το εξωτερικό του θα καταφέρεται να το απολαύσεται σίγουρα!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
ΠΑίδες, ετοιμάζομαι για μια πολύ σύντομη επίσκεψη, 2 ίσως 2,5 ημερών.......
Θέλω μια μέρα να δω ότι περισσότερο μπορώ στη πόλη, δηλαδή που είναι μαζεμένα τα πιο πολλά μαζί.
Την άλλη μέρα, θέλω να κάνω μια εκδρομή προς Μπράσοφ και βρυκολακοκάστρο......

Που προτείνεται στη πόλη να μείνω για αποστάσεις κ γενικώς ότι χρήσιμο έχετε, μου το λέτε.... Ευχαριστώ.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Στη θεση σου εφ οσοον εχεις max 2.5 μερες θα επελεγα ενα απο τα δυο. Και τα δυο νομιζω πως ειναι πολυ τρεξιμο και δε θα τα χαρεις τοσο - εκτος φυσικα αν δεν εχεις θεμα με το τρεξιμο. Στο Βουκουρεστι καλυτερα για διαμονη σε κοντινη αποσταση απο το ιστορικο κεντρο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ θα σου πρότεινα εφόσον έχεις τόσες λίγες μέρες να μείνεις στο Brasov που είναι πανέμορφο και να κάνεις 2 μονοήμερες εκδρομές εκεί γύρω. Το Bran Castle (δρακουλόκαστρο!) είναι μία ώρα από εκεί.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Εγώ θα σου πρότεινα εφόσον έχεις τόσες λίγες μέρες να μείνεις στο Brasov που είναι πανέμορφο και να κάνεις 2 μονοήμερες εκδρομές εκεί γύρω. Το Bran Castle (δρακουλόκαστρο!) είναι μία ώρα από εκεί.
E την πρώτη μέρα, την επόμενη Παρασκευή, θα μείνω υποχρεωτικά Βουκουρέστι.
Το Σ/Κ ότι κάνω. Δευτέρα μεσημέρι φεύγω...........

Οπότε τη μια μέρα έλεγα να πάρω κάτι εκδρομικά λεωφορεία κ να πάω Brasov,Bran κλπ.............
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το Brasov είναι μία υπέροχη μεσαιωνική πόλη και δεν την βαριέσαι. Εκεί κοντά μπορείς πας Bran Castle, στο κάστρο Rasnov, στην πόλη Σιγκισoάρα, σε πάρκο με Αρκούδες και λύκους κτλ. Έχε πάρα πολλές επιλογές. Εμείς είχαμε μείνει στο Casa Albert και ο υπεύθυνος του ξενοδοχείου μας έκανε 3 μονοήμερες εκδρομές σε όλα αυτά (επιπληρωμη φυσικά) και άξιζε πάρα πολύ.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
VALANTIS_p Εγώ γύρισα 20/11 από Ρουμανία, αλλά δεν έμεινα καθόλου Βουκουρέστι. Είχα νοικιάσει αμάξι (πολύ φθηνά) και με βοήθησε πάρα πολύ.
Με αμάξι από Brasov προς Σιγκισοάρα είναι ένα διωράκι περίπου. Πολύ ωραία πόλη και άνετα την βλέπεις σε μία μέρα.
Αν κ θα πρότεινα και εγώ να έμενες Brasov. Αν μπορέσεις να πας Pelles castel (καθόλου κάστρο --> παλάτι ναι, πολλά λεφτά λέμε). είναι μία ώρα πριν το Brasov στην Sinaia. Στο Bran η είσοδος έχει 9 ευρώ και αν δεν έχει κόσμο (λόγω στενότητας) είναι ωραίο.
Όπου και αν μείνεις (Brasov ή Βουκουρέστι) να πας οπωσδήποτε ξενάγηση με το walkabout tourfree
https://bucharest.walkaboutfreetours.com/

Έχει και στο Βουκουρέστι και στο Brasov. Στο Brasov τουλ έπαθα πλάκα με τα παιδιά. Βουκουρέστι που πήγαν φίλοι μου είχαν τις ίδιες εντυπώσεις.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Το Brasov είναι μία υπέροχη μεσαιωνική πόλη και δεν την βαριέσαι. Εκεί κοντά μπορείς πας Bran Castle, στο κάστρο Rasnov, στην πόλη Σιγκισoάρα, σε πάρκο με Αρκούδες και λύκους κτλ. Έχε πάρα πολλές επιλογές. Εμείς είχαμε μείνει στο Casa Albert και ο υπεύθυνος του ξενοδοχείου μας έκανε 3 μονοήμερες εκδρομές σε όλα αυτά (επιπληρωμη φυσικά) και άξιζε πάρα πολύ.
Στο Brasov είναι? Απλά θα πρέπει Σαββάτο πρωι πρωί να βρω τρόπο να μετακινηθώ κατα εκεί, πιθανώς με τραίνο κ δευτέρα πάλι πρωί πρωί να έιμαι πίσω στο Βουκουρέστι
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλησπέρα!! Θα φτάσω Βουκουρέστι 18/12 απόγευμα και θα φύγω 21 απόγευμα. Έχουμε κλείσει να μείνουμε Βουκουρέστι κέντρο. Το θέμα είναι ότι θέλουμε να πάμε στο Bran και στο Pelles castle και να διαθέσουμε την μία μέρα για αυτή την εκδρομή. Τι συμφέρει να κάνουμε? Να παμε μόνοι μας με συγκοινωνίες ή να κλείσουμε με κάποιο πρακτορείο ένα tour?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom