Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
@Γρηγόρης.Κ
Με αυτην την εταιρεια εκλεισα και εγω και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος .Εγω βεβαια ειχα full ασφαλιση οποτε δεν εδωσα καν πιστωτικη καρτα!Μ δωσανε ενα POLO με 2000 χλμ... ολοκαινουργιο! Οντως είναι πολυ φθηνη αλλα αξιοπιστη. Εγω εκλεισα με email απυεθειας σε αυτους.Εστειλα διπλωματα κλπ και με περιμεναν στο αεροδρομιο.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Χμμμ αξιζει μηπως να παω σε κανενα αλλο πιο κοντινο??...
δε ξερω αν θα χει πολυ πρωινο δρομολογιο και πολυ βραδυνο,
Δε νομιζω πως αξιζει κατι πολυ πιο κοντινο.
Ναι, θα εχει πολυ πρωινο και πολυ βραδινο. Αν δεν υπαρχει θεμα με την ταλαιπωρια γιατι οχι; το site εχει και αγγλικα, δεν ειναι τοσο δυσχρηστο.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Απο οτι έχω καταλάβει ουσιαστικά οι 3 πιο "κοντινές" πόλεις που αξίζουν να επισκεφτεί κανείς είναι οι Brasov, Sibiu και Sighişoara. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι αξίζουν μόνο ως πόλεις ή υπάρχουν και άλλα αξιοθέατα εκεί γύρω;
Προφανώς και στο Brasov έχει τα κάστρα του Bran και Pelles. Για τα άλλα; γιατί αν δεν έχει κάτι άλλο η γύρω περιοχή γλιτώνεις πολύ χρόνο στην περιήγησή σου, αν έχει όμως χίλια πράγματα να δεις πρέπει να διευθετήσεις αλλιώς τον χρόνο σου
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δε νομιζω πως αξιζει κατι πολυ πιο κοντινο.
Ναι, θα εχει πολυ πρωινο και πολυ βραδινο. Αν δεν υπαρχει θεμα με την ταλαιπωρια γιατι οχι; το site εχει και αγγλικα, δεν ειναι τοσο δυσχρηστο.
Ναι το παρατηρησα απλα γραφω Βουκουρεστι και δε μου βγαζει αποτελεσμα...μηπως πρεπει να επιλεξω το Bucuresti Nord ως αφετηρια?

@maria91
1)Το κάστρο του Δρακουλα δεν αξιζει με τιποτα .ειναι τουριστικη απατη ξεκαθαρα.
Προτιμησε καλυτερα το κάστρο PELLES.
2)Υπαρχει ένα τρομερο spa εξω απο το βουκουρεστι ,είναι λιγο πιο έξω απο το αεροδρόμιο .Λεγεται THERME BUCHAREST .Eχει και λεωφορεια που σε μεταφερουν απο το κεντρο του Βουκουρεστιου στο SPA,δωρεαν κιολας εαν θυμαμαι καλα. Δεν πηγα αλλα φιλικο ζευγαρι που εχει παει ακομα με βριζει που το χασαμε!!!Αξιζει με χιλια!συγκεκριμενα μ λενε θα ξαναπαω Βουκουρεστι μονο κ μονο για αυτο το spa!!
Α ναι αυτο το σπα το χα δει και εγω!μαλλον για εκει με κοβω,αν παω τελικα θα σου πω εμπειριες!λες ε?το PELLES ειναι κοντα στο Brasov ή τα χω κανει ανακατα στο μυαλο μου? :p
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ναι. Εμφανιζονται μονο για τις επομενες 30 μερες δρομολογια νομιζω
Οκ!Σ'ευχαριστω!

Απο οτι έχω καταλάβει ουσιαστικά οι 3 πιο "κοντινές" πόλεις που αξίζουν να επισκεφτεί κανείς είναι οι Brasov, Sibiu και Sighişoara. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι αξίζουν μόνο ως πόλεις ή υπάρχουν και άλλα αξιοθέατα εκεί γύρω;
Προφανώς και στο Brasov έχει τα κάστρα του Bran και Pelles. Για τα άλλα; γιατί αν δεν έχει κάτι άλλο η γύρω περιοχή γλιτώνεις πολύ χρόνο στην περιήγησή σου, αν έχει όμως χίλια πράγματα να δεις πρέπει να διευθετήσεις αλλιώς τον χρόνο σου
Κοιτα εγω λιγο που κοιταξα το Brasov και Sighişoara ειναι ομορφα σα χωρια..ξερεις γραφικα..οποτε πιστευω γι αυτο το λογο κιολας πιο πολυ μας τα συστηνουν για εκδρομες...
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
@maria91
Υπάρχει λεωφορείο και είναι δωρεάν
https://therme.ro/en/contact/directions/
Στο link αναλόγως την μέρα που θες να πας στο therme έχει και το ανάλογο pdf με αφετηρία και τις ενδιάμεσες στάσεις και τις ώρες αυτών.
Είσαι τυχερή γιατί το pelles όταν θα πάω εγώ θα είναι κλειστό :mad: . (αν κατάλαβα σωστά τα Ρουμάνικα στο site τους.

Κοιτα εγω λιγο που κοιταξα το Brasov και Sighişoara ειναι ομορφα σα χωρια..ξερεις γραφικα..οποτε πιστευω γι αυτο το λογο κιολας πιο πολυ μας τα συστηνουν για εκδρομες...
Και τα 3 απ ότι βλέπω είναι πολύ ωραία χωριά. Αλλά βλέπω (δεν τα έχω ψάξει εξονυχιστικά ακόμα) ότι η Sighişoara έχει ουσιαστικά μόνο τον λόφο με την παλιά πόλη να δεις (αν υπάρχει κάτι ακόμα ας με διορθώσει κάποιος).
Το sibiu έχει αρκετά πράγματα να δεις όπως και το brasov.
Γι αυτό εγώ λόγω ημερών δυστυχώς έβγαλα την Sighişoara και θα προσπαθήσω να πάω Sibiu. Δεν ξέρω αν θα προλάβω να δω πολλά πράγματα δεδομένου ότι φτάνω Παρασκευή στις 12 το μεσημέρι Βουκουρέστι και από εκεί Brasov και Sibiu(?) μέχρι Κυριακή πρωί που θα πάω Βουκουρέστι.
Ειδικά αν αναλογιστείς οτι με το αμάξι Brasov - Sibiu είναι περίπου 3ώρες (6 μετ' επιστροφής).

Εσείς βέβαια που έχετε κι άλλες μέρες θα προλάβετε άνετα θεωρώ
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
@Γρηγόρης.Κ
Και κλειστο εαν είναι να πας!!ειναι πανεμορφο και απ'εξω και σε ωραια περιοχη .Ετσι και αλλιως θα περασεις πηγαινοντας για BRASOV. Τωρα ανάμεσα σε SIBIU και SIGHISOARA εgω θα διαλεγα το SIBIU ενώ η κοπελα μ την sighisoara .
Απο το SIBIU μπορεις να επιστρεψεις κατευθειαν ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ απο ΠΙΤΕΣΤΙ (δεν το εκανα αλλα ξερω οτι υπαρχει η δυνατοτητα) για να μην ξαναεπιστρεψεις BRASOV.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Και κλειστο εαν είναι να πας!!ειναι πανεμορφο και απ'εξω και σε ωραια περιοχη
αυτό θα το κάνω σίγουρα, απλά ήθελα πολύ να μπω μέσα. έτσι όπως πάει θα πάω μόνο στο Bran.

Απο το SIBIU μπορεις να επιστρεψεις κατευθειαν ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ απο ΠΙΤΕΣΤΙ (δεν το εκανα αλλα ξερω οτι υπαρχει η δυνατοτητα) για να μην ξαναεπιστρεψεις BRASOV
Το είδα, αλλά είδα επίσης οτι είναι 300χλμ και περίπου 5ώρες. και εγώ θέλω να είμαι Βουκουρέστι όσο το δυνατόν πιο νωρίς την Κυριακή.

Το Brasov "γυρίζεται" σε μία μέρα ή έχει τόσα πολλά να δεις;
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Ναι τα βασικα σημεια θα προλαβεις να τα δεις...Για το BRAN ξερεις ποια ειναι η γνωμη μ!Απάτη!!!Πηγα και εγω αν και ηξερα απο αλλους στο forum οτι δεν αξιζει και στο τελος χτυπαγα το κεφαλι μ που εχασα τοσο χρονο στον δρομο για αυτην την.......!απο την αλλη το καταλαβαινω οτι το να πας Καρπαθια χωρις να πας στον Δρακουλα δεν λεει αλλα.......
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ναι ρε φίλε, το ξέρω. Το έχεις ξαναπεί, το έχουν ξαναπεί γι αυτό είχα καταλήξει - προφανώς - στο pelles. Αλλά από την στιγμή που θα είναι κλειστό (θα πάω έστω και απ έξω) σε ποιο άλλο μπορώ να πάω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom