Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Luna91

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία , Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι αποστάσεις στη Ρουμανία είναι μικρές ?Τι εννοώ , θα μπορούσαμε να μείνουμε Βουκουρέστι και να πάμε μονοήμερη στη τρανσυλβανια ; Αν και νομίζω οτι θα είναι δύσκολο ...
Πως μπορούμε να πάμε εκεί ? Μόνο με τρένο ή αμάξι ?
Συγγνώμη αν φαίνονται χαζες οι ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω παει ποτέ και μου είναι τελείως άγνωστη χώρα .
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Τελικά θα πάμε εκέι με 4 χρόνια καθυστέρηση!
Κλείσαμε για 2 βράδυα Βουκουρέστι (θα φτάσουμε αργά, οπότε ουσιαστικά θα μείνουμ 1 μέρα εκεί, 5 βράδυα Μπρασόφ και 1 στην επιστροφή στο Veliko Tarnovo στη Βουλγαρία. Θα πάμε οδικώς.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
διαφωνώ. μπορώ; μπορώ! το brasov αν και "άξιο" είναι στις άκρες των όμορφων περιοχών. βρίσκεστε στην νοτιοανατολική γωνίτσα, πέρα του Peles στα νότια, τα πάντα βρίσκονται μακριά σας. Sighisoara, Sibiu, Cluj Napoca, Laku Rosu (μέχρι και Piatra Neamt αν σας πέρνει), Transfagarasan, Maramures, . 5 μέρες στη χώρα είναι αρκετές για να δείτε πολλά πράγματα αλλά μη σας φάνε και τα χιλιόμετρα. αν φεύγετε αυτές τις μέρες, ψάξτε το φεστιβαλ της Sighisoara, νομίζω είναι τελευταίο ΣΚ Ιουλίου. επίσης ο Transfagarasan θα είναι ανοιχτός άρα να τον συμπεριλάβετε έστω για το τελεφερίκ του.
Κοιτάξτε λοιπόν αν γίνεται για κάτι λίγο πιο κεντρικό (για ψάξε έτσι για πλάκα στο Sambata de Sus μάλλον θα σε ξεσηκώσω...)
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ευχαριστώ, θα φύγουμε 21/08. Θα πρότεινες να μείνουμε αλλού και όχι Μπρασόφ;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
έκανα edit στο πρώτο μήνυμά μου. Sambata de Sus.... για ρίξε μια ματιά...
διαφορετικά, όπως πάντα, Sighisoara.
άλλα μέρη ενδιαφέροντος, Sovata, Praid και (χάριν Rosa!!) Turda... ψάξε λίγο τα ορυχεία των 2 τελευταίων χωριών...
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Λέγαμε από Brasov να πάμε Sighisoara, Bran, Sinaia, Sibiu, Rasnov. Νομίζω ότι αυτά είναι σε λογική απόσταση και όχι τόσα ώστε να είμαστε συνέχεια στο αυτοκίνητο. Μάλλον δε θα πάμε πιο μακρυά, εκτός αν μας περισέψει χρόνος.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Οι μέρες φτάνουν! Η καλύτερη διαδρομή από Καβάλα για Βουκουρέστι είναι μέσω Έβρου, έτσι δεν είναι;
Ευχαριστώ
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Απέφυγε το Βουκουρέστι, πέρα από το παλατάκι του Causescu και το πάρκο Herastrau δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο.
Στην Τρανσυλβανία, προτίμησε κατά σειρά ενδιαφέροντος (αναφέρω μόνο όσες πόλεις έχω επισκευτεί ο ίδιος):

1. Sibiu
2. Timisoara
3. Shighisoara
4. Bran & Brasov
5. Sinaia
6. Cluj-Napoca

Αν μπορέσεις να εξοικονομήσεις χρόνο, επισκέψου και την επαρχία Maramures για 1-2 μέρες, έχω ακούσει τα καλύτερα!
Σωστός, τα πιο ομορφα σημεία της Ρουμανίας τα παραπάνω.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γεια σας τραβελστορόπαιδα!

Τον Ιούνιο θα βρεθώ στο Galati για ένα φεστιβάλ και με την ευκαιρία κανόνισα άλλες 4 μέρες παραμονή στην χώρα. Θα είμαστε παρέα 4 ατόμων. Έχω ψάξει ότι υπάρχει για Ρουμανία στο φόρουμ κ έχω σχετικά κατατοπιστεί νομίζω. Παρόλα αυτά θα ήθελα την βοήθειά σας για να οργανωθώ καλύτερα.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 3 διανυκτερεύσεις στο Brasov και 1 τελευταία στο Βουκουρέστι. Δεν ξέρω αν θα νοικιάσουμε ΙΧ, γιατί θα είμαστε ταλαιπωρημένοι από το φεστιβάλ και δεν θα θέλει κανείς μας πολύωρες οδηγήσεις. Οπότε λέμε να κινούμαστε με πεζό2 & τρένα. Μπορεί όμως και να νοικιάσουμε, θα δούμε.

Από ότι κατάλαβα δεν συμφέρει να μεταφερθούμε από Galati στο Brasov, αφού όμως θα έχουμε δωρεάν μεταφορά μέσω φεστιβάλ από Galati στο Βουκουρέστι, λέω να γίνει έτσι. Οπότε το αρχικό μου πλάνο εν συντομία είναι το εξής:

1η μέρα Galati-Βουκουρέστι-Brasov, άφιξη, εκδρομή Sinaia. Διανυκτέρευση Brasov.
2η μέρα εκδρομή Sibiu, διανυκτέρευση Brasov.
3η μέρα Sighisoara. Διανυκτέρευση Brasov.
4η μέρα Brasov-Βουκουρέστι. Διανυκτέρευση Βουκουρέστι.
5η μέρα Βουκουρέστι. Απογευματινή πτήση προς Αθήνα.

Αν προλάβουμε το πρόγραμμα μέσα έχει και Poiana, Bran, Rasnov.

Κάποια τιπς που έχω σημειώσει είναι τα εξής:
Βουκουρέστι: Μπιραρία Caru cu berre, πάρκο Herestrau, Παλάτι του Λαού
Μπράσοβ: Ζαχαροπλαστείο Cοfetarie La Vatra Ardealului, φαγητό http://bellamuzica.ro/
Sibiu: Φαγητό http://www.sibiulvechi.ro/en/, Balea lake (αν κ διάβασα ότι χωρίς ΙΧ δύσκολα πας)
Sinaia: Castle Peles
Sighisoara: Καφέ http://www.casa-cositorarului.ro/


Για πείτε μου σχόλια για το πρόγραμμα και τι ΔΕΝ πρέπει να χάσω!
Επίσης, αν τελικά αποφασίσουμε να νοικιάσουμε ΙΧ, είναι εύκολο να γίνει στο Brasov?
Έχετε κάποια καλή πρόταση για διαμονή? Είμαστε 4 άτομα και ψάχνουμε κάτι οικονομικό, αρκεί να είναι καθαρό και σε κεντρικό σχετικά σημείο.
Κάποιο πραγματικά ΚΑΛΟ εστιατόριο/ταβέρνα με τοπική κουζίνα?
Κάποιο καλό μπαράκι στο Βουκουρέστι?
Ο ένας από την παρέα ήθελε να μείνουμε παραπάνω μέρες στην πρωτεύουσα παρά στην επαρχία. Πρέπει να τον πείσω πως είχα δίκιο!!

Τιπς και άλλα που ίσως δεν έχουν γραφτεί στο φόρουμ, παραπάνω από καλοδεχούμενα!
Ευχαριστωωωωω! :):):):)
 
Last edited:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
oυσιαστικα στο Μπρασοβ δεν θα κατσετε καθολου; αφηστε το Σιμπιου εξω καλυτερα ! :)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ναι, αυτός είναι ο ένας προβληματισμός μου! Ότι με τις εκδρομές, θα χάσω το Brasov:(

(Δεν μπορείς να πεις, σε μελέτησα:p)
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Το πρόγραμμα που έχεις γράψει το έχω κάνει δυο φορές οπότε θα σου γράψω τι θα έκανα εγώ για να τα προλάβαινα όλα κ χωρίς να αγχωθώ ιδιαίτερα.Τη 2η μέρα μένεις κ βλέπεις Brasov!Tην 3η μερα θα πήγαινα Sighisoara κ θα συνέχιζα να κοιμηθώ sibiu! Την 4η μέρα βλέπεις κ sibiu τρως το μεσημεράκι κ φεύγεις για βουκουρεστι!Έτσι γλυτώνεις χρόνο από το να γυριζεις κάθε φορά brasov!Ούτε sibiu ουτε Sighisoara έχεις τοσα πολλά να δεις ειναι ομορφες κ ''συμπυκνωμένες'' πολεις θα έλεγα!Ένα πολύ καλό bar στο βουκουρεστι είναι το Bordello πολυ κοντα στην μπυραρια που αναφέρεις, δηλαδή τρως εκεί κ πεταγεσαι 50 μετρα πιο πέρα να ακούσεις ίσως κ live music!Εγώ αν κ ζούσα ρουμανία όταν ταξίδευα μεσα στη χώρα είχα τους οδηγούς LP κ όσα προτείνει με καλύψανε πλήρως κ για φαγητό κ για διαμονή κυριως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom